Sąd zgodził się na odstrzał żubrów w Puszczy Knyszyńskiej. Ekolodzy się nie poddają

Źródło:
TVN24 Białystok
Żubry pokłóciły się o buraka
Żubry pokłóciły się o burakaŻubry Online, Lasy Państwowe
wideo 2/13
Żubry pokłóciły się o burakaŻubry Online, Lasy Państwowe

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził, że Nadleśnictwo Krynki może odstrzelić w Puszczy Knyszyńskiej do 20 żubrów, pod warunkiem że padną zwierzęta chore, ranne czy też niebezpieczne. Organizacje ekologiczne podkreślają jednak, że leśnicy nie przedstawili dowodów, iż nie chodzi tu tak naprawdę o odstrzał komercyjny i rozważają złożenie skargi. Wyrok nie jest prawomocny. 

- We wniosku, który Nadleśnictwo Krynki (woj. podlaskie) wysłało do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska mowa co prawda o potrzebie eliminacji osobników chorych, rannych czy też niebezpiecznych, ale nie przedstawiono żadnych dowodów, że osobniki takie w tej puszczy występują – mówi Małgorzata Górska z Fundacji Greenmind.

To ta organizacja, razem z fundacją ClientEarth Prawnicy dla Ziemi, zaskarżyła decyzję z listopada 2019 roku wydaną przez GDOŚ, która pozwala na odstrzał do 20 żubrów bytujących w Puszczy Knyszyńskiej, pod warunkiem że chodzi o wspomniane trzy kategorie zwierząt.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Wnioski o zgodę na odstrzał do 32 żubrów w dwóch puszczach. Aktywiści protestują.

Odstrzał komercyjny?

- Naszym zdaniem leśnicy stosują zasłonę dymną. Czytając wniosek nadleśnictwa, nie sposób oprzeć się wrażeniu, że chodzi o redukcyjny odstrzał komercyjny, co jest niedopuszczalne w stosunku do gatunku ściśle chronionego – uważa Małgorzata Górska.

We wniosku faktycznie jest mowa o tym, że "zagęszczenie" żubrów w Puszczy Knyszyńskiej, czyli 10 osobników na 100 hektarów lasu, jest znacząco wyższe od zagęszczenia optymalnego.

- Leśnicy sami powodują sytuacje konfliktowe z żubrem w roli głównej. Nie powinni tak intensywnie dokarmiać żubrów. A jeśli już dokarmiają, to zimowe "stołówki" należałoby rozmieścić w wielu różnych punktach puszczy i na łąkach po to, by rozproszyć knyszyńskie stado. Jeśli żubry są intensywnie dokarmiane w nielicznych i stałych miejscach, to faktycznie zbierają się duże stada i ich populacja rośnie w sposób sztucznie napędzany – uważa Małgorzata Górska.

Leśnicy: żubry borykają się z chorobami

Rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Jarosław Krawczyk podkreśla, że zmniejszenia populacji było tylko jednym z argumentów użytych przez nadleśnictwo i to nienajistotniejszym. Bo najważniejsze były argumenty o eliminacji osobników chorych, rannych i niebezpiecznych.

- Żubry występujące na terenie Puszczy Knyszyńskiej borykają się między innymi z nicieniem, który atakuje gałki oczne i powoduje ślepotę. Przez co niewidome zwierzęta mogą wychodzić na drogi i być przyczyną wypadków komunikacyjnych. Do tego dochodzą też różnego rodzaju choroby skórne, a u samców – również nekrotyczne zapalenie napletka. Takie cierpiące zwierzęta powinny być więc eliminowane. Poza tym żubry ranią się też nawzajem w różnych "utarczkach" – wylicza rzecznik.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Nie będzie komercyjnych odstrzałów żubrów. Ekolodzy: to wielki sukces.

Zastrzelono 10 żubrów z Puszczy Boreckiej. Trzy z nich myśliwi zabili za pieniądze
Zastrzelono 10 żubrów z Puszczy Boreckiej. Trzy z nich myśliwi zabili za pieniądze20.03 | Odstrzelono 10 żubrów ze stada wolno żyjącego w Puszczy Boreckiej i zagrody hodowlanej - poinformowało mazurskie Nadleśnictwu Borki. Trzy żubry zostały zabite przez myśliwych za pieniądze. Nadleśnictwo Borki wykorzystało cały limit odstrzału przyznany przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. Według leśników, eliminacja tych zwierząt odbyła się zgodnie z przepisami.tvn24

Trudno wskazać, które konkretnie zwierzęta mają paść

We wniosku nadleśnictwa jest mowa o tym, że na etapie jego sporządzania trudno jest jednoznacznie i szczegółowo wskazać, które konkretnie osobniki należałoby odstrzelić (a potem sprzedać tuszę, skórę czy też trofea), bo stan zdrowia może się ujawnić dużo później.

- Natomiast jeśli chodzi o nasze dokarmianie, to żubry i tak w okresie zimowym koncentrują się w większe stada, żeby wspólnie szukać pokarmu. Stąd też prowadzimy "stołówki" w kilku punktach wybranych przez leśników, w większości na śródleśnych polanach. Gdybyśmy ich nie dokarmiali, to żubry wychodziłyby z lasów i kierowały się na pola uprawne, gdzie zjadałyby oziminę. Co powodowałoby znaczące straty – podkreśla. 

Możliwa skarga kasacyjna

Wyrok WSA o oddaleniu skargi organizacji ekologicznych nie jest prawomocny.

– Gdy otrzymamy uzasadnienie, to rozważymy wystąpienia do Naczelnego Sądu Administracyjnego ze skargą kasacyjną. Procedura się więc wydłuży, a decyzja GDOŚ zezwalająca na odstrzał jest ważna do 31 grudnia 2020 roku. Sąd już w październiku wstrzymał zresztą jej wykonanie – mówi Agata Szafraniuk z fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE>>>

Żubry, przynajmniej na razie, są uratowane

Jak podkreśla jednak Dominik Niewirowski z Wydziału Informacji Sądowej WSA w Warszawie, gdy wyrok się uprawomocni, to wstrzymaną decyzję będzie można wykonać. Organizacje ekologiczne mają jednak 30 dni od momentu doręczenia im odpisu wyroku (wraz z uzasadnieniem) na złożenie skargi kasacyjnej.

- W przypadku braku złożenia skargi kasacyjnej, po upływie terminu 30-dniowego, w sprawie zostaje wydane postanowienie stwierdzające prawomocność. W przypadku złożenia skargi kasacyjnej sprawa zostaje przekazana do NSA w celu jej rozpoznania – wyjaśnia.

Agata Szafraniuk komentuje, że tak czy inaczej w tym roku do odstrzału nie dojdzie. – Żubry z Puszczy Knyszyńskiej przynajmniej na razie zostały uratowane – podkreśla.

GDOŚ: motywacja to dobro przyrody

Jak zaznacza rzecznik tej instytucji Piotr Otrębski, GDOŚ działa zgodnie ze wszystkimi normami prawnymi, a jedyną motywacją przy wydawaniu nawet tak trudnych decyzji jest dobro przyrody.

- Niestety, w ostatnim czasie w przestrzeni publicznej niektóre organizacje promują bierne podejście do ochrony żubrów, połączone z krytyką działań organów ochrony przyrody. Być może wynika to z niezrozumienia istoty problemu - uważa.

Według niego pozostawienie zwierząt chorych do naturalnej śmierci lub przemieszczenie ich w inne miejsca wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zarażenia zdrowych osobników, a w przypadku urazów naraża te zwierzęta na niepotrzebne cierpienie.

- Natomiast w odniesieniu do osobników agresywnych, wykazujących tendencje do zbliżania się do siedzib ludzkich należy, stwierdzić, że przesiedlenie dorosłych osobników podatnych na habituację i warunkowanie pokarmem, wiąże się z możliwością ich powrotu do miejsca, z którego zostały odłowione lub pojawiania się na innych obszarach siedzib ludzkich - zaznacza rzecznik.

Google Maps

Autorka/Autor:tm/gp

Źródło: TVN24 Białystok

Źródło zdjęcia głównego: meteo

Pozostałe wiadomości

Strażacy przeprowadzili w niedzielę blisko trzy tysiące interwencji. Ich działania polegały głównie na usuwaniu z dróg i chodników powalonych drzew. Silny wiatr na Warmii i Mazurach przewracał jachty na jeziorach i Zalewie Wiślanym. W jeziorze Niegocin utonął 74-letni mężczyzna. W związku z gwałtowną aurą ewakuowano obozy harcerskie.

Ewakuacja obozów harcerskich, powalone drzewa. Jedna osoba utonęła

Ewakuacja obozów harcerskich, powalone drzewa. Jedna osoba utonęła

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Kontakt 24

69-letnia kobieta zmarła po tym, jak w trakcie wesela zawalił się fragment tarasu - pisze dziennik "Le Monde". Cztery osoby zostały ciężko ranne. Do zdarzenia doszło w środkowej Francji.

Śmierć na weselu. Zawalił się fragment tarasu, jedna osoba nie żyje

Śmierć na weselu. Zawalił się fragment tarasu, jedna osoba nie żyje

Źródło:
"Le Monde"

Organizatorzy igrzysk olimpijskich w Paryżu wystosowali w niedzielę przeprosiny wobec katolików oraz przedstawicieli innych wyznań chrześcijańskich, którzy poczuli się oburzeni fragmentem ceremonii otwarcia przypominającym obraz "Ostatnia wieczerza" przedstawiający ostatni posiłek Chrystusa.

"Ostatnia wieczerza" na otwarcie igrzysk. Organizatorzy przepraszają chrześcijan

"Ostatnia wieczerza" na otwarcie igrzysk. Organizatorzy przepraszają chrześcijan

Źródło:
Reuters

Policja poinformowała, że przy ulicy Dąbrowskiego w Środzie Wielkopolskiej doszło do włamania do jednego z domów. - Policjanci zastali dwie osoby ciężko ranne, matkę i syna. Kobieta zmarła w szpitalu - przekazał młodszy inspektor Andrzej Borowiak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. W związku ze sprawą zatrzymany został 48-letni mężczyzna.

Matka nie żyje, syn ciężko ranny. Policja o włamaniu w Środzie Wielkopolskiej

Matka nie żyje, syn ciężko ranny. Policja o włamaniu w Środzie Wielkopolskiej

Źródło:
tvn24.pl

Konar drzewa runął na 61-letnią rowerzystkę w pobliżu ulicy Skrzydlatej biegnącej przez Las Łagiewnicki. - Strażacy i pogotowie pojawili się niemal w tym samym momencie. Niestety, resuscytacja krążeniowo oddechowa nie przyniosła efektu - przekazał kapitan Łukasz Górczyński, oficer prasowy Komendanta Miejskiego PSP w Łodzi.

Konar runął na rowerzystkę. Kobieta nie żyje

Konar runął na rowerzystkę. Kobieta nie żyje

Źródło:
tvn24.pl

Strzelanina w jednej z restauracji w Kanana nieopodal Klerksdorp w Republice Południowej Afryki. Nie żyje osiem osób. Motywy nie są jeszcze znane.

Osiem osób zastrzelonych w restauracji

Osiem osób zastrzelonych w restauracji

Źródło:
PAP

Zarzut narażenia osób i pracowników basenu na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia poprzez niewłaściwe dozowanie chloru, usłyszał jeden z trzech zatrzymanych w związku z zatruciem na pływalni Polonez na Targówku. Mężczyzna został też objęty policyjnym dozorem.

Zatrucie chlorem na basenie. Zarzut dla pracownika pływalni

Zatrucie chlorem na basenie. Zarzut dla pracownika pływalni

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Ziemia zapadła się w sobotę na osiedlu apartamentowców w Houston w Teksasie. Żaden z budynków nie został uszkodzony, jednak na wszelki wypadek ewakuowano część mieszkańców.

Wielkie zapadlisko na luksusowym osiedlu apartamentowców

Wielkie zapadlisko na luksusowym osiedlu apartamentowców

Źródło:
CBS News

Trwa zażarta walka o sukcesję w imperium medialnym Ruperta Murdocha. Amerykański magnat i jeden z najbogatszych ludzi na świecie toczy spór o władzę ze swoimi dziećmi. W ramach dziennikarskiego śledztwa "New York Timesa" ujawniono treść dokumentów sądowych związanych ze sprawą.

Ojciec i dzieci walczą o władzę nad medialnym imperium. Historia rodem z serialu "Sukcesja"

Ojciec i dzieci walczą o władzę nad medialnym imperium. Historia rodem z serialu "Sukcesja"

Źródło:
"The Guardian", Reuters

"Państwowa Komisja Wyborcza wystąpiła do premiera Donalda Tuska z wnioskiem o udostępnienie informacji na temat skierowanych zawiadomień o przestępstwach wyborczych" - poinformował szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Maciej Berek. Jak dodał, odpowiedź od szefa rządu wyjaśnia, "jakie reguły finansowania - według wytycznych tejże PKW - obowiązują, a jaka była praktyka". PKW bada obecnie sprawozdania komitetów z wyborów parlamentarnych. Posiedzenie w sprawie tych sprawozdań ma się odbyć jeszcze w lipcu.

PKW napisała do premiera. Chce informacji na temat "skierowanych zawiadomień o przestępstwach wyborczych"

PKW napisała do premiera. Chce informacji na temat "skierowanych zawiadomień o przestępstwach wyborczych"

Źródło:
PAP

Na Kontakt 24 dostaliśmy zdjęcia oraz nagranie z wypadku, do którego doszło na placu Konstytucji. Kierowca wjechał autem w zabytkowy kandelabr - latarnię i miał awanturować się ze służbami, które przyjechały na miejsce. Jak się okazało, mężczyzna to policjant, był pijany.

Pijany wjechał w kandelabr, auto dachowało. To policjant warszawskiej drogówki

Pijany wjechał w kandelabr, auto dachowało. To policjant warszawskiej drogówki

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Śnieżkę zaczęła porastać roślinność, której do tej pory nie można było tam spotkać. To efekt dużego wzrostu średniorocznej temperatury na najwyższym szczycie Karkonoszy. - Pojawiły się pierwsze rośliny drzewiaste. Wcześniej występowały jedynie niskopienne trawy - powiedział kierownik Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego IMGW na Śnieżce Piotr Krzaczkowski.

Wcześniej nie było ich na Śnieżce. Teraz "jest coraz więcej"

Wcześniej nie było ich na Śnieżce. Teraz "jest coraz więcej"

Źródło:
PAP

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed silnym wiatrem. Z prognozy wynika, że porywy wiatru mogą osiągać prędkość do 100 kilometrów na godzinę.

Pomarańczowe i żółte alarmy. IMGW ostrzega przed silnym wiatrem

Pomarańczowe i żółte alarmy. IMGW ostrzega przed silnym wiatrem

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Alert RCB. W niedzielę 28.07 do osób przebywających na terenie dwóch województw został rozesłany SMS z ostrzeżeniami przed silnym wiatrem. Eksperci apelują, aby unikać otwartych przestrzeni.

Alert RCB. "Możliwe przerwy w dostawie prądu"

Alert RCB. "Możliwe przerwy w dostawie prądu"

Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Temperatura znowu przekroczy 30 stopni, ale nie w całej Polsce. Jaka pogoda czeka nas na końcu lipca i na początku sierpnia? Sprawdź długoterminową prognozę na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: nie wszędzie gorący półmetek wakacji

Pogoda na 16 dni: nie wszędzie gorący półmetek wakacji

Źródło:
tvnmeteo.pl

Taylor Swift nie podbije inflacji w Polsce. Jej koncerty mają znaczenie dla wybranych miast i sektorów gospodarki, ale w skali makro wpływ jest niezauważalny. Choć w przypadku dwóch krajów europejskich mógł być on znaczący – wynika z analizy Banku Pekao.

Wielka gwiazda przyjeżdża do Polski. W innych krajach podbijała ceny, czy tak będzie u nas?

Wielka gwiazda przyjeżdża do Polski. W innych krajach podbijała ceny, czy tak będzie u nas?

Źródło:
PAP, tvn24.pl
"Nasza historia wylądowała na śmietniku. Dosłownie tam, gdzie zaczęło się życie mojego ojca"

"Nasza historia wylądowała na śmietniku. Dosłownie tam, gdzie zaczęło się życie mojego ojca"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Tej zabawy będzie na maksa - mówił w rozmowie z TVN24 aktor Bartosz Gelner, zapowiadając ostatni sezon serialu "Szadź", który pojawi się jesienią na platformie Max. Artysta uczestniczy w Festiwalu Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym, który - jak zaznaczał - "ma bardzo fajną tradycję".

"Szadź" po raz ostatni i "żart, który popełnił jeszcze na studiach"

"Szadź" po raz ostatni i "żart, który popełnił jeszcze na studiach"

Źródło:
TVN24

Roboty segregujące śmieci, leczące ludzi, a nawet siejące trawę i tresujące muchy - takie prace młodych pacjentów z plasteliny zostaną przeniesione pędzlami na "Obraz w Pigułce". Prace dzieci wiernie naniosą na specjalnie przygotowane płótno wolontariusze pod okiem pomysłodawcy i inicjatywy, prof. Marcina Kowalika z krakowskiej ASP. Gotowy obraz zostanie zawieszony w szpitalu dziecięcym.

Plastelinowe prace młodych pacjentów przeniosą na obraz, który zawieszą w szpitalu

Plastelinowe prace młodych pacjentów przeniosą na obraz, który zawieszą w szpitalu

Źródło:
tvn24.pl

Jak PKW weźmie wszystkie materiały z resortów, wszystkie materiały z prokuratury, będzie miała czarno na białym, że to były dopalacze wyborcze z publicznych pieniędzy - mówił w TVN24 Tomasz Trela (Lewica), komentując sprawę subwencji wyborczej dla PiS. - Mamy podejrzenia, że w tym zakresie PKW może działać politycznie - stwierdził Krzysztof Szczucki (PiS). O sprawię dyskutowali goście "Kawy na ławę".

"To były dopalacze wyborcze z publicznych pieniędzy"

"To były dopalacze wyborcze z publicznych pieniędzy"

Źródło:
TVN24

W niedzielę pożegnano dziesięcioro dzieci, zabitych w sobotnim ataku Hezbollahu na miasteczko Madżdal Szams na kontrolowanych przez Izrael Wzgórzach Golan. W pogrzebie wzięły udział tysiące ludzi.

Dziesięć białych trumien i tysiące żałobników. Pogrzeb dzieci, które zginęły w ataku Hezbollahu

Dziesięć białych trumien i tysiące żałobników. Pogrzeb dzieci, które zginęły w ataku Hezbollahu

Źródło:
PAP

Plan pokojowy będzie gotowy do końca listopada. Zostanie poprzedzony serią rozmów z krajami trzecimi na temat integralności terytorialnej naszego państwa - oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w ekskluzywnym wywiadzie, wyemitowanym w sobotę przez japońską telewizję NHK.

Kijów opracowuje plan pokojowy. Zełenski o trzech czynnikach "sprawiedliwego zakończenia wojny"

Kijów opracowuje plan pokojowy. Zełenski o trzech czynnikach "sprawiedliwego zakończenia wojny"

Źródło:
PAP

1 sierpnia byłem jeszcze dzieckiem, miałem niecałe 12 lat - mówi Jan Witkowski, pseudonim "Jaś". Wspomina, że dla niego i wielu mieszkańców miasta powstanie było zaskoczeniem, które zamieniło się w radość.

Powstanie Warszawskie oczami Powstańca, który miał wówczas 12 lat. "Była wielka radość, że się zaczęło"

Powstanie Warszawskie oczami Powstańca, który miał wówczas 12 lat. "Była wielka radość, że się zaczęło"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ksiądz Adam Boniecki obchodzi 90. urodziny. Były redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego" świętował ten wyjątkowy dzień w niedzielę wieczorem w Krakowie w gronie znajomych i przyjaciół. Wcześniej odbyła się uroczysta msza święta w kościele salezjanów.

Obchody 90. urodzin ks. Bonieckiego. "Wspomnienie tego spotkania będę nosił w sercu przez długie lata"

Obchody 90. urodzin ks. Bonieckiego. "Wspomnienie tego spotkania będę nosił w sercu przez długie lata"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

18. edycja Festiwalu Filmu i Sztuki BNP Paribas Dwa Brzegi rozpoczęła się w sobotę w Kazimierzu Dolnym (Lubelskie). Wydarzenie potrwa osiem dni. W jego programie znalazły się pokazy filmowe, ale też spotkania z twórcami, koncerty i wystawy. Ostatniego dnia festiwalu odbędzie się polska premiera ekranizacji powieści Aleksandra Dumasa "Hrabia Monte Christo".

Dwa Brzegi kina i sztuki. Ruszył festiwal w Kazimierzu Dolnym

Dwa Brzegi kina i sztuki. Ruszył festiwal w Kazimierzu Dolnym

Źródło:
PAP

Sejm poparł poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim, która jest wdrożeniem przepisów unijnej dyrektywy, regulującej kwestie wynagrodzenia za wykorzystywanie utworów. Zgodnie z przyjętymi poprawkami to prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie mediatorem w sporach między wydawcami a big techami. Wcześniej wydawcy i redakcje apelowały, by wyższa izba zmieniła uchwalone w Sejmie niekorzystne przepisy tak, by łatwiej było negocjować z platformami cyfrowymi.

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Źródło:
tvn24.pl