Samorządowcy, byli wojewodowie, profesorowie wyższych uczelni - premier Beata Szydło wręczyła we wtorek akty powołania szesnastu nowym wojewodom. Nazwiska mniej i bardziej znane, nauczyciele, dyrektorzy, kibice, działacze "S" - życiorysy nowych przedstawicieli rządu w terenie przybliżamy na tvn24.pl.
- Jesteście państwo przedstawicielami rządu. Będziecie państwo mieli wielkie zadanie, ale i też wielką odpowiedzialność. Myślę, że każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że naszym zadaniem jest dobrze wypełniać obowiązki, które zostały nam powierzone - powiedziała premier Beata Szydło podczas uroczystości powołania wojewodów.
Premier podkreśliła, że wymaga tego, aby nowi wojewodowie kierowali się dewizą, która przyświeca jej rządowi, czyli: "praca, pokora i służenie obywatelom".
NA tvn24.pl PRZYBLIŻAMY ŻYCIORYSY NOWYCH WOJEWODÓW:
PODLASKIE
Nowym wojewodą podlaskim został Bohdan Paszkowski (w 2007 r. sprawował już ten urząd przez 10 miesięcy – red.). Oznacza to, że będzie musiał pożegnać się z mandatem senatora. Paszkowski w poprzednich wyborach został wybrany na trzecią kadencję. - Pewne propozycje trzeba przyjąć, biorąc pod uwagę, że się funkcjonuje wspólnie i wspólnie się działa na rzecz określonego programu - mówił.
W czasach studenckich był działaczem opozycji, należał do Ruchu Solidarności Młodych.
LUBELSKIE
Na wybór jego kandydatury, według politologów, miał mieć wpływ tytuł naukowy.
ŁÓDZKIE
Zbigniew Rau - profesor prawa i b. senator PiS został nowym wojewodą łódzkim. Zbieżność imion i nazwisk z byłym wiceministrem w rządzie Jarosława Kaczyńskiego jest przypadkowa.
Nowy wojewoda ma 60 lat, ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Łódzkim, jest laureatem licznych grantów i nagród naukowych.
DOLNOŚLĄSKIE
Radny wojewódzki Prawa i Sprawiedliwości Paweł Hreniak został nowym wojewodą dolnośląskim. Z PiS związany od momentu powstania partii, to doświadczony i aktywnym samorządowiec.
W pracy samorządowej szczególną uwagę poświęcał zagadnieniom zdrowia i polityki społecznej. 36-letni Hreniak z wykształcenia jest politologiem i ekonomistą. Był szefem regionalnej kampanii prezydenckiej Lecha Kaczyńskiego (w 2005 r.) i Jarosława Kaczyńskiego (w 2010 r.).
ŚWIĘTOKRZYSKIE
Wojewodą świętokrzyskim została kobieta - Agata Wojtyszek, wicestarosta starachowicki i radna powiatu starachowickiego. Wojtyszek należy do NSZZ Solidarność.
48-letnia nowa wojewoda przez lata była nauczycielem matematyki i informatyki. Wojtyszek śpiewa w Chórze Meridies. Interesuje się turystyką pieszą i rowerową. Jest także kibicem siatkówki i popularnej w regionie piłki ręcznej.
WIELKOPOLSKIE
Dotychczasowy radny wielkopolskiego sejmiku Zbigniew Hoffmann (PiS) został nowym wojewodą wielkopolskim. Oceniany jest jako sprawny polityk, osoba doświadczona i o wyważonych poglądach. Łączy go wieloletnia znajomość z prezydentem Poznania Jackiem Jaśkowiakiem (PO).
- Ze Zbyszkiem razem się wychowywaliśmy, nasze mamy do dziś się przyjaźnią. Kiedyś jeździłem na rowerze Zbyszka – bo on miał, a ja nie. Nie przypuszczałem, że ja zostanę prezydentem Poznania, a on wojewodą wielkopolskim. Skoro ponad 40 lat temu nam się dobrze współpracowało, liczę na to, że i teraz nie będzie sporów - powiedział Jaśkowiak.
Zbigniew Hoffmann w wolnym czasie słucha muzyki klasycznej i jazzu. Kolekcjonuje płyty. Jest kibicem Lecha Poznań.
OPOLSKIE
Czubak ma 42 lata, pochodzi ze Strzelec Opolskich, a z regionalnym PiS jest związany od 13 lat. Jesienią ub.r. bez powodzenia ubiegał się m.in. o fotel burmistrza Strzelec Opolskich. Był jednym z pięciu kandydatów, uzyskał poparcie nieco ponad 6 proc wyborców (566 głosów).
POMORSKIE
48-letni Dariusz Drelich, przewodniczący klubu radnych PiS w Radzie Powiatu Gdańskiego, został nowym wojewodą pomorskim. Jego kandydatura została wcześniej odrzucona przez regionalne struktury PiS.
Podczas listopadowych obrad władz pomorskich PiS, które rekomendowały kandydatury na funkcję wojewody, Drelich uzyskał najsłabszy wynik - 3 głosy (na 16 głosujących) - a stanowisko to ma zawdzięczać staraniom b. europosłanki PiS Hanny Foltyn-Kubickiej.
W tle swojego profilu na Facebooku Drelich umieścił swoje zdjęcie z ministrem obrony narodowej Antonim Macierewiczem oraz słowa Thomasa Jeffersona: "Kiedy niesprawiedliwość staje się prawem, opór staje się obowiązkiem". Jest żonaty, ma jedno dziecko.
MAŁOPOLSKIE
Krakowski radny PiS Józef Pilch został powołany na stanowisko wojewody małopolskiego. Pilch jest członkiem PiS, nie należał wcześniej do innych partii, działał w Solidarności. Podkreśla, że jego przyjacielem i "guru" był poseł Zbigniew Wassermann, który zginął w katastrofie smoleńskiej.
Kandydatura Pilcha uważana była za najpoważniejszą spośród czterech osób rekomendowanych na to stanowisko przez małopolskie struktury PiS.- Jestem osobą, która umie się dogadywać ze wszystkimi ludźmi. Nie chodzi o to, żebyśmy się boksowali, tylko wspólnie pracowali dla dobra Polski i Małopolski - powiedział nowy wojewoda małopolski. Pilch zapowiedział, że będzie często podróżował po Małopolsce, aby poznać problemy całego regionu.
WARMIŃSKO – MAZURSKIE
Dotychczasowy wiceprzewodniczący sejmiku Artur Chojecki został we wtorek nowym wojewodą warmińsko-mazurskim. Chojecki powiedział, że poza realizacją projektów kluczowych z punktu widzenia polityki rządu, jak przygotowanie programu "Rodzina 500 plus", za swoje priorytety uważa sprawy związane z rozwojem regionu, w tym poprawę infrastruktury drogowej i przekop Mierzei Wiślanej.
Chojecki jest członkiem Akcji Katolickiej i Rady Politycznej PiS. Z wykształcenia jest teologiem.
PODKARPACKIE
Kolejną kobietą na stanowisku wojewody została 39-letnia Ewa Maria Leniart. Dyrektor oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie została wojewodą podkarpackim. Jest już trzecią kobietą, która będzie kierować administracją rządową w Podkarpackiem.
Leniart kierowała rzeszowskim IPN ponad osiem lat.
ŚLĄSKIE
Gliwicki radny, przedsiębiorca Jarosław Wieczorek (PiS) został powołany na stanowisko wojewody śląskiego. Wieczorek pochodzi z Gliwic, ma 35 lat. Ukończył Uniwersytet Śląski, jest przedsiębiorcą, prezesem spółki kapitałowej i działaczem samorządowym. Nie był dotąd szerzej znany w regionie.
KUJAWSKO – POMORSKIE
Nowy wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz przez ostatnie pięć lat był zastępcą burmistrza Kruszwicy. Nominacja uważna jest za kompromis, godzący ambicje działaczy z Bydgoszczy i Torunia. Władze PiS z Bydgoszczy i Torunia - według nieoficjalnych informacji - porozumiały się, że skoro marszałek województwa jest z okręgu toruńskiego, to wojewoda będzie pochodzić z okręgu bydgoskiego.
- Bogdanowicz jest na razie politykiem formatu lokalnego, nawet nie formatu wojewódzkiego - skomentował politolog z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu dr Wojciech Peszyński.
LUBUSKIE
Radny wojewódzki PiS, b. senator tego ugrupowania Władysław Dajczak został we wtorek nowym wojewodą lubuskim. Dajczak jest młodszym bratem biskupa diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Edwarda Dajczaka.
Władysław Dajczak od wielu lat mieszka i pracuje w Strzelcach Krajeńskich. Z wykształcenia jest magistrem inżynierem mechanikiem. Od 1985 roku zawodowo jest związany z Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej Sp z o.o. w Strzelcach Krajeńskich, a od 1990 roku stoi na czele tego zakładu.
MAZOWIECKIE
Jest członkiem PiS i wieloletnim działaczem samorządu w Pruszkowie i Warszawie. Swoją kampanię w ubiegłorocznych wyborach samorządowych prowadził pod hasłem "Słuchać ludzi, pomagać ludziom".
ZACHODNIOPOMORSKIE
Działacz opozycji solidarnościowej i dotychczasowy radny Szczecina Piotr Jania został nowym wojewodą zachodniopomorskim. Od blisko 40 lat związany jest ze szczecińskim portem - był m.in. brygadzistą, dyspozytorem technicznym, wiceprezesem Drobnicy, szefem Wolnego Obszaru Celnego, a w latach 2006-2008 wiceprezesem Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.
W latach 80. Jania działał w Solidarności. Był autorem i redaktorem podziemnego pisma "CDN" i kolporterem wolnościowych wydawnictw, a w 1988 r. współorganizował strajk w porcie szczecińskim. Za działalność w opozycji niepodległościowej w 2008 r. został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Przedstawiciele rządu w terenie
Wojewodowie są przedstawicielami Rady Ministrów w województwie. Premier powołuje wojewodów na wniosek ministra odpowiedzialnego za sprawy administracji publicznej. W poprzednim rządzie była to kompetencja szefa resortu administracji i cyfryzacji, obecnie – ministra spraw wewnętrznych i administracji. Najpierw rekomendacje kandydatów na nowych wojewodów zostały przekazane przez lokalne struktury PiS centralnym władzom partii. Duża część z nich obejmie jeżeli nie stanowisko wojewody, to wicewojewody - wśród nich są samorządowcy, byli wojewodowie, profesorowie wyższych uczelni. Działacze PiS zastrzegali, że ostateczne decyzje dotyczące tego, kto zostanie wojewodą należą wyłącznie do premier Szydło, która nie musi brać pod uwagę ich sugestii.
Autor: ws / Źródło: TVN24/PAP