W czasie upałów, nawet jeżeli uwielbiamy tropikalny klimat, trudno wytrzymać, gdy zamiast na plaży jesteśmy w mieście. Gdy temperatura powietrza oscyluje na poziomie 30 stopni Celsjusza, nietrudno poważnie zapaść na zdrowiu. Dlatego podpowiadamy, jak tego uniknąć i bezpiecznie przetrwać najgorętsze dni.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
Upały najgorzej znoszą osoby starsze i dzieci, ale także młodzi i dorośli, cieszący się dobrą kondycją i doskonałym zdrowiem. W upalne dni tracimy od 1,5 do 2 litrów wody i nietrudno się odwodnić. Objawami tego stanu są zawroty głowy i ogólne osłabienie, a w skrajnych przypadkach utrata przytomności. W konsekwencji odwodnienie może skończyć się nawet śmiercią.
O czym warto więc wiedzieć i pamiętać, aby przetrwać gorące dni bez uszczerbku na zdrowiu?
1. Pij jak najwięcej
Z wody się składamy i długo dostępu do niej pozbawieni opadamy z sił, finalnie umierając. Nie przyjmując zbyt długo jakichkolwiek płynów, zwłaszcza w upały, ryzykujemy poważnym odwodnieniem organizmu.
- Człowiek normalnie powinien spożywać od półtora do dwóch litrów wody dziennie, a w trakcie takich upałów, gdy wykazujemy aktywność fizyczną, to zapotrzebowanie wzrasta nawet do 8 litrów na dobę - wyjaśniał kardiolog, Piotr Gryglas.
Dobrym pomysłem są także napoje izotoniczne, chociaż nie wszystkie.
Najlepsze są te, które sami sobie przygotujemy w domu (np. woda z miodem, cytryną i solą). Uzupełnią makroskładniki utracone przez organizm z potem. Warto na nasz izotonik wybierać butelkę szklaną zamiast plastikowej, nie tylko przez wzgląd na środowisko, a nasze zdrowie.
Z kolei najgorszym pomysłem jest gaszenie pragnienia alkoholem czy napojami gazowanymi lub słodzonymi sokami. Wymienione płyny tuczą, jednocześnie niezbyt dobrze nas nawadniając.
2. Jedz właściwie
Podczas upałów kluczowa jest także dieta. Pocąc się tracimy tym sposobem z organizmu sód, a z moczem zaś wydalamy potas i magnez. Bardzo ważnym jest więc uzupełnianie ich poziomu, m.in. jedzeniem.
Doskonałym pomysłem jest spożywanie owoców dostarczających wodę (np. arbuz, mango) oraz koktajli. Warto polubić buraki, bo to warzywo będące skarbnica cennych pierwiastków, takich jak: żelazo, wapń, magnez, potas, mangan, sód, miedź, chlor, fluor, cynk, bor, lit, molibden, kobalt oraz rubid i cez, które są rzadko w warzywach spotykane. Warto także jeść owoce cytrusowe, które schładzają organizm i unikać ciężkostrawnych, smażonych potraw.
Co jeść i pić w upały podpowiadała dietetyk Aneta Łańcuchowska:
3. Odpowiednio się ubieraj
W czasie upałów kluczowy jest także ubiór, będąc czynnikiem powodującym, że mniej lub bardziej będziemy się pocić. Bardziej spocimy się w ciemnych, obcisłych ubraniach z materiałów nieprzewiewnych, a mniej zakładając ubrania w jasnych kolorach, o luźniejszym kroju, wykonanych z naturalnych i/lub oddychających materiałów.
Wychodząc na słońce obowiązkowo należy chronić głowę np. kapeluszem lub lekką chustą, owiniętą wokół.
4. Schładzaj powietrze
Zadbaj, aby w pracy nie siedzieć w plamie słońca cały dzień. Jeżeli akurat w ramach codziennych obowiązków musisz krążyć po mieście wiedz, że od czasu do czasu powinno się po prostu odpocząć w klimatyzowanym lokalu - np. galerii handlowej czy kawiarni lub restauracji. Wystarczy 40 minut, żeby organizm się schodził. Z kolei będąc w domu włącz wiatrak, który na jakiś czas da odczucie chłodu.
5. Unikaj słońca
Między godziną 10 a 16 unikaj dłuższego przebywania na słońcu i zwiększonej aktywności fizycznej. Promieniowanie UV jest wtedy największe i najbardziej niebezpieczne dla naszego zdrowia. Jeśli chcesz np. pobiegać, rób to z głową, mówią biegacze Aneta i Michał Kaczmarkowie.
Autor: msb/jap / Źródło: TVN Meteo Active
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock