Władze Gdańska namawiają mieszkańców, by zrezygnowali z wyrzucania papieru, szkła i odpadów bio w plastikowych workach. Od poniedziałku trwa akcja pod hasłem "Wyrzucaj bez worka". - To, że wrzucamy odpady do pojemników, w workach to jest nasze przyzwyczajenie i chcemy w ten sposób zwrócić uwagę mieszkańcom, że są drobne rzeczy, które możemy bardzo szybko skorygować - wyjaśnia przedstawicielka wydziału gospodarki komunalnej.
Akcja poda hasłem "Wyrzucaj bez worka" rozpoczęła się w Gdańsku 17 kwietnia i potrwa do czerwca. Ma na celu zmianę niektórych nawyków mieszkańców, którzy segregują odpady, ale wrzucają je do plastikowych worków i przekazują do odbioru.
Przypomnienie podstawowych zasad selektywnej zbiórki odpadów
- Ta akcja ma na celu przypomnienie podstawowych zasad selektywnej zbiórki odpadów, a to, że wrzucamy odpady do pojemników w workach, to jest nasze przyzwyczajenie i chcemy w ten sposób zwrócić uwagę mieszkańcom, że są drobne rzeczy, które możemy bardzo szybko skorygować i taka akcja właśnie podpowiada jak to zrobić - mówiła na antenie TVN24 dyrektor wydziału gospodarki komunalnej Olga Gojtowska. Urzędniczka podkreślała, że błędy pojawiają się podczas segregacji odpadów w domu. Kiedy te są segregowane prawidłowo, ale do śmietników wyrzucane są w workach foliowych. - Najczęściej wrzucamy te odpady do foliowych worków i tak jak trzymamy te odpady, tak one trafiają później do pojemnika właściwego, ale są cały czas w tych workach. I tu chodzi o to, że jeśli mamy do czynienia ze szkłem, papierem to dobrze by było, żeby to wysypać bezpośrednio do pojemnika, a worek wrzucić do pojemnika na odpady sztuczne - tłumaczyła Gojtowska.
Jak wskazała, jeśli odpady są wyrzucane nieprawidłowo, spółka musi zatrudniać dodatkowe osoby, które muszą odseparować wszystkie worki od surowców.
"Wyrzucaj bez worka" akcja potrwa do końca czerwca
Akcja "Wyrzucaj bez worka" potrwa w Gdańsku do końca czerwca. Plakaty ją promujące pojawią się na przystankach autobusowych czy w komunikacji miejskiej. - Wiemy, że mieszkańcy chętnie korzystają z takich form jak plakaty na przystankach, czy ekrany w tramwajach. Forma jest bardzo jasna, prosta i czytelna, żeby nie wykonywać za dużo wysiłku do tego, żeby zrozumieć, o co nam chodzi, a żeby szybko dotrzeć do sedna tematu - wyjaśniała Gojtowska na antenie TVN24. Na początku w Gdańsku pojawiły się plakaty dotyczące segregacji papieru, później będzie szkło, a na koniec mieszkańcy będą mogli dowiedzieć się jak prawidłowo segregować i wyrzucać bioodpady.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24