Wietnam

Wietnam

Wietnamski rynek i władze są otwarte na polskie towary i inwestycje - oświadczył we wtorek w Hanoi prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Tran Dai Quangiem. W trakcie wizyty prezydenta w Wietnamie podpisano m.in. umowę pożyczki o wartości 250 mln euro, czyli ponad miliarda złotych, której Polska udzieli na zakup produktów wskazanych przez stronę wietnamską u polskich producentów.

96 osób uciekło z rządowego zamkniętego ośrodka leczenia uzależnień w północnym Wietnamie. Organizacje praw człowieka porównują wietnamskie ośrodki tego typu do współczesnych obozów pracy.

Dwudziestu jeden wietnamskich rybaków przetrzymują od początku marca chińskie władze. Wietnamczyków aresztowano na wodach wokół spornych wysp Morza Południowochińskiego. Prawa do wysp roszczą oba państwa.

Nesat - tropikalny sztorm - dotarł do Wietnamu. Ulewny deszcz i porywisty wiatr przechodzi przez kraj, niszcząc domy, samochody i linie wysokiego napięcia.

118-letnia Wietnamka otrzymała w poniedziałek tytuł najstarszej kobiety w Wietnamie. Nguyen Thi Tru będzie się też ubiegała o wpisanie do Księgi rekordów Guinnessa jako najstarsza osoba na świecie - poinformowały oficjalne media wietnamskie.

Trzy okręty amerykańskiej marynarki wojennej przybyły do wietnamskiego portu Danang. Jednostki wezmą udział we wspólnych manewrach z marynarką wojenną Wietnamu. Do wizyty dochodzi w szczególnie napiętym czasie w tej części Azji, gdy trwa spór terytorialny między Wietnamem a Chinami na Morzu Południowochińskim.

Chiny i Wietnam zobowiązały się do rozwiązania na drodze pokojowych negocjacji sporu terytorialnego na Morzu Południowochińskim - podała rano chińska agencja państwowa Xinhua. Tego dnia w Hanoi około stu osób protestowało przeciwko działaniom Pekinu. - Chiny muszą zakończyć inwazję - wykrzykiwali.

Wietnam rozpoczął manewry wojskowe z użyciem ostrej amunicji w pobliżu spornej granicy z Chinami. Ćwiczenia marynarki wojennej są traktowane przez Pekin jako prowokacja, zwłaszcza w świetle dwóch niedawnych incydentów granicznych na Morzu Południowochińskim.

Obrońcy praw człowieka z Human Right Watch alarmują, że po niedawnych demonstracjach ludu Hmong na płn.-zach. Wietnamu, region ten stał się "czarną dziurą" niedostępną dla dziennikarzy i dyplomatów. Protestujący domagali się szerszej autonomii.

Co najmniej 12 osób zginęło, kiedy w czwartek w zatoce Ha Long na Morzu Południowochińskim zatonęła wietnamska łódź turystyczna. Wśród ofiar jest 11 obcokrajowców i ich przewodnik - poinformowały miejscowe władze.

Wietnamska opozycjonistka i obrończyni praw człowieka Ton Van Anh, która prawie od 20 lat przebywa w Polsce, od wtorku jest Polką. Prezydent Bronisław Komorowski podpisał wniosek o przyznaniu jej obywatelstwa. Van Anh od wielu lat działa na rzecz budowania struktur demokratycznych w Wietnamie i praw mniejszości wietnamskiej w Polsce. W ojczystym kraju groziła jej deportacja i osadzenie w obozie koncentracyjnym. Dziś mówi, że czuje ulgę. - To dobry znak, żeby zwrócić uwagę na problem uchodźców - przyznaje.

Minister rolnictwa Marek Sawicki - wraz z delegacją - bawi z tygodniową wizytą w Wietnamie. Celem polskiej ekipy - według ministerstwa rolnictwa - ma być zdobycie rynku. Na razie to Wietnamczycy mają rynek w Polsce - m. in. na swoją kawę.

Synoptycy twierdzą, że tak obfitych opadów jak w ostatnim tygodniu nie było w Wietnamie od ponad dwudziestu lat. Powódź zniszczyła w centralnych prowincjach Wietnamu i na północy kraju, drogi, mosty i sieć energetyczną. Straty na polach uprawnych szacuje się wstępnie na co najmniej 11 mln USD.

Kilkuset wiernych okupuje tereny starych zakładów tekstylnych w Wietnamie. Domagają się zwrotu przez państwo terenów zakładów. Policja ostrzega, że jeśli nie zaprzestaną protestu, czekają ich poważne konsekwencje.

Co najmniej dziewięć osób zginęło w wyniku kolejnej fali powodziowej w centralnym Wietnamie - podano w poniedziałek w Hanoi. W ostatnim tygodniu w tym kraju powódź spowodowała śmierć ponad 70 osób.