Sześć minut takich ćwiczeń zmniejsza ryzyko choroby Alzheimera i Parkinsona. Jak trenować?

Autor:
pb//az
Źródło:
PAP
Nie ma lekarstwa na alzheimera, ale są sposoby by rozwój choroby opóźnić
Nie ma lekarstwa na alzheimera, ale są sposoby by rozwój choroby opóźnićtvn24
wideo 2/5
tvn24Nie ma lekarstwa na alzheimera, ale są sposoby by rozwój choroby opóźnić

Już sześć minut intensywnej aktywności fizycznej może podnosić poziom białka BGNF w mózgu, które odgrywa ważną rolę w pracy układu nerwowego, a co za tym idzie, zmniejsza ryzyko rozwoju choroby Alzheimera czy Parkinsona - twierdzą naukowcy. Jak ćwiczyć?

Wykonywanie codziennie krótkich, ale intensywnych ćwiczeń fizycznych pozwala dłużej cieszyć się sprawnością umysłową i opóźnia rozwój chorób neurodegeneracyjnych - poinformowali naukowcy na łamach czasopisma "The Journal of Physiology".

ZOBACZ TEŻ: Nawet trzy minuty wysiłku fizycznego mogą wydłużyć życie. "Zabawa z dziećmi, wnoszenie zakupów"

Wystarczy sześć minut takich ćwiczeń

Naukowcy z Uniwersytetu Otago w Nowej Zelandii poszukiwali niefarmakologicznych metod zwiększenia poziomu białka BDNF w mózgu. Białko to odgrywa ważną rolę w funkcjonowaniu układu nerwowego. Bierze udział w procesach związanych z uczeniem się, pamięcią oraz chroni mózg przed utratą funkcji poznawczych, a także wpływa na neuroplastyczność, czyli zdolność mózgu do tworzenia nowych połączeń synaptycznych.

Badacze porównywali wpływ 20-godzinnego postu, lekkich ćwiczeń (90-minut umiarkowanie intensywnej jazdy na rowerze), ćwiczeń o wysokiej intensywności (6 minut szybkiej jazdy na rowerze) oraz połączenia postu z ćwiczeniami. W badaniach wzięło udział 12 aktywnych fizycznie osób (6 kobiet i 6 mężczyzn) w wieku od 18 do 56 lat.

Okazało się, że najskuteczniejsze były krótkie intensywne ćwiczenia - sześć minut intensywnej jazdy na rowerze zwiększało produkcję białka BDNF. Dzięki nim poziom białka zwiększył się niemal pięciokrotnie w porównaniu z postem i ćwiczeniami o niskiej intensywności.

ZOBACZ TEŻ: Badanie krwi zamiast tomografii czy rezonansu. Opracowano nową metodę wykrywania choroby Alzheimera

Niefarmakologiczne metody są kluczowe - twierdzą naukowcy

Choć mechanizm działania intensywnych ćwiczeń nie został jeszcze poznany, zdaniem autorów ich wpływ na zwiększenie poziomu BDNF może być związany z metabolizmem glukozy i przełączeniem się mózgu z jednego głównego źródła energii na inne, aby zapewnić wystarczającą ilość energii dla organizmu. Zwiększenie poziomu BDNF może być także rezultatem zwiększenia liczby płytek krwi, które magazynują duże ilości tego białka.

"Dotychczasowe próby bezpiecznego farmakologicznego zwiększenia poziomu BDNF u ludzi nie przyniosły zadowalających rezultatów. Dlatego ważne jest eksplorowanie niefarmakologicznych metod pozwalających w naturalny sposób podwyższyć poziom BDNF, a co za tym idzie, zmniejszać ryzyko rozwoju choroby Alzheimera czy Parkinsona" - piszą autorzy publikacji.

Autor:pb//az

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości