Wybory do europarlamentu 2024. Maciej Wąsik i Jacek Protas jako "jedynki" mogą pozbawić mandatów obecnych europosłów 

Źródło:
tvn24.pl
"Jedynki" w okręgu nr 3: Jacek Protas (KO), Maciej Wąsik (PiS), Paweł Zalewski (Trzecia Droga), Bożena Przyłuska (Nowa Lewica), Piotr Lisiecki (Konfederacja)
"Jedynki" w okręgu nr 3: Jacek Protas (KO), Maciej Wąsik (PiS), Paweł Zalewski (Trzecia Droga), Bożena Przyłuska (Nowa Lewica), Piotr Lisiecki (Konfederacja) TVN24
wideo 2/4
Pawła Popkowskiego 2

Jeśli wyborcy z okręgu numer trzy (obejmuje woj. podlaskie oraz warmińsko-mazurskie) zagłosują podobnie, jak pięć lat temu, startujący z pierwszych pozycji na listach KO i PiS – odpowiednio Jacek Protas i Maciej Wąsik – mają mandaty w kieszeni. Na plecach czują jednak oddech obecnych europosłów Tomasza Frankowskiego (KO) i Karola Karskiego (PiS), którzy walczą o reelekcję. Możliwe, że w tym okręgu do wzięcia będzie też trzeci mandat. Największe szanse ma na niego kandydat PiS, chociaż może dojść do niespodzianki. 

· Pięć lat temu z tego okręgu mandat wywalczyły trzy osoby. To Karol Karski i Krzysztof Jurgiel z PiS oraz startujący z list KO były piłkarz Tomasz Frankowski. Możliwy jest scenariusz, że żaden z nich nie uzyska reelekcji

· Karski i Frankowski z "jedynek" zostali przesunięci na drugie miejsca na listach. Karski robi miejsce dla Macieja Wąsika, a Frankowski - dla wiceministra funduszy i polityki regionalnej Jacka Protasa.

· Biorąc pod uwagę poprzednie wyniki wyborów do europarlamentu, to Protas i Wąsik mają największe szanse na mandaty. Natomiast, o ile będzie duża frekwencja i okręg dostanie bonus w postaci trzeciego mandatu, możliwe że przypadnie on kandydatowi PiS. Tak by wynikało z rozkładu głosów w ostatnich wyborach parlamentarnych.

· Jeśli sprawy ułożyłyby się dla PiS niekorzystnie, szanse na ewentualny trzeci mandat z Podlasia, Warmii i Mazur ma Paweł Zalewski, "jedynka" Trzeciej Drogi.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca. Polacy wybiorą 53 europosłów i europosłanek na kadencję 2024-2029. W okręgu numer 3, który obejmuje województwo podlaskie i warmińsko-mazurskie o mandat europosła ubiega się 80 osób.

W wyborach w 2019 roku najwięcej głosów (ponad 184 tys.) uzyskał Karol Karski z PiS. Drugi był – startujący z list KO – były piłkarz Tomasz Frankowski. Zdobył prawie 126 tys. głosów. Trzeci mandat wywalczył natomiast Krzysztof Jurgiel z PiS, były minister rolnictwa w rządach Kazimierza Marcinkiewicza, Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego. Poparło go ponad 104 tys. osób.

Jacek Protas (po lewej) jest "jedynką" na liście KO, a Maciej Wąsik - na liście PiS PAP

Tym razem bez Jurgiela

Ten trzeci mandat w tym okręgu był swego rodzaju bonusem ze względu na wysoką frekwencję i rozkład głosów. Ordynacja w wyborach do europarlamentu ma bowiem to do siebie, że przed głosowaniem nigdy nie wiadomo, ile mandatów przypadnie na dany okręg.

Krzysztof Jurgiel w 2019 roku debiutował w roli europosła. Teraz na listach się nie znalazł, co miało być preludium do politycznego trzęsienia ziemi, które na początku maja nastąpiło na Podlasiu.

Po wyborach samorządowych powstał tam zarząd województwa stworzony przez Koalicję Obywatelską i Trzecią Drogę, do którego dołączyła dwójka radnych wybranych z list PiS.

Gorąca atmosfera w PiS

20 kwietnia prezes Jarosław Kaczyński powiedział podczas konferencji prasowej, że była to "zemsta Jurgiela". Według niego, europoseł miał mieć żal o to, że nie znalazł się na liście kandydatów PiS w wyborach do europarlamentu i miał odgrażać się kierownictwu PiS, że "pożałują tej decyzji".

- Można powiedzieć, że dotrzymał słowa – stwierdził Kaczyński.

Powiedział też, że to właśnie Jurgiel "w oczywisty sposób stoi za tym, że" PiS utracił władzę w województwie podlaskim. Stąd też europoseł został zawieszony w prawach członka ugrupowania.

Krzysztof Jurgiel, pytany o to w Polsat News, stwierdził, że zaskoczyły go "pomówienia ze strony prezesa". Powiedział też, że nie brał udziału w rozmowach o budowie koalicji w województwie podlaskim oraz nie deklarował startu w wyborach od europarlamentu.

Europoseł Tomasz Frankowski startuje z drugiej pozycji na liście KO PAP/Artur Reszko

Karski i Frankowski teraz z drugich miejsc

W wyborczym wyścigu zobaczymy natomiast wspomnianych dwóch pozostałych europosłów z tego okręgu – Karola Karskiego oraz Tomasza Frankowskiego. Karski jest europosłem od 2014 roku, a Frankowski od 2019 roku.

O ile jednak w poprzednich wyborach panowie startowali z pierwszych miejsc na listach (Jurgiel był na drugiej pozycji) i zrobili bardzo dobre wyniki (dostali niemal dwa razy więcej głosów niż "dwójki" na ich listach) to teraz nie są liderami. Startują z drugich pozycji.

Pochodzący z Białegostoku Tomasz Frankowski ustąpił miejsca pochodzącemu z Lidzbarka Warmińskiego (czyli sąsiedniego województwa) Jackowi Protasowi. Natomiast "jedynką" w miejsce Karola Karskiego (pochodzi z Warszawy, obecnie mieszka w Białymstoku) został – "spadochroniarz" Maciej Wąsik.

Karol Karski to "dwójka" na liście PiS PAP/Paweł Supernak

Wyborcy z Warmii i Mazur mogą w końcu doczekać się "swojego" przedstawiciela

Jeśli więc wyborcy dwóch głównych sił politycznych wybiorą tak jak poprzednio, czyli postawią na "jedynki", Frankowski i Karski pożegnają się z Brukselą.

Jeśli tak się stanie, wyborcy KO z Warmii i Mazur będą mieli w końcu "swojego" europosła, czyli Jacka Protasa.

Przed rozdaniem z 2019 roku (gdzie jak wspomnieliśmy zwyciężyli Tomasz Frankowski, Karol Karski oraz Krzysztof Jurgiel – żaden z woj. warmińsko-mazurskiego), w 2014 roku mandat wywalczyła Barbara Kudrycka (KO) z Podlasia i Karol Karski (PiS), natomiast w 2009 roku - Krzysztof Lisek (PO) z Gdańska i Jacek Kurski (wówczas z Solidarnej Polski), również z Gdańska.

Jacek Protas jest sekretarzem stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. W latach 2006-14 był marszałkiem województwa warmińsko-mazurskiego, a od 2015 roku posłem. Do parlamentu europejskiego startował też w 2019 roku. Był na ostatniej, 10. pozycji. Zrobił trzeci wynik na liście, uzyskując ponad 52 tys. głosów.

Konkurencja jest spora

Teraz, oprócz Tomasza Frankowskiego, Protas ma konkurencję na liście w postaci chociażby (startującej z trzeciego miejsca) posłanki Anny Wojciechowskiej z Suwałk (która w wyborach parlamentarnych uzyskała trzeci wynik na liście) oraz posłanki Alicji Łepkowskiej-Gołaś z Łomży, która w październiku miała drugi wynik na liście. Pierwsza z pań jest na Wiejskiej od 2021 roku (objęła mandat w miejsce zmarłej Anny Wasilewskie). Poparło ją prawie 19 tys. wyborców. Natomiast działaczka społeczna i urzędniczka Alicja Łepkowska-Gołaś, która w zeszłym roku zadebiutowała w roli posłanki, dostała ponad 13,5 tys. głosów.

Zamieszać może też – znajdująca się na ostatniej pozycji – radna wojewódzka Anna Augustyn z Białegostoku, która w ostatnich wyborach samorządowych startowała z drugiego miejsca i uzyskała prawie 12,5 tys. głosów, co było najlepszym wynikiem na liście KO oraz najlepszym indywidualnym wynikiem wśród kandydatów spoza samorządowej listy PiS.

Mogą znów wybrać "spadochroniarza"

Jak było już wspomniane, "jedynką" w okręgu numer 3 w wyborach do europarlamentu jest Maciej Wąsik, ułaskawiony przez prezydenta RP, a wcześniej skazany (razem z Mariuszem Kamińskim) za niedopełnienie obowiązków oraz przekroczenie uprawnień w związku z tzw. aferą gruntową z 2007 roku.

Wąsik jest typowym przykładem "spadochroniarza", który nie miał wcześniej związku z regionami, z których kandyduje. Zanim ogłoszono ostateczną decyzję, w przestrzeni medialnej pojawiały się informacje, że z woj. podlaskiego i warmińsko-mazurskiego ma wystartować jako "jedynka" Jacek Kurski.

Jeśli wyborcy PiS z obu województw, zachowają się tak samo jak w 2009, 2014 i 2019 roku i wybiorą "spadochroniarzy" startujących z pierwszych miejsc na liście, Wąsik ma mandat w kieszeni.

Dobre wyniki PiS w wyborach parlamentarnych

Niewykluczone zresztą, że – przy założeniu, że będzie wysoka frekwencja i okręg będzie miał trzech europosłów - PiS będzie mógł cieszyć się dwoma mandatami. Mogą na to wskazywać wyniki ostatnich wyborów parlamentarnych. Partia Jarosława Kaczyńskiego wywalczyła w nich siedem poselskich mandatów w woj. podlaskim i osiem (licząc wyniki z obu okręgów, na które podzielone jest województwo) na Warmii i Mazurach. Podczas gdy KO dostała w Podlaskiem trzy mandaty, a w woj. warmińsko-mazurskim – siedem.

Nie musi mieć to mieć jednak przełożenia na wybory do europarlamentu. Tym bardziej, że w już w wyborach samorządowych KO uzyskała nieco lepszy wynik. O ile bowiem PiS wprowadziło do sejmiku woj. podlaskiego 15 radnych, a KO ośmiu, to w sejmiku woj. warmińsko-mazurskiego PiS dostało 11 mandatów, przy 13 mandatach, które wywalczyła KO.

ZOBACZ TEŻ: Wybory do europarlamentu 2024. Okręg nr 3 - kto kandyduje w województwach podlaskim i warmińsko-mazurskim [pełna lista]

Jeśli jednak powtórzy się sytuacja z wyborów do europarlamentu z 2019 roku i trzeci mandat w okręgu wywalczy kandydat PiS, który startuje z drugiego miejsca (tak jak pięć lat temu zrobił do Krzysztof Jurgiel) będzie to Karol Karski.

Na liście ma jednak sporą konkurencję. Na trzeciej pozycji jest, pochodzący z Grajewa (woj. podlaskie) poseł Adam Andruszkiewicz, były wiceminister cyfryzacji. W wyborach parlamentarnych również startował z trzeciej pozycji i wywalczył drugi wynik na liście, zdobywając ponad 53,6 tys. głosów (przy prawie 59,5 tys. które uzyskał Jacek Sasin). Dobry wynik w wyborach parlamentarnych (ponad 16,6 tys.) uzyskała też olsztyńska posłanka Iwona Arent, która na Wiejskiej jest już od 2006 roku. Teraz startuje do europarlamentu z czwartego miejsca. Dobrego wyniku można się też spodziewać po, znajdującym się na ostatnim miejscu na liście, pośle Suwerennej Polski Sebastianowi Łukaszewiczowi. W wyborach parlamentarnych uzyskał ponad 11,5 tys. głosów. Również startował z ostatniej pozycji.

Z listy Trzeciej Drogi startuje Paweł Zalewski

Nie jest jednak powiedziane, że mandat musi uzyskać ktoś popierany przez KO czy też PiS. Spore szanse ma chociażby - startujący z pierwszego miejsca na liście Trzeciej Drogi - wieloletni poseł, a obecnie wiceminister obrony narodowej Paweł Zalewski.

Już raz, w latach 2009-14, był europosłem. Startował wtedy z list KO z okręgu warszawskiego. Jest "spadochroniarzem" zarówno jeśli chodzi o wyborców z woj. warmińsko-mazurskiego, jak i podlaskiego. Na drugim miejscu z list Trzeciej Drogi startuje natomiast, pochodzący z Zambrowa (woj. podlaskie) wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski z PSL. Kandydat jest posłem od 2019 roku. W ostatnich wyborach parlamentarnych uzyskał drugi wynik na liście Trzeciej Drogi (miał ponad 9,8 tys. głosów po, startującym z pierwszej pozycji, Szymonie Hołowni, którego poparło prawie 80 tys. osób).

Paweł Zalewski liderem listy Trzeciej Drogi PAP/Albert Zawada

Zaraz za nim na liście znajduje się – pochodząca z Siemiatycz (woj. podlaskie) Barbara Okuła z Polski 2050, która po ostatnich wyborach parlamentarnych zadebiutowała na Wiejskiej. Dostała prawie 3,5 tys. głosów.

Możliwe że dobry wynik uzyska też startujący z ostatniego miejsca na liście Trzeciej Drogi, były siatkarz reprezentacji Polski Marcin Możdżonek, który w ostatnich wyborach samorządowych co prawda bezskutecznie ubiegał się o fotel prezydenta Olsztyna, ale wywalczył mandat radnego miejskiego.

Bożena Przyłuska startuje jako "jedynka" z listy Nowej Lewicy PAP/Marcin Obara

Jedna z liderek Ogólnopolskiego Strajku Kobiet oraz lider Ruchu Narodowego

Listę Nowej Lewicy w wyborach do europarlamentu otwiera natomiast Bożena Przyłuska - aktywistka, współzałożycielka i prezeska Kongresu Świeckości oraz jedna z liderek Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.

Jak napisała na swojej stronie internetowej, choć pochodzi z Warszawy, to od niedawna mieszka na Warmii i działa w regionie warmińsko-mazurskim.

"Jedynką" Konfederacji jest natomiast Piotr Lisiecki - wydawca prasy rolniczej oraz lider Ruchu Narodowego na Warmii i Mazurach.

Piotr Lisiecki to "jedynka" Konfederacji PAP/Wojciech Olkuśnik

Autorka/Autor:Tomasz Mikulicz

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP

Pozostałe wiadomości

Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Poznaniu poinformował, że mężowi 39-letniej Natalii przedstawiono zarzut zabójstwa z zamiarem bezpośrednim. Przyznał się do zbrodni. Nie potrafił wyjaśnić, dlaczego zabił. Powiedział, że "coś w nim pękło".

Mąż 39-letniej Natalii przyznał się do zabójstwa

Mąż 39-letniej Natalii przyznał się do zabójstwa

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Francuskie media opisują przypadek Francuzki, na ciele której pojawiły się ogromne pęcherze po przechadzce z córką nad jeziorem. Co wywołało tak ostrą reakcję skórną?

Ogromne pęcherze na nogach i ból. Spacer nad jeziorem zamienił się w koszmar

Ogromne pęcherze na nogach i ból. Spacer nad jeziorem zamienił się w koszmar

Źródło:
ENEX, BFM TV, tvn24.pl

W czwartek, 20 czerwca, w okolicach wsi Szaleniec w powiecie malborskim doszło do zdarzenia lotniczego z udziałem samolotu MiG-29. Uszkodzone zostały dachy kilku domów.

Myśliwiec przekroczył barierę dźwięku, kilka dachów uszkodzonych

Myśliwiec przekroczył barierę dźwięku, kilka dachów uszkodzonych

Źródło:
tvn24.pl

Czterem członkom rodziny Hinduja, najbogatszej w Wielkiej Brytanii, postawiono w Szwajcarii poważne zarzuty. Są oskarżeni o handel ludźmi i złe traktowanie personelu domowego. Według prokuratora, miliarderzy przeznaczali więcej pieniędzy na swojego psa niż na jednego ze swoich pracowników.

Miliarderzy przed sądem. Poważne zarzuty

Miliarderzy przed sądem. Poważne zarzuty

Źródło:
BBC

Sześć lat temu, 13-letni wówczas Paweł źle poczuł się podczas szkolnej wycieczki. Lekarz początkowo zignorował jego stan i nie zdecydował od razu o zabraniu go do szpitala. Chłopiec został sparaliżowany. Dzięki intensywnej rehabilitacji jego stan zdrowia uległ znacznej poprawie. Lekarz stanął przed sądem.

13-letni Paweł za późno trafił do szpitala, został sparaliżowany. Lekarz skazany

13-letni Paweł za późno trafił do szpitala, został sparaliżowany. Lekarz skazany

Źródło:
PAP

Truskawkowy Księżyc zalśni na nocnym niebie. Nadchodząca pełnia będzie szczególnie efektowna, ponieważ Srebrny Glob zawiśnie wyjątkowo nisko nad horyzontem. Przez to będzie się wydawał większy niż zwykle, a nawet może przybrać pomarańczowy kolor.

Przed nami jedno z "najbardziej wyjątkowych zjawisk astronomicznych tego roku"

Przed nami jedno z "najbardziej wyjątkowych zjawisk astronomicznych tego roku"

Źródło:
Z głową w gwiazdach, NASA, tvnmeteo.pl

Od początku czerwca w Grecji doszło do serii zaginięć i śmierci turystów. Jak zauważa lokalna policja, wszyscy oni wybrali się na piesze wycieczki w upalną pogodę. Zdaniem naukowców właśnie zmiany klimatu i coraz częstsze fale upałów mogą być wyjaśnieniem tych zdarzeń. - Mózg jest kluczem do wszystkiego - wyjaśnia ekspert.  

Seria zaginięć i śmierci turystów w Grecji. Policja: jest wspólny wzorzec

Seria zaginięć i śmierci turystów w Grecji. Policja: jest wspólny wzorzec

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Podczas wizyty Władimira Putina w Korei Północnej Kim Dzong Un podarował rosyjskiemu dyktatorowi jego portret. Użytkownicy mediów społecznościowych zauważyli, że przypomina on obraz nagrobkowy - donosi Nexta.

Putin dostał portret od Kim Dzong Una. Rosyjskie media nie chcą go pokazywać

Putin dostał portret od Kim Dzong Una. Rosyjskie media nie chcą go pokazywać

Źródło:
Nexta, PAP

Dawno niewidziany, wybrany do Parlamentu Europejskiego z list Prawa i Sprawiedliwości Daniel Obajtek pojawił się w czwartek w Sejmie, aby odebrać zaświadczenie o wyborze na europosła. W korytarzu trafił na grupę dziennikarzy, który pytali go między innymi o nieobecności po wezwaniach na komisję śledczą oraz funkcjonowanie Orlenu podczas jego prezesury.

Daniel Obajtek pojawił się w Sejmie. Seria pytań do byłego prezesa Orlenu

Daniel Obajtek pojawił się w Sejmie. Seria pytań do byłego prezesa Orlenu

Źródło:
TVN24

Do sieci trafił film, na którym widać rowerzystę, który wjechał na ulicę w Gdańsku na czerwonym świetle prosto pod koła jednego z hamujących pojazdów. Siła uderzenia była tak duża, że kierujący rowerem wyleciał w górę. Jak wyjaśniła gdańska policja, w wyniku zderzenia mężczyzna trafił do szpitala i został ukarany przez funkcjonariuszy mandatem.

Rowerzysta wjechał pod koła samochodów. Miał czerwone światło. Nagranie

Rowerzysta wjechał pod koła samochodów. Miał czerwone światło. Nagranie

Źródło:
TVN24, Stop Cham

Mimo starań lekarzy nie udało się uratować 19-dniowego noworodka, który w środę trafił do szpitala w Gorzowie Wielkopolskim. Jak przekazywał rzecznik lecznicy, chłopiec miał poważne obrażenia głowy, a jego stan określano jako krytyczny. Prokuratura wyjaśnia skąd u noworodka takie obrażenia. Zatrzymano rodziców dziecka oraz babcię.

Nie żyje 19-dniowy noworodek. Do szpitala trafił z obrażeniami głowy. Rodzice i babcia zatrzymani

Nie żyje 19-dniowy noworodek. Do szpitala trafił z obrażeniami głowy. Rodzice i babcia zatrzymani

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Podczas gdy w wielu europejskich państwach trwają zażarte dyskusje na temat tego, czy warto wprowadzić czterodniowy tydzień pracy, niektóre z nich decydują się obrać zgoła inną ścieżkę. Już od lipca w Grecji pracownicy mają pracować nie krócej, a dłużej. Dopuszczalny, maksymalny wymiar pracy ma zostać zwiększony do 48 godzin tygodniowo.

Inni skracają, oni wydłużają. Sześciodniowy tydzień pracy już od lipca

Inni skracają, oni wydłużają. Sześciodniowy tydzień pracy już od lipca

Źródło:
"Welt" i "Frankfurter Allgemeine Zeitung" ("FAZ")

Mariusz Kamiński pojawił się w Sejmie, żeby odebrać wystawione przez Państwową Komisję Wyborczą zaświadczenie o wyborze na posła do Parlamentu Europejskiego. Wypuszczony w styczniu z więzienia po akcie łaski prezydenta Andrzeja Dudy polityk został zapytany o to, czym planuje zająć się w Brukseli i Strasburgu. Przy tej okazji usłyszał pytanie dotyczące struktur europejskiej administracji.

Europoseł Kamiński zapytany o europejską administrację. "Taki quiz mi pani robi?"

Europoseł Kamiński zapytany o europejską administrację. "Taki quiz mi pani robi?"

Źródło:
tvn24.pl

Środa przyniosła w części kraju gwałtowną aurę. To, jak było niebezpiecznie, widać na nagraniu uchwyconym w Raciborzu (woj. śląskie). Przez miasto przeszła superkomórka burzowa.

Leje, wieje, sypie gradem. Nawałnica na nagraniu

Leje, wieje, sypie gradem. Nawałnica na nagraniu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Sieć Obserwatorów Burz

Agent Secret Service został napadnięty, gdy wracał wieczorem z pracy - przekazała kalifornijska policja. Funkcjonariusz podczas napaści użył swojej służbowej broni, nie wiadomo jednak, czy kula trafiła napastnika.

Agent Secret Service napadnięty i okradziony. Otworzył ogień

Agent Secret Service napadnięty i okradziony. Otworzył ogień

Źródło:
CNN, LA Times

Sąd skazał na trzy i pół roku więzienia 35-letniego Uzbeka, który był oskarżony o spowodowanie wypadku w pobliżu Trześcianki (Podlasie), w którym zginęły dwie osoby. Mężczyzna przewoził migrantów. Zjechał z drogi i dachował. Wyrok nie jest prawomocny.

Przewoził migrantów, dachował. Zginęły dwie osoby

Przewoził migrantów, dachował. Zginęły dwie osoby

Źródło:
PAP, TVN24

Państwa członkowskie Unii Europejskiej uzgodniły w czwartek 14. pakiet sankcji wobec Rosji. To wynik trwających od miesięcy negocjacji. Nowe obostrzenia mają utrudnić Kremlowi dostęp do technologii i ograniczyć jego przychody z eksportu surowców energetycznych - poinformowała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Technologia, eksport, flota Putina. Jest kolejny pakiet unijnych sankcji

Technologia, eksport, flota Putina. Jest kolejny pakiet unijnych sankcji

Źródło:
PAP

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad opublikowała nagranie z niedzielnej kolizji w tunelu "Emilia" w Lalikach koło Żywca (Śląskie). Na filmie widać, że jeden z kierowców znacząco przekroczył prędkość. - Nasze urządzenia pomiarowe zarejestrowały przejazd pojazdu z prędkością ponad 170 km/h - informuje rzecznik GDDKiA w Katowicach. Obowiązująca prędkość w tunelu to 50 km/h.

Groźny wypadek w tunelu. Jest nagranie, które wszystko wyjaśnia

Groźny wypadek w tunelu. Jest nagranie, które wszystko wyjaśnia

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszej edycji Przewodnika Michelin aż trzy nowe restauracje zostały uhonorowane gwiazdkami. To Arco by Paco Pérez w Gdańsku, Giewont w Kościelisku oraz warszawski Rozbrat 20. Nowością okazało się natomiast przyznanie pierwszej w kraju Zielonej Gwiazdki Michelin.

Trzy kolejne polskie restauracje nagrodzone gwiazdką Michelin

Trzy kolejne polskie restauracje nagrodzone gwiazdką Michelin

Źródło:
tvn24.pl

Oszczędności Karola Karskiego podczas pracy w Parlamencie Europejskim wzrosły 20-krotnie. Ma też więcej mieszkań. Ryszard Czarnecki stał się milionerem. Również majątek Róży Thun znacząco urósł. Byli europosłami co najmniej dekadę - teraz już nie zostali wybrani. Sprawdzamy, z jakimi majątkami kończą przygodę w Brukseli.

Miliony na kontach, mieszkania, domy. Wieloletni europosłowie wracają z Brukseli

Miliony na kontach, mieszkania, domy. Wieloletni europosłowie wracają z Brukseli

Źródło:
Konkret24

Przed Sądem Okręgowym w Zamościu (woj. lubelskie) zapadł nieprawomocny wyrok w sprawie śmierci 16-letniego Eryka. Chłopiec został zaatakowany w lutym zeszłego roku przez grupę rówieśników, gdy wracał ze szkoły. Sąd skazał najstarszego z nastolatków, 17-letniego wówczas Daniela G., na 12 lat i miesiąc pozbawienia wolności w systemie terapeutycznym. Uznając przy tym, że nie doszło do zabójstwa – jak przekonywała prokuratura – lecz do pobicia, które skutkowało śmiercią 16-latka.

16-latek zmarł po pobiciu przez rówieśników. Jeden z nich usłyszał wyrok

16-latek zmarł po pobiciu przez rówieśników. Jeden z nich usłyszał wyrok

Źródło:
PAP

Policjanci z Wołomina proszą o pomoc w ustaleniu tożsamości mężczyzny, który ponad miesiąc temu trafił do szpitala. Pacjent nie miał przy sobie dokumentów ani innych przedmiotów, które pomogłoby w jego identyfikacji.

Od miesiąca leży w szpitalu. Nie wiadomo, kim jest

Od miesiąca leży w szpitalu. Nie wiadomo, kim jest

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Bliscy żegnają 28-letniego Marcina Mizię. 28-letni funkcjonariusz służby więziennej i piłkarz z Jastrzębia-Zdroju został śmiertelnie pobity na imprezie miejskiej w Sosnowcu. Podejrzani są trzej 16-latkowie, ich sprawą zajmuje się sąd rodzinny. Prokuratura sprawdza natomiast, czy impreza była należycie zabezpieczona.

Ostatnie pożegnanie Marcina. Zmarł po tym, jak został brutalnie pobity na miejskiej imprezie

Ostatnie pożegnanie Marcina. Zmarł po tym, jak został brutalnie pobity na miejskiej imprezie

Źródło:
tvn24.pl
Miejska plenerowa impreza alkoholowa. Marcin umiera, karuzele kręcą się dalej

Miejska plenerowa impreza alkoholowa. Marcin umiera, karuzele kręcą się dalej

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Od 6 lipca obowiązywać będą nowe przepisy nakładające obowiązek posiadania w nowych rejestrowanych samochodach tak zwanych czarnych skrzynek. Specjalne urządzenia rejestrujące pomogą w namierzaniu sprawców wypadków czy oszustów ubezpieczeniowych. Jakie zmiany obejmą wkrótce kierowców?

Od lipca tego urządzenia nie może zabraknąć w samochodzie

Od lipca tego urządzenia nie może zabraknąć w samochodzie

Źródło:
tvn24.pl

Przejazd jedną z ulic w Piasecznie zatarasowało powalone drzewo. Uszkodziło samochód, zerwało też linie energetyczne i światłowód. I to z jego powodu jedna z mieszkanek zakłóciła prace sprzątającym drzewo strażakom. Konieczna okazała się interwencja policji.

Strażacy usuwali powalone drzewo, przeszkadzała im kobieta. Była zła, że nie ma internetu

Strażacy usuwali powalone drzewo, przeszkadzała im kobieta. Była zła, że nie ma internetu

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Są na świecie już od pięciu miesięcy, ale tutaj mają tylko trzy

Są na świecie już od pięciu miesięcy, ale tutaj mają tylko trzy

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Jeff Landry, gubernator Luizjany podpisał w środę prawo nakazujące wszystkim szkołom publicznym tego stanu wywieszanie w klasach dziesięciu przykazań - informuje BBC.

Dziesięć przykazań ma zawisnąć w każdej szkolnej klasie

Dziesięć przykazań ma zawisnąć w każdej szkolnej klasie

Źródło:
BBC, NYT

Ogromna awaria prądu dotknęła w środę mieszkańców Ekwadoru. Przez kilka godzin nie było energii elektrycznej w całym kraju, za co minister odpowiedzialny za infrastrukturę Roberto Luque obwinił wieloletnie braki inwestycji.

Gigantyczny blackout. Cały kraj pogrążył się w ciemnościach, 18 milionów ludzi bez prądu

Gigantyczny blackout. Cały kraj pogrążył się w ciemnościach, 18 milionów ludzi bez prądu

Źródło:
CNN, PAP, Reuters

Zarząd PKP Cargo złożył w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę spółki przez osoby będące członkami zarządu w latach 2022 - 2023 - poinformowała spółka w komunikacie.

Mieli działać na szkodę spółki. Jest zawiadomienie w sprawie państwowej firmy

Mieli działać na szkodę spółki. Jest zawiadomienie w sprawie państwowej firmy

Źródło:
PAP

Czwarta edycja konkursu dla maturzystów organizowanego przez Fundację Collegium Civitas i ZNP dobiegła końca. Wyłoniono dziesiątkę laureatów, którzy otrzymają między innymi bezpłatne indeksy czołowych uczelni niepublicznych - Akademii Leona Koźmińskiego, Collegium Civitas i Uniwersytetu SWPS.

Maturzyści o tym, "jaka polska demokracja przyszłości". Wyłoniono zwycięzców konkursu

Maturzyści o tym, "jaka polska demokracja przyszłości". Wyłoniono zwycięzców konkursu

Źródło:
tvn24.pl, naukawpolsce.pl

Wskazano laureatów Młodzieżowego Konkursu Dziennikarskiego Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego. Zostały nimi Jagoda Łuszczak, Eliza Kunath oraz Emilia Putek. Celem Konkursu jest promowanie rzetelnego, jakościowego dziennikarstwa oraz podnoszenie świadomości na temat roli mediów w demokratycznym społeczeństwie. Jego partnerami merytorycznymi są Radio Zet, telewizja TVN24 i Uniwersytet SWPS. 

Młodzieżowy Konkurs Dziennikarski Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego. Wskazano najlepsze prace  

Młodzieżowy Konkurs Dziennikarski Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego. Wskazano najlepsze prace  

Źródło:
tvn24.pl

Płacona przed przedsiębiorców składka na ZUS wzrośnie w 2025 roku o 9,7 procent. Do góry pójdzie także, wyliczana osobno, składka zdrowotna - wyjaśnia Piotr Juszczyk, główny doradca podatkowy w firmie inFakt.

Tyle wyniesie składka ZUS. Duży wzrost

Tyle wyniesie składka ZUS. Duży wzrost

Źródło:
tvn24.pl

Zdjęcia do kolejnego prequela "Gry o Tron" ruszyły - przekazało we wtorek HBO. Fabuła produkcji zostanie oparta na treści jednego z opowiadań autorstwa George'a R.R Martina. Ten będzie też producentem wykonawczym serialu. W jego głównych rolach wystąpią Peter Claffey i Dexter Sol Ansell.  

Nowy prequel "Gry o Tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Nowy prequel "Gry o Tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Źródło:
HBO

Wszystkie otwarte zamówienia na systemy obrony powietrznej Patriot będą zawieszone, a nowe baterie będą trafiać na Ukrainę. O decyzji, którą ma ogłosić administracja Joe Bidena, informuje "Financial Times". Gazeta przypomina, że amerykański przywódca podczas szczytu G7 podkreślał, że priorytetem jest zaspokojenie potrzeb walczącej z rosyjską agresją Ukrainy.

Nowe systemy Patriot w pierwszej kolejności dla Ukrainy. "FT" o decyzji administracji Bidena

Nowe systemy Patriot w pierwszej kolejności dla Ukrainy. "FT" o decyzji administracji Bidena

Źródło:
Financial Times, PAP