W piątek ślub księcia Mikołaja. Była żona dziękuje za pomoc w szybkiej wyprowadzce

GettyImages-103574637
Pogrzeb Konstantyna II, byłego króla Grecji (2023)
Źródło: Reuters

Na kilka dni przed planowanym ślubem greckiego księcia Mikołaja jego poprzednia żona, księżna Tatiana, poinformowała o przeprowadzce. Para rozstała się w ubiegłym roku.

Tatiana Blatnik podziękowała swojej matce za "pomoc w przeprowadzce w mniej niż 48 godzin" w relacji na Instagramie. Na zdjęciu, które w weekend pokazały media, widać byłą księżną obejmującą matkę na targu warzywnym. Portal Greek City Times odnotował, że były mąż Blatnik, książę Mikołaj, w najbliższy piątek poślubi Chrysi Vardinogianni. Ceremonia, która odbędzie się w Atenach, będzie miała charakter prywatny - poinformowała była grecka rodzina królewska w oświadczeniu.

Na początku stycznia Blatnik zamieściła w mediach społecznościowych wpis, w którym przyznała, że 2024 był dla niej rokiem zmian, które rzuciły jej wyzwanie, "aby się rozwijać, uczyć i odbudować życie" - jak pisała.

ZOBACZ TEŻ: Księżna Kate zatrzymała królewską kolumnę. "Nie spodziewaliśmy się, że do tego dojdzie"

Rozwód Tatiany Blatnik i księcia Mikołaja

Mikołaj, syn ostatniego króla Grecji Konstantyna II, i pochodząca z Wenezueli działaczka społeczna Tatiana Blatnik byli małżeństwem od 2010 roku. W kwietniu ubiegłego roku była grecka rodzina królewska poinformowała o rozwodzie pary. "Po czternastu latach małżeństwa postanowili polubownie rozwiązać swój związek" - podano w oświadczeniu. Wskazano w nim również, że para po rozstaniu pozostanie w Grecji.

Książę Mikołaj i Tatiana Blatnik w 2010 roku
Książę Mikołaj i Tatiana Blatnik w 2010 roku
Źródło: Getty Images Europe

Konstantyn II wstąpił na grecki tron w 1964 roku po śmierci swojego ojca - króla Pawła. Jego panowanie było naznaczone niestabilnością polityczną, która zakończyła się wojskowym zamachem stanu 21 kwietnia 1967 roku. Kilka miesięcy później został zmuszony do ucieczki z kraju. Pozostał na uchodźstwie w Rzymie do czasu zniesienia monarchii przez juntę w 1973 roku. Po upadku dyktatury, w 1974 roku, rząd jedności narodowej pod przewodnictwem Konstantinosa Karamanlisa zarządził referendum, w którym Grecy odrzucili monarchię.

Chociaż krewni zmarłego w 2023 roku Konstantyna II do dziś używają tytułów książęcych, zgodnie z werdyktem Najwyższego Sądu Administracyjnego Grecji nie oznaczają one szlachectwa, "ale raczej funkcjonują jako identyfikatory osobiste" - podkreślono na stronie rodziny dawnego monarchy. W wyniku sporu z rządem w 1994 roku Konstantyn II oraz jego krewni utracili greckie obywatelstwo, jednak pod koniec 2024 roku rodzina złożyła wniosek o jego ponowne przyznanie, podpisując deklarację o uznaniu republikańskiego rządu i przyjmując nowe nazwisko "De Grece", czyli "z Grecji".

ZOBACZ TEŻ: Media o relacji księcia Andrzeja z Jeffreyem Epsteinem. Miała trwać dłużej, niż sądzono  

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: