Unia Europejska zamyka przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters, BBC
Piotr Mueller o zamknięciu przestrzeni powietrznej dla rosyjskich samolotów
Piotr Mueller o zamknięciu przestrzeni powietrznej dla rosyjskich samolotówTVN24
wideo 2/21
Piotr Mueller o zamknięciu przestrzeni powietrznej dla rosyjskich samolotówTVN24

Zamknięcie przestrzeni powietrznej nad całą Unią Europejską dla rosyjskich samolotów zapowiedziała w niedzielę w Brukseli przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, przedstawiając pakiet kolejnych restrykcji wobec Rosji w związku z inwazją na Ukrainę. Już wcześniej na taki krok zdecydowały się między innymi Francja, Niemcy, Włochy, Kanada czy Polska.

Zamknięcie przestrzeni powietrznej nad Unią Europejską to jedna z nowych restrykcji wobec Rosji w związku z inwazją na Ukrainę. Zakaz obejmie wszystkie samoloty należące do Rosji, zarejestrowane w Rosji lub kontrolowane przez Rosję.

Rosyjskie samoloty nie będą mogły lądować, startować ani przelatywać nad terytorium UE. - Dotyczy to także prywatnych odrzutowców oligarchów - wyjaśniła szefowa KE.

Już wcześniej na taki krok zdecydowało się kilkanaście państw europejskich.

"Działamy w zgodzie i koordynacji z wieloma innymi krajami europejskimi"

Od niedzieli od godz. 15.00 czasu polskiego niemiecka przestrzeń powietrzna została zamknięta dla rosyjskich samolotów i linii lotniczych - przekazało niemieckie ministerstwo transportu. Rzecznik resortu podał, że zakaz ma potrwać trzy miesiące, a loty z pomocą humanitarną są wyłączone z zakazu.

Także Austria zamknęła swoją przestrzeń powietrzną i lotniska dla rosyjskich samolotów od godz. 15.00 czasu polskiego.

"Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby pokazać Władimirowi Putinowi, że nie akceptujemy jego militarnej inwazji na Ukrainę. Zakaz lotów i lądowań rosyjskich samolotów to kolejny środek, który jest wyraźną odpowiedzią na łamanie przez Putina prawa międzynarodowego. Działamy tutaj w zgodzie i koordynacji z wieloma innymi krajami europejskimi" – oświadczył kanclerz Austrii Karl Nehammer.

Minister transportu Francji Jean-Baptiste Djebbari poinformował w niedzielę po południu, że Francja zamknie swoją przestrzeń powietrzną dla wszystkich rosyjskich samolotów i linii lotniczych w niedzielę wieczorem.

Podobnie zapowiedziała Holandia, o czym poinformował na Twitterze minister infrastruktury Mark Harbers.

"W holenderskiej przestrzeni powietrznej nie ma miejsca dla reżimu, który stosuje niepotrzebną i brutalną przemoc - podkreślił. "Holandia przygotowuje się zatem dziś wieczorem do zamknięcia swojej przestrzeni powietrznej dla rosyjskich samolotów" - dodał.

"Belgia postanowiła zamknąć swoją przestrzeń powietrzną dla wszystkich rosyjskich linii lotniczych" - napisał na Twitterze premier Alexander De Croo.

Dodał też: "Nasze europejskie niebo jest otwartym niebem. Jest otwarte dla tych, którzy łączą ludzi, a nie dla tych, którzy szukają brutalnej agresji".

W niedzielę rano minister spraw zagranicznych Irlandii Simon Coveney potwierdził, że Irlandia zamierza zamknąć przestrzeń powietrzną kraju dla rosyjskich samolotów.

Napisał na Twitterze: "Szokujące rosyjskie ataki na Ukrainę w nocy. Irlandia zamierza zamknąć irlandzką przestrzeń powietrzną dla wszystkich rosyjskich samolotów".

Coveney wezwał również inne kraje UE, by zrobiły to samo.

Włochy zdecydowały się zamknąć swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów - poinformowało w niedzielę biuro premiera.

Hiszpania także zdecydowała się zamknąć swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów - podał Reuters, powołując się hiszpańskie ministerstwo transportu.

Z kolei o zamknięciu przestrzeni powietrznej nad Portugalią poinformowało portugalskie ministerstwo spraw zagranicznych.

Swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskiego ruchu lotniczego zamyka również Islandia. Poinformowała o tym na Twitterze szefowa MSZ Islandii Thordis Kolbrun Gylfadottir.

Reuters podawał, że także Finlandia, Szwecja i Dania przygotowują się do zamknięcia przestrzeni powietrznych dla rosyjskich samolotów i linii w niedzielę.

Norweski minister spraw zagranicznych kraju powiedział agencji NTB, iż Norwegia zdecydowała się zamknąć swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskiego ruchu lotniczego po inwazji Rosji na Ukrainę.

Również Macedonia Północna zamknie swoją przestrzeń powietrzną dla wszystkich rosyjskich samolotów z wyjątkiem lotów humanitarnych i ratunkowych, zgodnie z zaleceniami Unii Europejskiej - poinformował Reuters, powołując się na macedoński rząd.

Identyczną decyzję podjęła Albania, o czym poinformowała minister spraw zagranicznych Olta Xhacka.

Z kolei premier Chorwacji Andrej Plankovic zapowiedział, że Chorwacja swoją przestrzeń powietrzną dla wszystkich rosyjskich samolotów zamknie najprawdopodobniej od poniedziałku.

Kanada, jako pierwszy kraj spoza Europy, zamknęła swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich operatorów lotniczych ze skutkiem natychmiastowym. "Pociągniemy Rosję do odpowiedzialności za jej niesprowokowane ataki na Ukrainę" - napisał minister transportu Omar Alghabra w poście na Twitterze.

Relacja tvn24.pl: Atak Rosji na Ukrainę 

Już wcześniej na zamknięcie swoich przestrzeni powietrznej dla rosyjskich samolotów zdecydowały się: Bułgaria, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Mołdawia, Polska, Rumunia, Słowenia i Wielka Brytania.

Sytuacja rosyjskich linii

Ograniczenie lotów nad wieloma krajami na zachód od Rosji będzie wymagało od rosyjskich linii lotniczych wybieranie okrężnych tras, co spowoduje znaczne wydłużenie czasu lotu - zaznacza BBC.

Rosyjskie linie lotnicze już stały w obliczu niemal całkowitej blokady przestrzeni powietrznej w Europie. Tablice odlotów na moskiewskich lotniskach Domodiedowo i Szeremietiewo pokazywały w niedzielę dziesiątki odwołanych lotów, w tym rejsy do Paryża, Wiednia i Kaliningradu.

Rosyjskie linie lotnicze S7 poinformowały na Facebooku, że odwołują loty do wielu europejskich miast do co najmniej 13 marca.

Aerofłot - największa rosyjska linia lotnicza - zapowiedziała, że odwoła loty do Łotwy i Rumunii przynajmniej do 26 marca, a połączenia do Pragi i Warszawy - do 28 marca oraz - do odwołania - do innych państw, które zapowiedziały zamknięcie swojej przestrzeni powietrznej.

Departament Stanu USA ostrzega o zawieszeniu lotów

Departament Stanu USA wydał w niedzielę alert, w którym wezwał Amerykanów w Rosji do rozważenia niezwłocznego opuszczenia kraju w związku z zamykaniem przez państwa przestrzeni powietrznej dla rosyjskich linii lotniczych.

"Coraz większa liczba linii lotniczych anuluje loty do oraz z Rosji i wiele krajów zamknęło swoją przestrzeń powietrzną dla rosyjskich linii lotniczych. Obywatele USA powinni rozważyć natychmiastowe opuszczenie Rosji korzystając z wciąż dostępnych opcji komercyjnych" - napisano w komunikacie.

Z kolei linie Air France zdecydowały o zawieszeniu lotów do Rosji i nad Rosją.

TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO:

Autorka/Autor:kris, fc/ToL

Źródło: PAP, Reuters, BBC

Źródło zdjęcia głównego: Media_works/Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

W sprawie grupy HRE Investments w łódzkiej prokuraturze trwają przesłuchania kilku tysięcy osób, które nie otrzymały obiecanych mieszkań lub spółki zalegają im z wypłatą odsetek od zainwestowanych pieniędzy. - Nie neguję tego, że mamy opóźnienia. Za to przepraszam, jest mi bardzo przykro, ale też jestem zdeterminowany, żeby problemy płynnościowe rozwiązać - mówi w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl Michał Sapota, szef firmy. Innego zdania jest Michał Cebula, wspólnik. - Po odebraniu władzy Michałowi Sapocie i przeprowadzeniu audytu pojawi się realny potencjał na postępowanie sanacyjne - stwierdza.

Kłopoty tysięcy klientów z całej Polski. "Nie mam pojęcia, czy odzyskam pieniądze" 

Kłopoty tysięcy klientów z całej Polski. "Nie mam pojęcia, czy odzyskam pieniądze" 

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Donald Trump stwierdził, że nie przejmuje się tym, czy ceny importowanych aut wzrosną z powodu ogłoszonych przez niego ceł. Jego zdaniem podwyżki mogą być nawet korzystne, gdyż zachęcą do kupowania samochodów produkowanych w USA.

Trump: nie obchodzi mnie, czy podniosą ceny

Trump: nie obchodzi mnie, czy podniosą ceny

Źródło:
CNN

Niemcy zyskały dodatkowy bilion euro praktycznie za darmo dzięki pozytywnej reakcji rynków obligacji na ich "historyczny" projekt dotyczący planowanych wydatków - stwierdził szef rady nadzorczej Deutsche Banku Alexander Wynaendts.

Największa gospodarka Europy i bilion euro "bez dodatkowych kosztów"

Największa gospodarka Europy i bilion euro "bez dodatkowych kosztów"

Źródło:
Bloomberg

W sobotę przeciwnicy Elona Muska ponownie zebrali się przed salonami Tesli w USA, by wyrazić sprzeciw wobec jego działań w amerykańskiej administracji. Celem akcji "Tesla Takedown" jest także dalsze osłabienie sprzedaży samochodów produkowanych przez firmę miliardera.

Tłumy przed salonami Tesli. "Musk musi odejść"

Tłumy przed salonami Tesli. "Musk musi odejść"

Źródło:
PAP

Mieszkanie jest prawem, a nie towarem. Ono jest po to, aby w nim żyć, a nie po to, aby było maszynką do robienia pieniędzy - stwierdziła w niedzielę kandydatka Nowej Lewicy na prezydenta Magdalena Biejat. Zabrała głos także w sprawie dopłat do kredytów i podatku katastralnego.

Biejat: tak dla podatku katastralnego

Biejat: tak dla podatku katastralnego

Źródło:
PAP

W 2024 roku eksport high-tech, czyli towarów wysokich technologii, odnotował wzrost trzynasty rok z rzędu, osiągając rekordową wartość 37,25 miliarda euro - wynika z raportu Polskiego Funduszu Rozwoju. Coraz większą rolę w tym sukcesie odgrywa uzbrojenie.

Rekord w eksporcie technologii. "Najwyższy poziom w historii"

Rekord w eksporcie technologii. "Najwyższy poziom w historii"

Źródło:
PAP

Polska jest drugim największym rynkiem zbytu Thermomiksa, wielofunkcyjnego i kosztownego robota kuchennego. Ale to niejedyny sprzęt, który zdobywa polskie kuchnie. W kolejce są między innymi airfryery, czyli beztłuszczowe frytkownice. - Kupując robota kuchennego czy inne sprzęty, tak naprawdę kupujemy obietnicę: będziemy mieli więcej czasu, zjemy w domu dania jak w restauracji, bardziej sprawiedliwie podzielimy obowiązki domowe. Czy tak rzeczywiście jest? Nie zawsze - stwierdza Agata Bachórz z Uniwersytetu Gdańskiego.

Robot miesza w polskiej kuchni. "Jeszcze trochę i wyląduje w naszym godle"

Robot miesza w polskiej kuchni. "Jeszcze trochę i wyląduje w naszym godle"

Źródło:
tvn24.pl

Elon Musk ogłosił w nocy z piątku na sobotę, że właścicielem platformy X stał się jego start-up xAI, zajmujący się sztuczną inteligencją. 

