Nowe badania sugerują, że stosowanie diety MIND przez dziesięć lat znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia zaburzeń funkcji poznawczych. Jakie produkty spożywać w ramach tej diety? Po które należy sięgać każdego dnia, a po które jak najrzadziej?
Wyniki badań, przeprowadzonych w ramach projektu REGARDS i sfinansowanych przez amerykańskie Narodowe Instytuty Zdrowia (NIH), ukazały się na łamach czasopisma "Neurology" w zeszłym tygodniu. 14 tysięcy Amerykanek i Amerykanów na początku badań oraz po upływie 10 lat zostało zapytanych o swoją dietę, następnie badanym zrobiono EKG, zbadano krew oraz zmierzono ciśnienie krwi. W ramach kolejnego kroku naukowcy sprawdzili, na ile dieta deklarowana przez ochotników jest zbieżna z dietą MIND.
Dieta MIND i wpływ na umysł
Rezultat? Badania wykazały, że osoby ściśle przestrzegające diety MIND były o 4 proc. mniej narażone na rozwój problemów z pamięcią, koncentracją i myśleniem niż osoby, które nie przestrzegały diety. W przypadku kobiet ściśle przestrzegających diety MIND ryzyko pogorszenia funkcji poznawczych było mniejsze o 6 proc.
ZOBACZ TEŻ: Przez zmiany klimatu możemy stracić czekoladę. Mogą zastąpić ją tabliczki z laboratorium
Dr David Katz, lekarz i specjalista w dziedzinie medycyny prewencyjnej, w rozmowie z CNN przyznał, iż fakt, że dieta MIND jest korzystna dla mózgu, "nie jest niczym zaskakującym". - To badanie powiązań samo w sobie nie dowodzi, że dieta MIND chroni zdolności poznawcze, ale biorąc pod uwagę przejrzyste mechanizmy, z pewnością sugeruje, że może tak być - dodał ekspert.
Dieta MIND - z czym to się je
Dieta MIND stanowi połączenie diety śródziemnomorskiej (ang. Mediterranean) i DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension) - diety bogatej w owoce i warzywa, która m.in. obniża ciśnienie krwi. Nazwa to akronim od Mediterranean-DASH Intervention for Neurodegenerative Delay, co wskazuje na znaczenie połączenia diet śródziemnomorskiej i DASH dla opóźnienia zmian neurodegeneracyjnych. Główny autor analizy opublikowanej w "Neurology" i specjalista w dziedzinie neurologii behawioralnej, dr Russell Sawyer, w rozmowie z CNN zauważył, że MIND została opracowana specjalnie w celu zwalczania zaburzeń funkcji poznawczych.
Zalecane są w niej w szczególności zielone warzywa, które powinno się jeść codziennie, w tym rukolę, jarmuż, sałatę czy szpinak. Spośród owoców najlepsze są jeżyny, borówki, maliny i truskawki. - Wśród składników diety MIND znajduje się 10 zdrowych dla mózgu grup żywności, w tym rośliny strączkowe, inne warzywa, orzechy, jagody, fasola, produkty pełnoziarniste, owoce morza, drób, oliwa z oliwek i wino - podkreślił Sawyer.
Według Sawyera dieta MIND ogranicza spożycie pięciu niezdrowych grup żywności. To czerwone mięso, masło i margaryna w kostce, ser, smażone potrawy i fast foody oraz ciastka i słodycze. Dzięki temu ograniczamy spożycie tłuszczów trans i nasyconych.
Portal Diagnostyka pisząc o diecie MIND zauważa, że produkty takie jak zielonolistne warzywa (szpinak, sałata, czy jarmuż), należy spożywać co najmniej sześć razy w tygodniu. Orzechy powinny być spożywane przynajmniej pięć razy w tygodniu. Po inne produkty z listy MIND powinniśmy sięgać znacznie rzadziej: "Wino, szczególnie czerwone, należy spożywać w umiarkowanych ilościach" - czytamy.
ZOBACZ TEŻ: Rozprzestrzenia się nowy podwariant koronawirusa. "Być może da się to odczuć jeszcze tej zimy"
Źródło: CNN, diag.pl, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock