Sudan

Sudan

W nocy z czwartku na piątek na ulicach stolicy Sudanu - Chartumu i sześciu innych miast doszło do kolejnej fali trwających już od pięciu tygodni demonstracji przeciwko rządom prezydenta Omara Hasana Ahmeda al-Baszira. Podczas starć z policją zginęły co najmniej 24 osoby, w tym dziecko.

Policja użyła we wtorek w Chartumie gazu łzawiącego i strzelała w powietrze, aby rozpędzić tysiące demonstrantów usiłujących przemaszerować do pałacu prezydenckiego, by zażądać dymisji prezydenta Sudanu Omara Baszira, rządzącego krajem od 29 lat.

Burze piaskowe są intrygującym zjawiskiem. Pojawiają się nagle, niosąc ogromne ilości piasku i pyłu. Niektóre są spektakularne jak ta krwiście czerwona w stolicy Sudanu.

Organizacja obrony praw człowieka Amnesty International oskarżyła w czwartek władze Sudanu o przeprowadzenie ataków z użyciem broni chemicznej w Darfurze, w których zginęło 200-250 osób. AI pisze w raporcie, że takich ataków było w 2016 roku co najmniej 30.

Sudan zerwał w poniedziałek stosunki dyplomatyczne z Iranem, a Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) odwołały swego ambasadora i obniżyły rangę stosunków z Teheranem. Stosunki dyplomatyczne z Iranem zerwały również władze Bahrajnu, a dzień wcześniej taki sam krok podjęła sąsiednia Arabia Saudyjska.

Prezydent Sudanu Omar el-Baszir ogłosił w niedzielę stan wyjątkowy w kilku regionach na granicy z Sudanem Południowym - poinformowała rządowa agencja SUNA. Nie podano, jakie kroki pociąga za sobą dekret o stanie wyjątkowym, ale jest to kolejny etap zaostrzania się zbrojnego konfliktu o bogate w ropę graniczne obszary obu państw sudańskich.

ONZ-owska misja w Sudanie Południowym (UNMISS) oświadczyła w sobotę, że cztery osoby, w tym jeden członek misji, zostały zatrzymane w regionie Heglig i przewiezione do Chartumu. Wcześniejsze doniesienia mówiły o zatrzymaniu czterech obcokrajowców.

Co najmniej 16 osób zginęło, a 34 zostało rannych w ataku lotniczym sił sudańskich na Sudan Południowy - poinformowała ambasador USA przy ONZ Susan Rice, powołując się na dane dostarczone przez oenzetowską misję w Sudanie (UNMIS).

Sudan wypowiedział wojnę Sudanowi Południowemu - oznajmił prezydent Południa Salva Kiir Mayardit prezydentowi Chin Hu Jintao we wtorek podczas wizyty w tym kraju. Konflikt państw sudańskich w spornych, bogatych w ropę, rejonach granicznych trwa od kilku tygodni.

Pomimo wysiłku organizacji międzynarodowych eskaluje napięcie pomiędzy dwoma Sudanami. Przywódca Sudanu gen. Omar el-Baszir odrzucił możliwość negocjacji z rządem Sudanu Południowego w celu rozwiązania konfliktu o kontrolę nad spornymi polami naftowymi w rejonie Helig. Mimo apelu sekretarza generalnego ONZ, samoloty sudańskie dokonały ataków na Sudan Południowy.