W Europę wbił się "klin gorąca". Jest upalnie, będzie jeszcze goręcej

Źródło:
PAP, Reuters, ENEX, AEMET, ekathimerini.com

Afrykańskie gorąco wbiło się klinem w Europę, przynosząc miejscami temperatury przekraczające 40 stopni Celsjusza. W wielu miejscach obowiązują alerty przed niebezpiecznymi dla zdrowia i życia wysokimi temperaturami. Według najnowszych wyliczeń, w weekend skrajnie uciążliwe upały dotrą także do Polski. W niedzielę w naszym kraju możliwe jest nawet 36 stopni - poinformowała synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek. "Temperatura szaleje" - przyznała.

Klin gorąca, który znad Afryki sięgnął w głąb Europy, przyniósł wzrost temperatury powyżej 30 stopni Celsjusza nie tylko na południu i południowym zachodzie Europy - przekazała synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek. Przyzwyczailiśmy się, że temperatura na południu Hiszpanii przekracza co dzień 40 st., ale fala upałów ogarnia kolejne, mniej oczywiste tereny. We wtorek temperatura osiągnęła 37 st. C w głębi Francji, w mieście Saint-Etienne w Masywie Centralnym. W niemieckiej Badenii-Wirtembergii termometry pokazały 35 st. C. "Temperatura szaleje" - przyznała synoptyk.

Na uwagę zasługuje to, co dzieje się na północy Europy, za kołem podbiegunowym. W Norwegii, w miejscowości Banak, temperatura dobiła do 29 st. C, a meteorolodzy spodziewają się tam odnotować 30 st. C na termometrze maksymalnym - czułym instrumencie wyłapującym najmniejsze drgania temperatury.

Czytaj także: El Nino już mocno namieszało. Dane pokazują, że ubiegły tydzień był najgorętszy w historii pomiarów

Temperatura w Europie, wtorek 11.07.23Wetter Online

Już niebawem kolej na nas - uprzedza nasza synoptyk. W środę na południu Polski - na Śląsku, w Małopolsce i na Podkarpaciu - temperatura przekroczyć ma 30 st. C, tuż przed wejściem burzowego frontu znad Niemiec. Jak ostrzegła Unton-Pyziołek, w weekend będzie jeszcze cieplej. Na południowym zachodzie naszego kraju - na Ziemi Lubuskiej, Dolnym Śląsku i w Wielkopolsce -odnotować możemy nawet 35 st. C, a w niedzielę miejscami upały mogą sięgnąć - w świetle najnowszych wyliczeń, o których wspomina Unton-Pyziołek - 36 st. C. Alerty drugiego stopnia przed upałem na dla całej Polski zamierza wydać Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Prognozowana temperatura na sobotę 15.07.23tropicaltidbits.com

Czytaj także: Śmiertelne żniwo upałów w Europie. W2022 roku zmarło ponad 60 tysięcy osób

Klin gorąca wbity w Europę, 11.07.23tropicaltidbits.com

Włochy. Cerber przyniósł ponad 40 stopni

Afrykański antycyklon, któremu nadano nazwę Cerber, z całą siłą nadciągnął nad Włochy. We wtorek najwyższy stopień alarmu z powodu upałów obowiązuje w Rzymie, Rieti, Latinie, Frosinone, Florencji, Bolzano, Perugii i Turynie. Czerwony alert ma obowiązywać także w środę, a miejscami i w czwartek.

W Rzymie kolejny dzień z rzędu temperatury sięgają 36-37 st. C. Służby medyczne niosą pomoc ludziom, którzy mdleją na ulicach. Jest wśród nich wielu turystów, zwiedzających miasto także w najgorętszych godzinach i stojących na słońcu w kolejkach do zabytków.

Trudna sytuacja panuje we Florencji. Tamtejsza Obrona Cywilna przedłużyła do czwartku najwyższy stopień alarmu z powodu upału. Notowane są tam temperatury rzędu 39 st. C. Rekordowe gorąco spodziewane jest również na Sardynii, gdzie w weekend meteorolodzy zapowiadają upały znacznie powyżej 40 st. C.

Hiszpania. Do 44 stopni Celsjusza

W Hiszpanii Krajowa Służba Meteorologiczna wydała we wtorek ostrzeżenia meteorologiczne przed upałem dla 30 prowincji. Najgoręcej ma być w dolinie rzeki Genil, nad którą leży Grenada - tam w godzinach popołudniowych termometry mają pokazać nawet 44 st. C. Na północy kraju, w Aragonii, temperatura sięgnie 43 st. C.

Nieznośnie gorąco jest w Madrycie. Stolica Hiszpanii objęta jest pomarańczowym alertem przed upałem. Mieszkańcy miasta starają się schłodzić na różne sposoby, często nad miejskimi zbiornikami wodnymi, w tym w parku El Retiro.

- Gdy wiosłowaliśmy, staraliśmy się nie wypływać z cienia, jak tylko było to możliwe. Polewaliśmy się wodą: czapki, okulary przeciwsłoneczne, wszystko inne - opowiadał w rozmowie z agencją Reutera jeden z nich.

Meteorolodzy przewidują, że fala gorąca potrwa co najmniej do środy.

Grecja. Turyści pod specjalną ochroną

W środę upały nawiedzą Grecję - na termometrach przez co najmniej tydzień pokażą się wartości bliskie lub przekraczające 40 st. C. Władze kraju wydały szereg wytycznych dla turystów i mieszkańców, zachęcając do unikania ekspozycji na słońce, noszenia nakryć głowy i okularów przeciwsłonecznych i rezygnacji z forsownych zajęć. W miastach dostępne będą klimatyzowane przestrzenie w świetlicach i klubach, a także na stadionach, gdzie będą mogły schronić się również osoby bezdomne.

W związku z prognozowanymi wysokimi temperaturami minister kultury Lina Mendoni zarządziła wzmożone środki ostrożności na stanowiskach archeologicznych. Na Akropolu zostaną zamontowane osłony przeciwsłoneczne, a w najgorętsze dni odwiedzający otrzymają bezpłatną wodę. Władze rozważają również przerwanie godzin otwarcia niektórych zabytków w najgorętszych godzinach.

Francja. Zbyt gorąco na kawiarnie

Gorąca aura nawiedziła Francję. We wschodniej części kraju obowiązują ostrzeżenia przed upałami. Zgodnie z prognozami we wtorek najgoręcej ma być w departamencie Rodan i na wybrzeżu. W Lyonie, największym mieście Rodanu, w poniedziałek temperatura odczuwalna wyniosła 42 st. C. - najwięcej w całym kraju.

Epizod gorąca powinien zakończyć się w nocy z wtorku na środę, kiedy to prognozowane jest nadejście burz. Upał jest szczególnie trudny do zniesienia dla osób pracujących na zewnątrz, w tym w lokalach gastronomicznych. Jak pokazały nagrania, tarasy kawiarni w Lyonie były w poniedziałek puste, a klienci unikali wysokich temperatur w ciągu dnia.

Czechy. Upał i silne burze

Nasi południowi sąsiedzi mają przed sobą gorący tydzień. Już teraz temperatury przekraczają 30 stopni Celsjusza. Pierwsza połowa tygodnia ma być tropikalna - przynajmniej do czwartku temperatury nie spadną poniżej 30 st. C w ciągu dnia. Czwartek i piątek będą chłodniejsze, ale temperatury nadal będą oscylować w granicach 30 stopni.

- Upały będą się utrzymywać. Jutro i dziś spodziewamy się temperatur przekraczających 31 stopni - opowiadała w poniedziałek meteorolog Polina Matyunina.

Służby pogodowe ostrzegają, że efektem ubocznym fali upałów mają być silne burze.

Węgry: czerwony kod

Na Węgrzech obowiązuje alarm drugiego stopnia przed upałami. Ludzie szukają ochłody w cieniu, w zbiornikach wodnych, fontannach i pod kurtynami wodnymi. Wysoka temperatura daje się we znaki także zwierzętom. W zoo w mieście Nyiregyhaza słonie są opryskiwane wodą z węża, a pawiany dostają zamrożone mleko ryżowe.

W związku z ostrzeżeniem przed upałami, które obowiązuje do północy w minioną środę, w poniedziałek zaczął obowiązywać tzw. czerwony kod. Oznacza to, że wszystkie instytucje społeczne są zobowiązane do przyjęcia osób bezdomnych i tych, które zasłabły na ulicy z powodu fali upałów.

Autorka/Autor:as//rzw

Źródło: PAP, Reuters, ENEX, AEMET, ekathimerini.com

Pozostałe wiadomości

W nadchodzących dniach stery w pogodzie przejmie wyż Bie znad Atlantyku. Sprawi, że z każdym dniem będzie robić się w Polsce coraz cieplej. W czwartek temperatura wzrośnie miejscami nawet do 31 stopni Celsjusza.

Pogoda na 5 dni. Wyż Bie przejmie stery w pogodzie, znów zrobi się upalnie

Pogoda na 5 dni. Wyż Bie przejmie stery w pogodzie, znów zrobi się upalnie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Burze przetoczyły się w sobotę nad Polską. Strażacy przeprowadzili 2149 interwencji związanych z usuwaniem skutków nawałnic. W związku z gwałtowną pogodą dwie osoby zostały poszkodowane w województwie podkarpackim. W województwie lubelskim do szpitala trafiła 55-latka, która została ranna po uderzeniu złamanego konaru w kajak.

Ranni, uszkodzone dachy, zerwane linie energetyczne. Skutki sobotnich nawałnic

Ranni, uszkodzone dachy, zerwane linie energetyczne. Skutki sobotnich nawałnic

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, Sieć Obserwatorów Burz

IMGW ostrzega przed obfitymi opada deszczu, które wystąpią w czasie burz. Miejscami może spaść do 40 litrów wody na metr kwadratowy. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

W czasie burz będzie obficie padać. Uważajmy

W czasie burz będzie obficie padać. Uważajmy

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pogoda na jutro. Nadchodzące godziny przyniosą znacznie więcej spokoju w pogodzie. Nocą miejscami mogą pojawiać się jeszcze słabe opady deszczu. Niedziela przyniesie wytchnienie od burz, a także od upału.

Pogoda na jutro - niedziela 23.06. Aura się uspokoi

Pogoda na jutro - niedziela 23.06. Aura się uspokoi

Źródło:
tvnmeteo.pl

Setki strażaków walczą z 70 pożarami lasów w różnych częściach Grecji, w tym na wyspach Andros i Salamina. Walkę z ogniem utrudnia silny wiatr. W piątek wystrzelone z jachtu fajerwerki wywołały pożar na wyspie Hydra.

Wystrzelone z jachtu fajerwerki wywołały pożar na wyspie

Wystrzelone z jachtu fajerwerki wywołały pożar na wyspie

Aktualizacja:
Źródło:
ekathimerini.com, Reuters, BBC

Ośmioletni pekińczyk Wild Thang zdobył tytuł najbrzydszego psa na świecie. Konkurs, który od 53 lat odbywa się w kalifornijskim mieście Petaluma, ma na celu "świętowanie niedoskonałości, które sprawiają, że wszystkie psy są wyjątkowe i niepowtarzalne" - podkreślają organizatorzy.

Oto najbrzydszy pies świata

Oto najbrzydszy pies świata

Źródło:
Reuters, PAP

Śnieżna lawina przysypała samochód w centralnej części Chile. Na pomoc uwięzionemu kierowcy ruszyli policjanci, którzy zlokalizowali pojazd dzięki sygnałowi z jego komórki. Część kraju zmaga się natomiast z powodziami.

Lawina śnieżna zasypała samochód. Kierowcę uratował telefon

Lawina śnieżna zasypała samochód. Kierowcę uratował telefon

Źródło:
Reuters, Atlas Agencia, meteored.cl

Indie zmagają się z falami upałów. Temperatura na północy kraju wzrosła prawie do 50 stopni Celsjusza. Jest tak gorąco, że z drzew spadają martwe nietoperze.

Jest tak gorąco, że nietoperze spadają martwe z drzew

Jest tak gorąco, że nietoperze spadają martwe z drzew

Źródło:
Reuters

Jaka pogoda czeka nas w lipcu? Czy upały dadzą się we znaki? Z prognozy długoterminowej na ten miesiąc opracowanej przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że temperatura na południu, zachodzie i w centrum kraju ma być powyżej normy.

Jaka pogoda na lipiec? W tych regionach może być cieplej niż zwykle

Jaka pogoda na lipiec? W tych regionach może być cieplej niż zwykle

Źródło:
PAP

Fala upałów nęka Włochy, Grecję, Cypr, Rumunię, Serbię, Chorwację i Turcję. Temperatura w wielu miejscach przekracza 40 stopni Celsjusza. Władze państw bałkańskich wezwały swoich obywateli do unikania wychodzenia z domów w związku z wyjątkowo wysokimi temperaturami, których kulminacja przypadnie na piątek.

Czerwone alerty, apele o niewychodzenie z domów. Minos nad Europą

Czerwone alerty, apele o niewychodzenie z domów. Minos nad Europą

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Deszcz zalewa południowo-wschodnie Chiny. Najtrudniejsza sytuacja panuje w prowincjach Guangdong i Anhui, gdzie doszło do gwałtownych powodzi i osunięć ziemi. Na nagraniu uchwycono moment, w którym zawalił się dom naruszony przez lawinę błotną.

Dom runął na ich oczach. Nagranie

Dom runął na ich oczach. Nagranie

Źródło:
Reuters

W czwartek powitaliśmy astronomiczne lato. Jego początek wyznacza przesilenie letnie, najwcześniejsze od 228 lat. Za nami najdłuższy dzień i najkrótsza noc w roku.

Zaczęło się astronomiczne lato. Tak witano je w Stonehenge

Zaczęło się astronomiczne lato. Tak witano je w Stonehenge

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, gum.gov.pl, PAP

Burza tropikalna Alberto przeszła nad południowym Teksasem i północnym Meksykiem. Żywioł spowodował podtopienia i powodzie. Jak przekazały meksykańskie służby ratunkowe, na skutek żywiołu zginęły cztery osoby, w tym troje nieletnich.

Alberto uderzył w ląd. Zginęły cztery osoby, w tym troje dzieci

Alberto uderzył w ląd. Zginęły cztery osoby, w tym troje dzieci

Źródło:
Reuters, CBS News, PAP

Dwa lwy zostały zastrzelone w Zambii po tym, gdy podeszły zbyt blisko ludzkich siedzib. Zwierzęta uciekły z pobliskiego parku narodowego i w ciągu ostatnich dwóch tygodni zabiły 16 krów. Obecność dzikich kotów wywołała panikę wśród mieszkańców i skłoniła lokalne władze do zamknięcia kilku szkół.

Lwy zaatakowały wóz z pacjentami, zostały zastrzelone 

Lwy zaatakowały wóz z pacjentami, zostały zastrzelone 

Źródło:
BBC, Lusaka Times

Utrzymujące się upały sprzyjają pożarom lasów i zarośli w Grecji. W środę w całym kraju, w tym w okolicach Aten, strażacy gasili ogień w ponad 60 miejscach. W czwartek z powodu kolejnych pożarów wydano nakazy ewakuacji dla dwóch miejscowości na wschodnim wybrzeżu Peloponezu.

"Nowy pożar co 10 minut"

"Nowy pożar co 10 minut"

Źródło:
Reuters, ekathimerini.com, tvnmeteo.pl

Rysie iberyjskie nie są już zagrożone wyginięciem. Od wielu lat w Hiszpanii i Portugalii prowadzone są działania na rzecz reintrodukcji tego rzadkiego, dzikiego kota. Na początku XX wieku dzika populacja zwierzęcia liczyła zaledwie 62 dorosłe osobniki, a teraz wzrosła do ponad 2000.

Na początku wieku był na skraju wymarcia. Teraz przestał być zagrożony

Na początku wieku był na skraju wymarcia. Teraz przestał być zagrożony

Źródło:
PAP, IUCN

Środa przyniosła w części kraju gwałtowną aurę. To, jak było niebezpiecznie, widać na nagraniu uchwyconym w Raciborzu (woj. śląskie). Przez miasto przeszła superkomórka burzowa.

Leje, wieje, sypie gradem. Nawałnica na nagraniu

Leje, wieje, sypie gradem. Nawałnica na nagraniu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Sieć Obserwatorów Burz

Ponad 100 osób zmarło, a 40 tysięcy ucierpiało z powodu udaru cieplnego od 1 marca do 18 czerwca - podało indyjskie Ministerstwo Zdrowia. W jednym ze szpitali w Delhi powstał pierwszy w kraju oddział zajmujący się wyłącznie pacjentami z udarem cieplnym.

Zmarło ponad sto osób. W szpitalu powstał specjalny oddział

Zmarło ponad sto osób. W szpitalu powstał specjalny oddział

Źródło:
Reuters, PAP

W stanie Nowy Meksyk w niszczycielskich pożarach lasów i zarośli zginęły co najmniej dwie osoby, a żywioł zniszczył prawie półtora tysiąca budynków, w tym wiele domów. Konieczna była ewakuacja wszystkich siedmiu tysięcy mieszkańców miejscowości Ruidoso w hrabstwie Lincoln.

"Nie próbujcie zabierać rzeczy ani chronić domu. Wyjeżdżajcie natychmiast"

"Nie próbujcie zabierać rzeczy ani chronić domu. Wyjeżdżajcie natychmiast"

Źródło:
PAP, Reuters, CNN

Ponad 900 uczestników hadżdżu, czyli corocznej pielgrzymki muzułmanów do Mekki w Arabii Saudyjskiej, zmarło w wyniku upałów - podała agencja informacyjna AFP. Najwięcej ofiar jest wśród obywateli Egiptu.

Idą, bo to obowiązek wiernych. Zmarły już setki

Idą, bo to obowiązek wiernych. Zmarły już setki

Źródło:
PAP

Burze przetoczyły się w środę nad Polską. Silny wiatr zrywał dachy z domów, łamał drzewa. Towarzyszący nawałnicom ulewny deszcz spowodował, że doszło do zalań i podtopień. Straż pożarna przeprowadziła w całym kraju 2440 interwencji. 

Grad wielkości piłek tenisowych. Prawie 2500 interwencji strażaków

Grad wielkości piłek tenisowych. Prawie 2500 interwencji strażaków

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24, tvnmeteo.pl, Sieć Obserwatorów Burz

50-letnia kobieta zginęła w czasie burzy w Czeskim Cieszynie, gdy upadło na nią drzewo - poinformowała straż pożarna kraju morawsko-śląskiego. Strażacy w tym regionie wyjeżdżali do interwencji prawie 600 razy.

Śmierć podczas burzy w Czechach

Śmierć podczas burzy w Czechach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Miniona noc była rekordowa pod względem temperatury w tym roku. Miejscami termometry pokazały aż 21,2 stopnia Celsjusza. - Za nami pierwsza noc tropikalna - przekazała w środę Ilona Śmigrodzka, synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW).

Za nami pierwsza taka noc w tym roku

Za nami pierwsza taka noc w tym roku

Źródło:
IMGW, PAP, tvnmeteo.pl

Chmury mammatus z charakterystycznymi wypustkami, przypominającymi krowie wymiona, pojawiły się we wtorek w województwie lubuskim. Udało się je uchwycić na nagraniu Reporterowi 24.

"Krowie wymiona" zawisły nad Ziemią Lubuską

"Krowie wymiona" zawisły nad Ziemią Lubuską

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Występowanie przenoszących dengę komarów tygrysich stwierdzono już w 13 państwach UE, w tym w kilku popularnych destynacjach wakacyjnych. Zaobserwowano je m.in. w Chorwacji, Grecji, Włoszech czy Hiszpanii. Co należy o nich wiedzieć? Jak chronić się przed roznoszoną przez nie chorobą? Wyjaśniamy.  

Przenoszą dengę, są już w 13 krajach Europy. Jak się chronić przed komarem tygrysim? 

Przenoszą dengę, są już w 13 krajach Europy. Jak się chronić przed komarem tygrysim? 

Źródło:
BBC, Euronews, tvn24.pl

Trąba powietrzna pojawiła się w miejscowości Carlepont położonej na północy Francji. Strażacy przekazali, że w wyniku żywiołu 34 domy zostały uszkodzone.

Uszkodzone domy, zerwane linie energetyczne. "To było wstrząsające"

Uszkodzone domy, zerwane linie energetyczne. "To było wstrząsające"

Źródło:
Reuters, bfmtv.com,france3-regions.francetvinfo.fr

Pięć lat temu pewna galaktyka zaczęła świecić jaśniej niż kiedykolwiek i nie przestała. Teraz naukowcy mają prawdopodobne wyjaśnienie tego zjawiska. Ich zdaniem po razy pierwszy udało się zaobserwować aktywację czarnej dziury w czasie rzeczywistym.

"Być może obserwujemy aktywację masywnej czarnej dziury w czasie rzeczywistym"

"Być może obserwujemy aktywację masywnej czarnej dziury w czasie rzeczywistym"

Źródło:
ESO

Rekin podpłynął bardzo blisko plaż na Wyspach Kanaryjskich, wymuszając ich zamknięcie. Drapieżnik jest na bieżąco monitorowany przez służby morskie.

W panice uciekali przed głowomłotem. Zamknięto plaże na Gran Canarii

W panice uciekali przed głowomłotem. Zamknięto plaże na Gran Canarii

Źródło:
Onda Cero, El Norte de Castilla