Miał zyskać na Polskim Ładzie, dostał pensję mniejszą o niemal 300 złotych. Eksperci tłumaczą

Źródło:
TVN24 Biznes
Czarnek o pensjach nauczycieli po wejściu Polskiego Ładu
Czarnek o pensjach nauczycieli po wejściu Polskiego ŁaduTVN24
wideo 2/20
Czarnek o pensjach nauczycieli po wejściu Polskiego ŁaduTVN24

Na Kontakt 24 otrzymaliśmy informację od nauczyciela, który otrzymał pensję za styczeń niższą niż ta z grudnia. Wynagrodzenie brutto w obu miesiącach było takie samo i wynosiło 4100 złotych, kwota netto była jednak niższa o 276 złotych. O wyjaśnienie tej sytuacji poprosiliśmy doradczynie podatkowe: Małgorzatę Samborską z Grant Thornton oraz Joannę Narkiewicz-Tarłowską z PwC.

Jesteś zaskoczony, że od nowego roku otrzymujesz inną pensję - daj znać na Kontakt 24.

Rząd regularnie powtarza, że w efekcie zmian podatkowych w ramach Polskiego Ładu w portfelach Polaków zostanie więcej pieniędzy, nawet 17 mld zł rocznie. "Na samej reformie klina podatkowo-składkowego zyska 18 mln obywateli. Dla ok. 5 mln osób zmiany będą neutralne. W rezultacie reforma będzie korzystna lub co najmniej neutralna dla 90 proc. Polaków. Korzyści z Polskiego Ładu odczują pracownicy i przedsiębiorcy, którzy zarabiają do 5700 zł brutto miesięcznie" - wynika z zapewnień zamieszczonych na rządowej stronie.

W przypadku, który opisujemy, pensja jest niższa niż 5700 brutto, a jednak wynagrodzenie na rękę spadło w stosunku do grudnia.

Nauczyciel w korespondencji z Kontaktem 24 dziwił się, że jego koleżanka nie traci na zmianach związanych z Polskim Ładem. - Zarabia więcej ode mnie, przekracza ten próg 5701 zł (próg ulgi dla klasy średniej - red.) i jej nic nie zabierają. Zarabiam za mało, żeby otrzymać ulgę, więc płacę wyższe podatki. Gdzie tu jest logika? - pytał.

Na dowód niższej pensji netto (na rękę) udostępnił redakcji TVN24 Biznes paski wynagrodzeń z grudnia i stycznia.

Polski Ład: zmiany w składce zdrowotnej i kwocie wolnej od podatku

O komentarz do tego przypadku poprosiliśmy ekspertki podatkowe. - Różnica w pensji netto miedzy grudniem 2021 a styczniem 2022 wynika ze zniesienia możliwości odliczenia większości składki zdrowotnej od podatku. Do końca 2021 roku mogliśmy odliczyć składkę zdrowotną do wysokości 7,75 procent od podatku. Dzięki temu nasze zobowiązanie podatkowe było mniejsze. Od 2022 roku składka zdrowotna nie podlega odliczeniu, zatem w całości stanowi ona nasze dodatkowe obciążenie. W przypadku pracowników składka ta wynosi 9 procent - wytłumaczyła dla TVN24 Biznes Joanna Narkiewicz-Tarłowska, dyrektorka w PwC.

Jak dodała, równocześnie jednak Polski Ład wprowadził takie instrumenty jak podwyższenie kwoty wolnej od podatku, które mają na celu złagodzenie negatywnych skutków zmian w składce zdrowotnej oraz umożliwienie osobom o najniższych dochodach niepłacenia podatku w ogóle. Kwota wolna od podatku wzrosła dla wszystkich do poziomu 30 tys. zł. To oznacza miesięczną kwotę zmniejszającą podatek na poziomie 425 zł (5100 w skali roku, 30000 x 17 proc. stawki podatku). Jeszcze w grudniu miesięcznie było to niecałe 50 zł.

- Analizując paski płacowe nauczyciela, można dojść do wniosku, że zarówno w grudniu 2021 roku, jak i w styczniu 2022 roku zakład pracy nie pomniejszył należnej zaliczki o kwotę zmniejszającą podatek - oceniła Joanna Narkiewicz-Tarłowska.

Tego samego zdania jest Małgorzata Samborska, partnerka w Grant Thornton. - Wygląda tak, jakby pracownikowi nie była potrącana 1/12 kwoty zmniejszającej podatek wynosząca od nowego roku 425 złotych. W ubiegłym roku 1/12 kwoty zmniejszającej podatek wynosiła 43,76 złotego - wyjaśniła.

