Audio: Fakty po Faktach

prok. Ewa Wrzosek, Bartłomiej Przymusiński, gen. bryg. dr Jarosław Kraszewski, mec. Mariusz Trojanowski

24-letnia Marika została skazana na 3 lata więzienia, ale odsiedziała tylko rok. W połowie lipca organizacja Ordo Iuris rozpoczęła kampanię społeczną mającą na celu przekonanie prezydenta Andrzeja Dudy do ułaskawienia jej. Decyzją ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry skazana Marika wyszła na wolność. - Nie mamy do czynienia z żadnym rozbojem sądowym ani zbrodnią sądową. To są określenia, które prokurator generalny Zbigniew Ziobro czysto instrumentalnie, cynicznie i populistycznie wykorzystuje po to, aby skierować hejt w stronę sędziów, którzy ten wyrok wydali i w stronę prokuratorów, którzy złożyli akt oskrażenia - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 prokurator Ewa Wrzosek (stowarzyszenie Lex Super Omnia). Bartłomiej Przymusiński (Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia) podkreślił, że "nie można tej sprawy bagatelizować". - Wiemy, że kierowane są przez internet pogróżki pod adresem sędzi i ta sytuacja wymaga zapewnienia bezpieczeństwa funkcjonariuszowi, który wykonywał swoje obowiązki, rozpoznawał sprawę i wydał wyrok na podstawie prawa - dodał gość Piotra Kraśki.

 

O eksplozji na moście Krymskim i doniesieniach z Białorusi w "Faktach po Faktach" mówił gen.  bryg. dr Jarosław Kraszewski (były szef Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w BBN). - Ukraińcom zależy na tym, żeby Krym był oddany bez walki. Żeby poprzez serię działań z pogranicza partyzantki, doprowadzić do psychozy strachu tych wszystkich, którzy przyjechali tam odpoczywać - wskazał.

 

Blisko 16 miliardów złotych wpłynie do placówek ochrony zdrowia w związku ze wzrostem wynagrodzeń - poinformował w poniedziałek w Kozienicach minister zdrowia Adam Niedzielski. - To są pieniądze, które nie pokryją wynagrodzeń dla pracowników ochrony zdrowia w szpitalu bielańskim. Dlaczego? Potrzebuję 25 milionów złotych na podwyżki dla personelu, pracuje nas blisko 2,5 tysiąca pracowników. W ramach zwiększonego ryczałtu dostaję zaledwie 13 milionów złotych w przeliczeniu na rok, 12 milionów złotych w plecy. Nie mówiąc już o inflacji - powiedziała Dorota Gałczyńska-Zych (dyrektorka szpitala Bielańskiego w Warszawie). Mec. Mariusz Trojanowski (prezes Powiatowego Szpitala w Aleksandrowie Kujawskim) określił zapowiedź Niedzielskiego "teorią gwiazd, która przedstawia się w filozofii opartej na teorii strun".