Ocieplenie klimatu


Globalne ocieplenie to stałe podnoszenie się średniej temperatury powietrza.

Ocieplenie klimatu. O ile stopni wzrosła temperatura?

Ociepleniu klimatu klimatolodzy zaczęli przyglądać się w połowie XX wieku. Na podstawie zebranych danych pogodowych, takich jak temperatura, opady, prądy oceaniczne, czy skład chemiczny atmosfery, doszli do wniosku, że klimat Ziemi zmienia się dynamicznie od czasu rewolucji przemysłowej.

Szacuje się, że od połowy XIX wieku do 2020 roku całkowity wzrost średniej temperatury globalnej wyniósł około 1°C. Zdaniem ekspertów z Międzyrządowego Panelu ds. Zmian Klimatu, którzy w 2021 roku opublikowali szósty Raport Oceniający, działalność człowieka wpłynęła na globalne ocieplenie o ok. 0,8-1,3°C, a czynniki naturalne zaledwie o +/- 0,1°C. W raporcie opublikowanym przez Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu potwierdzono, że lata 2011-2020 to najcieplejsza dekada od momentu prowadzenia pomiarów. W Polsce w tej dekadzie rocznie było średnio 13 dni z temperaturą min. 30 stopni, w latach 70. tylko 4.

Politycy zdają się dostrzegać problem zmian klimatu. Niektórzy przyznają się do błędu. Aktywiści apelują i mówią, że planeta jest zagrożona, a my razem z nią. Politycy starają się odrobić tę lekcję - to teraz klimat i ochrona środowiska stały się sprawą polityczną i tematem kampanii. Michał Gołębiowski.

Tak zwany morski prąd Golfsztrom (lub po prostu Golfsztrom, gdyż „strom” w wielu językach oznacza prąd morski) to niezwykły przypadek naturalnie powstałego zjawiska, którego efekty są odczuwalne w ogromnej części świata. Możemy zadać sobie pytanie, czy to Golfsztrom wpływa na zmianę klimatu, czy to zmieniający się klimat zmienia siłę prądu. W tekście wyjaśniamy, co to jest Prąd Zatokowy i dlaczego jest tak ważny dla mieszkańców Europy, oraz zastanawiamy się, czy Golfsztrom słabnie.