Tych 125 ludzi emituje milion razy więcej gazów cieplarnianych niż przeciętni mieszkańcy Ziemi

Autor:
jdw//az
Źródło:
CNN, Oxfam
Co przyniesie szczyt klimatyczny w Egipcie?
Co przyniesie szczyt klimatyczny w Egipcie?"Fakty po Faktach"
wideo 2/3
"Fakty po Faktach"Co przyniesie szczyt klimatyczny w Egipcie?

Z opublikowanego w poniedziałek raportu międzynarodowej organizacji humanitarnej Oxfam wynika, że 125 najbogatszych miliarderów świata rocznie produkuje średnio trzy miliony ton dwutlenku węgla na osobę. Stanowi to ilość ponad milion razy większą od średniej emisji CO2 pozostałych członków społeczeństwa, która wynosi 2,75 tony na osobę.

Autorzy raportu organizacji Oxfam podkreślają, że "ilość emisji generowanych przez styl życia miliarderów, w tym ich prywatne samoloty i jachty, jest kilka tysięcy razy większa od ilości emisji przeciętnej osoby, co samo w sobie jest nieakceptowalne. Jeśli jednak dodamy do tego emisje pochodzące z prowadzonych przez (miliarderów - red.) inwestycji, wówczas generowana przez nich emisja dwutlenku węgla będzie milion razy większa".

"Miliarderzy zbyt długo unikali odpowiedzialności"

Komentując ten raport w CNN Nafkote Dabi, kierownik do spraw zmian klimatycznych w Oxfam, podkreśliła: - Łącznie inwestycje tych miliarderów generują ślad węglowy porównywalny ze śladem węglowym takich krajów, jak Francja, Egipt czy Argentyna. Większościowy, i wciąż rosnący, udział bogatych osób w ogólnej emisji gazów cieplarnianych jest rzadko brany pod uwagę w trakcie tworzenia polityki klimatycznej. To musi się zmienić. 

Dabi dodała też: - Inwestycje miliarderów (…) ponoszą ogromną odpowiedzialność za napędzanie kryzysu klimatycznego. Zbyt długo unikali oni odpowiedzialności. 

ZOBACZ TEŻ: Gazy cieplarniane, czym są, jak powstają i gdzie się gromadzą. Które przyczyniają się do globalnego ocieplenia?

Najbogatsi działają w branżach odpowiedzialnych za zatruwanie środowiska

Badanie, w ramach którego przeanalizowano działalność inwestycyjną 125 najbogatszych miliarderów, wykazało, że średnio 14 proc. z ich biznesów operuje w branżach odpowiedzialnych za zatruwanie środowiska. Jako przykłady takich sfer podano branżę energetyczną oraz wytwórstwo materiałów takich, jak cement. Co więcej, tylko jeden z wziętych pod lupę miliarderów prowadził działalność związaną z odnawialnymi źródłami energii. 

- COP27 (szczyt klimatyczny Narodów Zjednoczonych, który 6 listopada rozpoczął się w Egipcie - red.) musi wykazać, jaki wpływ wielkie korporacje oraz inwestujący w nie bogacze wywierają na emisję gazów, która napędza światowy kryzys klimatyczny. To musi się zmienić - podsumowała Nafkote Dabi.

Skutki zmian klimatycznychPAP/Adam Ziemienowicz

Autor:jdw//az

Źródło: CNN, Oxfam