Jak dodała, że jeśli pracownik nie złożył pracodawcy PIT-2, to pracodawca nie może potrącać tej 1/12 kwoty zmniejszającej podatek, czyli rozliczyć w zaliczkach miesięcznych kwoty wolnej od podatku.

Ekspertka wytłumaczyła, że PIT- 2 składamy tylko wtedy, gdy podatnik:

1) nie otrzymuje emerytury lub renty za pośrednictwem płatnika; 2) nie osiąga dochodów z tytułu członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną; 3) nie osiąga dochodów, od których jest obowiązany opłacać zaliczki na podstawie art. 44 ust. 3; (samodzielnie opłacają zaliczki z działalności gospodarczej); 4) nie otrzymuje świadczeń pieniężnych wypłacanych z Funduszu Pracy lub z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych; 5) ten zakład pracy jest właściwy do stosowania tego zmniejszenia, a więc nie jest zatrudniony gdzieś jeszcze na drugi etat i tam złożył PIT-2.

PIT-2 - co się stanie, gdy nie złożymy?

Nauczyciel w dalszej korespondencji z Kontaktem 24 przyznał, że PIT-2 nie został faktycznie złożony. Co to oznacza w praktyce?

- Gdyby zakład pracy mógł pomniejszyć zaliczkę o kwotę zmniejszającą podatek zarówno w grudniu 2021, jak i styczniu 2022, to obecnie, w wyniku zmian wprowadzonych w Polskim Ładzie, pracownik zamiast stracić, otrzymałby pensję netto wyższą o ponad 100 złotych miesięcznie - wyjaśniła Joanna Narkiewicz-Tarłowska z PwC.

Czy jeśli nie złożymy druku PIT-2 to te pieniądze - kwota zmniejszająca podatek - nam przepadają?

- Jeśli ktoś przez nieuwagę nie złożył druku, gdy zaczynał pracę (wtedy zazwyczaj kadry podsyłają druki), wtedy nie mógł, a później sytuacja się zmieniła i nie złożył PIT-2 przed pierwszą wypłatą, na zwrot podatku będzie musiał poczekać do złożenia zeznania rocznego (za 2022 rok - składanego w 2023 roku - red.). W ubiegłym roku nie miało to wielkiego znaczenia, bo kwota wolna była niska. Teraz może chodzić o zwrot 5100 złotych - zaznaczyła Samborska.

Ministerstwo Finansów o PIT-2

Głos w sprawie PIT-2 zabrało także na Twitterze Ministerstwo Finansów. "Nauczyciele, jak większość zawodów, PIT2 składają tylko raz (moc do odwołania). Najczęściej przy rozpoczęciu zatrudnienia. Świadczenie złożone raz w danym zakładzie pracy obowiązuje nie tylko w aktualnym roku podatkowym, lecz też w następnych latach. PŁ (Polski Ład - red.) nic tutaj nie zmienia" - wyjaśniono.

"Dla większości nauczycieli zmiany w ramach Polskiego Ładu są korzystne lub neutralne. Zyskają przede wszystkim nauczyciele o niższych zarobkach. Wszyscy nauczyciele zarabiający poniżej 11 141 zł brutto mies. zyskają lub ich pensja się nie zmieni. To zdecydowana większość nauczycieli" - dodano.

twitter.com/MF_GOV_PL

Minister edukacji o wynagrodzeniach nauczycieli

Na ten temat mówił we wtorek w rozmowie z dziennikarzami w Sejmie minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Jego zdaniem niższe wynagrodzenia niektórych nauczycieli nie są spowodowane wejściem w życie zmian podatkowych z Polskiego Ładu.

- Z różnych powodów to wynagrodzenie nieraz bywa niższe w styczniu niż bywało w grudniu czy w listopadzie. Na pewno nie z powodu Polskiego Ładu - zapewnił Czarnek. Wśród powodów niższego wynagrodzenia wymienił m.in. błędy w naliczeniu albo nadgodziny, które są wypłacone później. Minister zachęcał również wszystkich nauczycieli, który otrzymali niższe wynagrodzenie, by wysłali informację mailową do ministerstwa edukacji, na adres informacja@mein.gov.pl.

Minister był również dopytywany o to, czy uzyskał deklarację od kuratorów oświaty o tym, że wszystkim nauczycielom naliczono tzw. ulgę dla klasy średniej. - Nauczyciel (...) nie musi składać żadnego dodatkowego oświadczenia, jeśli nie składa dodatkowego oświadczenia, to ma naliczone wynagrodzenie, tak jak miał naliczane, dokładnie według zasad, które weszły również w życie również 1 stycznia. Nauczyciel, który zarabiał do 5700 złotych brutto ma wynagrodzenie, które jest nieco wyższe niż w zeszłym roku albo sporo wyższe, na przykład o 140 lub 150 złotych. Natomiast nauczyciel, który zarabia powyżej 5701 złotych brutto rzeczywiście ma wynagrodzenie identyczne jak w zeszłym roku, bez konieczności składania jakichkolwiek deklaracji. Dopiero ci, którzy mają po kilka etatów i zarabiają po kilkanaście tysięcy złotych (...), są tacy nauczyciele również, ci rzeczywiście mogą stracić na Polskim Ładzie - tak jak ja tracę - odpowiedział Przemysław Czarnek.

Polski Ład - zmiany dla pracowników

Jedną z najważniejszych zmian podatkowych obowiązujących od 1 stycznia 2022 roku wprowadzonych w ramach Polskiego Ładu jest podwyższenie kwoty wolnej od podatku do wysokości 30 tys. zł dla podatników, którzy rozliczają się według zasad ogólnych, czyli według skali podatkowej. W praktyce zmiana ta dotyczyć będzie pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia czy o dzieło.

Kolejną zmianą jest podwyższenie progu podatkowego do wysokości 120 tys. zł, powyżej którego naliczana będzie 32 proc. stawka podatku dochodowego.

Jednak nowe przepisy likwidują także możliwość odliczenia składki zdrowotnej od podatku. Przyjęcie takiego rozwiązania oznacza, że dla części pracowników podatkowe zmiany będą mniej korzystne, duża grupa nie zyska ani nie straci, a trzecia grupa - zarabiająca kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie - będzie na zmianach stratna.

Czytaj także: Polski Ład i zmiany dla pracowników. Kto zyska, kto straci. Wyliczenia

Polski Ład - ulga dla klasy średniej

Polski Ład wprowadza kilka nowych ulg podatkowych. Jedną z nich jest ulga dla klasy średniej. Ma ona dotyczyć m.in. osób zatrudnionych na etacie oraz samozatrudnionych rozliczających się według skali, osiągających roczne przychody w przedziale od 68 412 zł do 133 692 zł

Za jej sprawą osoby zarabiające miesięcznie 5701 zł - 11 141 zł mają nie stracić na zmianach. Aby nie została uwzględniona w miesięcznych poborach (na przykład, jeśli obawiamy się, że możemy w skali roku przekroczyć próg przychodów), trzeba złożyć u pracodawcy odpowiedni wniosek.

Czytaj także: Nowe ulgi podatkowe w Polskim Ładzie. Kto zapłaci mniej fiskusowi?

Czytaj także: Polski Ład i duże zmiany dla przedsiębiorców. Co trzeba wiedzieć Podatkowa rewolucja w Polskim Ładzie. Jaką formę opodatkowania wybrać?

Pensja miesięczna po zmianach podatkowych z Polskiego ŁaduTVN24 Biznes

Autorka/Autor:Krzysztof Krzykowski

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Margy Crane/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Zarząd PKP Cargo złożył w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę spółki przez osoby będące członkami zarządu w latach 2022 - 2023 - poinformowała spółka w komunikacie.

Mieli działać na szkodę spółki. Jest zawiadomienie w sprawie państwowej firmy

Mieli działać na szkodę spółki. Jest zawiadomienie w sprawie państwowej firmy

Źródło:
PAP

Płacona przed przedsiębiorców składka na ZUS wzrośnie w 2025 roku o 9,7 procent. Do góry pójdzie także, wyliczana osobno, składka zdrowotna - wyjaśnia Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w firmie inFakt.

Tyle wyniesie składka ZUS. Duży wzrost

Tyle wyniesie składka ZUS. Duży wzrost

Źródło:
tvn24.pl

Podczas gdy w wielu europejskich państwach trwają zażarte dyskusje na temat tego, czy warto wprowadzić czterodniowy tydzień pracy, niektóre z nich decydują się obrać zgoła inną ścieżkę. Już od lipca w Grecji pracownicy mają pracować nie krócej, a dłużej. Dopuszczalny, maksymalny wymiar pracy ma zostać zwiększony do 48 godzin tygodniowo.

Inni skracają, oni wydłużają. Sześciodniowy tydzień pracy już od lipca

Inni skracają, oni wydłużają. Sześciodniowy tydzień pracy już od lipca

Źródło:
"Welt" i "Frankfurter Allgemeine Zeitung" ("FAZ")

Sieci handlowe próbują wykorzystać emocje związane z trwającym Euro 2024, licząc, że chociaż część z nich przełoży się na wyższy zysk. - Owszem wzmożenie jest, ale z punktu widzenia Biedronki, Lidla czy Aldi to jest okazja jakich wiele - Dzień Matki, Dzień Dziecka czy pójście do szkoły - uważa Roman Jędrkowiak, były szef marketingu ING Banku Śląskiego i właściciel butiku marketingowego ADHD Warsaw.

Kokosów nie będzie. "Okazja jakich wiele"

Kokosów nie będzie. "Okazja jakich wiele"

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszej edycji Przewodnika Michelin aż trzy nowe restauracje zostały uhonorowane gwiazdkami. To Arco by Paco Pérez w Gdańsku, Giewont w Kościelisku oraz warszawski Rozbrat 20. Nowością okazało się natomiast przyznanie pierwszej w kraju Zielonej Gwiazdki Michelin.

Trzy kolejne polskie restauracje nagrodzone gwiazdką Michelin

Trzy kolejne polskie restauracje nagrodzone gwiazdką Michelin

Źródło:
tvn24.pl

W ubiegłym roku spadły ceny czterech spośród 17 analizowanych kategorii towarów. Tańsze są między innymi karmy dla zwierząt oraz tłuszcze - wynika z czwartkowego raportu o cenach. Analitycy przewidują jednak, odwrócenie korzystnego trendu i powrót wzrostów cen.

Niektóre ceny w sklepach znowu spadły. Ale są też złe wieści

Niektóre ceny w sklepach znowu spadły. Ale są też złe wieści

Źródło:
PAP

Meta, właściciel między innymi Facebooka i Instagrama, chciała wykorzystać dane użytkowników do uczenia sztucznej inteligencji (AI), jednak wstrzymała się z tym po skargach europejskich organizacji pozarządowych. Firma jest "rozczarowana" protestami, jednak eksperci od ochrony danych osobowych zwracają uwagę, że "szkody byłyby nieodwracalne".

Gigant wstrzymuje zmiany. "Szkody byłyby nieodwracalne"

Gigant wstrzymuje zmiany. "Szkody byłyby nieodwracalne"

Źródło:
tvn24.pl

Ważą się losy elektrowni jądrowej w Koninie. Projekt jej budowy może zostać zamrożony - donosi "Dziennik Gazeta Prawna". Miała ona powstać przy współpracy Polski, Korei i spółki kontrolowanej przez Zygmunta Solorza. "Obciążające dla projektu PGE PAK jest to, że jego akuszerem był Jacek Sasin, wpływowy w PiS były minister aktywów państwowych" - czytamy w dzienniku.

Wielka inwestycja na zakręcie. "Kluczowe są decyzje polityczne"

Wielka inwestycja na zakręcie. "Kluczowe są decyzje polityczne"

Źródło:
"Dziennik Gazeta Prawna", PAP

Państwa członkowskie Unii Europejskiej uzgodniły w czwartek 14. pakiet sankcji wobec Rosji. To wynik trwających od miesięcy negocjacji. Nowe obostrzenia mają utrudnić Kremlowi dostęp do technologii i ograniczyć jego przychody z eksportu surowców energetycznych - poinformowała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Technologia, eksport, flota Putina. Jest kolejny pakiet unijnych sankcji

Technologia, eksport, flota Putina. Jest kolejny pakiet unijnych sankcji

Źródło:
PAP

Od 6 lipca obowiązywać będą nowe przepisy nakładające obowiązek posiadania w nowych rejestrowanych samochodach tak zwanych czarnych skrzynek. Specjalne urządzenia rejestrujące pomogą w namierzaniu sprawców wypadków czy oszustów ubezpieczeniowych. Jakie zmiany obejmą wkrótce kierowców?

Od lipca tego urządzenia nie może zabraknąć w samochodzie

Od lipca tego urządzenia nie może zabraknąć w samochodzie

Źródło:
tvn24.pl

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w maju 2024 roku wyniosło 7.999,69 złotych, co oznacza wzrost o 11,4 procent rok do roku - podał Główny Urząd Statystyczny. Zatrudnienie w tym sektorze rocznie spadło o 0,5 procent.

Tyle zarabiają Polacy

Tyle zarabiają Polacy

Źródło:
PAP

Narodowy Bank Szwajcarii (SNB) obniżył stopy procentowe z 1,5 procent do 1,25 procent - przekazał bank w komunikacie. Po decyzji frank szwajcarski osłabił się o 0,5 procent w stosunku do dolara.

Stopy procentowe w Szwajcarii. Bank centralny podjął decyzję

Stopy procentowe w Szwajcarii. Bank centralny podjął decyzję

Źródło:
Reuters

Produkcja przemysłowa w maju 2024 r. spadła o 1,7 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 4,6 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Najnowsze dane z przemysłu

Najnowsze dane z przemysłu

Źródło:
PAP

W polskiej policji do obsadzenia czeka ponad 15 tysięcy wakatów. Największe braki kadrowe dotyczą dużych miast, szczególnie stolicy - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". W tym roku ze służby odejdzie około 5 tysięcy funkcjonariuszy.

Poważne braki w policji. "Najgorzej jest w dużych miastach"

Poważne braki w policji. "Najgorzej jest w dużych miastach"

Źródło:
PAP

Ruszyły pierwsze wypłaty świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Wsparcie w wysokości nawet 200 tysięcy złotych skierowane jest do pacjentów lub ich bliskich, którzy zostali poszkodowani w wyniku błędów medycznych. Materiał z magazynu "Polska i Świat", przygotowany przez Annę Wilczyńską.

Świadczenia za błędy medyczne. Są pierwsze wypłaty

Świadczenia za błędy medyczne. Są pierwsze wypłaty

Źródło:
TVN24

W 2024 roku rekordowa liczba milionerów może opuścić Wielką Brytanię - piszą zagraniczne media. Krezusów miałaby "zmusić" do opuszczenia kraju przede wszystkim zapowiadana przez prowadzącą w sondażach Partię Pracy reforma podatkowa. Nadchodzące wyborcze rozstrzygnięcie może znacząco zmniejszyć atrakcyjność kraju, będącego niegdyś ziemią obiecaną dla najbogatszych.

Ryzyko wielkiego exodusu milionerów

Ryzyko wielkiego exodusu milionerów

Źródło:
CNN

Tysiąc złotych brutto miesięcznie - tyle otrzymają od 1 lipca pracownicy pomocy społecznej, pieczy zastępczej i opieki nad dziećmi do lat trzech. Rada Ministrów przyjęła w środę uchwały w tej sprawie.

Dodatkowy tysiąc złotych do pensji. Jest decyzja

Dodatkowy tysiąc złotych do pensji. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Turystów wybierających się do Japonii może czekać zaskoczenie. Wiele tamtejszych restauracji wprowadza bowiem dwa cenniki. Jeden tańszy - dla lokalnych gości, i drugi droższy - dla turystów - informuje portal Nikkei Asia.

Drożej dla turystów, taniej dla mieszkańców. Podwójne cenniki w restauracjach

Drożej dla turystów, taniej dla mieszkańców. Podwójne cenniki w restauracjach

Źródło:
PAP

Wnioski o pieniądze w ramach programu "Aktywny rodzic", potocznie nazywanym "babciowym", będzie można składać od 1 października. Rodzice, którzy zrobią to w ciągu trzech miesięcy od tej daty, otrzymają wyrównanie od 1 października - przekazało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

"Babciowe" z wyrównaniem w ciągu trzech miesięcy

"Babciowe" z wyrównaniem w ciągu trzech miesięcy

Źródło:
PAP

Polacy konsumują mniej niż przeciętny mieszkaniec Unii Europejskiej. Rzeczywiste spożycie indywidualne (AIC) na mieszkańca w Polsce w 2023 roku było 14 procent poniżej średniej unijnej - podał Eurostat. Najwyższy poziom odnotowano w Luksemburgu (38 proc. powyżej średniej UE), Austrii i Holandii (po 17 proc.).

Europejska mapa dobrobytu. Tak wypadła Polska

Europejska mapa dobrobytu. Tak wypadła Polska

Źródło:
PAP

Komisja Europejska (KE) stwierdziła, że rozpoczęcie procedury nadmiernego deficytu (EDP) wobec Polski jest uzasadnione. Samo formalne rozpoczęcie procedury może nastąpić później. Bruksela zapowiada taki krok na lipiec - informuje korespondent TVN24 w Brukseli Maciej Sokołowski, powołując się na komunikat prasowy. Ministerstwo Finansów poinformowało z kolei, że Rada Europejska przedstawi projekt rekomendacji w sprawie redukcji nadmiernego deficytu najprawdopodobniej pod koniec listopada tego roku.

Bruksela rozpoczyna unijną procedurę wobec Polski. "Projekt redukcji jesienią"

Bruksela rozpoczyna unijną procedurę wobec Polski. "Projekt redukcji jesienią"

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Cena benzyny Pb95, oleju napędowego i gazu spadają, co jest dobrą wiadomością dla osób wybierających się autem w najbliższych dniach na wakacyjne wyjazdy. Według analityków e-petrol.pl największa przecena dotyczy w tym tygodniu oleju napędowego, który, w porównaniu do wyników ostatniego notowania, jest tańszy o 6 gr/l.

Niższe ceny paliw na wakacje

Niższe ceny paliw na wakacje

Źródło:
PAP

Trwają prace nad zmianami w prawie autorskim. Nad projektem nowelizacji obradowała dziś komisja sejmowa. Przyjęto na niej poprawki dotyczące prawa do odpowiedniego i godziwego wynagrodzenia oraz do tantiem z tytułu reemitowania utworu, o które ubiegali się sami artyści. Projekt został skierowany do drugiego czytania.

Postulaty artystów przechodzą dalej. Zmiany w prawie autorskim na kolejnym etapie prac

Źródło:
PAP

Europejczycy do 2030 roku będą jeździć 75 milionami samochodów elektrycznych - prognozują analitycy z EY i Eurelectric. To więcej, niż zakładała prognoza. Z kolei ładowarek elektrycznych na Starym Kontynencie mamy obecnie blisko 750 tysięcy.

Elektryki prześcigną auta spalinowe. W kolejnej dekadzie ma być ich dwukrotnie więcej

Elektryki prześcigną auta spalinowe. W kolejnej dekadzie ma być ich dwukrotnie więcej

Źródło:
PAP

Rząd przyjął w środę projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych. Głównym celem projektowanej ustawy są zmiany w stabilizującej regule wydatkowej. Obejmie ona około 90 nowych jednostek sektora finansów publicznych, w tym ZUS i NCBR.

Duże zmiany w finansach publicznych. Jest decyzja

Duże zmiany w finansach publicznych. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Uruchomienie procedury nadmiernego deficytu wobec Polski oznacza, że nie ma miejsca na duże nowe wydatki, jak np. podniesienie kwoty wolnej - oceniają ekonomiści ING. Większość analityków uważa, że procedura nie będzie się jednak wiązała z koniecznością szybkiego i głębokiego skorygowania wydatków. Z kolei Sławomir Dudek stwierdził we wpisie na X "ta procedura to ocena 'osiągnięć' rządu premiera Mateusza Morawieckiego".

Zabraknie na podniesienie kwoty wolnej? Analitycy o rachunku za nadmierny deficyt

Zabraknie na podniesienie kwoty wolnej? Analitycy o rachunku za nadmierny deficyt

Źródło:
PAP

Spar Group, właściciel Spar Polska, podjął decyzję o opuszczeniu polskiego rynku. Spółka znalazła już nowego nabywcę, który przejmie sklepy oraz będzie kontynuował rozwój biznesu pod tym samym szyldem. Transakcja zostanie sfinalizowana do końca bieżącego roku.

Duża sieć zmienia właściciela. Co ze sklepami w Polsce?

Duża sieć zmienia właściciela. Co ze sklepami w Polsce?

Źródło:
tvn24.pl

Projektowanie lotniska w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego jest zrealizowane w 50 procentach - poinformował w środę prezes spółki Filip Czernicki. Dodał, że "prace projektowe przez cały czas trwają, a spółka ma środki na to, aby płacić projektantom, natomiast nie ma zapewnionego finansowania na dalsze etapy tej inwestycji".

Prezes CPK: projektowanie lotniska zrealizowane w połowie. Spółce brakuje pieniędzy na więcej

Prezes CPK: projektowanie lotniska zrealizowane w połowie. Spółce brakuje pieniędzy na więcej

Źródło:
PAP

Rząd planuje wprowadzenie opłaty gazowej finansującej utrzymywanie zapasów strategicznych gazu - podano w projekcie ustawy, którą resort klimatu wysłał do konsultacji.

Rząd chce wprowadzić nową opłatę

Rząd chce wprowadzić nową opłatę

Źródło:
PAP