Xięgarnia

16.05.2020

Max Cegielski po tygodniach kwarantanny wyrusza w góry i przypomina wydaną po raz pierwszy w 1891 roku książkę Stanisława Witkiewicza – „Na przełęczy. Wrażenia i obrazy z Tatr”. Stanisław Witkiewicz - polski malarz, architekt, pisarz i teoretyk sztuki, był twórcą i popularyzatorem stylu zakopiańskiego, ojcem Stanisława Ignacego Witkiewicza.

Justyna Sobolewska zabiera nas do „najlepszego miasta świata”, czyli Warszawy. Grzegorz Piątek – historyk i krytyk architektury spisał dzieje odbudowy Warszawy, a Justyna Sobolewska opowiada nam jak poruszać się po tej szczególnej kronice odbudowy miasta. „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949”.

Król, kochanek, trzy faworyty i jedna pisarka. W czym rzecz? Agata Passent pyta Manuelę Gretkowską – autorkę książki „Faworyty”. Śmiała obyczajowo, zmysłowa, trzymająca w napięciu powieść niehistoryczna. Libertynka i patriotka Manuela Gretkowska, używając kostiumu znanego z "Niebezpiecznych związków", odsłania prawdziwy mechanizm rządzący nie tylko polską historią. Bo stroje i dekoracje się zmieniają, ale zawsze chodzi o seks i władzę.