Dzieci starszych matek są zdrowsze, wyższe i lepiej wykształcone od dzieci urodzonych przez stosunkowo młode kobiety, oświadczyli naukowcy. Stwierdzili, że chociaż zajście w ciążę przez kobietę w dojrzałym wieku wiąże się z pewnym ryzykiem, to i tak przeważają nad nim korzyści, jakie wynikają z późnego macierzyństwa.
TVN METEO ACTIVE TO NAJBARDZIEJ WIARYGODNE INFORMACJE O ZDROWYM STYLU ŻYCIA! JAK OGLĄDAĆ TVN METEO ACTIVE?
Późne macierzyństwo nie jest złe, twierdzą badacze. Według nich wpływa na to poprawa warunków społecznych i ekonomicznych na przestrzeni ostatnich lat. Mówiąc wprost: zajście w późniejszym wieku w ciążę jest po prostu bardziej opłacalne.
Stoi to w pewnej sprzeczności względem dość często podkreślanego argumentu, jakoby kobiety zwlekające z zajściem w ciążę ryzykowały zdrowiem dziecka.
W kontrze
Zaawansowany wiek kobiety ciężarnej uznaje się za czynnik potęgujący ryzyko wystąpienia nieprawidłowości rozwojowych u dziecka, a także "wyciągający" na wierzch genetyczne "pakiety" w postaci zespołu Down'a czy przekazanie genów skutkujących rozwojem choroby Alzheimera, nadciśnienia czy cukrzycy.
Jednakże zajście w ciążę w późniejszym wieku to nie tylko ryzykowanie zdrowiem dziecka. Badania przeprowadzone przez Mikko Myrskyla, dyrektora Instytutu Badań Demograficznych Max'a Plancka (Max Planck Institute for Demographic Research, w skrócie MPIDR) we współpracy z Kieron Barclay'em z Londyńskiej Szkoły Ekonomicznej wykazały, że późne macierzyństwo jest korzystne dla dziecka.
Wyniki opublikowano na łamach magazynu "Population and Development Review".
Im później, tym lepiej?
Warunki socjalne oraz poziom opieki zdrowotnej podnosi się sukcesywnie w wielu krajach. Badacze zwrócili uwagę, że poprzednie badania, na podstawie których oświadczono jakoby lepsze dla matki i dziecka jest wczesne macierzyństwo, pominęły ów fakt.
Nie sposób jednak nie dostrzec i odmówić im ważności. Decydując się na zajście w ciążę np. 10 lat później oznacza, że kobieta przez dekadę doświadcza szeregu istotnych zmian na płaszczyźnie ekonomiczno-społecznej. Rodząc o dekadę później sprowadza dziecko na świat zupełnie inny, niż ten, z jakimi do czynienia miały chociażby dzieci jej wcześniej rodzących koleżanek. Inna jest bowiem sytuacja ekonomiczna w kraju, jak i jej własna.
Zmiana perspektywy
Badania pod przewodnictwem dyrektora MPIDR, które na kwestię późnego macierzyństwa patrzyły m.in. z tej właśnie perspektywy, wskazały, że późnego macierzyństwa nie należy postrzegać jako potencjalnie zagrażającego zdrowiu dziecka, ponieważ im starszy układ rozrodczy, tym wyższe ryzyko wystąpienia patologii ciążowych. Zwłaszcza, że dzieci starszych matek rodzą się zdrowe, wyższe i otrzymują lepsze wykształcenie.
Badacze wskazali, że ryzyko wynikające z późnego macierzyństwa jest na ogół umowne i zazwyczaj mniejsze, od korzyści jakie dziecku daje bycie urodzonym przez kobietę w zaawansowanym wieku.
Dekada robi różnicę
- Prosty przykładem jest pomyślenie, że kobieta urodzona w 1950 roku decydując się na zajście w ciążę w wieku lat 20, urodziła dziecko w 1970 roku. A dziecko urodzone przez jej rówieśniczkę późno decydującą się na zostanie matką, przychodzi na świat w 1990 roku - zauważył Myrskyla. - Te 20 lat dzielące dzieci robi ogromną różnicę - zaznaczył, powołując się na ilość zmian, jakie zaszły w ciągu tych dwóch dekad. Wskazał, że większe szanse na otrzymanie edukacji wyższej mają dzieci urodzone w 1990 roku, niż te o 20 lat od nich starsze.
Miliony ankietowanych
Zespół swoje wnioski oparł na analizie danych od 1,5 mln szwedzkich kobiet i mężczyzn, urodzonych w latach 1960 - 1991. Pozyskano je celem zbadania zależności między wiekiem matki w chwili narodzin dziecka, a wzrostem dziecka, poziomem jego sprawności fizycznej, wyników w szkole i poziomu wykształcenia.
Wysoki wzrost i sprawność fizyczna mają pozytywne przełożenie na zdrowie ogólne, a dobre wykształcenie jest czynnikiem nierzadko determinującym powodzenie ekonomiczne w dorosłym życiu, dzięki możliwości aplikowania na dobrze płatne stanowiska.
Wyższy wiek, czyli wzrost i stopnie
Uczeni odkryli, że dzieci kobiet rodzących w wieku około lub po 40. roku życia, są wyższe, podobnie jak ich stopnie w szkole, w porównaniu z resztą rówieśników. Były również bardziej skłonne aby kontynuować edukację aplikując na studia.
- Dobrym przykładem jest rodzeństwo, które różni 10 lat. Zaobserwowaliśmy, że młodsze, urodzone przez matkę w wieku około lat 40, średnio o rok lub dłużej się kształci od starszego - wskazał Myrskyla.
Rodzeństwa pod lupą
Szczegółowo analizowano bowiem rodzeństwa różniące się wiekiem, ale poczęte przez tych samych rodziców, ponieważ ich geny są w 50 proc. takie same i wychowują się pod kuratelą tych samych ludzi.
- Porównując ze sobą rodzeństwa można określić rzeczywisty wpływ wieku matki. Dzięki temu, że dorastali w tym samym domu, wynik nie jest zakłócony przez czynniki rozpraszające - zaznaczył Kieron Barclay z Londyńskiej Szkoły Ekonomicznej.
Odczarować pogląd
- Nasze wyniki jednoznacznie dowodzą przewagi korzyści wynikającej z późnego macierzyństwa, nad ryzykiem, jakie się z nim wiąże - podkreślił. - Ludzie wiedzą, jakie ryzyko wiąże się z późnym rodzicielstwem, ale nie są świadomi korzyści, jakie się z nim wiążą - dodał Barclay.
Ale bez względu na wiek matki nieprawidłowa dieta dziecka może doprowadzić do nadwagi albo otyłości. Dlatego warto wiedzieć, jak powinna wyglądać dieta najmłodszych członków rodziny, aby kilogramów było tyle, ile być powinno:
Autor: stella/jap / Źródło: science daily
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock