Tysiące osób nadal bez prądu, opóźnionych kilkaset pociągów, strażak z obrażeniami. Wichury w Polsce

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, TVN24
Wichury przeszły przez Pomorze Zachodnie
Wichury przeszły przez Pomorze ZachodnieTVN24
wideo 2/9
Wichury przeszły przez Pomorze ZachodnieTVN24

Cyklon Ulf spowodował w Polsce wichury. Ich skutki to przewrócone drzewa i słupy, połamane gałęzie i uszkodzone budynki. Trzy osoby, w tym strażak ochotnik, odniosły obrażenia. W niedzielę rano bez prądu było ponad 13 tysięcy odbiorców - poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB). W Gdańsku ponownie otwarte są cmentarze komunalne oraz Park Oliwski, które zamknięto z uwagi na niebezpiecznie silny wiatr.

Z powodu silnego wiatru strażacy w sobotę otrzymali łącznie ponad 3387 zgłoszeń - poinformował w niedzielę rano rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Karol Kierzkowski. Najczęściej wyjeżdżano do przewróconych drzew, połamanych gałęzi, uszkodzonych budynków i zagrożeń, które wichury spowodowały na drogach. Rzecznik komendanta głównego PSP poinformował, że najwięcej zdarzeń odnotowano w województwach pomorskim - 1395, zachodniopomorskim - 368 i mazowieckiem - 362.

Jak przekazano w komunikacie, w zdarzeniach związanych z pogodą lekko ranne zostały trzy osoby, w tym jeden strażak OSP.

W piątek w związku z silnym wiatrem w całym kraju straż pożarna odnotowała 906 interwencji, również najwięcej z nich na Pomorzu - 314.

Dziesiątki tysięcy odbiorców bez prądu

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało, że w niedzielę według danych na godzinę 6.30, ze względu na szkody spowodowane silnym wiatrem, bez prądu pozostawało 13 tys. 100 odbiorców. W sobotę wieczorem bez dostępu do energii elektrycznej było około 20 tys. odbiorców.

Jak dodano w niedzielnym wpisie na Twitterze, o godz. 6.30 rano 401 pociągów było opóźnionych.

Zachodniopomorskie. Ranny strażak

Najmocniej wiało na północnym zachodzie kraju, w tym na Pomorzu Zachodnim, gdzie nad morzem porywy wiatru przekraczały 100 kilometrów na godzinę.

Strażak Ochotniczej Straży Pożarnej został ranny podczas przeprowadzania interwencji. Odniósł niegroźne obrażenia.

- Nie mamy osób które by zginęły w wyniku tych wichur, jest jeden poszkodowany, strażak ochotnik, ale to nie są jakieś wielkie obrażenia, więc myślę, że przy tej skali zjawiska i przy tylu uczestniczących w akcjach to jest bilans naprawdę dobry - stwierdził Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski. - Mobilizacja ze strony służb była bardzo duża, ale także bardzo odpowiedzialne zachowanie mieszkańców pozwoliło uniknąć tych najbardziej tragicznych sytuacji - dodawał.

Jak mówił Tomasz Kubiak z Komendy Głównej PSP w Szczecinie, interwencje polegały głównie na usuwaniu powalonych drzew i gałęzi zalegających na ciągach komunikacyjnych. - Otrzymaliśmy również kilkanaście zdarzeń związanych z brakiem dostawy prądu do urządzeń medycznych gdzie użyczyliśmy agregatów prądotwórczych do pracy respiratorów - dodał.

We wsi Grabowo w powiecie stargardzkim uszkodzone zostały dachy - jeden budynku gospodarczego, drugi mieszkalnego. Fragmenty jednego z nich zakleszczyły psa. Strażacy uratowali zwierzę.

Na drodze A6 w Szczecinie drzewo spadło na jadący samochód. W Łubowie w powiecie szczecineckim zawaliła się ściana szczytowa nieużywanego budynku gospodarczego.

Silny wiatr w Szczecinie
Silny wiatr w SzczecinieTVN24
Skutki wichur na Pomorzu Zachodnim
Pomorze Zachodnie. Skutki wichurTVN24

Pomorze. Ranna jedna osoba

Do godziny 7.30 w sobotę na terenie woj. pomorskiego większość zdarzeń związanych z pogodą wystąpiła na terenach gmin Ustka, Smołdzino, Główczyce i Kępice oraz w Słupsku. - Akcje związane były głównie z usuwaniem drzew i gałęzi, które spadły na drogi, chodniki i posesje oraz linie energetyczne. Jak zwykle strażacy interweniowali także zabezpieczając luźne i naderwane elementy budynków, tablic reklamowych i informacyjnych - powiedział mł. kpt. Piotr Basarab.

W Tczewie o godz. 4. nad ranem samochód wjechał w leżący na ziemi konar. Wskutek tego zdarzenia jedna osoba została ranna.

Od niedzieli z powrotem otwarte są cmentarze komunalne oraz Park Oliwski w Gdańsku. Poinformowała w niedzielę rano o tym rzeczniczka prasowa Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni Magdalena Kiljan. W sobotę rano park i nekropolie zostały zamknięte z uwagi na wichury.

Na cmentarzu Łostowickim oraz Centralnym Srebrzysko nadal obowiązuje jednak zakaz wjazdu samochodów. Wiatr połamał tam niektóre drzewa, niszcząc część nagrobków.

Skutki wichur w SłupskuOSP Objazda, OSP Potęgowo, OSP Biesowice
Strażacy usuwają powalone drzewa w Nowym Dworzem GdańskimTVN24

Warmia i Mazury. Drzewo zawaliło się na tory kolejowe

W okolicach stacji Bujaki k. Nidzicy (woj. warmińsko-mazurskie) wskutek silnego wiatru drzewo zerwało linię energetyczną i przewróciło się na tory - podała straż pożarna. Jak podała straż pożarna, z powodu zerwanej linii energetycznej i drzewa leżącego na torach pociąg relacji Olsztyn Główny - Kraków Główny utknął pomiędzy stacjami Bujaki i Dobrzyń, tj. około 300 metrów od stacji Bujaki. W pociągu przebywało 176 pasażerów, nie było osób poszkodowanych. PKP zorganizowało transport zastępczy - przekazał rzecznik warmińsko-mazurskiej straży pożarnej st. kpt. Grzegorz Różański.

W Olsztynie przy ul. Jeziołowicza drzewo przewróciło się na dwa zaparkowane samochody. W Klugajnach w powiecie ostródzkim wiatr uszkodził część dachu na budynku wielorodzinnym, a w miejscowości Niedźwiedzkie w powiecie ełckim zerwał 30 metrów kwadratowych blaszanego dachu z budynku gospodarczego.

W Działdowie silny wiatr uszkodził dach budynku mieszkalnego. W Szczepankowie w powiecie iławskim z powodu silnych podmuchów przeniesiony i połamany został blaszany garaż.

Cyklon Ulf odszedł, nadciąga kolejny niż

Silny wiatr w piątek i sobotę w Polsce był związany z przemieszczającym się nad Europą cyklon Ulf. W niedzielę aura się uspokoiła, jednak ten stan w pogodzie nie potrwa długo. W poniedziałek wieczorem do naszego kraju ma dotrzeć kolejny niż, który ponownie spowoduje bardzo silny wiatr.

Czytaj więcej: Tomasz Wasilewski o pogodzie w Polsce. "Następna wichura idzie w naszą stronę"

Autorka/Autor:pp,anw,kw,as,ps

Źródło: PAP, tvnmeteo.pl, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: OSP Objazda, OSP Potęgowo, OSP Biesowice

Pozostałe wiadomości

Najgorętsze chwile czekają nas w połowie tygodnia. Jaka pogoda będzie w dalszej części lipca? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: temperatura osiągnie kolejny szczyt

Pogoda na 16 dni: temperatura osiągnie kolejny szczyt

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli na poniedziałek 15.07. W nocy burze zaczną powoli odsuwać się znad terenu Polski, a niebo będzie przeważnie pogodne. Również w dzień grzmoty spodziewane są tylko w nad niewielką częścią kraju. Na termometrach zobaczymy od 25 do 31 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - poniedziałek 15.07. Przeważnie pogodna noc, w dzień do 31 stopni

Pogoda na jutro - poniedziałek 15.07. Przeważnie pogodna noc, w dzień do 31 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

W niedzielę nad Polską przechodziły silne burze. Strażacy ponad 1700 razy wyjeżdżali do usuwania skutków nawałnic - najwięcej interwencji odnotowano na Ziemi Świętokrzyskiej, gdzie wiatr pozrywał dachy z budynków. Zdjęcia i nagrania dostaliśmy na Kontakt 24.

Ponad 1700 interwencji po burzach. Zniszczone budynki, powalone drzewa

Ponad 1700 interwencji po burzach. Zniszczone budynki, powalone drzewa

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W 11 województwach utrzymują się ostrzeżenia przed upałem. Miejscami temperatura może sięgać 35 stopni Celsjusza.

Uwaga na skwar. IMGW ostrzega

Uwaga na skwar. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Pleń został zaobserwowany w Dolinie Roztoki. Za to niezwykłe i wciąż słabo poznane zjawisko odpowiedzialne są larwy ziemiórki pleniówki. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Pełznąca masa w Dolinie Roztoki. Dokąd się kieruje?

Pełznąca masa w Dolinie Roztoki. Dokąd się kieruje?

Źródło:
Kontakt 24, Lasy Państwowe, tvnmeteo.pl

Martwe ryby pokryły brzegi jeziora San Antonio w Kalifornii. Co niezwykłe, masowe śnięcie dotknęło prawie wszystkich gatunków zamieszkujących zbiornik. Władze regionu sprawdzają, co zabiło zwierzęta, a na czas śledztwa jezioro i jego okolice zostały zamknięte dla odwiedzających.

Śnięte ryby pokryły brzegi. "Nigdy nie widzieliśmy takiego wymierania"

Śnięte ryby pokryły brzegi. "Nigdy nie widzieliśmy takiego wymierania"

Źródło:
Desert Sun,

Niebezpieczny pożar szaleje we wschodniej Kanadzie. Ogień pojawił się w okolicach miasta Labrador City w zeszłym tygodniu, ale w piątek na skutek niekorzystnych warunków pogodowych urósł w niezwykłym tempie. Akcja gaśnicza prowadzona jest jedynie z powietrza - na ziemi wciąż jest niebezpiecznie gorąco.

Ogień był już dogaszany. Nagle stał się "agresywnym piekłem"

Ogień był już dogaszany. Nagle stał się "agresywnym piekłem"

Źródło:
Reuters, CBC News

Z powodu ekstremalnych upałów w Rumunii obowiązują alerty pogodowe najwyższego stopnia. Do wtorku temperatura na dużym obszarze kraju może dochodzić nawet do 42 stopni Celsjusza. Według meteorologów mogą paść rekordy.

"Są spełnione warunki, by w wielu miejscowościach padły rekordy"

"Są spełnione warunki, by w wielu miejscowościach padły rekordy"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

- Zabytkowe ogrody Muzeum Łazienki Królewskie są zamknięte z uwagi na konieczność kontroli i usunięcia skutków nocnej bardzo intensywnej nawałnicy - przekazała w sobotę Anita Kacprzyk, przedstawicielka muzeum. Ogród zamknięty będzie również w niedzielę, odwołano zaplanowane w nim imprezy.

"Pracownicy nie pamiętają takiej skali zniszczeń". Łazienki Królewskie wciąż zamknięte

"Pracownicy nie pamiętają takiej skali zniszczeń". Łazienki Królewskie wciąż zamknięte

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

We Włoszech żar leje się z nieba. Władze odnotowały pierwsze tego lata zgony, których najbardziej prawdopodobną przyczyną był upał. W 11 miastach obowiązuje najwyższy, czerwony alert przed spiekotą. Media apelują do turystów o ostrożność podczas zwiedzania zabytków.

Antycyklon Charon we Włoszech. Gorąco zabiło dwie osoby

Antycyklon Charon we Włoszech. Gorąco zabiło dwie osoby

Źródło:
PAP, ilmeteo.it

Podczas burzy w Tomaszowie Mazowieckim (województwo łódzkie) w piątek wiatr zerwał dach i zniszczył elewację centrum handlowego przy placu Kościuszki. Nikt nie został poszkodowany - przekazała straż pożarna. Strażacy w regionie interweniowali blisko 500 razy.

Nawałnica zdemolowała centrum handlowe

Nawałnica zdemolowała centrum handlowe

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Z powodu nawałnicy, która spowodowała znaczne uszkodzenia drzewostanu, wprowadzono okresowy zakaz wstępu do lasów w trzech leśnictwach w województwie warmińsko-mazurskim. Ma on obowiązywać do końca lipca.

Zakaz wstępu do lasów w części jednego województwa

Zakaz wstępu do lasów w części jednego województwa

Źródło:
PAP

48-letni polski alpinista nie przeżył wypadku podczas wejścia na Dwie Wieże we wschodniej części Tatr Wysokich na Słowacji. O tragicznym zdarzeniu poinformowało słowackie pogotowie górskie.

Polak zginął w słowackich górach

Polak zginął w słowackich górach

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ulewne deszcze spowodowały, że w czwartek w Tatrach na Słowacji zeszła lawina błotna, w której życie straciły dwie kobiety. Na zdjęciach z miejsca zdarzenia widać, w jak trudnych warunkach musieli pracować ratownicy.

Lawina błotna w Tatrach. Zdjęcia z miejsca zdarzenia

Lawina błotna w Tatrach. Zdjęcia z miejsca zdarzenia

Źródło:
PAP, TVN24

Po ulewnych deszczach na ulicach miast meksykańskiego stanu Tamaulipas pojawiło się co najmniej 200 krokodyli - przekazały lokalne władze. Gady zostały odłowione i przeniesione w bezpieczne miejsce. Podkreślono jednak, że kolejne osobniki można nadal spotkać na obszarach zaludnionych.

Ponad 200 krokodyli na ulicach. Wszystko przez ulewy

Ponad 200 krokodyli na ulicach. Wszystko przez ulewy

Źródło:
CNN, CBS News

W czasie rutynowej misji rakiety Falcon 9 firmy SpaceX silnik drugiego stopnia uległ awarii - poinformował w piątek Reuters. To spowodowało, że Starlinki zostały umieszczone na niższej wysokości, niż planowano. Według agencji, to pierwsza usterka w rakiecie nośnej od ponad siedmiu lat.

Awaria silnika rakiety Falcon 9. Starlinki niżej niż zwykle

Awaria silnika rakiety Falcon 9. Starlinki niżej niż zwykle

Źródło:
PAP, Reuters

Stado grindwali długopłetwych zostało wyrzucone na brzeg szkockiego archipelagu Orkadów. Gdy weterynarze przybyli na miejsce, 65 spośród 77 osobników już nie żyło. Mimo wysiłków lekarzy i wolontariuszy, nie udało się uratować także pozostałych zwierząt. Podjęto decyzję o eutanazji.

Morze wyrzuciło na szkocki brzeg stado waleni. 77 zwierząt nie żyje

Morze wyrzuciło na szkocki brzeg stado waleni. 77 zwierząt nie żyje

Źródło:
PAP, BDMLR

Lawina ziemna zepchnęła dwa autobusy do rzeki w Nepalu. Pojazdami poruszało się ponad 60 osób, spośród których większość wciąż uznawana jest za zaginione. Akcję ratunkową utrudnia padający bez przerwy deszcz.

Lawina zepchnęła dwa autobusy do rzeki. Poszukują 60 osób

Lawina zepchnęła dwa autobusy do rzeki. Poszukują 60 osób

Źródło:
PAP, The Kathmandu Post

Trąba powietrzna pojawiła się w czwartek w powiecie suskim (Małopolskie). W związku z pogodą straż pożarna interweniowała w regionie prawie 400 razy.

Trąba powietrzna nad Małopolską. Nagranie

Trąba powietrzna nad Małopolską. Nagranie

Źródło:
tvnmeteo.pl, TVN24, Kontakt 24

Co czeka nas w pogodzie pod koniec lata i jesienią? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) opublikował długoterminową prognozę eksperymentalną na sierpień, wrzesień, październik i listopad. Dwa miesiące okażą się cieplejsze niż zazwyczaj, a dwa - bardziej wilgotne.

Gorąco wam? Może prognoza na jesień 2024 trochę was ochłodzi

Gorąco wam? Może prognoza na jesień 2024 trochę was ochłodzi

Źródło:
IMGW

U wybrzeży Japonii uratowana została kobieta, która przez 36 godzin dryfowała na morzu. Unosząc się na wodzie dzięki asekuracyjnej bojce, pokonała kilkaset kilometrów. Jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Dryfowała na bojce przez 36 godzin. Porwana przez fale kobieta uratowana

Dryfowała na bojce przez 36 godzin. Porwana przez fale kobieta uratowana

Źródło:
PAP, The Guardian

Pierwszy start rakiety Ariane 6 był widoczny na polskim niebie. Nietypowa smuga towarzysząca przelotowi okazała się efektem problemów technicznych, do których doszło podczas lotu. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Historyczny moment i poważna awaria widoczne na polskim niebie

Historyczny moment i poważna awaria widoczne na polskim niebie

Źródło:
Z głową w gwiazdach, Kontakt 24, tvnmeteo.pl

19 osób zmarło na skutek udaru słonecznego w Japonii, z czego sześć w samym Tokio. Od początku lipca kraj mierzy się z falą upałów - w niedzielę w mieście Shizuoka termometry pokazały 40 stopni Celsjusza. Jak ostrzegła Japońska Agencja Meteorologiczna, gorąco połączone z wysoką wilgotnością jest szczególnie niebezpieczne dla zdrowia.

Padły rekordy gorąca, ludzie trafili do szpitali. 19 osób nie żyje

Padły rekordy gorąca, ludzie trafili do szpitali. 19 osób nie żyje

Źródło:
CNA, NHK, The Japan Times

Europejska Agencja Kosmiczna potwierdziła sukces pierwszego lotu rakiety Ariane 6. Nie obyło się bez problemów - w trakcie umieszczania satelitów na orbicie doszło do awarii jednego z systemów. Pojazd ma zapewnić Europie niezależny dostęp do przestrzeni kosmicznej i możliwość wynoszenia różnorodnych ładunków na orbitę.

Pierwszy start Ariane 6. "Europa wróciła w kosmos", ale nie bez anomalii

Pierwszy start Ariane 6. "Europa wróciła w kosmos", ale nie bez anomalii

Aktualizacja:
Źródło:
ESA, PAP, space.com, Reuters, tvnmeteo.pl