Dostają diagnozę i mają mnóstwo pytań. "Bardzo łatwo się pogubić"

rak choroba onkologia pacjent pacjentka shutterstock_1795847173_1
Anita Wojtaś-Jakubowska o Narodowym Portalu Onkologicznym
Źródło: TVN24
Pacjentka dostaje diagnozę raka piersi i jest od razu informowana o tym, co będzie dalej - jakie jeszcze badania należy wykonać, jakie leczenie ją czeka i z czym będzie się ono wiązało. Tak powinna wyglądać ścieżka osoby chorej na raka, ale niestety w Polsce nie zawsze tak to działa. Pacjenci mają dużo wątpliwości i chcą je jak najszybciej rozwiać. Odpowiedzi często jednak szukają w niewłaściwych miejscach.
Artykuł dostępny w subskrypcji
Kluczowe fakty:
  • Dostęp do kompleksowych informacji o chorobie, leczeniu i formach wsparcia wciąż jest dużym wyzwaniem dla pacjentów onkologicznych.
  • W poszukiwaniach odpowiedzi na nurtujące ich pytania pacjenci często trafiają na niesprawdzone źródła.
  • Gdzie najlepiej szukać wiedzy o nowotworach i innych chorobach?
  • Więcej podobnych tematów znajdziesz w dziale Zdrowie w TVN24.pl i w podcaście "Wywiad medyczny" Joanny Kryńskiej.

- Chciałem pacjentkom w Polsce dać taką możliwość, żeby usiąść na spokojnie, przeanalizować dokumentację, zrobić tak naprawdę konsultację - powiedzieć, że jest takie stadium i mamy takie opcje. Są pacjentki, które były na konsylium, na którym dowiedziały się, że ma być operacja, później hormony i wizyta u onkologa, ale nie miały czasu i możliwości, żeby uzyskać więcej informacji odnośnie tych wszystkich procedur - jak to wygląda - mówił w podcaście Wywiad Medyczny Joanny Kryńskiej w tvn24.pl dr Kamil Karpowicz, onkolog kliniczny. Dr Karpowicz, znany w sieci jako Onkolog bez granic, na co dzień pracuje w szwedzkim systemie ochrony zdrowia, a dla polskich pacjentek świadczy konsultacje online.

Czytaj także: