Audio: Fakty po Faktach

prof. dr hab. Maciej Gutowski, dr Łukasz Chojniak, Roma Ligocka, Piotr Konieczny, Eugeniusz Smolar, dr hab. Agnieszka Legucka

Czas trwania 50 min

"No nie, ona się nie wypruje. Gruba też się nie wypruje. Do tej pory się nie wypruła, to się nie wypruje, a zresztą ona sama tam mocno w tym jest" - to fragment wypowiedzi urzędniczki, która aktualnie jest zatrzymana w związku z nieprawidłowościami przy przyznaniu dotacji dla Fundacji Profeto. - To jest język, który bardzo często towarzyszy osobom, które mają coś do ukrycia, obawiają się, że być może one dochowają sekretu przed wymiarem sprawiedliwości, ale niekoniecznie inne osoby, które ten sekret znają - skomentował w "Faktach po Faktach" w TVN24 dr Łukasz Chojniak (Katedra Kryminologii i Polityki Kryminalnej, UW). Prof. dr hab. Maciej Gutowski (adwokat, UAM) zaznaczył, że dla niego "największą tragedią w tej sytuacji jest to, że mamy do czynienia z instytucjonalną patologią, dość przemyślnie zbudowaną". Przypomniał, że Zbigniew Ziobro był ministrem sprawiedliwości, prokuratorem generalnym oraz szefem partii koalicyjnej. - Połączenie tych wszystkich funkcji w jednym ręku powoduje poczucie instytucjonalnej bezkarności tak długo, jak karty pozostają w jednym ręku - wskazał. Jak zaznaczył, "to bardzo ułatwia osobom, funkcjonującym w ramach ministerstwa, popełnienie przestępstw, a także niewłaściwe wydawanie środków niezgodne z ustawą". Dr Chojniak dodał, że "główny bohater, który jest autorem tych nagrań, bądź co bądź był współuczestnikiem całego tego procederu". Jego zdaniem "to będzie z pewnością weryfikowane, czy intencje, które mu towarzyszyły, były nakierowane na wyjaśnienie sprawy, udowodnić przestępstwa, czy chodziło o to, żeby odciążyć siebie".

 

Następnie w programie Roma Ligocka (malarka, pisarka) rozmawiała z Piotrem Kraśko o tym, dlaczego frekwencja w eurowyborach ma znaczenie i jak zachęcić nieprzekonanych, żeby poszli zagłosować. Na koniec Piotr Konieczny (niebezpiecznik.pl), Eugeniusz Smolar (Centrum Stosunków Międzynarodowych, były dziennikarz polskiej sekcji BBC, działacz opozycyjny w okresie PRL), dr hab. Agnieszka Legucka (analityczka ds. Rosji w programie Europa Wschodnia w PISM, Akademia Finansów i Biznesu Vistula) dyskutowali na temat prawdopodobnego cyberataku na PAP, a także o wpływie Rosjan na służby w Austrii.