Decyzja w sprawie stóp i ważne wystąpienia. Taki będzie tydzień w gospodarce

Źródło:
PAP
Julia Patorska o możliwej obniżce stóp procentowych we wrześniu
Julia Patorska o możliwej obniżce stóp procentowych we wrześniuTVN24
wideo 2/5
Julia Patorska o możliwej obniżce stóp procentowych we wrześniuTVN24

W rozpoczynającym się tygodniu kluczowym wydarzeniem na krajowym rynku będzie decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych i konferencja prezesa Adama Glapińskiego. W tym tygodniu w centrum uwagi rynków finansowych znajdą się raport payrolls z USA, odczyty PMI, protokół Fed i wystąpienia bankierów centralnych.

Decyzja RPP i konferencja prezesa NBP

"Wydarzeniem pierwszego tygodnia lipca będzie posiedzenie RPP - decyzja w czwartek, konferencja prezesa NBP zapewne w piątek po południu. Stopy procentowe pozostaną ponownie bez zmian - co do tego nie mamy wątpliwości. Jak zwykle uwaga skupi się na tonie komunikacji prezesa Glapińskiego. Od kilku miesięcy część RPP sygnalizuje, że zejście inflacji CPI do poziomu jednocyfrowego w br. może dać powód do rozważenia obniżki stóp po wakacjach" - wskazali w raporcie ekonomiści Santander BP.

Decyzja RPP i konferencja prezesa NBP Adama Glapińskiego nastąpią po niższym od oczekiwań rynku odczycie inflacji CPI za czerwiec, która - według wstępnych danych - spadła w ujęciu rdr do 11,5 proc. z 13,0 proc. w maju.

Inflacja - czerwiec 2023PAP

Kluczowa nowa projekcja NBP

"Opublikowane wstępne dane o inflacji za czerwiec znowu były niższe od oczekiwań i zapowiadają jednocyfrową stopę inflacji już we wrześniu. Oczywiście dla decyzji o stopach procentowych kluczowy powinien być nie tyle spadek bieżącej inflacji, co przede wszystkim perspektywa jej powrotu do celu 2,5 proc. A o tej perspektywie znacznie więcej powiedzą nam wyniki nowej projekcji NBP, z którymi Rada zapozna się na lipcowym posiedzeniu. Poprzednia projekcja z marca przewidywała, że inflacja może zbliżyć się do celu dopiero pod koniec 2025 r., przy założeniu że stopy procentowe pozostaną w tym okresie bez zmian" - oceniają ekonomiści Santander BP.

Ich zdaniem, informacje jakie pojawiły się od marca nie dają zbyt wielu przesłanek, aby w nowej projekcji moment osiągnięcia celu inflacyjnego się przybliżył.

"Punkt startowy nowej projekcji to wyższy niż przewidywano w marcu poziom CPI (w II kw. średnio 13,1 proc. vs. 12,8 proc. w projekcji) i inflacji bazowej (II kw. średnia 11,6 proc. vs. 11,1 proc,), wyższy niż zakładano w marcu wzrost płac, niższe bezrobocie i ciut lepsza dynamika PKB w I kw. Do tego dochodzą proinflacyjne efekty nowelizacji tegorocznego budżetu i zapowiedzianej indeksacji świadczeń rodzinnych" - napisano w raporcie Santander BP.

"Po drugiej stronie będzie mocniejszy kurs walutowy, który wg opublikowanego właśnie opracowania NBP nt. mechanizmu transmisji polityki pieniężnej może wpływać na CPI bardziej niż wcześniej sądzono (1-proc. aprecjacja kursu może prowadzić do spadku cen nawet o 0,2 proc. - to oznacza ok. 4-krotnie silniejsze oddziaływanie niż wynikało z wcześniejszych badań) i być może większy wzrost produktywności wynikający z silniejszych inwestycji. Jeżeli – jak sądzimy – wyniki nowej projekcji nie przybliżą znacząco momentu powrotu inflacji do celu, nie będzie podstaw do przyspieszenia dyskusji o obniżkach stóp" - dodano.

Marcowa projekcja NBP zakładała, że inflacja w Polsce z 50-proc. prawdopodobieństwem ukształtuje się w 2023 r. w przedziale 10,2–13,5 proc., w 2024 r. - w przedziale 3,9–7,5 proc., a w 2025 r. - w przedziale 2,0–5,0 proc.

Zanim rynek pozna decyzję RPP, na początku tygodnia uwaga inwestorów skupi się na odczycie PMI dla polskiego przemysłu. Oczekiwany jest jego lekki spadek, w ślad za indeksami dla innych krajów, które sygnalizują recesję w europejskim przemyśle.

Raport z amerykańskiego rynku pracy

Głównym wydarzeniem rozpoczynającego się tygodnia na świecie będzie piątkowy raport z rynku pracy USA. Ekonomiści spodziewają się, że liczba nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych wzrosła w czerwcu o 200 tys.

W maju wzrost liczby nowych miejsc pracy w USA (o 339 tys.) zaskoczył mocno w górę, choć wzrost stopy bezrobocia do najwyższego poziomu od siedmiu miesięcy (3,7 proc.) zasygnalizował, że sytuacja na rynku pracy ulega lekkiemu złagodzeniu.

Ewentualne, kolejne oznaki dobrej sytuacji na rynku pracy będą wzmacniać wśród inwestorów przekonanie, że gospodarka USA może uniknąć poważnej recesji, pomimo agresywnego zacieśniania polityki monetarnej przez Fed.

- Rynek pracy prawdopodobnie okaże się dużym katalizatorem tego, co może się wydarzyć na rynku finansowym, także pod względem polityki pieniężnej - powiedział agencji Reuter Omar Aguilar, dyrektor generalny i dyrektor inwestycyjny Schwab Asset Management.

Przed piątkowym raportem o zatrudnieniu, inwestorzy poznają dane dotyczące innych obszarów amerykańskiego rynku pracy, w tym dane o zatrudnieniu w sektorze prywatnym publikowane przez firmę ADP, dane o ofertach pracy JOLTS i cotygodniowe dane o wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych.

Protokół z posiedzenia Fed i wypowiedzi prezesów banków centralnych

W środę Fed opublikuje protokół z posiedzenia w dniach 13-14 czerwca, na którym utrzymał stopy procentowe na niezmienionym poziomie po 10 podwyżkach z rzędu, ale wskazał, że w tym roku nastąpią jeszcze dwie podwyżki, w tym jedna - powszechnie oczekiwana - w lipcu.

Protokół powinien dać inwestorom więcej informacji na temat tego, co oznacza równoważnie ryzyka między zbyt małym a zbyt daleko idącym zacieśnieniem polityki pieniężnej, którą sygnalizował szef FOMC, Jerome Powell.

W najbliższych dniach nie zabraknie też wypowiedzi bankierów z Fed. W środę szef FOMC z San Francisco, John Williams, weźmie udział w dyskusji na dorocznym spotkaniu Central Bank Research Association w nowojorskim Fed. Z kolei w czwartek szefowa Fed z Dallas, Lorie Logan, przemówi w panelu na temat wyzwań politycznych dla banków centralnych na Uniwersytecie Columbia.

W USA tydzień jest skrócony ze względu na Święto Niepodległości - we wtorek 4 lipca amerykański rynek będzie zamknięty, a w poniedziałek sesja będzie skrócona.

W Europie istotne będą finalne odczyty PMI za czerwiec i dane z sektora przemysłowego z największych gospodarek. Pod koniec tygodnia uwaga inwestorów skupi się na wystąpieniu prezeski Europejskiego Banku Centralnego, Christine Lagarde.

Decyzje ws. stóp procentowych w tym tygodniu podejmą Australia, Polska i Rumunia.

