Władze Ghany, jednego z największych na świecie producentów złota, zakazały jego sprzedaży za granicę. Na mocy nowego prawa wszyscy producenci muszą całość wydobycia sprzedawać utworzonej przez rząd instytucji, która jako jedyna będzie miała prawo do handlu tym kruszcem. Zmiany te wchodzą w życie w czasie, gdy globalne ceny złota biją kolejne rekordy.
Ghana wprowadziła nowe prawo, zgodnie z którym od 1 maja uprawnienia do handlu złotem ma wyłącznie nowo powołany organ państwowy - Ghana Gold Board (GoldBod). Wszystkie transakcje będą musiały być przeprowadzane na podstawie specjalnej, nowej licencji, a wszystkie wydawane wcześniej przestaną obowiązywać. Działalność bez nowej licencji będzie traktowana jako przestępstwo i zagrożona surowymi karami.
Ghana zakazuje sprzedaży złota
GoldBod został utworzony w ramach działań rządu mających na celu walkę z nielegalnym wydobyciem złota (tzw. "galamsey") oraz ograniczeniem jego przemytu. Od maja instytucja ta będzie jedyną, której można w Ghanie sprzedawać złoto, a cały dalszy handel tym kruszcem będzie odbywał się tylko za jej pośrednictwem. Rezultatem nowych przepisów będzie m.in. to, że nikt w Ghanie poza GoldBod nie będzie mógł już sprzedawać złota za granicę. Dotychczas każdy z odpowiednią licencją mógł skupować złoto od małych producentów w Ghanie, a następnie je sprzedawać za granicę.
Ustanowienie państwowego monopolu w skupie i eksporcie złota ma także zwiększyć kontrolę nad rynkiem złota i zwiększyć przychody państwa. - Przewiduje się, iż działalność handlowa GoldBod doprowadzi do zgromadzenia niezbędnych rezerw w celu wzmocnienia naszej wymiany walut, a w konsekwencji rozwiązania problemu przemytu złota - stwierdził rzecznik GoldBod, książę Kwame Minkah. - Niniejszym zawiadamia się wszystkich cudzoziemców o konieczności opuszczenia lokalnego rynku obrotu złotem najpóźniej do 30 kwietnia 2025 roku - dodał.
Jak informuje BBC, zakaz został w Ghanie odebrany jako pierwszy zdecydowany ruch nowego prezydenta tego kraju Johna Dramaniego Mahamy w kierunku zwiększenia kontroli nad sektorem produkcji złota, zgodnie z jego przedwyborczymi zapowiedziami. - To wyraźny sygnał dla zagranicznych graczy, zwłaszcza chińskich, którzy od lat obchodzą miejscowe przepisy – powiedział AFP Nana Asante Krobea, ekspert ds. zarządzania w górnictwie. Według niego, skuteczne wdrożenie nowych regulacji może nie tylko zwiększyć dochody państwa, ale także uporządkować sytuację w chaotycznym dotąd sektorze złota.
- Dzięki inicjatywie GoldBod Ghana będzie w stanie w pełni wykorzystać potencjał łańcucha wartości złota, od wydobycia, przez rafinację, aż po marketing – dodał minister finansów dr Cassiel Ato Forson cytowany przez portal Africa News.
Cena złota bije rekordy
Ghana jest największym producentem złota w Afryce i szóstym na świecie. Jednak w ostatnich latach boryka się z gwałtownym wzrostem nielegalnego wydobycia, które przyczynia się do degradacji środowiska, zanieczyszczenia rzek oraz problemów społecznych. Kwestia ta była jednym z głównych tematów ostatniej kampanii prezydenckiej Mahamy, który wrócił na urząd prezydenta w styczniu tego roku.
Tymczasem w środę cena złota na światowych rynkach osiągnęła rekordowy poziom, przekraczając 3 300 dolarów za uncję - równowartość ok. 12,4 tys. zł. Wzrost ten jest efektem rosnącego popytu inwestorów na bezpieczne aktywa w obliczu napięć handlowych między USA a Chinami oraz polityki celnej Donalda Trumpa. Od początku 2025 roku złoto zyskało już 26 proc., co przypomina gwałtowny wzrost z czasów rewolucji irańskiej w 1980 roku. W ciągu tego roku odnotowano już w sumie 25 rekordów cenowych złota.
Źródło: Africanews, BBC, Reuters, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock