W Europę wbił się "klin gorąca". Jest upalnie, będzie jeszcze goręcej

Źródło:
PAP, Reuters, ENEX, AEMET, ekathimerini.com

Afrykańskie gorąco wbiło się klinem w Europę, przynosząc miejscami temperatury przekraczające 40 stopni Celsjusza. W wielu miejscach obowiązują alerty przed niebezpiecznymi dla zdrowia i życia wysokimi temperaturami. Według najnowszych wyliczeń, w weekend skrajnie uciążliwe upały dotrą także do Polski. W niedzielę w naszym kraju możliwe jest nawet 36 stopni - poinformowała synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek. "Temperatura szaleje" - przyznała.

Klin gorąca, który znad Afryki sięgnął w głąb Europy, przyniósł wzrost temperatury powyżej 30 stopni Celsjusza nie tylko na południu i południowym zachodzie Europy - przekazała synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek. Przyzwyczailiśmy się, że temperatura na południu Hiszpanii przekracza co dzień 40 st., ale fala upałów ogarnia kolejne, mniej oczywiste tereny. We wtorek temperatura osiągnęła 37 st. C w głębi Francji, w mieście Saint-Etienne w Masywie Centralnym. W niemieckiej Badenii-Wirtembergii termometry pokazały 35 st. C. "Temperatura szaleje" - przyznała synoptyk.

Na uwagę zasługuje to, co dzieje się na północy Europy, za kołem podbiegunowym. W Norwegii, w miejscowości Banak, temperatura dobiła do 29 st. C, a meteorolodzy spodziewają się tam odnotować 30 st. C na termometrze maksymalnym - czułym instrumencie wyłapującym najmniejsze drgania temperatury.

Czytaj także: El Nino już mocno namieszało. Dane pokazują, że ubiegły tydzień był najgorętszy w historii pomiarów

Temperatura w Europie, wtorek 11.07.23Wetter Online

Już niebawem kolej na nas - uprzedza nasza synoptyk. W środę na południu Polski - na Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu - temperatura przekroczyć ma 30 st. C, tuż przed wejściem burzowego frontu znad Niemiec. Jak ostrzegła Unton-Pyziołek, w weekend będzie jeszcze cieplej. Na południowym zachodzie naszego kraju - na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku i w Wielkopolsce -odnotować możemy nawet 35 st. C, a w niedzielę miejscami upały mogą sięgnąć - w świetle najnowszych wyliczeń, o których wspomina Unton-Pyziołek - 36 st. C. Alerty drugiego stopnia przed upałem na dla całej Polski zamierza wydać Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Prognozowana temperatura na sobotę 15.07.23tropicaltidbits.com

Czytaj także: Śmiertelne żniwo upałów w Europie. W2022 roku zmarło ponad 60 tysięcy osób

Klin gorąca wbity w Europę, 11.07.23tropicaltidbits.com

Włochy. Cerber przyniósł ponad 40 stopni

Afrykański antycyklon, któremu nadano nazwę Cerber, z całą siłą nadciągnął nad Włochy. We wtorek najwyższy stopień alarmu z powodu upałów obowiązuje w Rzymie, Rieti, Latinie, Frosinone, Florencji, Bolzano, Perugii i Turynie. Czerwony alert ma obowiązywać także w środę, a miejscami i w czwartek.

W Rzymie kolejny dzień z rzędu temperatury sięgają 36-37 st. C. Służby medyczne niosą pomoc ludziom, którzy mdleją na ulicach. Jest wśród nich wielu turystów, zwiedzających miasto także w najgorętszych godzinach i stojących na słońcu w kolejkach do zabytków.

Trudna sytuacja panuje we Florencji. Tamtejsza Obrona Cywilna przedłużyła do czwartku najwyższy stopień alarmu z powodu upału. Notowane są tam temperatury rzędu 39 st. C. Rekordowe gorąco spodziewane jest również na Sardynii, gdzie w weekend meteorolodzy zapowiadają upały znacznie powyżej 40 st. C.

Hiszpania. Do 44 stopni Celsjusza

W Hiszpanii Krajowa Służba Meteorologiczna wydała we wtorek ostrzeżenia meteorologiczne przed upałem dla 30 prowincji. Najgoręcej ma być w dolinie rzeki Genil, nad którą leży Grenada - tam w godzinach popołudniowych termometry mają pokazać nawet 44 st. C. Na północy kraju, w Aragonii, temperatura sięgnie 43 st. C.

Nieznośnie gorąco jest w Madrycie. Stolica Hiszpanii objęta jest pomarańczowym alertem przed upałem. Mieszkańcy miasta starają się schłodzić na różne sposoby, często nad miejskimi zbiornikami wodnymi, w tym w parku El Retiro.

- Gdy wiosłowaliśmy, staraliśmy się nie wypływać z cienia, jak tylko było to możliwe. Polewaliśmy się wodą: czapki, okulary przeciwsłoneczne, wszystko inne - opowiadał w rozmowie z agencją Reutera jeden z nich.

Meteorolodzy przewidują, że fala gorąca potrwa co najmniej do środy.

Grecja. Turyści pod specjalną ochroną

W środę upały nawiedzą Grecję - na termometrach przez co najmniej tydzień pokażą się wartości bliskie lub przekraczające 40 st. C. Władze kraju wydały szereg wytycznych dla turystów i mieszkańców, zachęcając do unikania ekspozycji na słońce, noszenia nakryć głowy i okularów przeciwsłonecznych i rezygnacji z forsownych zajęć. W miastach dostępne będą klimatyzowane przestrzenie w świetlicach i klubach, a także na stadionach, gdzie będą mogły schronić się również osoby bezdomne.

W związku z prognozowanymi wysokimi temperaturami minister kultury Lina Mendoni zarządziła wzmożone środki ostrożności na stanowiskach archeologicznych. Na Akropolu zostaną zamontowane osłony przeciwsłoneczne, a w najgorętsze dni odwiedzający otrzymają bezpłatną wodę. Władze rozważają również przerwanie godzin otwarcia niektórych zabytków w najgorętszych godzinach.

Francja. Zbyt gorąco na kawiarnie

Gorąca aura nawiedziła Francję. We wschodniej części kraju obowiązują ostrzeżenia przed upałami. Zgodnie z prognozami we wtorek najgoręcej ma być w departamencie Rodan i na wybrzeżu. W Lyonie, największym mieście Rodanu, w poniedziałek temperatura odczuwalna wyniosła 42 st. C. - najwięcej w całym kraju.

Epizod gorąca powinien zakończyć się w nocy z wtorku na środę, kiedy to prognozowane jest nadejście burz. Upał jest szczególnie trudny do zniesienia dla osób pracujących na zewnątrz, w tym w lokalach gastronomicznych. Jak pokazały nagrania, tarasy kawiarni w Lyonie były w poniedziałek puste, a klienci unikali wysokich temperatur w ciągu dnia.

Czechy. Upał i silne burze

Nasi południowi sąsiedzi mają przed sobą gorący tydzień. Już teraz temperatury przekraczają 30 stopni Celsjusza. Pierwsza połowa tygodnia ma być tropikalna - przynajmniej do czwartku temperatury nie spadną poniżej 30 st. C w ciągu dnia. Czwartek i piątek będą chłodniejsze, ale temperatury nadal będą oscylować w granicach 30 stopni.

- Upały będą się utrzymywać. Jutro i dziś spodziewamy się temperatur przekraczających 31 stopni - opowiadała w poniedziałek meteorolog Polina Matyunina.

Służby pogodowe ostrzegają, że efektem ubocznym fali upałów mają być silne burze.

Węgry: czerwony kod

Na Węgrzech obowiązuje alarm drugiego stopnia przed upałami. Ludzie szukają ochłody w cieniu, w zbiornikach wodnych, fontannach i pod kurtynami wodnymi. Wysoka temperatura daje się we znaki także zwierzętom. W zoo w mieście Nyiregyhaza słonie są opryskiwane wodą z węża, a pawiany dostają zamrożone mleko ryżowe.

W związku z ostrzeżeniem przed upałami, które obowiązuje do północy w minioną środę, w poniedziałek zaczął obowiązywać tzw. czerwony kod. Oznacza to, że wszystkie instytucje społeczne są zobowiązane do przyjęcia osób bezdomnych i tych, które zasłabły na ulicy z powodu fali upałów.

Autorka/Autor:as//rzw

Źródło: PAP, Reuters, ENEX, AEMET, ekathimerini.com

Pozostałe wiadomości

Jeszcze przed świętami będzie tak ciepło jak bywa w czerwcu albo w lipcu. Jaką temperaturę przyniosą nadchodzące dni? Sprawdź, co przewiduje Tomasz Wasilewski w swojej prognozie długoterminowej na kolejne 16 dni.

Pogoda na 16 dni: lato tydzień po zimie

Pogoda na 16 dni: lato tydzień po zimie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na Wielkanoc 2025. Z najnowszych prognoz wynika, że nadchodzące święta mogą być deszczowe w wielu regionach, a miejscami także burzowe. Temperatura może podzielić Polskę.

Pogoda na Wielkanoc. Temperatura może podzielić Polskę

Pogoda na Wielkanoc. Temperatura może podzielić Polskę

Źródło:
tvnmeteo.pl

Naukowcy z Grecji opracowali modele, które przewidują, kiedy i jak mocno drzewa oliwne i dęby będą pylić. To przełomowe odkrycie może pomóc osobom uczulonym na pyłki tych drzew lepiej przygotować się do sezonu alergicznego.

Te drzewa najczęściej uczulają Greków. Od teraz będzie im lżej

Te drzewa najczęściej uczulają Greków. Od teraz będzie im lżej

Źródło:
greekreporter.com

Pod koniec tygodnia w Hiszpanii wyruszyły pierwsze wielkanocne procesje, co roku przyciągające uwagę całego świata. Niestety niektóre z nich musiały zawrócić do świątyń, a inne w ogóle ich nie opuściły z powodu ulewnych deszczy. Plany efektownych obchodów Wielkiego Tygodnia w Hiszpanii może pokrzyżować gwałtowna aura - donoszą lokalne media.

Słynne obchody Wielkiego Tygodnia zagrożone przez potężne opady

Słynne obchody Wielkiego Tygodnia zagrożone przez potężne opady

Źródło:
PAP, laopiniondemurcia.es

W kolejnych dniach nad Polską przepływać będą ciepłe masy powietrza, które jednak nie wszędzie przyniosą spokojne, pogodne niebo. Na początku tygodnia miejscami może zagrzmieć, spodziewane są także opady deszczu. Bliżej Wielkanocy temperatura skoczy do góry - w całej Polsce termometry pokażą co najmniej 20 stopni Celsjusza.

Pogoda na 5 dni. Jeszcze przed świętami w całym kraju będzie 20 stopni

Pogoda na 5 dni. Jeszcze przed świętami w całym kraju będzie 20 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ulewne deszcze związane z burzą Olivier nawiedziły Wyspy Kanaryjskie. W sobotę władze ogłosiły stan wyjątkowy na jednej z wysp archipelagu - Lanzarote. W związku z gwałtowną aurą strażacy interweniowali ponad 300 razy.

Stan wyjątkowy w turystycznym raju. "Nigdy czegoś takiego nie widziałem"

Stan wyjątkowy w turystycznym raju. "Nigdy czegoś takiego nie widziałem"

Źródło:
PAP, laprovincia.es, rtvc.es

Pełnia Różowego Księżyca była widoczna na niebie w nocy ze soboty na niedzielę. Na Kontakt24 otrzymaliśmy zdjęcia tego zjawiska. Pierwsza wiosenna pełnia jest szczególnie istotna, ponieważ na jej podstawie określana jest data Wielkanocy - święta ruchomego.

Różowy Księżyc zalśnił na niebie

Różowy Księżyc zalśnił na niebie

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

Niedźwiedzie pojawiły się w sobotę w zakopiańskich Kuźnicach, blisko popularnego szlaku. Zwierzęta te stają się coraz bardziej aktywne, a w pobliże ludzkich siedzib przyciąga je zapach odpadków kuchennych. Jeśli natkniemy się na zwierzę, powinniśmy zachować ostrożność.

Niedźwiedzie w Zakopanem. Pojawiły się przy popularnym szlaku

Niedźwiedzie w Zakopanem. Pojawiły się przy popularnym szlaku

Źródło:
PAP, Tygodnik Podhalański, tvnmeteo.pl

W ciągu ostatnich dwóch dekad Europejczycy skuteczniej przystosowali się do niskiej temperatury niż do ekstremalnych upałów. - To proces, który w nauce nazywamy adaptacją - powiedział jeden z autorów publikacji na ten temat, Zhao-Yue Chen.

Lepiej znosimy zimno niż upały

Lepiej znosimy zimno niż upały

Źródło:
PAP

Trzęsienie ziemi nawiedziło w niedzielę Papuę-Nową Gwineę. Jak podało niemieckie centrum badań geologicznych GFZ, miało magnitudę 5,79.

Trzęsienie ziemi w Papui-Nowej Gwinei

Trzęsienie ziemi w Papui-Nowej Gwinei

Źródło:
Reuters, USGS

Pogoda na dziś. Niedziela 13.04 zapowiada się ciepło i pogodnie, chociaż po południu miejscami pojawi się więcej chmur. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 23 stopnie Celsjusza. Biomet okaże się korzystny.

Pogoda na dziś - niedziela 13.04. Ciepły, pogodny dzień z korzystnym biometem

Pogoda na dziś - niedziela 13.04. Ciepły, pogodny dzień z korzystnym biometem

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wichury nawiedziły w sobotę Chiny. W Pekinie, gdzie podmuchy rozpędzały się do ponad 100 kilometrów na godzinę, wiatr przewracał drzewa i łamał gałęzie. Wystąpiły utrudnienia na drogach. Jeszcze groźniej było na północy, w Mongolii Wewnętrznej, gdzie silnemu wiatrowi towarzyszyły intensywne opady śniegu.

Stolica sparaliżowana. Wiało z prędkością 100 kilometrów na godzinę

Stolica sparaliżowana. Wiało z prędkością 100 kilometrów na godzinę

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, Xinhua, AFP, PAP

Ulewy nawiedziły w piątek zachodnią Hiszpanię. Najsilniej padało w Galicji - w Lugo woda całkowicie zalała niektóre ulice i wdarła się na miejski stadion. Według lokalnych mediów taka niestabilna aura może nawiedzać Półwysep Iberyjski jeszcze przez jakiś czas.

Woda na ulicach, zmyty most. To dopiero początek ulew

Woda na ulicach, zmyty most. To dopiero początek ulew

Źródło:
El Progreso, La Razon, SIC Noticias

Kot przez trzy tygodnie był zamknięty w szybie wentylacyjnym. Jak opowiadała właścicielka, zwierzak nagle zniknął z zamkniętego pomieszczenia, z którego mógł wydostać się jedynie w ten sposób. Przeprowadzenie akcji ratunkowej utrudniała administracja budynku, która nie wierzyła, że kot mógł sam dostać się do szybu.

Kot spędził trzy tygodnie w szybie wentylacyjnym

Kot spędził trzy tygodnie w szybie wentylacyjnym

Źródło:
CNN, WISN 12

Ponad setka osób zginęła na skutek burz, jakie nawiedzają północne Indie i Nepal. Najtrudniejsza sytuacja panuje w indyjskim stanie Bihar, gdzie gwałtowne warunki pogodowe uszkodziły uprawy. Tak intensywne ulewy są w Indiach rzadkością o tej porze roku.

W dwa dni zginęło sto osób. "Myśleli, że bóg ich ochroni"

W dwa dni zginęło sto osób. "Myśleli, że bóg ich ochroni"

Źródło:
Reuters, Times of India, Hindustan Times

Trudne warunki panują na szlakach turystycznych w Beskidach. Szlaki są mokre i śliskie. Ratownicy przestrzegają tych, którzy chcą wybrać się w góry. W Tatrach obowiązuje lawinowa "dwójka".

"W górach wciąż trwa zima"

"W górach wciąż trwa zima"

Źródło:
PAP, TPN

Włoski wulkan Etna nie daje o sobie zapomnieć. W powietrze trafiła porcja lawy, która rozświetliła niebo. Lokalne lotnisko funkcjonuje jednak bez żadnych utrudnień.

Erupcja Etny. Lawa wydobyła się z wulkanu

Erupcja Etny. Lawa wydobyła się z wulkanu

Źródło:
ANSA, Reuters

W sobotę obchodzony był Światowy Dzień Chomika. Chomik europejski to krytycznie zagrożony gatunek ssaka. Jak alarmują naukowcy, w ciągu najbliższych kilkunastu lat może wyginąć na całym euroazjatyckim obszarze występowania.

W sobotę obchodził swoje święto, za kilkanaście lat może wyginąć

W sobotę obchodził swoje święto, za kilkanaście lat może wyginąć

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Naukowcy z japońskiej uczelni Okinawa Institute of Science and Technology (OIST) odkryli dwa nowe gatunki tasiemców. Larwy tych pasożytów znaleziono w jelitach i żołądkach dziko żyjących kałamarnic.

Odkryto dwa nowe gatunki tasiemców

Odkryto dwa nowe gatunki tasiemców

Źródło:
Okinawa Institute of Science and Technology

Jak sugerują nowe badania naukowców z amerykańskiej Yale School of Medicine, świeże skaleczenie na skórze, które mamy podczas pierwszego próbowania nowego jedzenia, może zwiększać ryzyko wystąpienia alergii pokarmowej. Eksperyment na razie przeprowadzono na myszach, są potrzebne kolejne analizy.

Urazy skóry i alergie pokarmowe mogą mieć coś wspólnego

Urazy skóry i alergie pokarmowe mogą mieć coś wspólnego

Źródło:
ScienceAlert, Yale School of Medicine

Warto wieczorami wypatrywać na niebie niezwykłego zjawiska - fałszywego Pasa Oriona. Jak napisał Karol Wójcicki, autor profilu "Z głową w gwiazdach", "to jeden z tych przypadków, kiedy niebo zaskakuje geometrią i chwilową harmonią".

Spójrzmy w niebo. "Pojawiło się tam coś, co może mocno zaskoczyć"

Spójrzmy w niebo. "Pojawiło się tam coś, co może mocno zaskoczyć"

Źródło:
Z głową w gwiazdach

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump wezwał w piątek amerykański Kongres do przyjęcia ustawy, która zniosłaby zmianę czasu. Miałaby ona wprowadzić na stałe obecny czas letni. W jego opinii taka decyzja zostałaby dobrze przyjęta przez obywateli.

Donald Trump wzywa do zniesienia zmiany czasu    

Donald Trump wzywa do zniesienia zmiany czasu    

Źródło:
PAP

Kolejne dni mogą przynieść ulewne opady deszczu w Europie Zachodniej. Miejscami przez tydzień spadnie nawet 150 litrów wody na metr kwadratowy, co zwiastuje podtopienia. Czy intensywne opady zawitają także do Polski?

Będzie lać od Hiszpanii po Norwegię. A co z Polską?

Będzie lać od Hiszpanii po Norwegię. A co z Polską?

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Mikoszewie w województwie pomorskim znajduje się najmłodsza plaża w Polsce. Nowy fragment wybrzeża powstał w lutym 2025 roku, ale jak pokazują zdjęcia satelitarne z lat 2017-2025, zmiany linii brzegowej to następstwo wieloletniego procesu nanoszenia osadów. Piaszczysty skrawek od razu zyskał sporą popularność.

Najmłodsza plaża w Polsce. Tak wygląda z kosmosu

Najmłodsza plaża w Polsce. Tak wygląda z kosmosu

Źródło:
Copernicus.eu, tvn24.pl, Radio Gdańsk

Meteoryt mógł spaść nieopodal Opola. Jak podał serwis Skytinel, fragment kosmicznej skały pochodzi z bolidu, który rozświetlił niebo nad Polską 27 marca. Według obliczeń największy kawałek może ważyć 100 gramów.

Mógł spaść nieopodal Opola. Pochodzi spomiędzy Marsa a Jowisza

Mógł spaść nieopodal Opola. Pochodzi spomiędzy Marsa a Jowisza

Źródło:
Skytinel

Piorun trafił w grupę uczniów w Japonii w czwartek. Jak podały lokalne media, do zdarzenia doszło podczas treningu szkolnej drużyny piłkarskiej. Do szpitala trafiło sześcioro uczniów, a dwóch chłopców jest w stanie ciężkim.

Piorun trafił w grupę uczniów

Piorun trafił w grupę uczniów

Źródło:
AP News, asahi.co.jp

Eksperymentalna prognoza długoterminowa Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej mówi o tym, jakie mogą być najbliższe - a więc i wakacyjne - miesiące. Sprawdź przewidywania meteorologów na maj, czerwiec, lipiec oraz sierpień 2025.

Takie może być tegoroczne lato. Prognoza długoterminowa IMGW

Takie może być tegoroczne lato. Prognoza długoterminowa IMGW

Źródło:
IMGW

C/2025 F2 (SWAN) to kometa, która niedawno została potwierdzona przez Międzynarodową Unię Astronomiczną. Odkryty przez amatora obiekt przykuwa uwagę wielu pasjonatów astronomii, bo już niedługo będzie można go zobaczyć go gołym okiem.

W okolice Ziemi może wrócić za kilkadziesiąt tysięcy lat. Da się ją zobaczyć

W okolice Ziemi może wrócić za kilkadziesiąt tysięcy lat. Da się ją zobaczyć

Źródło:
"Z głową w gwiazdach"