Audio: Fakty po Faktach

Bartłomiej Sienkiewicz, prof. Witold Orłowski, prof. Beata Javorcik, Robert Hojda, Ewa Wrzosek

Czas trwania 43 min

Wiceminister rolnictwa Norbert Kaczmarczyk w ramach prezentu ślubnego otrzymał ciągnik rolniczy wart 1,5 miliona złotych. Katarzyna Kolenda-Zaleska w "Faktach po Faktach" pytała Bartłomieja Sienkiewicza (KO, b. szef MSW, współzałożyciel OSW), czy jego zdaniem prezent jest symbolem rządów PiS. - Wszyscy się troszkę z tego nabijają, ale sprawa jest dość niesłychana. Najpierw jest prezent za 1,5 miliona, który się nagle okazuje, że nie jest prezentem dla wiceministra rządowego. Potem okazuje się, że firma dostarcza rządowi od dawna swoje ciągniki. Mamy do czynienia z jakimś przypuszczalnie głębokim układem, który powinien zostać zbadany przez CBA i prokuraturę – stwierdził. Sienkiewicz zwrócił też uwagę, że "żadnemu człowiekowi podejrzewanemu o nadużycie przez 7 lat nie spadł włos z głowy, mimo że rząd ma pełną kontrolę nad służbami, CBA i policją".

 

W dalszej części "Faktów po Faktach" prof. Witold Orłowski (główny doradca ekonomiczny PWC, Akademia Vistula) oraz prof. Beata Javorcik (główna ekonomistka Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju) komentowali wypowiedź prezydenta Francji Emmanuela Macrona o końcu ery obfitości i o wielkim kryzysie gospodarczym. Zdaniem prof. Javorcik wkroczyliśmy w okres ogromnej niepewności. – Na progu Unii Europejskiej mamy wojnę, istnieje realna szansa, że będziemy mieli kryzys energetyczny zimą w Europie. Patrząc długoterminowo zmiany klimatyczne stanowią duże zagrożenie, które zaczniemy odczuwać szybciej niż myślimy – dodała. Prof. Orłowski zaznaczył, "że w sferze finansowej niepewność czujemy co najmniej od 2007 roku, kiedy prysł mit tej wielkiej stabilności, kiedy miało nie być inflacji ani problemów". – Niewykluczone, że nadciąga kolejny kryzys albo kolejna odsłona tego kryzysu z 2007 roku. Biorąc pod uwagę Chiny jako nowe konkurencyjne centrum gospodarczo-technologiczne świata w stosunku do Stanów Zjednoczonych, to rzeczywiście możemy wkraczać w okres ponownej zimnej wojny – stwierdził.

 

Na koniec Ewa Wrzosek (prokurator, stowarzyszenie Lex Super Omnia) i Robert Hojda (prezes Fundacji Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych, pomysłodawca i organizator obywatelskiej akcji Tour de Konstytucja) mówili o inicjatywie akcji Tour de Konstytucja, której finał przypada w sobotę. – Odbyliśmy 90 debat, blisko 250 prelegentów, rozdaliśmy około 14 tysięcy egzemplarzy Konstytucji, 24 tysiące ulotek informacyjnych, 7 tysięcy materiałów promocyjnych i 5 tysięcy publikacji promujących Unię Europejską – podsumował Hojda.