Tysiące osób nadal bez prądu, opóźnionych kilkaset pociągów, strażak z obrażeniami. Wichury w Polsce

Aktualizacja:
Autor:
pp,anw,kw,as,ps
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, TVN24
Wichury przeszły przez Pomorze Zachodnie
Wichury przeszły przez Pomorze ZachodnieTVN24
wideo 2/9
TVN24Wichury przeszły przez Pomorze Zachodnie

Cyklon Ulf spowodował w Polsce wichury. Ich skutki to przewrócone drzewa i słupy, połamane gałęzie i uszkodzone budynki. Trzy osoby, w tym strażak ochotnik, odniosły obrażenia. W niedzielę rano bez prądu było ponad 13 tysięcy odbiorców - poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB). W Gdańsku ponownie otwarte są cmentarze komunalne oraz Park Oliwski, które zamknięto z uwagi na niebezpiecznie silny wiatr.

Z powodu silnego wiatru strażacy w sobotę otrzymali łącznie ponad 3387 zgłoszeń - poinformował w niedzielę rano rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Karol Kierzkowski. Najczęściej wyjeżdżano do przewróconych drzew, połamanych gałęzi, uszkodzonych budynków i zagrożeń, które wichury spowodowały na drogach. Rzecznik komendanta głównego PSP poinformował, że najwięcej zdarzeń odnotowano w województwach pomorskim - 1395, zachodniopomorskim - 368 i mazowieckiem - 362.

Jak przekazano w komunikacie, w zdarzeniach związanych z pogodą lekko ranne zostały trzy osoby, w tym jeden strażak OSP.

W piątek w związku z silnym wiatrem w całym kraju straż pożarna odnotowała 906 interwencji, również najwięcej z nich na Pomorzu - 314.

Dziesiątki tysięcy odbiorców bez prądu

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało, że w niedzielę według danych na godzinę 6.30, ze względu na szkody spowodowane silnym wiatrem, bez prądu pozostawało 13 tys. 100 odbiorców. W sobotę wieczorem bez dostępu do energii elektrycznej było około 20 tys. odbiorców.

Jak dodano w niedzielnym wpisie na Twitterze, o godz. 6.30 rano 401 pociągów było opóźnionych.

Zachodniopomorskie. Ranny strażak

Najmocniej wiało na północnym zachodzie kraju, w tym na Pomorzu Zachodnim, gdzie nad morzem porywy wiatru przekraczały 100 kilometrów na godzinę.

Strażak Ochotniczej Straży Pożarnej został ranny podczas przeprowadzania interwencji. Odniósł niegroźne obrażenia.

- Nie mamy osób które by zginęły w wyniku tych wichur, jest jeden poszkodowany, strażak ochotnik, ale to nie są jakieś wielkie obrażenia, więc myślę, że przy tej skali zjawiska i przy tylu uczestniczących w akcjach to jest bilans naprawdę dobry - stwierdził Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski. - Mobilizacja ze strony służb była bardzo duża, ale także bardzo odpowiedzialne zachowanie mieszkańców pozwoliło uniknąć tych najbardziej tragicznych sytuacji - dodawał.

Jak mówił Tomasz Kubiak z Komendy Głównej PSP w Szczecinie, interwencje polegały głównie na usuwaniu powalonych drzew i gałęzi zalegających na ciągach komunikacyjnych. - Otrzymaliśmy również kilkanaście zdarzeń związanych z brakiem dostawy prądu do urządzeń medycznych gdzie użyczyliśmy agregatów prądotwórczych do pracy respiratorów - dodał.

We wsi Grabowo w powiecie stargardzkim uszkodzone zostały dachy - jeden budynku gospodarczego, drugi mieszkalnego. Fragmenty jednego z nich zakleszczyły psa. Strażacy uratowali zwierzę.

Na drodze A6 w Szczecinie drzewo spadło na jadący samochód. W Łubowie w powiecie szczecineckim zawaliła się ściana szczytowa nieużywanego budynku gospodarczego.

Silny wiatr w Szczecinie
Silny wiatr w SzczecinieTVN24
Skutki wichur na Pomorzu Zachodnim
Pomorze Zachodnie. Skutki wichurTVN24

Pomorze. Ranna jedna osoba

Do godziny 7.30 w sobotę na terenie woj. pomorskiego większość zdarzeń związanych z pogodą wystąpiła na terenach gmin Ustka, Smołdzino, Główczyce i Kępice oraz w Słupsku. - Akcje związane były głównie z usuwaniem drzew i gałęzi, które spadły na drogi, chodniki i posesje oraz linie energetyczne. Jak zwykle strażacy interweniowali także zabezpieczając luźne i naderwane elementy budynków, tablic reklamowych i informacyjnych - powiedział mł. kpt. Piotr Basarab.

W Tczewie o godz. 4. nad ranem samochód wjechał w leżący na ziemi konar. Wskutek tego zdarzenia jedna osoba została ranna.

Od niedzieli z powrotem otwarte są cmentarze komunalne oraz Park Oliwski w Gdańsku. Poinformowała w niedzielę rano o tym rzeczniczka prasowa Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni Magdalena Kiljan. W sobotę rano park i nekropolie zostały zamknięte z uwagi na wichury.

Na cmentarzu Łostowickim oraz Centralnym Srebrzysko nadal obowiązuje jednak zakaz wjazdu samochodów. Wiatr połamał tam niektóre drzewa, niszcząc część nagrobków.

Skutki wichur w SłupskuOSP Objazda, OSP Potęgowo, OSP Biesowice
Strażacy usuwają powalone drzewa w Nowym Dworzem GdańskimTVN24

Warmia i Mazury. Drzewo zawaliło się na tory kolejowe

W okolicach stacji Bujaki k. Nidzicy (woj. warmińsko-mazurskie) wskutek silnego wiatru drzewo zerwało linię energetyczną i przewróciło się na tory - podała straż pożarna. Jak podała straż pożarna, z powodu zerwanej linii energetycznej i drzewa leżącego na torach pociąg relacji Olsztyn Główny - Kraków Główny utknął pomiędzy stacjami Bujaki i Dobrzyń, tj. około 300 metrów od stacji Bujaki. W pociągu przebywało 176 pasażerów, nie było osób poszkodowanych. PKP zorganizowało transport zastępczy - przekazał rzecznik warmińsko-mazurskiej straży pożarnej st. kpt. Grzegorz Różański.

W Olsztynie przy ul. Jeziołowicza drzewo przewróciło się na dwa zaparkowane samochody. W Klugajnach w powiecie ostródzkim wiatr uszkodził część dachu na budynku wielorodzinnym, a w miejscowości Niedźwiedzkie w powiecie ełckim zerwał 30 metrów kwadratowych blaszanego dachu z budynku gospodarczego.

W Działdowie silny wiatr uszkodził dach budynku mieszkalnego. W Szczepankowie w powiecie iławskim z powodu silnych podmuchów przeniesiony i połamany został blaszany garaż.

Cyklon Ulf odszedł, nadciąga kolejny niż

Silny wiatr w piątek i sobotę w Polsce był związany z przemieszczającym się nad Europą cyklon Ulf. W niedzielę aura się uspokoiła, jednak ten stan w pogodzie nie potrwa długo. W poniedziałek wieczorem do naszego kraju ma dotrzeć kolejny niż, który ponownie spowoduje bardzo silny wiatr.

Czytaj więcej: Tomasz Wasilewski o pogodzie w Polsce. "Następna wichura idzie w naszą stronę"

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp,anw,kw,as,ps

Źródło: PAP, tvnmeteo.pl, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: OSP Objazda, OSP Potęgowo, OSP Biesowice

Pozostałe wiadomości

IMGW ostrzega przed niebezpieczną aurą. W części kraju obowiązują alerty meteorologiczne drugiego i pierwszego stopnia przed roztopami. Wydano również ostrzeżenia przed silnym wiatrem. Sprawdź, gdzie pogoda może być zagrożeniem.  

Niebezpieczna odwilż. Miejscami drugi stopień alertów IMGW

Niebezpieczna odwilż. Miejscami drugi stopień alertów IMGW

Aktualizacja:
Autor:
jdw
Źródło:
IMGW

W poniedziałek rano dwa samochody uderzyły w drzewo, które runęło na drogę w Bystrej koło Bielska-Białej. Drzewo najprawdopodobniej złamało się pod naporem wiatru. Zerwane zostały też przewody wysokiego napięcia.

Wiatr przewrócił drzewo na Śląsku. Uderzyły w nie dwa samochody

Wiatr przewrócił drzewo na Śląsku. Uderzyły w nie dwa samochody

Autor:
map
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

W nocy z poniedziałku na wtorek asteroida przeleci tuż przed Betelgezą, jedną z najjaśnieszych gwiazd naszego nieba, znajdującą się w gwiazdozbiorze Oriona. Kto będzie miał szansę na oglądanie tego niezwykłego wydarzenia?

Nocą jedna z najjaśniejszych gwiazd na naszym niebie na chwilę "zniknie"

Nocą jedna z najjaśniejszych gwiazd na naszym niebie na chwilę "zniknie"

Aktualizacja:
Autor:
map
Źródło:
space.com

Istnieje duże, graniczące z pewnością, że zjawisko El Nino będzie się utrzymywać na półkuli północnej przez całą zimę - ocenili eksperci Japońskiej Agencji Meteorologicznej (JAM). Azjatyccy eksperci oszacowali również prawdopodobieństwo kontynuacji anomalii do wiosny.  

Jak duże jest ryzyko, że El Nino utrzyma się zimą i wiosną? Wyliczenia Japończyków

Jak duże jest ryzyko, że El Nino utrzyma się zimą i wiosną? Wyliczenia Japończyków

Autor:
jdw
Źródło:
Reuters, TVN24.pl

Ratownicy alarmują przed trudnymi warunkami na szlakach górskich w Tatrach i Karkonoszach. Rano na szczycie Kasprowego Wierchu leżało 76 cm śniegu, temperatura wynosiła -16 stopni Celsjusza.

Głębokie zaspy, ryzyko schodzenia lawin. W górach jest niebezpiecznie

Głębokie zaspy, ryzyko schodzenia lawin. W górach jest niebezpiecznie

Autor:
jdw
Źródło:
PAP

Pogoda na dziś. W poniedziałek 11.12 termometry pokażą maksymalnie od 1 do 9 stopni Celsjusza, a niebo okaże się bezchmurne. Warunki biometeorologiczne będą niekorzystne.

Pogoda na dziś - poniedziałek, 11.12. Opady różnego rodzaju i niekorzystny biomet

Pogoda na dziś - poniedziałek, 11.12. Opady różnego rodzaju i niekorzystny biomet

Autor:
anw
Źródło:
tvnmeteo.pl

Jakiej pogody możemy się spodziewać w nowym roku? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) opublikował długoterminową eksperymentalną prognozę pogody na styczeń, luty, marzec i kwiecień 2024. Jeden z tych miesięcy zapowiada się cieplejszy, a jeden zimniejszy niż zazwyczaj.

Eksperymentalna prognoza długoterminowa IMGW. Pogoda na styczeń, luty, marzec i kwiecień

Eksperymentalna prognoza długoterminowa IMGW. Pogoda na styczeń, luty, marzec i kwiecień

Autor:
anw
Źródło:
IMGW

Do Polski zmierza ciepło z zachodu - będzie prawie 10 stopni. Co jeszcze czeka nas w pogodzie w ciągu kolejnych dni? Jakie będą święta Bożego Narodzenia? Sprawdź długoterminową prognozę pogody.

Pogoda na 16 dni: Koniec grudniowej zimy. Czy na długo?

Pogoda na 16 dni: Koniec grudniowej zimy. Czy na długo?

Autor:
Tomasz
Wasilewski
Źródło:
tvnmeteo.pl

W kierunku australijskiego stanu Queensland przesuwa się silny cyklon tropikalny Jasper. Meteorolodzy ostrzegają przed ulewnymi opadami deszczu, powodziami i silnym wiatrem. Mieszkańcy zaczęli robić zapasy, półki w niektórych sklepach opustoszały.

Puste półki w supermarketach. Szykują się na uderzenie cyklonu

Puste półki w supermarketach. Szykują się na uderzenie cyklonu

Autor:
ps
Źródło:
ABC, 9news.com.au, CNN, PAP, tvnmeteo.pl

Z badania przeprowadzonego przez międzynarodowy zespół naukowców wynika, że oceany są w stanie zmagazynować pochodzący z atmosfery dwutlenek węgla o około 20 procent więcej, niż wynika z raportu opracowanego przez Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC). Artykuł na ten temat opublikowano na łamach "Nature".

Badacze: oceany mogą gromadzić 20 procent węgla więcej, niż szacowano

Badacze: oceany mogą gromadzić 20 procent węgla więcej, niż szacowano

Autor:
anw
Źródło:
PAP, Nature

Zbliża się grudniowa "noc spadających gwiazd". Już w przyszłym tygodniu nastąpi maksimum roju Geminidów. W ciągu godziny możemy zobaczyć 120 przecinających niebo meteorów.

Niebawem deszcz meteorów. Niebo rozświetlą Geminidy

Niebawem deszcz meteorów. Niebo rozświetlą Geminidy

Autor:
ps
Źródło:
tvnmeteo.pl, livescience.com

Pogoda na święta Bożego Narodzenia. Jak zapowiada rzecznik prasowy IMGW Grzegorz Walijewski, święta spędzimy raczej w jesiennej aurze. Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton Pyziołek zwraca jednak uwagę na to, że amerykański model pogodowy zakłada trochę inny scenariusz.

Pogoda na święta Bożego Narodzenia. "Możemy się znaleźć między młotem a kowadłem"

Pogoda na święta Bożego Narodzenia. "Możemy się znaleźć między młotem a kowadłem"

Autor:
map
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Sześć osób nie żyje, a ponad 20 jest rannych po przejściu tornada przez centrum stanu Tennessee w USA. Jak poinformowały lokalne władze, wiele domów zostało zniszczonych, a dziesiątki tysięcy mieszkańców pozostaje bez prądu.

Tornada w Tennessee. Nie żyje sześć osób, ponad 20 jest rannych

Tornada w Tennessee. Nie żyje sześć osób, ponad 20 jest rannych

Autor:
bp//mrz
Źródło:
PAP, Reuters

Jadący na motocyklach żołnierze żandarmerii wojskowej w Brazylii mieli niecodziennego towarzysza. Tuż obok nich pojawiła się niebiesko-żółta papuga ara. Udało się to uwiecznić na nagraniu.

Papuga dołączyła do patrolu. Zobacz nagranie

Papuga dołączyła do patrolu. Zobacz nagranie

Autor:
ps
Źródło:
Reuters

W Rzymie, Mediolanie, Wenecji, Turynie i Bolonii aktywiści klimatyczni wlali w sobotę do rzek i kanałów substancję, barwiąc wodę na zielono. Ich akcja przy wykorzystaniu nieszkodliwego, jak zapewniono, środka była wyrazem protestu wobec braku konkretnych rezultatów konferencji klimatycznej COP28, trwającej w Dubaju.

Rzeki i kanały zafarbowane na zielono. "Rząd mówi, Ziemia tonie"

Rzeki i kanały zafarbowane na zielono. "Rząd mówi, Ziemia tonie"

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes

Dobór pompy ciepła to zadanie, które należy zlecić wykwalifikowanemu specjaliście. Zaproponuje on urządzenie dostosowane do zapotrzebowania na ciepło budynku oraz potrzeb jego mieszkańców. Istnieje jednak kilka ważnych aspektów, na które przyszli użytkownicy powinni zwrócić szczególną uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie urządzenia. 

Pompa ciepła - na co zwrócić uwagę przy jej doborze?

Pompa ciepła - na co zwrócić uwagę przy jej doborze?

Autor:
red.
Źródło:
viessmann.pl

Ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR podnieśli do drugiego stopnia zagrożenie lawinowe w rejonie Babiej Góry. W partiach szczytowych leży prawie metr śniegu.

Większe ryzyko lawin na Babiej Górze. Ostrzeżenie dla turystów

Większe ryzyko lawin na Babiej Górze. Ostrzeżenie dla turystów

Autor:
ps
Źródło:
PAP

Decydując się na montaż urządzeń zwiększających efektywność energetyczną budynku, takich jak pompy ciepła, moduły fotowoltaiczne czy nowoczesne kotły gazowe, warto skorzystać z programów dofinansowania do ich zakupu i montażu. Wśród nich znajdziemy programy oferujące dotacje zarówno skierowane do właścicieli nowych budynków, jak i tych poddawanych termomodernizacji. 

Dotacje do źródeł energii dla domów jednorodzinnych

Dotacje do źródeł energii dla domów jednorodzinnych

Autor:
red.
Źródło:
viessman.pl

W parku rozrywki w Orlando przyszedł na świat biały aligator. Gad nie jest albinosem, cierpi na leucyzm. Pracownicy szukają teraz dla nowego podopiecznego odpowiedniego imienia.

W Orlando wykluł się niezwykły aligator leucystyczny

W Orlando wykluł się niezwykły aligator leucystyczny

Autor:
anw
Źródło:
Reuters, CNN

Choć należą do tej samej rodziny, w otoczeniu innych ptaków wrony i sójki przejawiają diametralnie różne zachowania względem jedzenia - oceniają autorzy pracy opublikowanej na łamach czasopisma naukowego "PLOS One".

Które z tych ptaków są bardziej wybredne - sójki czy wrony?

Które z tych ptaków są bardziej wybredne - sójki czy wrony?

Autor:
jdw
Źródło:
Science Daily, TVN24.pl

Uznawane w starożytnym Egipcie za wcielenie boga Thota pawiany, mimo otaczającego je kultu, za życia cierpiały z powodu nieodpowiednich warunków bytowych - wskazują wyniki badania opublikowanego na łamach czasopisma naukowego "PLOS One". W ramach pracy przeanalizowano zmumifikowane szczątki co najmniej 36 zwierząt.  

Były czczone, ale życia nie miały łatwego. Zbadano szkielety starożytnych pawianów

Były czczone, ale życia nie miały łatwego. Zbadano szkielety starożytnych pawianów

Autor:
jdw
Źródło:
Live Science, PLOS One

Ogromne ilości martwych ryb pokryły plażę w północnej Japonii. Władze poinformowały, że przyczyna masowej śmierci nie jest znana. Do mieszkańców zaapelowano o niejedzenie ich.

Morze wyrzuciło tysiące martwych ryb

Morze wyrzuciło tysiące martwych ryb

Autor:
ps
Źródło:
Reuters, AP

Ukraińscy policjanci na zachodzie kraju dokonali nieoczekiwanego odkrycia po zatrzymaniu jednego z aut. Pod maską samochodu znajdował się mały kot, który przejechał w ten sposób ponad 200 kilometrów.

Przejechał pod maską samochodu ponad 200 kilometrów

Przejechał pod maską samochodu ponad 200 kilometrów

Autor:
ps
Źródło:
PAP, rbc.ua

Małże z gatunku przyszynka szlachetna, których liczebność w rejonie wybrzeży Chorwacji gwałtownie spadała od 2016 roku, zaskoczyły biologów morskich wzrostem swojej liczebności.

Nawet 120-centymetrowe małże znów widywane w Chorwacji

Nawet 120-centymetrowe małże znów widywane w Chorwacji

Autor:
jdw
Źródło:
Reuters, TVN24.pl

Ulewne deszcze nawiedziły Mahe, największą wyspę Seszeli. Opady doprowadziły do powodzi i osuwiska, w wyniku którego zniszczone zostały domy i budynki przemysłowe. Prezydent Wavel Ramkalawan ogłosił stan wyjątkowy. Zginęły trzy osoby.  

Głaz zwalił się na dom, zginęły dwie osoby. Potężne załamanie pogody na Seszelach

Głaz zwalił się na dom, zginęły dwie osoby. Potężne załamanie pogody na Seszelach

Autor:
jdw
Źródło:
Reuters, TVN24.pl

Tragiczny los spotyka zwierzęta żyjące w Parku Narodowym Hwange w Zimbabwe. Dotkliwa susza spowodowała obniżenie wód gruntowych, z których czerpana jest woda do wodopojów. Ekolodzy informują, że padło kilkadziesiąt słoni.

Zwierzęta padają z pragnienia. "Doświadczyliśmy skutków zmian klimatu"

Zwierzęta padają z pragnienia. "Doświadczyliśmy skutków zmian klimatu"

Autor:
ps
Źródło:
PAP, Reuters

Ostatni raz średni poziom dwutlenku węgla w atmosferze był równy jego obecnym wartościom 14-16 milionów lat temu - oceniają autorzy pracy opublikowanej w piątek w czasopiśmie naukowym "Science". Badacze przestrzegają przed dalszym zwiększaniem emisji gazów cieplarnianych. 

Naukowcy: dwutlenku węgla w atmosferze jest tyle, co nawet 16 milionów lat temu

Naukowcy: dwutlenku węgla w atmosferze jest tyle, co nawet 16 milionów lat temu

Autor:
jdw
Źródło:
Live Science, Science

Podczas wykopalisk na terenie ruin starożytnych Pompejów archeolodzy znaleźli pozostałości piekarni. Niewolnicy razem z osłami byli w niej zamykani i zmuszani do mielenia ziarna do produkcji chleba - poinformowała w piątek dyrekcja parku archeologicznego.

Piekarnia, która była więzieniem. "Wstrząsający aspekt niewolnictwa"

Piekarnia, która była więzieniem. "Wstrząsający aspekt niewolnictwa"

Autor:
ps
Źródło:
PAP, Reuters