X zmienia właściciela. Jest komunikat Muska

X zmienia właściciela. Jest komunikat Muska

Źródło:
PAP

Szeroka oferta dostępnych mieszkań oraz niewielki popyt sprawiają, że sprzedający są coraz częściej skłonni do negocjacji cen - przekazali autorzy raportu Metrohouse. W co dziesiątej transakcji na rynku wtórnym, przeprowadzonej w lutym i marcu bieżącego roku, odnotowano obniżki sięgające 20 procent.

Na to czekali kupujący, właściciele zaskoczeni

Na to czekali kupujący, właściciele zaskoczeni

Źródło:
PAP

Premier Robert Fico uważa, że amerykańskie cła mogą poważnie zaszkodzić słowackim zakładom Volkswagena czy Land Rovera. W piątkowym nagraniu ocenił również, że Unia Europejska powinna podjąć w tej sprawie środki odwetowe.

"Jesteśmy światową czołówką". Decyzja Trumpa uderzy w sąsiada Polski

"Jesteśmy światową czołówką". Decyzja Trumpa uderzy w sąsiada Polski

Źródło:
PAP

Spółka Stilo Energy, specjalizująca się w instalacji paneli fotowoltaicznych, złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości. Jednocześnie zarząd zapowiada nowy plan restrukturyzacyjny.

Firma od fotowoltaiki składa wniosek o upadłość

Firma od fotowoltaiki składa wniosek o upadłość

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Gdyby zrealizować to, o czy mówi Sławomir Mentzen, deficyt mógłby wzrosnąć aż o 143 miliardy złotych. Obietnice Karola Nawrockiego to dziura budżetowa powiększona o 85 miliardów. W przypadku Rafała Trzaskowskiego dług rośnie o 35 miliardów. Materiał magazynu "Polska i Świat". Całe wydanie dostępne w TVN24 GO.

Ile kosztowałyby zrealizowane obietnice?

Ile kosztowałyby zrealizowane obietnice?

Źródło:
TVN24

W nocy z soboty na niedzielę nastąpi zmiana czasu z zimowego na letni. O godzinie 2:00 wskazówki zegarowe przestawimy na godzinę 3:00, co oznacza, że pośpimy godzinę krócej. - To szkodliwy dla naszego zdrowia przeżytek - ocenił profesor Mariusz Siemiński z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

"To szkodliwy dla naszego zdrowia przeżytek"

"To szkodliwy dla naszego zdrowia przeżytek"

Źródło:
PAP

- Nie zamierzamy rezygnować z walki o utrzymanie uprzywilejowanej pozycji w handlu z USA - zapowiedziała prezydentka Meksyku Claudia Sheinbaum. Administracja Donalda Trumpa nałożyła cła na meksykańskie samochody, stal oraz aluminium.

"Do 3 kwietnia udzielimy pełnej odpowiedzi na posunięcia Trumpa"

"Do 3 kwietnia udzielimy pełnej odpowiedzi na posunięcia Trumpa"

Źródło:
PAP

- Nie ma absolutnie żadnego powodu, aby Unia Europejska wyglądała teraz na zastraszoną - ocenił były ambasador Niemiec w USA Wolfgang Ischinger. Według niemieckiego dyplomaty UE powinna odważnie i z pewnością siebie zareagować na cła ogłoszone przez Donalda Trumpa.

"Jeśli pokażemy narzędzia tortur, Donald będzie skłonny do rozmowy"

"Jeśli pokażemy narzędzia tortur, Donald będzie skłonny do rozmowy"

Źródło:
PAP

Ukraina otrzymała od USA nowy wariant umowy o dostępie Stanów Zjednoczonych do ukraińskich bogactw mineralnych - przekazał prezydent Wołodymyr Zełenski. Dodał, że Ukraina ustaliła z "innymi partnerami", że otrzyma rozszerzony dostęp do ich danych wywiadowczych.

