TVN24 | Ciekawostki

Świąteczne iluminacje w polskich miastach. Sprawdź, gdzie warto się wybrać

TVN24 | Ciekawostki

Autor:
mbl//mro
Źródło:
Instagram, Facebook, Twitter, TikTok

Boże Narodzenie 2021 coraz bliżej. Świąteczne dekoracje i klimat widać już w wielu polskich miastach. Do Gdańska na łodzi przypłynął Mikołaj. W Krakowie można podziwiać tradycyjne szopki. Wyjątkowymi iluminacjami może się też pochwalić Poznać, Wrocław, Toruń i Warszawa.

Sprawdź, gdzie można zobaczyć najpiękniejsze iluminacje. W tvn24.pl pokazujemy zdjęcia i nagrania.

Świąteczne dekoracje w Gdańsku 2021 - Mikołaj dotarł do miasta na łodzi

Mieszkańcy Gdańska powitali Mikołaja, który przypłynął do nich na łodzi Motławą. Razem z gdańszczanami i turystami zapalił tysiące ledowych lampek na choince ustawionej na Długim Targu. W uroczystości brała udział prezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz.

Zjawisko rozświetlona jest gdańska starówka.

Przywitanie Mikołaja w GdańskuDominik Paszliński/gdansk.pl
Starówka w GdańskuJerzy Pinkas / gdansk.pl
Święty Mikołaj w dzielnicy Osowa w GdańskuJerzy Pinkas/gdansk.pl

ZOBACZ >> Elton John i Ed Sheeran w nowej świątecznej piosence "Merry Christmas"

Iluminacje świetle w Warszawie 2021 w starym stylu

Warszawa również jest gotowa na święta Bożego Narodzenia. Na Trakcie Królewskim lśnią tysiące lampek. tegoroczne iluminacje zabierają spacerowiczów do przedwojennej Warszawy. Ulice rozświetliły tysiące lampek z diodami LED.

Wcześniej na placu Zamkowym rozbłysła miejska choinka. Ma 27 metrów. Ruszyło też świąteczne metro - bajecznie udekorowany pociąg kursuje na obu liniach. Pierwszy raz w tym roku na ulice Warszawy wyjechał świąteczny tramwaj.

Warszawa iluminacje - karetaPAP/Marcin Obara
Świąteczny pociąg metraTomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl

Boże Narodzenie 2021 w Poznaniu - świąteczna bimba i Magiczny Las

Ciekawe iluminacje świąteczne czekają w tym roku na poznaniaków. Na placu Wolności uroczyście zapalano choinkę. Ruszył reż Świąteczny Targ Choinkowy.

Na Rynku Łazarskim odbywa się Poznańskie Betlejem, czyli jarmark bożonarodzeniowy. Nie brakuje pięknych dekoracji. Na torowiskach jeździ świąteczna bimba, co w gwarze poznańskiej oznacza tramwaj.

Piękne iluminacje powstały też Magicznym Lesie, w Ogrodzie Dendrologicznym Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Wstęp jest płatny. Magiczny Las odwiedził prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak z wnuczką. Wycieczkę relacjonowano na TikToku miasta Poznań.

@miasto_poznan Ekspresowo ubraliśmy świąteczną bimbę Już od jutra spotkacie ją w Poznaniu! #miastopoznań #bimba #betlejempoznanskie2021 original sound - Slamuri

Krakowskie szopki 2021

Świąteczną atmosferę w Krakowie zapewnia choinka na Rynku Głównym i jarmark bożonarodzeniowy. Motywem przewodnim tegorocznej iluminacji i dekoracji są arrasy ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu. 

W tym roku odbyła się 79. edycja Konkursu Szopek Krakowskich. Chodzenie z szopkami po domach, to tradycja sięgająca XIX wieku. Jest wpisana na Listę niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO.

Pokonkursową wystawę szopek można oglądać w Pałacu Krzysztofory na Rynku Głównym.

Świąteczne dekoracje na starówce w Toruniu

W Toruniu zachwyca świątecznie ozdobiona starówka. Pojawiły się na niej renifery, święty Mikołaj i anioły. Iluminacja stanęła też koło fontanny z pominikiem Flisaka. Na ulice wyjechał mikołajkowy tramwaj, który będzie woził mieszkańców do 6 stycznia 2022 roku.

Na Rynku Staromiejskim stanęła 12-metrowa choinka. Ruszył też Toruński Jarmark Bożonarodzeniowy, na którym na pewno dostaniemy toruńskie pierniki.

Starówka w ToruniuSławomir Kowalski/torun.pl
Sławomir Kowalski/torun.pl
Iluminacja ze świętym Mikołajem w ToruniuSławomir Kowalski/torun.pl
Choinka w ToruniuSławomir Kowalski/torun.pl
Świąteczne dekoracje w ToruniuSławomir Kowalski/torun.pl

Boże Narodzenie 2021 we Wrocławiu - co zobaczyć

Przyozdobione zabytkowe budynki mosty, fontanny i ławeczki. Tak wygląda w tym roku świąteczny Wrocław. Na Rynku i na placu Nowy Targ można podziwiać świąteczne choinki.

Hasłem przewodnim tegorocznych dekoracji są staropolskie zwyczaje bożonarodzeniowe. W dekoracjach zobaczymy więc motywy świątecznych pająków, słomianych gwiazd, papierowych łańcuchów i kul (światów) i podłaźniczkek. Podłaźniczka to słowiański pierwowzór choinki.

Świąteczną atmosferę we Wrocławiu zapewnia też Światłogród, czyli zimowa iluminacja w Ogrodzie Botanicznym.

ZOBACZ TEŻ >> Boże Narodzenie w weekend. Czy należą się dodatkowe dni wolne?

Autor:mbl//mro

Źródło: Instagram, Facebook, Twitter, TikTok

Źródło zdjęcia głównego: Jerzy Pinkas / gdansk.pl

Pozostałe wiadomości