Zakwity sinic w Bałtyku są częstym powodem zamykania kąpielisk. Dziś na razie pojawiły się tylko w Mikoszewie, ale sytuacja zmienia się niemal z godziny na godzinę. Gdzie teraz można bezpiecznie pływać? Oto dane przygotowane na podstawie informacji Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
W czwartek rano po dwóch dobach bez sinic znów zamknięto z ich powodu jedno kąpielisko. Nie wykąpiemy się w Mikoszewie - to kąpielisko sinice wyjątkowo upodobały sobie w tym roku.
Sanepid przypomina, że sytuacja w kąpieliskach, zwłaszcza tych nadmorskich, jest bardzo dynamiczna: z godziny na godzinę w danym miejscu może ona nagle ulec zmianie na tyle, że zamknięte kąpieliska mogą zostać otwarte, a te dotąd czynne, będą zamykane. Panująca od wielu dni wysoka temperatura sprzyja bowiem zakwitom sinic, które przemieszczają się niesione prądami wodnymi lub wiatrem.
Decyzję o dopuszczeniu lub nie kąpieli w danym miejscu podejmują wspólnie pracownicy sanepidu i ratownicy, którzy na bieżąco obserwują wodę.:
Zamknięte kąpieliska nad jeziorami
Na Pomorzu zamknięte są dwa kąpieliska nad jeziorami: w Chmielnie i w Sulęczynie. Woda ze względu na parametry mikrobiologiczne nie nadaje się także do kąpieli w Debrznie - jezioro Żuczek (powiat człuchowski). W Zachodniopomorskiem zamknięte są dwa dwa kąpieliska śródlądowe: Dziewoklicz i Lubczyn.
Wykwity sinic wytwarzają niebezpieczne toksyny, dlatego należy wystrzegać się kąpieli w wodzie, gdzie są obecne.
Sanepid przypomina na swoich stronach internetowych, że w przypadku obfitego zakwitu sinic obowiązuje absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu: od wysypki na skórze po zaczerwienienie spojówek. W przypadku połknięcia takiej wody mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego, w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha.
Sinice nie są glonami, a prostymi mikroorganizmami. Zieloną barwę zawdzięczają chlorofilowi niezbędnemu do fotosyntezy. Ich naturalnym środowiskiem jest woda, zarówno słodka, jak i słona. Szczególną właściwością tych bakterii jest zdolność do przyswajania azotu z atmosfery, przetwarzanego następnie w azotyny i azotany. Ta cecha pozwala im bytować w różnorodnych środowiskach.
Wykwit sinic, podczas którego uwalniają się trucizny, zależy od kilku czynników. Podstawowe znaczenie mają jednak odpowiednio duże nasłonecznienie i temperatura wody przekraczająca 18 stopni Celsjusza, a także brak silnego wiatru. Kolejnym czynnikiem jest eutrofizacja Bałtyku, czyli proces wzbogacania zbiorników wodnych w pierwiastki biofilne, skutkujący wzrostem trofii, czyli żyzności wód.
Źródło: TVN24 Pomorze