Najnowsze

W Pompejach odkryto starożytny stragan ze street foodem

Najnowsze

Stragan ze starożytnym street foodem odkryty w Pompejach
Stragan ze starożytnym street foodem odkryty w PompejachReuters
wideo 2/21

W Pompejach dokonano kolejnego odkrycia. Podczas wykopalisk starożytnego miasta archeolodzy znaleźli stragan, na którym sprzedawano uliczne jedzenie, czyli z angielskiego dzisiejszy street food. Największe wrażenie robią odsłonięte dobrze zachowane freski.

Przed kilkoma tygodniami informowaliśmy o - jak określił włoski minister kultury Dario Franceschini - "zdumiewającym" odkryciu w Pompejach. W starożytnym mieście, które w 79 roku zostało doszczętnie zniszczone przez wybuch wulkanu Wezuwiusz, znaleziono skamieniałe ciała dwóch mężczyzn - pana i niewolnika.

Naukowcy byli przekonani, że miejsce to kryje jeszcze więcej archeologicznych niespodzianek i nie mylili się. W sobotę opublikowane zostały zdjęcia prezentujące kolejne odkrycie.

Tak wyglądał starożytny street food

Zawieszone nogami do góry kaczki i kogut - takie doskonale widoczne malowidła zostały odnalezione przez archeologów, którzy ogłosili, że dotarli do Thermopolium (pol. sklep kucharski), czyli pozostałości straganu, gdzie można było kupić rozmaite gotowe dania gorące - od ślimaków po rodzaj "paelli", znanej obecnie z hiszpańskiej kuchni. Odkrycie to "przedstawia niezwykły obraz dnia erupcji" Wezuwiusza - stwierdził dyrektor parku archeologicznego w Pompejach Massimo Osanna. Znalezisko, jak zaznaczył w rozmowie z agencją prasową ANSA, pozwoli też prowadzić dalsze studia nad stylem życia, zwyczajami i sposobem odżywiania mieszkańców starożytnego miasta, zniszczonego przez wybuch wulkanu w 79. roku.

"Prezent dla zwiedzających"

Minister kultury Włoch zapowiedział, że możliwość zobaczenia tego niezwykłego miejsca będzie "prezentem dla zwiedzających" od przyszłorocznej Wielkanocy. Wtedy - jak się planuje - park będzie już dostępny po miesiącach zamknięcia z powodu pandemii. Obecnie w miejscu odsłonięcia bogato udekorowanego i wyposażonego straganu prowadzone są prace konserwacyjne i laboratoryjne. Antyczny stragan został zidentyfikowany podczas wykopalisk w 2019 roku, kiedy to archeolodzy dotarli do jego pierwszych fragmentów. Całość odsłonięto dzięki pracom w ostatnich tygodniach. Dyrektor Osanna wyjaśnił, że takich stoisk w Pompejach było dużo. Na terenie wykopalisk doliczono się ich dotąd około 80, ale do tej pory nie udało się odnaleźć równie kompletnego miejsca.

Pompeje, oddalone 23 kilometry na południowy wschód od Neapolu, były domem dla około 13 tysięcy ludzi. Erupcja Wezuwiusza spowodowała, że miasto zostało całkowicie zakopane pod popiołem, kamieniami i pyłem. Ruiny odkryto dopiero w XVI wieku, a zorganizowane wykopaliska rozpoczęto około 1750 roku.

Stragan ze starożytnym street foodem odkryty w Pompejach
Stragan ze starożytnym street foodem odkryty w PompejachReuters

Autor: ps/dd / Źródło: PAP, tvnmeteo.pl

Pozostałe wiadomości