Watykańscy ochotnicy bronią papieża w sieci

Źródło:
Politico
Papież Leon XIV spotkał się z wiernymi na modlitwie Regina Coeli w Watykanie
Papież Leon XIV spotkał się z wiernymi na modlitwie Regina Coeli w WatykanieReuters
wideo 2/4
Papież Leon XIV spotkał się z wiernymi na modlitwie Regina Coeli w WatykanieReuters

W ciągu ostatnich 12 miesięcy Watykan zarejestrował 150-procentowy wzrost liczby cyberataków. To właśnie przed nimi nowo wybranego papieża broni grupa "Vatican CyberVolunteers" założona w 2022 roku. Zrzesza około 90 ochotników z całego świata, profesjonalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa, z czego tylko połowa to katolicy.

- Jesteśmy jak Gwardia Szwajcarska, która zapewnia bezpieczeństwo Watykanu, tyle że w formie cyfrowej - powiedział Politico założyciel grupy "Vatican CyberVolunteers" Joseph Shenouda.

Stolica Apostolska doświadczyła ataków obejmujących próby "phishingu" lub naruszenia kont internetowych kardynałów, po ataki typu distributed-denial-of-service, które wysyłają ogromne ilości ruchu do witryn internetowych, aby zmusić je do przejścia w tryb offline. Grupa wolontariuszy znalazła nawet złośliwe nadajniki Wi-Fi umieszczone w Watykanie i w jego pobliżu, aby oszukać personel i nakłonić go do podania danych uwierzytelniających lub wpuszczenia hakerów do swoich systemów.

Papież Leon XIVPAP/EPA/ETTORE FERRARI

Działalność ochotników to także dzielenie się informacjami z Watykanem, oferowanie bezpłatnego dostępu do usług przetwarzania danych w chmurze, gdy zajdzie taka potrzeba, czy pomoc w wyszukiwaniu i łataniu luk w systemach ochrony Watykanu.

Watykan i jego cyberbezpieczeństwo

Jak zauważa Politico, przed nimi stoi trudne zadanie. W swoim Globalnym Indeksie Cyberbezpieczeństwa 2024, Międzynarodowa Unia Telekomunikacyjna - agencja ONZ odpowiedzialna za politykę telekomunikacyjną i technologiczną - wymieniła Watykan jako część grupy krajów o najniższych możliwych wynikach, poziom 5, wraz z Afganistanem, Malediwami i Jemenem. W zakresie technicznych środków cyberbezpieczeństwa uzyskała zero na 20 punktów.

- Znajdujemy wiele błędów i przekazujemy te [informacje] do Watykanu - powiedział Shenouda.

Tylko w ciągu ostatnich 12 miesięcy liczba ataków wzrosła o 150 procent. Shenouda powiedział, że poziom zagrożenia był tylko o jeden stopień niższy od maksymalnego w systemie Alert Level Information, co oznacza pomarańczowy. To wskazuje na wysokie ryzyko aktywności skierowanej na kluczową infrastrukturę.

Politico przypomina, że w lipcu 2020 r. chińska grupa hakerów RedDelta, sponsorowana przez państwo, rzekomo próbowała włamać się do serwerów pocztowych katolickiej diecezji Hongkongu i Watykanu w trakcie delikatnych negocjacji między Watykanem a Chinami w sprawie wyboru biskupów.

Do tego w 2022 r. strona internetowa Watykanu zgasła dzień po tym, jak papież Franciszek skrytykował inwazję Rosji na Ukrainę.

Watykan jest łakomym kąskiem dla hakerów.Shutterstock

Watykan musi się obudzić

Politico zauważa, że oczywiście Watykan jest celem szpiegów od dziesięcioleci, a nawet stuleci. W ostatnich latach podniósł poziom bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa cyfrowego. W 2019 r. papież Franciszek mianował Gianlucę Gauzzi Broccolettiego na stanowisko dyrektora służb bezpieczeństwa i ochrony ludności. Broccoletti awansował w szeregach Watykanu jako ekspert ds. cyberbezpieczeństwa.

Watykan

Ostatnim wyzwaniem było oczywiście konklawe. Specjaliści przeszukali Kaplicę Sykstyńską w poszukiwaniu podsłuchów i zainstalowali urządzenia zakłócające częstotliwości, aby udaremnić nie tylko przeciek informacji, ale także próby ataku przez hakerów. Kardynałowie zamienili laptopy i smartfony na analogowe budziki i zegarki naręczne.

Agencja Reuters podała, że ​​podczas konklawe w 2013 r., na którym wybrano papieża Franciszka, zastosowano klatkę Faradaya, która miała chronić przed polami elektromagnetycznymi.

Papież Leon XIV prowadzi modlitwę Regina Caeli z Centralnej Loggii Bazyliki Świętego PiotraETTORE FERRARI/PAP/EPA

To pomogło w walce ze szpiegami. Jednak, jak powiedział Shenouda, jeśli chodzi o bezpośrednie cyberataki, Kościół polega na swoich zakontraktowanych dostawcach usług cyberbezpieczeństwa, i nie ma żadnej strony trzeciej sprawdzającej, czy prawidłowo skonfigurowano zabezpieczenia.

Shenouda, który jest konsultantem ds. cyberbezpieczeństwa z siedzibą w Holandii, powiedział, że założył grupę, aby zainspirować Kościół do zatrudnienia stałego dyrektora ds. bezpieczeństwa informacji, który mógłby ustanowić politykę cyberbezpieczeństwa Watykanu w celu stworzenia podejścia obejmującego całą instytucję.

- Powstaliśmy, by ich obudzić, ponieważ są stale atakowani - powiedział Shenouda.

Autorka/Autor:jw/ams

Źródło: Politico

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/VATICAN MEDIA

Pozostałe wiadomości

Komisja Europejska ma monitorować ceny po przystąpieniu Bułgarii do strefy euro - zapowiedział unijny komisarz gospodarki Valdis Dombrovskis. Ministrowie finansów państw UE zgodzili się na przystąpienie Bułgarii do strefy euro.

Wzrost cen przez euro. Bruksela ma się przyjrzeć

Wzrost cen przez euro. Bruksela ma się przyjrzeć

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana, a kumulacja rośnie do 60 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną trzeciego stopnia w wysokości około miliona złotych. Oto liczby, które wylosowano 20 czerwca 2025 roku.

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Duża wygrana w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Ministrowie finansów państw członkowskich Unii Europejskiej zgodzili się na przystąpienie Bułgarii do strefy euro 1 stycznia 2026 roku. Bułgaria będzie 21. unijnym krajem w eurolandzie.

Przyjęcie euro. Jest decyzja ministrów

Przyjęcie euro. Jest decyzja ministrów

Źródło:
PAP

Polska znalazła się wśród 14 sygnatariuszy porozumienia mającego na celu podjęcie skoordynowanych działań przeciwko rosyjskiej "flocie cieni". Za jej pomocą Rosja obchodzi sankcje międzynarodowe.

Walka z "flotą cieni". 14 państw się zobowiązało

Walka z "flotą cieni". 14 państw się zobowiązało

Źródło:
PAP

- Teraz, w ślad za najnowszą narracją prezesa NBP rynek przestaje wierzyć w lipiec. W sierpniu decyzji RPP nie mamy, więc zakłady idą dopiero o wrzesień - powiedział Mateusz Sutowicz, ekonomista ING Banku Śląskiego, opisując sytuację na rynku. Jeśli chodzi o waluty, to złoty lekko umacnia się do euro, co wspiera lepszy sentyment globalny.

Co ze stopami procentowymi? "Rynek przestaje wierzyć"

Co ze stopami procentowymi? "Rynek przestaje wierzyć"

Źródło:
PAP

Polska wraz z Estonią, Litwą i Łotwą, a także konsorcjum prywatnych przedsiębiorców oraz instytutów badawczych, złożyła do Komisji Europejskiej wniosek dotyczący budowy GigaFabryki Sztucznej Inteligencji - podał resort cyfryzacji. Projekt ma kosztować trzy miliardy euro.

Wiceminister o "przełomowej inwestycji". "Wspólnie z Litwą, Łotwą i Estonią"

Wiceminister o "przełomowej inwestycji". "Wspólnie z Litwą, Łotwą i Estonią"

Źródło:
PAP

Kwestia sztucznej inteligencji (AI) wymaga głębokiej refleksji etycznej - uważa papież Leon XIV. Przestrzega też przed możliwymi konsekwencjami tej technologii dla rozwoju dzieci i młodzieży.

Papież Leon o sztucznej inteligencji

Papież Leon o sztucznej inteligencji

Źródło:
PAP

TSUE wypowiedział się jednoznacznie za tym, że banki nie mogą występować o zwrot kwoty faktycznie wypłaconego kredytu, gdy konsument już go spłacił. Eksperci w rozmowach z tvn24.pl mówią zgodnie: to dobry sygnał dla konsumentów. - Bank będzie mógł po tym wyroku występować tylko o uregulowanie różnicy, czyli zwrot kapitału, który jeszcze pozostał do spłaty - komentuje czwartkowy wyrok adwokat Anna Wolna-Sroka z kancelarii Czabański Wolna-Sroka.

Co wyrok TSUE oznacza dla frankowiczów? Eksperci odpowiadają

Co wyrok TSUE oznacza dla frankowiczów? Eksperci odpowiadają

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Ministrowie finansów krajów Unii Europejskiej zaakceptowali zmiany w polskim Krajowym Planie Odbudowy (KPO). Chodzi o utworzenie Funduszu Bezpieczeństwa i Obronności o wartości prawie 26 miliardów złotych. Otwiera to drogę do wypłaty trzeciej transzy środków z KPO dla Polski.

Zmiany w polskim KPO. Szefowie resortów zdecydowali

Zmiany w polskim KPO. Szefowie resortów zdecydowali

Źródło:
PAP

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podsumowuje pierwsze półrocze. Drogowcy planują ogłosić w tym roku przetargi na co najmniej 330 km dróg o szacunkowej wartość 13,5 mld zł. GDDKiA poinformowała, że w tym roku w Polsce przybędzie ponad 400 km nowych dróg.

