Ekspertyza sporządzona przez naukowców Politechniki Wrocławskiej potwierdziła, że Trzonolinowiec jest w złym stanie technicznym i powinien zostać wyremontowany. Charakterystyczny budynek składa się z 44 mieszkań, które powinny być jeszcze w tym roku opuszczone. Miasto deklaruje pomoc. Przeprowadzono już ankietę wśród mieszkańców i uruchomiono infolinię.
Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej zaprezentowali ekspertyzę dotyczącą stanu technicznego Trzonolinowca. Wynika z niej, że charakterystyczny budynek musi przejść remont.
- Będzie to wymagało ingerencji w strukturę budynku, za którą pójdzie potrzeba wykwaterowania lokatorów. Mamy tu korozję lin. Elementy konstrukcyjne są przeciążone. Budynek należy wzmocnić. Jest to jednak obiekt jak najbardziej możliwy do uratowania – powiedział, cytowany w komunikacie, prof. Krzysztof Schabowicz z Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego.
Wyprowadzki do połowy roku
Budynek powinien zostać opuszczony do połowy roku. Łącznie zameldowanych jest w nim 80 osób, spośród 44 lokali 11 należy do miasta. Podczas czwartkowego spotkania z mieszkańcami prezydent Jacek Sutryk zaoferował pomoc.
"Trzonolinowiec jest jednym z najbardziej charakterystycznych budynków powojennego Wrocławia. Niedawno konserwator wojewódzki ogłosił wpisanie go do rejestru zabytków, mimo że obiekt powstał dopiero pod koniec lat sześćdziesiątych. Jego rola w pejzażu Wrocławia jest niepodważalna, ale nie możemy pozostać też obojętni na żyjących w nim ludzi. Zrobimy, co w naszej mocy, aby zaopiekować się wszystkimi lokatorami" - zadeklarował cytowany w komunikacie prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.
Nie wiadomo ile może kosztować remont. Wpis do rejestru zabytków może w przyszłości pomóc w pozyskiwaniu funduszy.
Ankieta
W 44 mieszkaniach mieszka tam teraz około 80 osób. Potrzebującym mają zostać zapewnione lokale zastępcze, gwarantowana jest również pomoc w przygotowaniach do przeprowadzki i samych przenosinach. O zakres potrzeb (ale i liczbę domowników i inne dane) zapytano w specjalnej ankiecie, którą otrzymali lokatorzy trzonolinowca. Przedstawiciele magistratu w środę, 7 lutego, odwiedzili mieszkańców wieżowca, którzy nie brali udziału w spotkaniu w Urzędzie Miejskim.
- Zebraliśmy wypełnione ankiety od lokatorów z 40 z 44 mieszkań. Dotąd nikt nie zgłosił chęci natychmiastowej wyprowadzki, za to wiele osób zadeklarowało, że chce pozostać w swoich mieszkaniach tak długo, jak to będzie możliwe – przekazał cytowany przez wroclaw.pl Michał Guz, z Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.
Infolinia dla mieszkańców
Urząd Miejski we Wrocławiu uruchomił również numer telefonu pod którym pracownicy Departamentu Nieruchomości i Eksploatacji czekają na pytania mieszkańców Trzonolinowca. Numer telefonu: 71 777 87 61, czynny jest przez cały tydzień w godz. 8-20.
W przypadku potrzeby rozmowy z psychologiem można telefonować pod numery telefonów: 71 78 22 437, 71 36 77 628, 71 78 23 590, 71 78 22 441. W godzinach 7.30 – 15.30 dyżurują pod nimi specjaliści z Działu Wsparcia Rodzin Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
Zalecenia były już rok temu
Pierwsza ekspertyza dotycząca trzonolinowca pojawiła się z inicjatywy zarządcy obiektu w połowie 2023 roku. Wynikało z niej, że budynek jest w złym stanie technicznym i grozi mu nawet rozbiórka. Wówczas Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego uznał ją za nierzetelną i podpisano umowę na nową ekspertyzę z Politechniką Wrocławską.
Czytaj też: Zbadali stan trzonolinowca, zalecają "jak najszybsze" opróżnienie budynku i ewakuację mieszkańców
Trzonolinowiec powstał w latach 1961-67, autorami projektu byli Andrzej Skorupa i Jacek Burzyński. Cała konstrukcja opiera się na żelbetowym trzonie, na którym poszczególne kondygnacje zostały zawieszone za pomocą stalowych lin. Z tego względu blok był budowany od góry, wykonane z prefabrykatów płyty były podnoszone za pomocą siłowników hydraulicznych.
Czytaj też: "Wisielec" czeka na remont i obrasta legendami.
Źródło: PAP/tvn24.pl/wroclaw.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24