- W Pałacu Prezydenckim odbyło się zaprzysiężenie nowego rządu.
- Z teką ministra pożegnała się dotychczasowa szefowa resortu zdrowia Izabela Leszczyna.
- Premier podziękował Leszczynie za pracę na rzecz poprawy dzietności i zmiany, które doprowadziły do zwiększenia poczucia bezpieczeństwa kobiet w ciąży.
- Więcej artykułów o podobnej tematyce znajdziesz w zakładce "Zdrowie" w serwisie tvn24.pl.
Izabela Leszczyna rozpoczęła pracę jako ministra zdrowia po wygranych przez Koalicję 15 października wyborach. W wyniku ogłoszonej w środę rekonstrukcji rządu, po ponad 19 miesiącach straciła stanowisko w resorcie zdrowia. Kierownictwo przejęła w nim dr Jolanta Sobierańska-Grenda. Po zaprzysiężeniu w Pałacu Prezydenckim premier Donald Tusk podziękował za pracę ustępującym ministrom.
"Bardzo dziękuję za wszystkie łzy wzruszenia rodziców"
- Mamy już dzisiaj tysiąc, nie - już 2,5 tysiąca polskich rodzin - w których urodziły się dzieci dzięki bezpośredniemu zaangażowaniu pani minister, dzięki procedurze in vitro kwestionowanej przez wielu. Mamy i będziemy mieli tysiące urodzonych dzieci, tysiące szczęśliwych polskich rodzin. To kwestia życia, nie może być nic bardziej imponującego, niż praca pani minister, która daje efekty - życie nowych ludzi - podkreślił Donald Tusk.
W okresie, w którym resortem zarządzała Leszczyna, przyjęty został Narodowy Plan dla Chorób Rzadkich, który ma zapewnić pacjentom i ich rodzinom kompleksową i skoordynowaną opiekę zdrowotną. W ostatnich 19 miesiącach na listach leków refundowanych pojawiały się kolejne wyczekiwane terapie, między innymi onkologiczne czy te stosowane właśnie w chorobach rzadkich.
- Bardzo dziękuję za te wszystkie łzy wzruszenia rodziców, których małe dzieci, dotknięte rzadkimi chorobami genetycznymi, przeżyły - zwrócił się premier do ustępującej ministry.
Bezpieczeństwo kobiet w ciąży "mimo niemocy ustawowej"
Szef rządu nawiązał również do kwestii bezpieczeństwa kobiet w ciąży. Przypomnijmy, w sytuacji braku zmiany prawa aborcyjnego Leszczyna przygotowała wytyczne dla szpitali i lekarzy dotyczące przerywania ciąży, w których zaznaczono, że do procedury przerwania ciąży wystarcza jedno orzeczenie lekarza stwierdzające istnienie przesłanki zagrożenia życia lub zdrowia kobiety, w tym na przykład zaświadczenie lekarza psychiatry.
Leszczyna uruchomiła rozporządzeniem program pilotażowy dla aptek, który zakłada, że receptę na tabletkę "dzień po" może wystawić farmaceuta - była to reakcja na weto prezydenta Andrzeja Dudy.
- Największą nagrodą jest satysfakcja, a czasami szczęście zwykłych ludzi lub poczucie bezpieczeństwa kobiet w szpitalach - tu też dziękuję pani minister, bo to jest jej osobista zasługa, że mimo niemocy ustawowej - wiemy, komu co zawdzięczamy w tej kwestii - dzisiaj polskie przyszłe matki czują się w szpitalach znacznie bezpieczniej - skomentował Tusk.
Jolanta Sobierańska-Grenda pokieruje odpolitycznionym resortem
Po Izabeli Leszczynie kierownictwo resortu objęła dr Jolanta Sobierańska-Grenda, dotychczasowa prezes spółki Szpitale Pomorskie. To ekspertka specjalizująca się w restrukturyzacji i oddłużaniu szpitali - ten proces przeprowadziła już w około 30 lecznicach. Jednym z pierwszych zadań do realizacji dla nowej ministry ma być kontynuacja prac nad centralną e-rejestracją.
Donald Tusk zapowiedział, że resort zdrowia zostanie odpolityczniony, co w praktyce oznaczać powinno odejście od nominacji wiceministrów przez koalicjantów, a więc również kolejne zmiany kadrowe w kierownictwie Ministerstwa Zdrowia. Zgodnie z zapowiedziami rzecznika rządu Adama Szłapki, nominacje wiceministrów w zrekonstruowanym rządzie powinny zostać ogłoszone w przyszłym tygodniu.
Autorka/Autor: Piotr Wójcik
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Paweł Supernak/PAP