"Bank Australii na poprzednim posiedzeniu zaskoczył rynek podwyżką o 25 pb i teraz nie można wykluczyć podobnego ruchu – oczekiwania analityków są rozłożone niemal po równo, z lekką przewagą wskazań na stabilizację stóp" - wskazują ekonomiści Santander BP.

Autorka/Autor:mp/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Premier Finlandii Petteri Orpo poinformował w środę, że jego kraj bada sprawę awarii podmorskiego kabla energetycznego łączącego Finlandię i Estonię - donosi agencja Reuters.

Awaria kabla energetycznego na dnie Bałtyku. "Wszczęto dochodzenie"

Awaria kabla energetycznego na dnie Bałtyku. "Wszczęto dochodzenie"

Źródło:
PAP, Reuters

Od środy 25 grudnia sygnaliści mogą dokonywać zgłoszeń zewnętrznych do organów publicznych, w tym do Rzecznika Praw Obywatelskich. Status sygnalisty jest przyznawany w momencie dokonania zgłoszenia, a tożsamość takiej osoby musi być zachowana w tajemnicy.

Nowe uprawnienie pracowników

Nowe uprawnienie pracowników

Źródło:
PAP

Jeśli rodzice chcą otrzymać świadczenie Aktywnie w żłobku z wyrównaniem od października, wniosek powinni złożyć najpóźniej 2 stycznia 2025 roku - wynika z wyjaśnień zamieszczonych na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Pieniądze mogą przepaść. ZUS ostrzega

Pieniądze mogą przepaść. ZUS ostrzega

Źródło:
tvn24.pl

Usterka techniczna sparaliżowała w środę kolej w Norwegii. Od godziny 8.00 rano nie działają systemy komunikacyjne między pociągami a centralami kierowania ruchem. Z powodu bezpośredniego zagrożenia dla podróżnych pociągi zostały zatrzymane na stacjach do odwołania.

Paraliż kolejowy w całym kraju

Paraliż kolejowy w całym kraju

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Dlaczego Ryszard Petru mógł się przed kamerami pobawić w sklep? Bo miał wolną od pracy Wigilię - napisała w mediach społecznościowych ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

Ryszard Petru i "zabawa w sklep". Ministra komentuje

Ryszard Petru i "zabawa w sklep". Ministra komentuje

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W okresie świąteczno-noworocznym Polacy wyjeżdżają głównie na południe Europy, a także do Afryki i Azji - wynika z danych przekazanych przez firmy z branży turystycznej. W ocenie firm część rodaków od lat chętnie spędza Boże Narodzenie poza Polską.

Polacy szukają słońca. "Najbardziej widoczna zmiana"

Polacy szukają słońca. "Najbardziej widoczna zmiana"

Źródło:
PAP

Walka z fałszywymi recenzjami restauracji i hoteli w internecie - taki jest cel przygotowanego we Włoszech projektu ustawy. Zasady wystawiania opinii znajdą się w specjalnym regulaminie. Zadowolenie z tej inicjatywy wyraziła organizacja obrony praw konsumentów.

Plaga fałszywych recenzji. Jest reakcja rządu

Plaga fałszywych recenzji. Jest reakcja rządu

Źródło:
PAP

Premier Ukrainy Denys Szmyhal poinformował we wtorek o otrzymaniu od USA pierwszego miliarda dolarów z 20 miliardów dolarów pożyczki, zabezpieczonej wpływami z zamrożonych rosyjskich aktywów.

Pierwszy miliard z zamrożonych rosyjskich aktywów

Pierwszy miliard z zamrożonych rosyjskich aktywów

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. W efekcie kumulacja wzrosła do czternastu milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 24 grudnia.

Ogromna kumulacja w Lotto

Ogromna kumulacja w Lotto

Źródło:
PAP

Wszystkie samoloty linii American Airlines zostały dopuszczone do lotów po godzinnym wstrzymaniu rejsów – podała we wtorek agencja AP. Uziemienie spowodowane było problemami technicznymi. Amerykański przewoźnik nie podał jednak, jaka dokładnie usterka była przyczyną.

