ulewy

ulewy

Deszcze, burze, porywisty wiatr - taka pogoda czeka nas w ciągu najbliższych dni. Artur Chrzanowski, synoptyk TVN Meteo, ostrzega, że miejscami zrobi się niebezpiecznie. - Trzeba liczyć się z dużą sumą opadów i z silnymi porywami wiatru, a miejscami również z gradem - podkreśla. Ulewy podwyższą stan wody w rzekach, dlatego lokalnie mogą pojawiać się podtopienia.

Nawałnicom, jakie przetoczyły się przez zachodnie landy Niemiec, towarzyszyły obfite ulewy. Spora ilość deszczu spowodowała, że w Bonn (Nadrenia Północna-Westfalia), oddalonym o około 30 na południe od Kolonii, wystąpiła z brzegów przepływająca przez centrum rzeka Ren. Zalanych zostało kilkanaście okolicznych ulic i piwnice budynków znajdujących się w pobliżu.

Podtopienia budynków i dróg, osunięcia ziemi, wstrzymane połączenia kolejowe - to niektóre skutki ulew, które w nocy z poniedziałku na wtorek spadły w Szwajcarii. Największe szkody wyrządziły w centrum i na południu kraju, gdzie spowodowały wielką mobilizację służb. W niektórych rejonach Szwajcarii nie było tak mokrego lipca od 1930 roku.

Powyrywane dachy, podtopione piwnice i kolizja promów - to bilans sobotnich nawałnic, jakie przetoczyły się nad Chorwacją. W niedzielę kolejna gwałtowna burza pojawiła się nad Dubrownikiem. Miasto w mgnieniu oka opustoszało, a turyści nie kryli rozgoryczenia pogodą. Niestety prognozy nie są optymistyczne, na poniedziałek prognozowane są kolejne wyładowania.

Mieszkańcy Indii szykują się na nadejście monsunowych opadów deszczu, obecnych w kilku daleko na północ wysuniętych stanach. Meteorolodzy zapowiadają, że tegoroczne ulewy do 15 lipca rozciągną się jednak nad całym krajem.

Obfite ulewy na południu Brazylii doprowadziły do wystąpienia rozległych i katastrofalnych powodzi. W sumie zalanych jest przeszło kilkadziesiąt miast na terenie dwóch stanów. Według informacji obrony cywilnej ponad 50 tys. ludzi musiało porzucić swoje domy i ratować się ucieczką.

Tragiczny bilans w Bułgarii wzrósł - z listy zaginionych skreślono 3-letnią dziewczynkę, której zwłoki odnaleziono na jednej z ulic zalanej Warny. Trwają poszukiwania pozostałych osób, w tym 6-letniego chłopczyka. Władze wielu bułgarskich regionów przygotowują się na falę wezbraniową i ewakuują mieszkańców z zagrożonych miejscowości.

Ulewne deszcze doprowadziły do osunięcia ziemi w miejscowości Tepequexpa w meksykańskim stanie Puebla. Kilka rodzin zostało bez dachu nad głową, 10 domów jest zagrożonych. Ulewy są związane z burzą tropikalną, która dociera do południowego wybrzeża kraju. Synoptycy ostrzegają, że na południu kraju może spaść nawet 250 l deszczu na metr kwadratowy.