Jaki jest najlepszy street food na świecie? Na podstawie ocen wystawianych przez swoich czytelników portal Taste Atlas regularnie aktualizuje ranking najbardziej lubianych ulicznych dań. Poniżej prezentujemy aktualne zestawienie. Na pierwszym miejscu pierożki, o których - jak głosi kulinarna legenda - zapomniał kucharz. Stąd niezwykły sposób ich przyrządzania.
Taste Atlas gromadzi na swojej stronie ponad 10 tys. dań i napojów z niemal wszystkich zakątków świata. Przysmaki typu street food uszeregowane są pod kątem popularności, lokalizacji lub ocen. Poniżej prezentujemy aktualny ranking najlepiej ocenianych dań street food:
9. Paratha, Indie, ocena: 4,7
To rodzaj warstwowego, złotobrązowego pszennego chleba pieczonego w ghee, czyli klarowanym maśle. Często podaje się go z ziemniakami, kalafiorem, czosnkiem, czasami również z ogórkami, jogurtem czy mięsem z warzywami. Niektórzy parathę zanurzają w herbacie, można ją jeść też bez dodatków. Zwykle spożywana jest na śniadanie. Oprócz Indii paratha popularna jest też w Pakistanie, skąd pochodzi, czy w Bangladeszu.
8. Bánh mì, Wietnam, ocena: 4,7
Istnieje wiele różnych odmian tych wietnamskich kanapek, ale łączy je wspólny składnik - chrupiąca francuska bagietka, która została przywieziona do Wietnamu w okresie kolonialnym. Dodatki mogą być zróżnicowane - kanapki wypełnia się różnymi rodzajami mięs, na przykład kurczakiem, wieprzowiną czy wołowiną, ale i wędlinami lub owocami morza, a także warzywami, na przykład ogórkiem, wraz z dodatkami takimi, jak chili, kolendra, czosnek i majonez.
7. Carnitas, Meksyk, ocena: 4,7
To meksykańskie danie, pochodzące ze stanu Michoacán. Dosłownie tłumaczy się je jako "małe kawałki mięsa". Zrobione jest z wieprzowiny duszonej, pieczonej lub wolno gotowanej przez kilka godzin, a następnie podgrzanej, aby uzyskać chrupkość na zewnątrz. Podaje się je z tortillą w towarzystwie salsy, fasolki, guacamole, limonki lub świeżych warzyw.
6. Tacos, Meksyk, ocena: 4,7
To tradycyjne danie w Meksyku, a jego historia sięga XVIII wieku. Są to cienkie tortille zawinięte z różnymi dodatkami. W stanie Sonora je się klasyczne carne asada, czyli tacosy z grillowanymi plastrami mięsa, salsą, cebulą, guacamole i plastrem limonki. Z kolei w stanie Baja głównym składnikiem jest smażona ryba, kapusta i sos majonezowy.
5. Espetos, Hiszpania, ocena: 4,8
To hiszpańskie grillowane sardynki, których tradycja sięga XIX wieku. Dziś zazwyczaj przyrządza się je poprzez nabicie kilku sardynek na specjalny pręt, doprawienie ich solą i grillowanie na otwartym ogniu. Gdy sardynki się upieką i zyskają złocisty kolor, skrapla się je oliwą z oliwek i sokiem z cytryny.
4. Karaage, Japonia, ocena: 4,8
Karaage to nazwa techniki gotowania, w której małe kawałki mięsa, przeważnie kurczaka, ale także ryby, marynuje się, obtacza w mące i smaży na głębokim tłuszczu. Mają formę popularnych nuggetsów i zazwyczaj podaje się je z kawałkami cytryny i majonezem. Przyrządzone w ten sposób przysmaki są soczyste w środku i chrupiące na zewnątrz.
3. Roti Canai, Malezja, ocena: 4,9
Tradycyjny malezyjski przysmak, choć uważa się, że został przywieziony z Indii. To maślany chlebek przyrządzany z cienko rozwałkowanego, a następnie wielokrotnie złożonego i usmażonego ciasta. Jego struktura jest jednocześnie chrupiąca i puszysta. Zazwyczaj podaje się go w tradycyjnej okrągłej formie jako dodatek do curry.
2. Scallion Pancake, Chiny, ocena: 4,9
Płaski chlebek zrobiony z pszennej mąki wymieszanej z olejem i drobno zmielonymi szalotkami. Często dodaje się do niego też pieprz, koper i ziarna sezamu. Zazwyczaj podawany jest na gorąco, pokrojony w kawałki z sosem sojowym. To jeden z najbardziej popularnych street food’ów w Chinach i na Tajwanie.
1. Guotie, Chiny, ocena: 4,9
To północno-chińskie pierożki. Kulinarna legenda głosi, że to "danie, o którym zapomniał kucharz". Pierożki miały powstać, gdy pewien roztargniony człowiek, gotując pierogi na parze, zapomniał o nich i pozwolił całej wodzie się wygotować, wskutek czego przywarły do woka. Obecnie efekt ten uzyskuje się podsmażając surowe pierogi na oleju, a następnie zalewając niewielką ilością wody i gotując pod przykryciem. Zazwyczaj nadziewane są mieloną wieprzowiną, kapustą pekińską, imbirem, szalotkami i winem ryżowym. Mają jednocześnie miękką i chrupiącą konsystencję. Ich kształt powinien zawsze być podłużny, aby łatwiej było je postawić podczas gotowania.
Źródło: Taste Atlas
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock