Audio: Fakty po Faktach

Łukasz Jasina, Jan Maria Jackowski, Michał Kamiński, dr Agnieszka Kwiatkowska, prof. Ryszard Bugaj

W sobotę rano w Chorwacji doszło do wypadku autokaru z polskimi pielgrzymami. Nie żyje 12 osób, a 32 są ranne, w tym 19 ciężko. Kiedy będzie możliwe zabranie rannych do Polski? - o to Piotr Marciniak pytał Łukasza Jasinę, rzecznika Ministerstwa Spraw Zagranicznych. - Ta decyzja będzie podjęta dziś wieczorem - odpowiedział Jasina. Poinformował również, że "w Zagrzebiu są ci, którzy są najciężej ranni, zaś w Varazdin i jeszcze jednym mieście niedaleko są ci, którzy są ranni lżej". - W tej chwili polskie służby pod kierunkiem ministra Niedzielskiego oceniają stan naszych chorych, rozmawiają z nim - dodał Jasina.

 

Następnie w "Faktach po Faktach" o dodatku węglowym. PiS odrzucił w Sejmie poprawki Senatu, by dodatek węglowy stał się dodatkiem energetycznym i przysługiwał także tym, którzy nie ogrzewają domu węglem. - To jest dramatyczna sytuacja i przyczyną jest krótkowzroczność i nieodpowiedzialność administracji rządowej - mówił Jan Maria Jackowski, senator niezależny. Zdaniem Michała Kamińskiego z Polskiego Stronnictwa Ludowego rządzący kolejny raz pokazali, że odrzucają wszystko, co pochodzi z Senatu.

 

W programie także o problemie inflacji dyskutowali politolożka i socjolożka doktor Agnieszka Kwiatkowska oraz ekonomista profesor Ryszard Bugaj. - Obecny dodatek energetyczny jest proinflacyjny - stwierdziła doktor Kwiatkowska. Według profesora Bugaja "musimy iść w kierunku dwóch sprzecznych celów". - Chronienia ludzi, szczególnie teraz, jeżeli chodzi o ceny i ogrzewanie mieszkań, a z drugiej strony musimy dbać o to, żeby inflacja się nie rozbuchała - wskazywał profesor Bugaj.