Ponad 400 kilometrów nowych dróg w tym roku

Ponad 400 kilometrów nowych dróg w tym roku

Źródło:
PAP

W ubiegłym roku blisko dwa miliony podatników znalazło się w drugim progu podatkowym. - Wszelkie progi, czy to w składkach emerytalnych, czy w podatkach, powodują również niepożądane działania na rynku pracy, czego jednym z przykładów jest tak zwany arbitraż, czyli uciekanie z etatu na działalność gospodarczą - komentuje w rozmowie z TVN24+ doktor Sławomir Dudek, ekonomista, prezes i założyciel Instytutu Finansów Publicznych.

Blisko dwa miliony Polaków przekroczyło próg. "Wypchnęli nas na klif"

Blisko dwa miliony Polaków przekroczyło próg. "Wypchnęli nas na klif"

Źródło:
TVN24+

Polska branża samochodowa ma problemy. Produkcja spada, a zaległe zobowiązania firm z branży motoryzacyjnej gwałtownie rosną. Na koniec kwietnia 2025 wyniosły ponad 309 mln zł - wynika z raportu BIG InfoMonitora i BIK. Zadłużenie firm produkujących części motoryzacyjne zwiększyło się w ciągu roku z 18 do 280 milionów złotych, tj. o 1400 proc.

"Kondycja branży budzi niepokój". Zadłużenie rośnie w błyskawicznym tempie

"Kondycja branży budzi niepokój". Zadłużenie rośnie w błyskawicznym tempie

Źródło:
PAP

Każdy Austriak, który będzie chciał zarejestrować psa, a nie miał wcześniej zwierzęcia, będzie musiał przejść szkolenie. W ciągu czterech godzin dowiedzą się między innymi więcej o podstawach sprawowania opieki nad czworonogiem. Pomysł został już przetestowany z powodzeniem w Wiedniu, gdzie w szkoleniu dotąd wzięło udział ponad 20 tys. osób.

W tym kraju wprowadzono obowiązkowe kursy dla przyszłych właścicieli psów

W tym kraju wprowadzono obowiązkowe kursy dla przyszłych właścicieli psów

Źródło:
PAP

Bruksela wyklucza chińskich producentów sprzętu medycznego. W piątek Komisja Europejska ogłosiła, że zostaną wykluczeni z unijnych zamówień publicznych przekraczających wartość 5 mln euro. Ma to być odpowiedź na ograniczenia, jakie spotykają europejskie firmy na tamtejszym rynku.

"Nie" dla chińskiego sprzętu medycznego

"Nie" dla chińskiego sprzętu medycznego

Źródło:
PAP

Znane osoby w reklamie to żadna nowość. Co jednak, gdy znana osoba "poleca" produkt, o istnieniu którego nie ma pojęcia? To jest możliwe dzięki technologii "klonowania mowy". Zagrożeni są nie tylko celebryci czy osoby, które skuszą się na promowane produkty. "Sklonowany głos" może być też wykorzystywany do wyłudzeń przez telefon metodą "na wnuczka".

Ukradli jej głos i wykorzystali go w reklamie. "To kwestia paru kliknięć"

Ukradli jej głos i wykorzystali go w reklamie. "To kwestia paru kliknięć"

Źródło:
tvn24.pl

Trwa długi weekend czerwcowy, związany ze świętem Bożego Ciała. W tym czasie duża część Polaków biorąc jeden dzień urlopu (piątek), ma wolne aż cztery dni. Sprawdziliśmy, jak w tym czasie pracują sklepy.

Zakupy w długi weekend czerwcowy. Jak pracują sklepy

Zakupy w długi weekend czerwcowy. Jak pracują sklepy

Źródło:
tvn24.pl

Polska znalazła się na podium wśród trzech najtańszych krajów Unii Europejskiej pod względem wydatków gospodarstw domowych w 2024 roku - wynika z obliczeń Eurostatu. Najdrożej jest w Danii.

Polska jednym z najtańszych krajów UE

Polska jednym z najtańszych krajów UE

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Czy wiesz, że w Polsce możesz posługiwać się elektronicznymi dokumentami, ale jadąc za granicę, musisz mieć ich papierowe odpowiedniki? Że wystarczy prosta polisa za kilkadziesiąt złotych, aby uniknąć horrendalnych kosztów leczenia? Podpowiadamy, jak uniknąć przykrych niespodzianek podczas urlopu.

Jak przygotować się do zagranicznych wakacji. Lista

Jak przygotować się do zagranicznych wakacji. Lista

Źródło:
TVN24+

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł w czwartek, że polski zakaz reklamy aptek, punktów aptecznych i ich działalności jest niezgodny z prawem UE. Skargę przeciwko Polsce złożyła w tej sprawie Komisja Europejska w 2024 roku. Przepisy w Polsce w ocenie TSUE mają naruszać swobodę przedsiębiorczości i świadczenia usług.

Polska łamie unijne prawo. Chodzi o apteki

Polska łamie unijne prawo. Chodzi o apteki

Źródło:
PAP