"Usterka techniczna" uziemiła samoloty. Duża linia wznowiła loty

"Usterka techniczna" uziemiła samoloty. Duża linia wznowiła loty

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar podpisał rozporządzenia podnoszące stawki za niektóre usługi adwokatów i radców prawnych z urzędu oraz z wyboru - poinformowało we wtorek Ministerstwo Sprawiedliwości. Resort podkreślił, że podniesienie opłat adwokackich nie podnosi kosztów za usługi prawnicze.

Minister sprawiedliwości dwukrotnie podnosi stawki dla adwokatów i radców prawnych

Minister sprawiedliwości dwukrotnie podnosi stawki dla adwokatów i radców prawnych

Źródło:
PAP

W poniedziałek, 23 grudnia o godzinie 22.07, na profilu Narodowego Banku Polskiego na portalu X pojawił się wpis z przeprosinami. Bank centralny przeprasza członka Rady Polityki Pieniężnej profesora Przemysława Litwiniuka. Chodzi o serię wpisów po wywiadzie prof. Litwiniuka w TVN24 w "Rozmowie Piaseckiego". Wówczas profesor skrytykował cud paliwowy na stacjach Orlenu, a NBP oskarżył go o "brutalne wzięcie udziału w kampanii wyborczej" oraz "całkowicie zmyśloną" wypowiedź.

NBP przeprasza nocą. Za oskarżenia o kłamstwa sprzed roku

NBP przeprasza nocą. Za oskarżenia o kłamstwa sprzed roku

Źródło:
tvn24.pl

Będzie przedłużenie wsparcia w postaci rynku mocy dla źródeł energii elektrycznej niespełniających norm emisji CO2. We wtorek rząd przyjął projekt, który "przewiduje wprowadzenie aukcji uzupełniających na rynku mocy – od II połowy 2025 roku do 2028 roku".

Wsparcie dla przestarzałych źródeł energii. Rząd przyjął projekt

Wsparcie dla przestarzałych źródeł energii. Rząd przyjął projekt

Źródło:
PAP

W ubiegłym roku było ich zaledwie blisko 440. Ta niewielka grupa zawodowa może nabyć nowe uprawnienia. Grupa senatorów koalicji chce obniżyć wiek emerytalny tancerzom baletowym. Stosowny projekt ustawy złożono do laski marszałkowskiej.

Emerytura po 20 latach pracy. Może powstać nowa uprzywilejowana grupa zawodowa

Emerytura po 20 latach pracy. Może powstać nowa uprzywilejowana grupa zawodowa

Źródło:
PAP

KIA powiadomiła Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), że w samochodach KIA Sportage wyprodukowanych na Słowacji między wrześniem 2022 a czerwcem 2023 roku może dojść do uszkodzenia pompy podciśnieniowej. Kampanią naprawczą objęto z tego powodu blisko 3 tysiące pojazdów na polskim rynku.

Wezwanie dla kilku tysięcy aut. Mają poważną wadę

Wezwanie dla kilku tysięcy aut. Mają poważną wadę

Źródło:
PAP

Apple zbliża się do historycznej wyceny giełdowej na poziomie 4 bilionów dolarów. Wzrost wartości spółki napędzają inwestorzy ucieszeni postępem w zakresie długo oczekiwanych ulepszeń sztucznej inteligencji przez firmę. Liczą, że ożywi to powolną sprzedaż iPhone'a.

Apple bliskie osiągnięcia rekordowej wyceny

Apple bliskie osiągnięcia rekordowej wyceny

Źródło:
Reuters

Od stolicy do byłej stolicy ekspresówką. W poniedziałek pierwszy raz można było przejechać dwupasmówką bez świateł między Krakowem a Warszawą. Drogowcy oddali do użytku ostatni brakujący odcinek S7 w Małopolsce. To koniec, ale też początek... kolejnych inwestycji. W nadchodzącym roku kierowcy dostaną kilkaset kilometrów nowych tras. W planach jest też budowa rekordowo długiego tunelu pod Odrą. Drogowcy mają też plan B na budowę wschodniej obwodnicy Warszawy. O konkretach reporter magazynu "Polska i Świat" Łukasz Wieczorek.

Chcą oddać kierowcom blisko 400 kilometrów nowych tras

Chcą oddać kierowcom blisko 400 kilometrów nowych tras

Źródło:
TVN24

Brazyliskie władze wstrzymały budowę fabryki chińskiego giganta aut elektrycznych BYD. Jako powód wskazano złe warunki, w których żyli pracownicy ją wznoszący. Porównano je do "niewolnictwa".

"Warunki przypominające niewolnictwo". Brazylia wstrzymuje inwestycję chińskiego giganta

"Warunki przypominające niewolnictwo". Brazylia wstrzymuje inwestycję chińskiego giganta

Źródło:
BBC

Porównywarka cen Ceneo złożyła w Sądzie Okręgowym w Warszawie pozew o odszkodowanie przeciwko Google w wysokości ponad 2,3 miliarda złotych. Zdaniem spółki amerykański gigant prowadził działania antykonkurencyjne, polegające na preferowaniu własnej usługi porównywania cen w wynikach wyszukiwania. "Zdecydowanie nie zgadzamy się z tym pozwem i rozważamy nasze możliwości" - stwierdziła firma Google w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl.

Pozew przeciwko Google w polskim sądzie. Kwota jest ogromna

Pozew przeciwko Google w polskim sądzie. Kwota jest ogromna

Źródło:
PAP

Prokurator zablokował 328 rachunków bankowych prowadzonych przez różne banki na rzecz spółki Cinkciarz.pl – poinformowała w poniedziałek rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Poznaniu prokurator Anna Marszałek.

Prokuratura zablokowała konta spółki Cinkciarz.pl

Prokuratura zablokowała konta spółki Cinkciarz.pl

Źródło:
PAP

Te siedem przypadków to jest wola mieszkańców wyrażona przez tamtejsze rady gmin. Chcą być miastami, jest to udokumentowane zgodą społeczną - mówił podczas poniedziałkowej konferencji prasowej minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, pytany o korzyści związane z uzyskaniem praw miejskich.

Nowe miasta w Polsce. "To element pewnego prestiżu"

Nowe miasta w Polsce. "To element pewnego prestiżu"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

- Chcemy, żeby projekt CPK był w pełni polską inicjatywą i był zarządzany przez Polskie Porty Lotnicze - przekazał minister infrastruktury Dariusz Klimczak. PPL i CPK podpisały w poniedziałek list intencyjny w tej sprawie.

Wielka inwestycja w Polsce. "Zapadła najważniejsza decyzja organizacyjna i kapitałowa"

Wielka inwestycja w Polsce. "Zapadła najważniejsza decyzja organizacyjna i kapitałowa"

Źródło:
PAP

Kolejne nieruchomości trafiły do fundacji rodzinnej Daniela Obajtka. To willa oraz domki letniskowe nad morzem - pisze "Newsweek". Tygodnik zaznacza, że może być to sposób na ucieczkę byłego prezesa Orlenu przed ewentualnymi roszczeniami. Pytany o to, dlaczego przepisuje nieruchomości na rodzinę i na fundację, Obajtek odparł w poniedziałek: "Bo mi wolno".

Obajtek przenosi majątek. "Bo mi wolno"

Obajtek przenosi majątek. "Bo mi wolno"

Źródło:
"Newsweek", tvn24.pl

Orlen złożył pozwy przeciwko byłym członkom zarządu spółki: Danielowi Obajtkowi i Michałowi Rogowi - poinformował w poniedziałek zespół prasowy płockiego koncernu. Spółka domaga się zwrotu pieniędzy, które miały być przeznaczone na cele prywatne, na przykład wizyty w hotelach i restauracjach.

Wakacje i zabiegi na koszt Orlenu. Koncern pozywa Daniela Obajtka 

Wakacje i zabiegi na koszt Orlenu. Koncern pozywa Daniela Obajtka 

Źródło:
PAP