Komisja Europejska podpisała w poniedziałek umowę koncesyjną na internet satelitarny z konsorcjum SpaceRISE, skupiającym europejskie firmy. Mają one zastąpić usługi dostarczane między innymi przez Starlink Elona Muska.
System satelitarny IRIS2 wykorzysta konstelację 290 satelitów komunikacyjnych. Dostawcą usługi będzie konsorcjum SpaceRISE, w skład którego wchodzą trzej operatorzy satelitarni: francuski Eutelsat, luksemburski SES i hiszpański Hispasat. W projekt zaangażowane są też firmy: Thales Alenia Space, OHB, Airbus Defence and Space, Telespazio, Deutsche Telekom, Orange, Hisdesat i Thales SIX.
Komisja Europejska (KE) nie podała, ile projekt będzie kosztować. Wcześniej szacowano, że wkład publiczny wyniesie około 3 mld euro. Reszta zostanie sfinansowana przez firmy zaangażowane w projekt.
"Znaczący krok w kierunku suwerenności Europy i bezpiecznej łączności"
Internet satelitarny ma być dostępny już w przyszłym roku. Jak podkreśliła KE w poniedziałek w komunikacie, system satelitarny IRIS2 stanowi "znaczący krok w kierunku suwerenności Europy i bezpiecznej łączności". Projekt został zainicjowany przez poprzedniego komisarza ds. rynku wewnętrznego i przemysłu obronnego Francuza Thierry'ego Bretona w 2022 r.
- IRIS2 pokazuje determinację i zaangażowanie Unii we wzmacnianie globalnej pozycji Europy w przestrzeni kosmicznej - powiedział, cytowany w komunikacie, obecny komisarz ds. obrony Andrius Kubilius.
Dwunastoletnia umowa koncesyjna ma umożliwić świadczenie zarówno rządowych, jak i komercyjnych usług łączności.
UE ma się uniezależnić od zewnętrznych dostawców
Za sprawą projektu UE ma uniezależnić się od zewnętrznych dostawców, zwłaszcza od Starlinka, zbudowanego przez firmę SpaceX należącą do amerykańskiego multimiliardera Elona Muska. Amerykański gigant Amazon rozwija z kolei od 2019 r. swój projekt Kuiper.
Istotnym graczem na rynku jest też brytyjskie OneWeb. Rząd Zjednoczonego Królestwa, które od 2020 r. nie należy do Unii Europejskiej, wcześniej zabiegał o to, by brytyjski operator został zaangażowany w unijny projekt wspólnie z Eutelsatem.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock