Tak rok 2025 przewidywał Stephen Hawking 30 lat temu. Co się sprawdzi?

okulary vr shutterstock_2414322841_1
Stephen Hawking zmarł w 2018 roku
Źródło: Reuters

Kosmiczny żel, operacje chirurgiczne we własnym domu i chipy w ludzkich ciałach. Między innymi tak wyobrażał sobie rzeczywistość roku 2025 Stephen Hawking, który 30 lat temu był o nią pytany na antenie BBC. Brytyjska stacja przypomniała teraz przewidywania słynnego fizyka i z grupą ekspertów oceniła ich trafność.

Poświęcony nowinkom w świecie nauki i technologii program "Tomorrow's World" (pol. Świat Jutra) był emitowany na kanale BBC One przez kilkadziesiąt lat. W 1995 roku świętował swoje 30-lecie i z tej okazji zespół programowy podjął próbę przewidzenia, jak będzie wyglądał świat w 2025 roku, czyli za kolejne 30 lat. To trudne zadanie postawiono przed znanym na całym świecie brytyjskim fizykiem - Stephenem Hawkingiem.

Rok 2025 według Stephena Hawkinga

- Do 2025 roku możemy spodziewać się wielkich zmian - wskazywał słynny naukowiec. Jakich? BBC postanowiła to przypomnieć i wraz z grupą ekspertów przeanalizować, na ile przewidywania prof. Hawkinga okazują się trafne w pierwszych dniach 2025 roku.

Zmarły w 2018 roku Stephen Hawking ostrzegał, że wirusy komputerowe w przyszłości mogą rozprzestrzeniać się w sposób niekontrolowany. - Internet jest trochę jak ocean w okresie, gdy narodziło się życie - powiedział. - Wirusy komputerowe są formą życia, która może przetrwać w tym oceanie i rozmnażać się - kontynuował Hawking. - W tej chwili nadal mamy kontrolę, ponieważ możemy wyłączyć internet. Ale nie zawsze tak będzie - ocenił. Przewidywał też, że "baronowie biznesu" do 2000 roku przejmą kontrolę nad internetem, tworząc "supersieć" z ograniczonym dostępem. 

Stephen Hawking
Stephen Hawking
Źródło: Shutterstock

Czy te prognozy się sprawdzają? Dostęp do internetu pozostał w większości otwarty, "ale nie ma wątpliwości, że działania hakerów przyniosły nieszczęście wielu ludziom" - komentuje teraz redakcja portalu BBC. Wbrew słowom Hawkinga wirusy komputerowe nie usamodzielniły się, choć - jak zauważa brytyjski nadawca - "cyberbezpieczeństwo jest niezwykle istotne dla rządów i przedsiębiorstw, a osoby podejrzliwe wobec banków są zwolennikami kryptowalut, takich jak bitcoin".

ZOBACZ TEŻ: Unia będzie miała własny internet

Kosmiczne górnictwo

Jeśli chodzi o kosmos, prof. Hawking spekulował, że górnictwo poza naszą planetą do 2025 roku stanie się dochodową gałęzią przemysłu. Jednocześnie śmieci kosmiczne będą tak dużym problemem, że zaczną poważnie zagrażać przebywającym w kosmosie astronautom. Fizyk przewidywał jednak również rozwiązanie tego problemu, którym miał się stać specjalny "gigantyczny żel w formie piany, który spowalniałby krążące po orbicie odpady", sprawiając, że zaczynałyby spadać i spalać się w atmosferze.

Czy te prognozy się sprawdzają? W 2025 roku górnictwo kosmiczne pozostaje pieśnią przeszłości, zauważa BBC. Z kolei kosmiczne śmieci rzeczywiście stanowią dziś rosnący problem, na który niestety nie znaleziono jeszcze skutecznego rozwiązania.

Kosmiczne śmieci
Kosmiczne śmieci
Źródło: Shutterstock

Rewolucja w medycynie

Stephen Hawking w "Tomorrow's World" przewidywał także rewolucję w medycynie. Stwierdził, że w 2025 roku pacjenci będą mogli być operowani bez wychodzenia z domu przez roboty naśladujące ruchy chirurga operującego zdalnie w "specjalnych rękawiczkach".

Czy te prognozy się sprawdzają? Ta wizja częściowo się sprawdziła, ponieważ roboty rzeczywiście pomagają już w operacjach. Najsławniejszy z nich, wprowadzony w 1999 roku robot da Vinci ułatwia szereg zabiegów medycznych, w 2024 roku m.in. po raz pierwszy operując w Polsce osobę chorującą na raka tarczycy. Operacje te nie odbywają się jednak w naszych domach, a w tradycyjnych salach szpitalnych.

Robot da Vinci
Robot da Vinci
Źródło: Shutterstock

ZOBACZ TEŻ: "Przełomowe wydarzenie w historii polskiej nauki"

Ultraszybkie podróże i chip w ramieniu

W 1995 roku Stephen Hawking przewidywał również powszechne wykorzystanie hologramów, okularów tworzących sztuczną rzeczywistość (VR) oraz osiągnięcie zdolności do wykonywania superszybkich podróży. W tym ostatnim przypadku naukowiec nie przedstawił zbyt wielu szczegółów, roztaczając jedynie ogólną wizję podróży do Bangalore w Indiach trwającej 40 minut na pokładzie nieopisanego bliżej promu/wahadłowca (ang. shuttle).

Czy te prognozy się sprawdzają? Wizja superszybkich podróży wydaje się nie mniej odległa niż w połowie lat 90., jednak hologramy i okulary VR rzeczywiście stają się coraz bardziej powszechne, zauważa BBC.

Stephen Hawking przewidywał również ogromny postęp technologiczny w dziedzinie bankowości. W programie z 1995 roku przedstawiono np. kobietę, która otrzymuje pieniądze w banku po zeskanowaniu mikrochipa znajdującego się w jej ramieniu.

Czy te prognozy się sprawdzają? Jak zauważa BBC, postęp technologiczny w bankowości nastąpił, a obecnie rzeczywiście istnieje technologia wszczepiania ludziom różnego rodzaju chipów. Jednocześnie jednak znacznie popularniejsze są inne technologie, głównie wykorzystujące technologie skanowania linii papilarnych i twarzy.

Popularne są technologie skanowania linii papilarnych i twarzy
Popularne są technologie skanowania linii papilarnych i twarzy
Źródło: Shutterstock

ZOBACZ TEŻ: Google twierdzi, że opracowało przepotężny kwantowy chip

Czytaj także: