Decyzja w sprawie stóp procentowych, zmiany w radzie nadzorczej Orlenu, posiedzenie Sejmu

Źródło:
PAP
Inflacja CPI w grudniu wyniosła rdr 6,2 proc.
Inflacja CPI w grudniu wyniosła rdr 6,2 proc.TVN24
wideo 2/4
Inflacja CPI w grudniu wyniosła rdr 6,2 proc.TVN24

Na krajowym rynku finansowym wydarzeniem tygodnia może być decyzja Rady Polityki Pieniężnej oraz konferencja prasowa prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego. Na walnych zgromadzeniach zbiorą się akcjonariusze GPW i Orlenu. Obradować będzie Sejm, gdzie być może trafią projekty uchwał w sprawie zmian w Trybunale Konstytucyjnym.

Rada Polityki Pieniężnej zakomunikuje decyzję po lutowym posiedzeniu w środę w godzinach popołudniowych. Rynek oczekuje braku zmian parametrów polityki pieniężnej, ze stopą referencyjną na poziomie 5,75 proc.

Najważniejsze wydarzenia gospodarcze w kraju

Prezes NBP Adam Glapiński, który prawdopodobnie na czwartek zwoła konferencję prasową, po styczniowym posiedzeniu wyrażał wątpliwość co do scenariusza podwyżki stóp procentowych w Polsce i oceniał, że ich obecny poziom jest wysoki. Zaznaczał jednak, że przy silnym wzroście CPI w kolejnych kwartałach podwyżki nie są wykluczone, ale na razie nie widać, aby tak miało być i do końca marca stopy pozostaną bez zmian. Poinformował, że inflacja bazowa stała się głównym wskaźnikiem analizowanym przez RPP.

Według konsensusu PAP Biznes kolejnym ruchem RPP będzie obniżka stóp, ale może to nastąpić dopiero w trzecim kwartale bieżącego roku, choć kilka ośrodków prognostycznych nie wyklucza cięcia kosztu pieniądza już w marcu, przy okazji publikacji projekcji inflacji i PKB.

Stopy procentowe, inflacja, sprzedaż obligacji

Kluczowe dla ścieżki inflacji w Polsce będą decyzje administracyjne rządu dotyczące odmrażania cen energii w drugim półroczu oraz przywrócenia 5-proc. stawki VAT na żywność po pierwszym kwartale. Prognozy ekonomistów wskazują, że wskaźnik CPI obniży się w marcu/kwietniu do ok. 2,5-3 proc., a następnie odbije do nawet 6-8 proc. (szacunki NBP) w dalszej części roku, w zależności od kształtowania się cen administrowanych.

- (...) rezygnacja z mrożenia cen energii w drugiej połowie roku może podbić wskaźnik inflacji nawet o 3-3,2 pp., ale spodziewamy się, że rząd odłoży te decyzje na 2025 r. z dwóch powodów. Po pierwsze, biorąc pod uwagę spadek cen hurtowych energii w ostatnich miesiącach, wpływ odmrożenia cen na gospodarstwa domowe mógłby być znacznie mniejszy, gdyby opóźnić ten proces do przyszłego roku. Po drugie, takie odłożenie w czasie mogłoby zwiększyć prawdopodobieństwo obniżek stóp proc. przez RPP - oceniają ekonomiści Goldman Sachs.

Ekonomiści Santandera wskazują, że dla rynków - wciąż wyceniających obniżki stóp w Polsce w dwa razy większej skali niż konsensus - prawdopodobnie musiałby się pojawić jakiś nowy impuls (np. jeszcze bardziej jastrzębi ton z RPP), żeby istotnie skorygowały wyceniany scenariusz.

Jak zauważają, członkowie RPP, którzy uchodzili dotąd za jastrzębi (sugerujący potrzebę powrotu do zacieśniania polityki lub do długotrwałego utrzymywania stóp bez zmian, podczas gdy główne banki centralne zaczną swoją politykę luzować) ostatnio nie otrzymali dodatkowych argumentów za utrzymaniem swojej jastrzębiej postawy ze strony danych gospodarczych.

- Grudniowa inflacja CPI i PPI, a także dynamika płac były niższe od prognoz. Oprócz tego sprzedaż detaliczna okazała się w ostatnich miesiącach roku sporym rozczarowaniem (listopadowa odchyliła się od oczekiwań rynkowych w dół o ok. 2 pkt. proc., a grudniowa aż o 4 pkt. proc.), a wyliczenia wzrostu PKB w czwartym kwartale na bazie wstępnego szacunku za cały rok (przy założeniu, że GUS nie rewidował poprzednich kwartałów) wskazały na niecały 1 proc. rdr zamiast na spodziewane ponad 2 proc., i to głównie za sprawą konsumpcji prywatnej, gdzie wzrost najwyraźniej zupełnie zanikł (0 proc. rdr), po wyjściu na plus w III kw. (0,8 proc. rdr). Czekamy zatem na komunikat RPP po posiedzeniu i wystąpienie prezesa NBP, żeby zobaczyć, na ile ten układ danych, w zasadzie sprzyjający powrotowi inflacji do celu, został odnotowany - dodali.

Języczkiem u wagi mogą być komentarze prezesa NBP na temat portfela obligacji skupionych przez bank centralny w trakcie pandemii. Temat został wywołany w styczniu przez członka RPP Ireneusza Dąbrowskiego, który powiedział, że gdyby pojawił się duży popyt w gospodarce, to NBP będzie musiał rozważyć skrócenie swojej pozycji w obligacjach covidowych i część tych papierów sprzedać na rynku, żeby ściągnąć nadwyżkę pieniądza. Ekonomista wskazał ponadto, że jeżeli rząd zrezygnuje po pierwszej połowie 2024 roku z mrożenia cen energii i zerowego VAT-u na żywność, to możliwe do rozważenia mogą być podwyżki stóp lub rozpoczęcie zacieśniania ilościowego.

Po wypowiedziach Dąbrowskiego wiceprezes NBP Marta Kightley poinformowała, że zarząd NBP obecnie nie prowadzi dyskusji na temat aktywnej sprzedaży obligacji ze swojego portfela, ale nie chce przesądzać, czy taka dyskusja mogłaby mieć miejsce w przyszłości.

Poza posiedzeniem RPP kalendarz krajowego rynku finansowego jest relatywnie pusty. W poniedziałek o godz. 10.00 NBP opublikuje wyniki ankiety wśród komitetów kredytowych banków za pierwszy kwartał, a w piątek opis dyskusji ze styczniowego posiedzenia RPP.

Obrady Sejmu

Od środy do piątku obradować będzie Sejm. Wicemarszałek niższej izby parlamentu Piotr Zgorzelski (PSL-TD) powiedział w niedzielę, że projekty uchwał dotyczące zmian w Trybunale Konstytucyjnym prawdopodobnie będą gotowe jeszcze w tym tygodniu. Po ostatnich wyborach - w połowie listopada ub.r. - ówczesny przewodniczący klubu KO Borys Budka mówił, że m.in. trzeba stwierdzić nieważność wyboru trzech sędziów TK. W tym kontekście wskazywani są sędziowie Mariusz Muszyński oraz Justyn Piskorski i Jarosław Wyrembak wybrani później w miejsce zmarłych Henryka Ciocha i Lecha Morawskiego.

Walne zgromadzenia spółek

Na 5 lutego zaplanowano nadzwyczajne walne zgromadzenie Giełdy Papierów Wartościowych, a na 6 lutego Orlenu. W porządku obrad NWZ Orlenu przewidziano m.in. zmiany w składzie rady nadzorczej spółki. Akcjonariusze GPW zdecydują z kolei o zmianach w składzie Rady Giełdy i zarządu.

W czwartek wyniki za IV kw. 2023 r. poda mBank, a szacunki CCC.

W ubiegłym tygodniu WIG20 wzrósł o 5,7 proc., co było najlepszym wynikiem dla indeksu od listopada 2022 roku.

- Z perspektywy technicznej popytowi udało się w jednym ruchu znieść czterotygodniową falę spadkową i na zamknięciu ulokować indeks WIG20 ledwie 30 punktów od szczytu hossy. Uwzględniając zmienność mierzoną wskaźnikiem ATR z 14 sesji – dziś na poziomie 35 punktów – WIG20 jest jedno dobre rozdanie od połamania 2.380 pkt. i otwarcia drogi w rejon szczytu poprzedniej hossy, który został wyrysowany pod psychologiczną barierą 2.500 pkt. - ocenia analityk DM BOŚ Adam Stańczak.

- W tym kontekście warto odnotować, iż od dzisiejszego zamknięcia WIG20 potrzebuje zwyżki o około 6 procent, by testować 2.500 pkt. Atak jawi się jako możliwy – zwłaszcza gdy potraktować zakończony tydzień jako przesilenie w korekcie i powrót rynku do trendu wzrostowego – ale nie można tracić z pola uwagi faktu, iż zwyżka indeksu WIG20 była też pogonią za styczniowymi wzrostami indeksów światowych, które mają powody, by w lutym poszukać korekty trzymiesięcznych fal wzrostowych. W praktyce istnieje ryzyko, iż dalsze wzrosty będą odbywały się w trudnym kontekście, w postaci redukowania noworocznego optymizmu przez rynki bazowe - dodaje.

Czytaj też: "Fatalne dane" w sprawie podatku. "Główny silnik leci na oparach"

Autorka/Autor:jr/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Lukasz Pawel Szczepanski/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Kanadyjczycy, ze względu na niepewność polityczną oraz sytuację ekonomiczną, zaczęli sprzedawać swoje domy w USA - donosi amerykański "Washington Post". Przedstawiciele branży wyjaśniają, że klienci z Kanady nie czują się mile widziani i obawiają się podwyżki podatków na nieruchomości.

Wyprzedają nieruchomości w USA. "Baliśmy się, co może się wydarzyć"

Wyprzedają nieruchomości w USA. "Baliśmy się, co może się wydarzyć"

Źródło:
PAP

Otrzymywanie bezwarunkowego dochodu podstawowego nie przyczynia się do całkowitej rezygnacji z działalności zarobkowej - wynika z eksperymentu przeprowadzonego przez niemiecką organizację non-profit. Osoby otrzymujące dochód podstawowy częściej zmieniały natomiast miejsce pracy lub podejmowały dalszą edukację.

Dostawali pieniądze za nic. Zaskakujące wyniki eksperymentu

Dostawali pieniądze za nic. Zaskakujące wyniki eksperymentu

Źródło:
CNN

W poniedziałek niemiecki urząd antymonopolowy wydał zgodę włoskiemu bankowi UniCredit na zwiększenie swoich udziałów w Commerzbanku. Rzecznik niemieckiego ministra gospodarki przekazał, że przyjmuje decyzję do wiadomości, ale jej nie popiera. Dodał, że "wrogie przejęcia w sektorze bankowym są nie na miejscu".

"Wrogie przejęcie" niemieckiego banku

"Wrogie przejęcie" niemieckiego banku

Źródło:
PAP

Miasto Suwałki, znajdujące się w województwie podlaskim, rozpoczęło program sprzedaży działek budowlanych z 50-procentową zniżką dla osób poniżej 40. roku życia. Na początek samorząd przygotował 48 takich działek.

Działki za pół ceny. Są jednak warunki

Działki za pół ceny. Są jednak warunki

Źródło:
PAP

Nowe taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych miałyby obowiązywać od 1 października 2025 roku, a nie od 1 lipca - wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń do zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii.

Nowe taryfy na prąd. Znamy plany rządu

Nowe taryfy na prąd. Znamy plany rządu

Źródło:
PAP

Szwedzki inżynier Sebastian Hasselblom opracował nowy rodzaj ronda. Jego projekt ma zmniejszyć ryzyko kolizji w porównaniu z obecnymi rondami wielopasmowymi.

Koło Hassela. Opracowano nowy rodzaj ronda

Koło Hassela. Opracowano nowy rodzaj ronda

Źródło:
tvn24.pl

Spółka Centralny Port Komunikacyjny (CPK) planuje w tym roku ogłosić przetargi na kwotę około 30 miliardów złotych - przekazał wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu do spraw CPK Maciej Lasek. Jednym z ważniejszych ma być przetarg na budowę terminala dla lotniska.

Przetargi na 30 miliardów złotych. Zapowiedź wiceministra

Przetargi na 30 miliardów złotych. Zapowiedź wiceministra

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Agnieszka Majewska zaapelowała do prezydenta Andrzeja Dudy oraz marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej o poparcie ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla przedsiębiorców. W poniedziałkowym komunikacie podkreśliła, że składka została "drastycznie" podniesiona w ramach Polskiego Ładu.

"Drastyczny" wzrost. Apel do prezydenta i marszałek Senatu

"Drastyczny" wzrost. Apel do prezydenta i marszałek Senatu

Źródło:
PAP

Oszuści wysyłają fałszywe wiadomości SMS lub e-mail, które dotyczą zwrotu podatku, konieczności dokonania korekty, aktualizacji danych czy powiadomień z urzędu skarbowego - przestrzega Ministerstwo Finansów. Resort podkreśla, że w czasie rozliczeń PIT aktywność oszustów znacznie się zwiększyła.

"Podatnicy nie powinni podawać danych osobowych". Ostrzeżenie

"Podatnicy nie powinni podawać danych osobowych". Ostrzeżenie

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chin ogłosiło gotowość do współpracy z Unią Europejską w celu obrony zasad międzynarodowego handlu oraz Światowej Organizacji Handlu (WTO). "Cła wzajemne" Donalda Trumpa określono jako "broń (służącą) do wywierania presji".

Chiny zwracają się do Brukseli w sprawie ceł Trumpa

Chiny zwracają się do Brukseli w sprawie ceł Trumpa

Źródło:
PAP

W 2024 roku największy ruch pasażerski odnotowano na lotniskach Hartsfield-Jackson w Atlancie, Dubaju oraz Dallas Fort Worth - wynika z raportu Airports Council International (ACI). Pierwsza dziesiątka portów lotniczych odpowiada za dziewięć procent globalnego ruchu.

Największe lotniska na świecie. Ranking

Największe lotniska na świecie. Ranking

Źródło:
PAP

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że przewodniczący KRRiT Maciej Świrski dopuścił się bezczynności w kwestii przekazywania od stycznia do września 2024 roku na rzecz TVP S.A. środków na realizację misji publicznej i wymierzył mu grzywnę w wysokości 50 tysięcy złotych.

Świrski ma zapłacić grzywnę. Jest wyrok

Świrski ma zapłacić grzywnę. Jest wyrok

Źródło:
PAP

Unijne sankcje działają, Rosja w ostatnich miesiącach zmaga się z ogromną inflacją - powiedziała szefowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych Finlandii Elina Valtonen. Dodała przy tym, że obecnie Unia Europejska pracuje nad 17-tym pakietem sankcji, którego celem jest osłabienie Rosji. Pomóc w tym mogłaby także niższa cena ropy.

"Potrzebujemy teraz spadku cen ropy"

"Potrzebujemy teraz spadku cen ropy"

Źródło:
PAP

Poczta Polska wprowadziła usługę bezpiecznego transportu pszczół. "Ta unikalna oferta została stworzona z myślą o społeczności pszczelarskiej" - wyjaśniła firma.

"Pionierska usługa" Poczty Polskiej

"Pionierska usługa" Poczty Polskiej

Źródło:
tvn24.pl

Przed reklamami fałszywych inwestycji, w których oszuści podszywają się pod Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ostrzega CSIRT KNF.

"Nowa inicjatywa emerytalna". Ostrzeżenie

"Nowa inicjatywa emerytalna". Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Donald Trump poinformował, że w ciągu tygodnia ogłosi wysokość ceł na importowane półprzewodniki. Stwierdził przy tym, że niektóre firmy z tego sektora będą mogły liczyć na pewną elastyczność w tej kwestii.

"Dzwonek na szyi tygrysa może odwiązać tylko ten, kto go przywiązał"

"Dzwonek na szyi tygrysa może odwiązać tylko ten, kto go przywiązał"

Źródło:
Reuters

Włoski minister do spraw europejskich Tommaso Foti ostrzegł, że Unii Europejskiej grozi zalew tanich chińskich produktów w związku z cłami nałożonymi przez USA na Chiny. W wywiadzie dla dziennika "La Repubblica" stwierdził, że Europa powinna podjąć kroki, aby bronić się przed tym zagrożeniem.

"Grozi nam inwazja tanich chińskich artykułów"

"Grozi nam inwazja tanich chińskich artykułów"

Źródło:
PAP

Polskie Linie Lotnicze LOT zainaugurowały połączenie na trasie Warszawa-Reykjavik. Polacy stanowią sześć procent populacji Islandii. Całą wyspę zamieszkuje 384 tysięcy osób, czyli nieco mniej niż Szczecin. Reykjavik to niejedyny nowy kierunek w letnim rozkładzie lotów z warszawskiego lotniska.

Nowe połączenie lotnicze. Do miejsca, które Polacy lubią szczególnie

Nowe połączenie lotnicze. Do miejsca, które Polacy lubią szczególnie

Źródło:
lot.com, tvn24.pl

Dyrekcja włoskiego parku Cinque Terre wprowadziła zakaz obuwia, które może być niebezpieczne na jego ścieżkach. Zapowiedziano kontrole. Niesforni turyści muszą liczyć się z potencjalnie wysokimi karami od 50 do 2500 euro.

Nawet 10 tysięcy złotych kary za złe obuwie. Zapowiedziano kontrole

Nawet 10 tysięcy złotych kary za złe obuwie. Zapowiedziano kontrole

Źródło:
PAP

Nad Wisłą coraz chętniej kupowane są chińskie auta. W pierwszym kwartale 2025 roku sprzedaż nowych samochodów z Chin wzrosła aż ośmiokrotnie rok do roku - podała "Rzeczpospolita".

Polacy upodobali sobie te auta. Potężny wzrost

Polacy upodobali sobie te auta. Potężny wzrost

Źródło:
PAP

Na święta wielkanocne Polacy wydadzą średnio 941 złotych - wynika z badania IBRiS. Wciąż więcej respondentów deklaruje, że spędzi je z rodziną, ale rośnie liczba osób, które zamierzają pracować.

Koszyk wielkanocny. Ile zapłacimy za święta

Koszyk wielkanocny. Ile zapłacimy za święta

Źródło:
PAP

Strata Narodowego Banku Polskiego za 2024 rok wynosi około 13,4 miliarda złotych - wynika z ustaleń serwisu Business Insider. Rok wcześniej strata była na poziomie niemal 21 miliardów złotych.

NBP pod kreską. Duża strata

NBP pod kreską. Duża strata

Źródło:
Business Insider, tvn24.pl, PAP

To, że on podejmuje takie decyzje, wskazuje na to, iż nie wszystko jest poukładane - mówiła we "Wstajesz i Weekend" w TVN24 ekonomistka doktor Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, odnosząc się do decyzji Donalda Trumpa o wycofaniu nowych ceł wzajemnych na urządzenia elektroniczne. Dodała, że prezydent USA prawdopodobnie nie przewidział skutków swoich wcześniejszych decyzji.

Ekspertka o Trumpie: taki jest jego cel

Ekspertka o Trumpie: taki jest jego cel

Źródło:
TVN24

Producenci oliwy z oliwek z Hiszpanii przyspieszają eksport towarów do USA przed wejściem w życie ceł prezydenta Donalda Trumpa - podał Reuters.

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Źródło:
PAP

Coraz więcej domów w Hiszpanii kupują Polacy - podał dziennik gospodarczy "Expansion", przy czym powołał się na dane Stowarzyszenia Rejestratorów. Zainteresowanie hiszpańskim rynkiem nieruchomości widać także wśród obywateli innych krajów Europy Wschodniej.

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Źródło:
PAP

Na Balearach kryzys mieszkaniowy odwrócił procesy migracyjne. Mieszkańcy hiszpańskich wysp przeprowadzają się na kontynent - alarmuje dziennik "La Vanguardia". Podkreśla, że populacja na archipelagu rośnie tylko dzięki obcokrajowcom.

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Źródło:
PAP

Zakaz kupowania nieruchomości przez podmioty zagraniczne, których kraj prowadzi wojnę napastniczą i może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa - to wynika z ustawy, którą przyjął fiński parlament. W praktyce zakaz ma dotyczyć Rosjan i rosyjskich firm.

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Źródło:
PAP

W obliczu wysokich rachunków za prąd wiele osób zastanawia się, czy inwestycja w panele fotowoltaiczne się opłaca. Wątpliwości mają związek między innymi z obowiązującą od trzech lat formą rozliczeń - net-billingiem. Zapytaliśmy ekspertów, czy inwestycja we własną energię ze słońca obecnie się opłaca.

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Źródło:
tvn24.pl