Wołodymyr Zełenski: dostaliśmy od USA nową umowę o minerałach

Wołodymyr Zełenski: dostaliśmy od USA nową umowę o minerałach

Źródło:
PAP, Reuters

Zmiana przepisów o przedawnieniu zobowiązań podatkowych i o raportowaniu krajowych schematów podatkowych - to między innymi zakłada projekt noweli opublikowany przez resort finansów.

Szykują się ważne zmiany w podatkach

Szykują się ważne zmiany w podatkach

Źródło:
PAP

Jednym z kamieni milowych KPO jest umieszczenie na orbicie polskich satelitów. Wszelkie terminy zostały uzgodnione z firmą SpaceX i wysłane do Komisji Europejskiej. Pierwszy z satelitów miał być wysłany w drugim kwartale 2025 roku. Ten termin nie zostanie dotrzymany - do tych nieoficjalnych informacji dotarli autorzy podcastu "Szczyt Europy" Beata Płomecka i Maciej Sokołowski.

Polskie KPO z problemami przez firmę Elona Muska

Polskie KPO z problemami przez firmę Elona Muska

Źródło:
TVN24 GO

W Europie następuje powrót do atomu. Jest nawet szansa, że Niemcy pójdą za tym trendem i uruchomią co najmniej sześć bloków jądrowych - uważa Jakub Wiech, redaktor naczelny portalu energetyka24.com.

Nowy trend w Europie. "To byłby kompletny odwrót"

Nowy trend w Europie. "To byłby kompletny odwrót"

Źródło:
PAP

- W Narodowym Funduszu Zdrowia mamy lukę. Ten deficyt w zeszłym roku wyniósł 30 miliardów złotych. Tyle brakuje składki. Trzeba dosypywać z innych elementów - stwierdził w "#BezKitu" w TVN24 doktor Sławomir Dudek, prezes i główny ekonomista Instytutu Finansów Publicznych.

"Wolałbym mieć niższe podatki, mimo to nie jestem za obniżeniem tej składki"

"Wolałbym mieć niższe podatki, mimo to nie jestem za obniżeniem tej składki"

Źródło:
tvn24.pl

PKO BP, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, Velobank - te banki zaplanowały prace serwisowe w najbliższych dniach. W niektórych przypadkach mogą pojawić się trudności z płatnościami online, a także płatnościami BLIK.

Utrudnienia dla klientów największych banków

Utrudnienia dla klientów największych banków

Źródło:
tvn24.pl

Giełda Papierów Wartościowych w Tajlandii zawiesiła wszystkie transakcje w związku z trzęsieniem ziemi w sąsiedniej Birmie. Wstrząsy były odczuwalne w także w stolicy Tajlandii, Bangkoku. W mieście zawalił się jeden z wieżowców.

Trzęsienie ziemi. Tajska giełda zawiesza transakcje

Trzęsienie ziemi. Tajska giełda zawiesza transakcje

Źródło:
Reuters

W lutym 2025 roku banki udzieliły o 31,9 procent mniej kredytów mieszkaniowych w porównaniu do lutego 2024 roku oraz o 8,1 procent mniej w porównaniu do stycznia bieżącego roku – podało Biuro Informacji Kredytowej. Wartość przyznanych kredytów również zmalała.

Banki udzieliły mniej kredytów. Potężny spadek

Banki udzieliły mniej kredytów. Potężny spadek

Źródło:
PAP

Właściciele, użytkownicy wieczyści i zarządcy budynków pełniących funkcję schronu lub miejsca ukrycia muszą zgłosić ten fakt do 31 marca 2025 roku. Jest to nowy obowiązek wprowadzony ustawą o ochronie ludności i obronie cywilnej.

Nowy obowiązek dla właścicieli nieruchomości

Nowy obowiązek dla właścicieli nieruchomości

Źródło:
tvn24.pl

Stawki za najem mieszkań w lutym 2025 spadły w ujęciu miesięcznym średnio o 0,5 procent we wszystkich 17 badanych miastach Polski - wynika z raportu Rankomat.pl i Rentier.io. W ujęciu rocznym stawki najmu wzrosły w każdym z miast - średnio o 6,06 procent.

Ceny najmu mieszkań. Najdroższe i najtańsze miasta

Ceny najmu mieszkań. Najdroższe i najtańsze miasta

Źródło:
tvn24.pl