Tu szkolą się przyszłe załogi Leopardów. "Jest jak w prawdziwym czołgu"

Źródło:
tvn24.pl / Archiwum 10BKPanc
Tak wygląda kurs w Ośrodku Szkolenia Leopard w Świętoszowie
Tak wygląda kurs w Ośrodku Szkolenia Leopard w ŚwiętoszowieTVN24 Wrocław
wideo 2/4
Tak wygląda kurs w Ośrodku Szkolenia Leopard w ŚwiętoszowieTVN24 Wrocław

Ośrodek Szkolenia Leopard w Świętoszowie (Dolnośląskie) to nowoczesna baza imitująca współczesne pola walki. Obiekt wyposażony jest w zestaw symulatorów, w których prowadzone są specjalistyczne kursy wszystkich członków załóg czołgu Leopard 2. Ekipa TVN24 we wtorek odwiedziła szkolących się tam żołnierzy 10 Brygady Kawalerii Pancernej.

OSL powstał w 2007 roku. Głównym zadaniem ośrodka jest szkolenie indywidualne żołnierzy do wykonywania konkretnych funkcji w załodze czołgu Leopard 2 - dowódcy, działonowego, kierowcy i ładowniczego, ale też dla personelu technicznego.

Wszystko zaczyna się od teorii. Czołgiści muszą zgłębić wiedzę z zakresu budowy pojazdu czy poznać zasady strzelania. Każdy członek załogi jest zapoznawany z wszystkimi elementami wyposażenia i uzbrojenia czołgu na poziomie ogólnym, natomiast szczegółowo przygotowywany jest zgodnie z pełnioną funkcją.

Czytaj więcej: Kompozytowy pancerz, stabilizacja armaty. Leopard 2 powstał, by bronić Niemców przed Rosjanami

Ładowniczy - odpowiedzialny za ładowanie armaty, obsługę karabinów maszynowych, a także radiostacji - przygotowywany jest w szczególności w zakresie znajomości amunicji, uzbrojenia czołgu, środków łączności, zasad strzelania z przeciwlotniczego karabinu maszynowego. Kierowca przed rozpoczęciem nauki jazdy jest zobowiązany do właściwego przyswojenia wiedzy z zakresu budowy podwozia, układu napędowego oraz zasad prowadzenia wozu bojowego w różnych warunkach terenowych. Działonowy z kolei musi zapoznać się z uzbrojeniem, amunicją oraz zasadami strzelania.

Siedziba Ośrodka Szkolenia LeopardArchiwum 10BKPanc

Wierne odwzorowanie oryginału

Kiedy kursanci opanują podstawy teoretyczne, w następnej kolejności uczą się praktycznych umiejętności na symulatorach i trenażerach. Do dyspozycji szkolonych są trenażery wieży czołgu Leopard 2 (AAT), symulatory ASPT, AGPT i STEND kierowcy Leopard 2 oraz symulatory pojedynku załóg czołgu Leopard 2 (AGDUS).

Wszystkie symulatory i trenażery wiernie odzwierciedlają wnętrze pojazdu bojowego. Symulator wieży czołgu, przeznaczony do kompleksowego szkolenia ogniowego, posiada takie samo rozmieszczenie podzespołów, amunicja treningowa jest tych samych rozmiarów i tej samej wagi, nawet odgłosy dobiegające z maszyny są łudząco podobne do tych prawdziwych.

- Zwykle w takiej wieży normalnie w polu siedzą trzy osoby, natomiast tutaj poza tymi ludźmi, którzy pracują, trenują, ćwiczą, jest instruktor, ale też inni uczniowie, którzy mogą obserwować, patrzeć na cudze błędy i na tych błędach również się uczyć - relacjonuje reporter TVN24 Tomasz Kanik.

Ćwiczenia załogi Leoparda w symulatorze wieży czołguTVN24

Pancerniacy, zanim zasiądą za sterami wozów bojowych, muszą spędzić wiele godzin w OSL i dokładnie zapoznać się z rozmieszczeniem i obsługą przyrządów zdalnie sterowanych, takich jak hamulce, kierownica czy pedał gazu. Takie możliwości daje im właśnie trenażer STEND, odzwierciedlający stanowisko kierowcy.

- Tam jest jak w prawdziwym czołgu. Im więcej godzin kursant przejedzie w takim symulatorze i odbędzie szkolenie, tym będzie mu później łatwiej nabierać różnego rodzaju nawyków w terenie - mówi jeden z instruktorów.

- Efekt jest niesamowity. Po pierwsze jest to oszczędność paliwa, oszczędność amunicji, oszczędność sprzętu, a ponadto na współczesnym polu walki odbija się to na żołnierzach w ten sposób, że nabierają takich mechanizmów, że widzą tylko cel i mogą go bez problemu zlikwidować i kontynuować walkę - dodaje.

Trenażer szkolenia kierowcówTVN24 Wrocław

Symulacja jak rzeczywistość

W symulatorze ASPT załoga czołgu uczy się wykrywania, rozpoznawania i identyfikowania celów, określania ich ważności, wyboru broni i typu amunicji oraz przygotowania do otwarcia i prowadzenia ognia w różnych warunkach widoczności. To kontenerowe urządzenie, w którym dowódca wraz z działonowym prowadzą walkę ogniową z wirtualnym przeciwnikiem, pozwala wykryć nawet najmniejszy błąd szkolonych.

Symulator szkolenia załogi czołgu Leopard 2 typu ASPTArchiwum 10BKPanc

Z kolei AGPT to skrócona nazwa symulatora taktycznego plutonu czołgów Leopard 2. W tym przypadku żołnierze mają już do czynienia z większym obrazem niż tylko jednostkowe szkolenie. Dowódca kompanii wraz z instruktorem na bieżąco widzą i słyszą współdziałanie w całym plutonie. W każdej chwili mogą podsłuchać komunikację w wybranej załodze, a nawet podglądać obraz, jaki obserwuje dowolny żołnierz plutonu, dzięki ULF - wirtualnemu, niewidzialnemu awatarowi, przenoszonemu przez instruktora w dowolne miejsce na polu walki. Umiejscowiony w ugrupowaniu plutonu pozwala szkolącym na zrozumienie, jaki obraz pola walki tworzy w swojej wyobraźni dowódca plutonu, podejmujący określone decyzje. Ten sam awatar "działający" w ugrupowaniu przeciwnika pozwala na racjonalne i odpowiednio dobrane do poziomu wyszkolenia plutonu modelowanie sytuacji taktycznej.

Finalnym systemem szkolno-treningowym na wyposażeniu OSL są symulatory pojedynku AGDUS. Urządzenie to, montowane na czołgi, umożliwia prowadzenie w warunkach poligonowych dwustronnych ćwiczeń. Na każdym etapie szkolenia załogi mogą sprawdzić swoje umiejętności w konfrontacji z kolegami z innych plutonów i kompanii. Dzięki symulatorowi szkolenie załóg, plutonów i kompanii nabrało cech realizmu.

Czołgi dla Ukrainy

Po kilku tygodniach nacisków ze strony m.in. Polski niemiecki rząd zapowiedział w ubiegłym tygodniu dostarczenie Ukrainie czołgów Leopard 2, ponadto wydał zgodę innym krajom NATO, w tym Polsce, na eksport niemieckich czołgów do Ukrainy. Wiele krajów Zachodu zamierza przekazać Ukrainie Leopardy 2, a część zastanawia się nad przekazaniem innych rodzajów czołgów. Wśród darczyńców jest Polska, Wielka Brytania (czołgi Challenger 2), Holandia, Norwegia czy Finlandia.

We wtorek, w trakcie internetowego briefingu, szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba przekazał, że koalicja, która wyśle Ukrainie czołgi, liczy w tej chwili 12 państw. - W pierwszej fali ukraińskie siły zbrojne otrzymają od 120 do 140 zachodnich czołgów - powiedział.

W połowie stycznia szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz zapowiadał, że Polska jest gotowa szkolić ukraińskich oficerów. W trakcie spotkania ministrów obrony państw NATO w sprawie pancernej pomocy dla Ukrainy szef resortu obrony Mariusz Błaszczak dodawał, że Polska będzie w stanie wyszkolić nie tylko oficerów, ale też załogi tworzącej się ukraińskiej brygady pancernej, wyposażonej w czołgi dostarczone przez zachodnią koalicję.

Wszystko wskazuje na to, że ukraińscy żołnierze będą się szkolić właśnie w Świętoszowie. Zwykle pełne szkolenie załogi trwa 9-12 tygodni, ale w wyjątkowych przypadkach można je nieco przyspieszyć.

Autorka/Autor:ib/tok

Źródło: tvn24.pl / Archiwum 10BKPanc

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Po raz pierwszy od początku wojny na Ukrainie NATO w sposób bardzo poufny i bez oficjalnych komunikatów wyznaczyło co najmniej dwie czerwone linie, po których mogłoby dojść do bezpośredniej interwencji w ten konflikt - twierdzi włoski dziennik "La Repubblica".

"La Repubblica": atak Rosji na Polskę byłby dla NATO przekroczeniem czerwonej linii

"La Repubblica": atak Rosji na Polskę byłby dla NATO przekroczeniem czerwonej linii

Źródło:
PAP

Prosiłem prezydenta w cztery oczy i publicznie, aby o tak delikatnych i tajnych sprawach nie dywagował publicznie, bo to nie pomaga Polsce - stwierdził minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski odnosząc się do wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie włączenia Polski do programu Nuclear Sharing. - Ten pomysł nie wchodzi w grę - dodał.

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Sikorski o słowach Dudy. "To nie pomaga Polsce"

Źródło:
TVN24

Niedziela upływa pod znakiem burz. W części kraju spadł też grad. Towarzyszący wyładowaniom ulewny deszcz spowodował, że doszło do podtopień. Na Kontakt 24 otrzymujemy Wasze pogodowe relacje.

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Nawałnice w Polsce. Po ulewach zalane zostały ulice

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Były premier i były szef MSZ Włodzimierz Cimoszewicz mówił w "Faktach po Faktach", że polityka zagraniczna należy do kompetencji rządu, a prezydent "oczywiście ma prawo interesować się polityką zagraniczną" i może wyrażać publicznie swoje opinie, ale "z założeniem lojalnej współpracy z rządem". - To nie powinno być konfrontacyjne - mówił.

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Cimoszewicz o polityce zagranicznej rządu i prezydenta: to nie może być konfrontacyjne

Źródło:
TVN24

Zmarł brytyjski aktor Bernard Hill, znany przede wszystkim z roli kapitana Edwarda Smitha w "Titanicu" i króla Rohanu Theodena w trylogii "Władca pierścieni" - przekazał w niedzielę jego agent. Aktor miał 79 lat.

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Grał kapitana "Titanica" i króla Rohanu, zapisał się w oscarowej historii. Nie żyje aktor Bernard Hill

Źródło:
PAP

Według Donalda Tuska Polacy staną się przed 2030 rokiem bogatsi od Brytyjczyków, jeśli chodzi o PKB na osobę. Zdaniem polskiego premiera to efekt brexitu. Jak przekonuje brytyjski dziennik "Daily Telegraph", Tusk się myli, a problemy Wielkiej Brytanii nie są tylko wynikiem wyjścia z Unii Europejskiej.

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Czy Polska dogoni Wielką Brytanię? "Jest jedna rzecz, w której Tusk zdecydowanie się myli"

Źródło:
PAP

W nocy w części kraju pojawią się burze. Z tego powodu IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia. Z komunikatu wynika, że zjawiskom towarzyszyć mogą opady gradu.

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w mocy. Uważajmy

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW w mocy. Uważajmy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Koniec majówki to również koniec bardzo ciepłej pogody. Jakie jeszcze niespodzianki przyniesie nam aura? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Pogoda na 16 dni: nieuchronnie zbliża się ochłodzenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kobieta zmarła na skutek upadku ze słynnych klifów Moheru w Irlandii. Do zdarzenia doszło w sobotnie popołudnie. Jak przekazały lokalne media, gdy doszło do tragedii, kobieta była na wycieczce ze znajomymi.

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Tragiczny wypadek w kultowym miejscu

Źródło:
RTE, BBC

Marcin Kierwiński odniósł się na X do sobotnich komentarzy po incydencie na placu Piłsudskiego. "Osoby, które stały i stoją za szkalowaniem mojego dobrego imienia, poniosą prawne konsekwencje tych nienawistnych działań" - napisał szef MSWiA.

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Marcin Kierwiński o "nienawistnych działaniach". Grozi konsekwencjami

Źródło:
tvn24.pl

To część operacji Kremla - ocenił w najnowszej analizie Instytut Studiów nad Wojną odnosząc się do umieszczenia prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego na liście poszukiwanych przez Rosję przestępców. Zdaniem amerykańskich analityków, celem Moskwy jest podważenie legalności prezydentury Zełenskiego i doprowadzenie Ukrainy do izolacji dyplomatycznej.

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

ISW: list gończy za Zełenskim to część operacji Kremla "Majdan3"

Źródło:
PAP

W Berdiańsku w obwodzie zaporoskim zginął w eksplozji swojego samochodu kolaborant i jeden z organizatorów katowni do przesłuchiwania ukraińskich jeńców - informuje wywiad wojskowy Ukrainy (HUR). "Za każdą zbrodnię wojenną nadejdzie sprawiedliwa zapłata" - podkreślono w komunikacie wywiadu.

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Ukraiński wywiad: kolaborant i organizator katowni zginął w wybuchu samochodu

Źródło:
PAP

Maj to tradycyjnie czas pierwszych komunii świętych. "Co, jeśli przyjdzie kontrola z ZUS albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia, że przebywałam na imprezie zamiast pod adresem zamieszkania?" - zapytała anonimowo w mediach społecznościowych internautka przebywająca na L4. - W czasie zwolnienia lekarskiego musimy stosować się do zaleceń lekarza szczególnie wtedy, gdy na zaświadczeniu mamy napisane, że powinniśmy leżeć i dochodzić do zdrowia - przekazał biznesowej redakcji tvn24.pl Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dodał, że w pierwszym kwartale 2024 roku zostało wydanych prawie 10 tysięcy decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłków chorobowych.

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

"Co, jeśli przyjdzie kontrola albo ktoś życzliwy zrobi mi zdjęcia?"

Źródło:
tvn24.pl

Podczas majówki zakopiańskie hotele były pełne. Tatrzańska Izba Gospodarcza szacuje, że zajętych było 90 procent miejsc noclegowych. Według Karola Wagnera z TIG największymi beneficjentami majówki nie byli jednak hotelarze, a restauratorzy i handlowcy.

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Majówka w Zakopanem. "Największymi beneficjentami nie byli hotelarze"

Źródło:
PAP

Na trasie do Morskiego Oka w Tatrach przewrócił się jeden z koni ciągnących wóz w turystami. Na nagraniu opublikowanym w sieci widać, że gdy inne metody zawiodły, woźnica uderzył zwierzę w pysk. To poskutkowało, koń natychmiast wstał. Sytuację skomentowało między innymi Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Koń upadł, woźnica uderzył go w pysk. Nagranie z drogi do Morskiego Oka

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24