Audio: Fakty po Faktach

Janusz Zemke, płk Maciej Matysiak, Maja Ostaszewska

We wtorek polski rząd zaproponował, by przekazać myśliwce MiG-29 "do dyspozycji władz Stanów Zjednoczonych", co jednak nie spotkało się z aprobatą Pentagonu. - Moim zdaniem to niepotrzebna awantura polityczna – stwierdził Janusz Zemke, były sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej. Czy Władimir Putin zdecyduje się na wojnę atomową? Zdaniem Zemke "to jest przede wszystkim i na szczęście propaganda".

 

Następnie Piotr Marciniak dyskutował z płk Maciejem Matysiakiem, byłym zastępcą szefa SKW, o stanie armii rosyjskiej i wojnie toczonej w Ukrainie. - Ten konflikt zbrojny jest pierwszym, w którym wymiar informacyjny, propagandowy, cybernetyczny odgrywa ważną rolę - stwierdził płk Matysiak. Zastępca szefa SKW podkreślił, że "Rosjanie nie odrobili lekcji i nie poszli w kierunku nowoczesnej myśli wojskowej". - Propaganda rosyjska wychwalała swoje nowoczesne systemy broni, a wiemy, że ta technika rosyjska jest mniej liczna i bardziej zawodna. Technicznie Rosja odstaje od takich potęg, jak Stany Zjednoczone czy Francja - ocenił płk Maciej Matysiak.

 

W "Faktach po Faktach" Piotr Marciniak rozmawiał także z aktorką Mają Ostaszewską o systemowym wsparciu Ukrainy. – Ten zryw jest przepiękny, wszyscy się z niego cieszymy, jesteśmy wzruszeni. Natomiast co dalej? – zastanawiała się Maja Ostaszewska. Aktorka apelowała do rządzących o współpracę i wysłuchanie argumentów wielu organizacji zajmujących się pomocą uchodźcom.

 

Jak pomóc Ukrainie? Lista zbiórek i akcji charytatywnych