Osiem rzeczy, które warto wiedzieć 21 kwietnia: tranzyt z Ukrainy, zuchwała kradzież, wybuch po starcie

Źródło:
PAP
Niemieckie Patrioty w Polsce. Generał Mieczysław Bieniek komentuje
TVN24
Niemieckie Patrioty w Polsce. Generał Mieczysław Bieniek komentujeTVN24

Do czerwca niemiecki system obrony powietrznej Patriot zostanie wycofany z Polski. Przywrócono tranzyt towarów rolnych z Ukrainy. Najpotężniejsza rakieta świata wybuchła cztery minuty po starcie w czasie testowego lotu. Z magazynu kanadyjskiego lotniska zniknęły kosztowności o wartości blisko 15 milionów dolarów.

1. Tranzyt z Ukrainy przywrócony

W piątek w nocy w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie zakazu przywozu z Ukrainy produktów rolnych. Rozporządzenie umożliwia tranzyt towarów rolnych z Ukrainy przez polskie terytorium.

Przywrócono tranzyt z UkrainyShutterstock

Nowe przepisy, poza wyjątkiem związanym z tranzytem, mają utrzymać zakaz wwozu do Polski z Ukrainy zbóż, cukru, suszu paszowego, nasion, chmielu, lnu i konopi, owoców i warzyw oraz produktów z przetworzonych owoców i warzyw. Nie można będzie wwozić także wina, wołowiny i cielęciny, mleka i przetworów mlecznych, wieprzowiny, baraniny i koziny, jaj, mięsa drobiowego, alkoholu etylowego, produktów pszczelich oraz "pozostałych produktów".

Czytaj też: Tranzyt produktów z Ukrainy

2. Najpotężniejsza rakieta świata wybuchła po starcie

SpaceX Starship, najpotężniejsza rakieta świata, po czterech minutach od startu nieoczekiwanie wybuchła. Szefostwo firmy przekazało w mediach społecznościowych, że misję należy uznać za sukces. Już wcześniej szef firmy Elon Musk przestrzegał, że próba może się nie udać. Na pokładzie rakiety nie było ludzi.

Czytaj też: Wystartowała i wybuchła

3. Zuchwała kradzież złota z lotniska w Toronto

Kanadyjska policja prowadzi śledztwo w sprawie kradzieży na lotnisku w Toronto złota i innych przedmiotów o wartości około 15 milionów dolarów.

- Zgodnie z normalną procedurą, samolot został rozładowany, a ładunek został przetransportowany z samolotu do obiektu ładunkowego strefy oczekiwania - powiedział Inspektor Stephen Duivesteyn. - Po przylocie ten wysokiej wartości ładunek został usunięty nielegalnymi środkami z magazynu - dodał.

4. Alec Baldwin uwolniony od zarzutów

Prawnicy aktora Aleca Baldwina przekazali, że prokuratorzy wycofali zarzuty karne wobec niego w związku z przypadkowym śmiertelnym postrzeleniem operatorki Halyny Hutchins na planie filmu "Rust".

"Jesteśmy zadowoleni z decyzji, by umorzyć sprawę przeciwko Alecowi Baldwinowi, i zachęcamy do porządnego śledztwa w sprawie faktów i okoliczności tego tragicznego wypadku" - napisali prawnicy Baldwina w oświadczeniu cytowanym przez media.

Czytaj też: Baldwin wraca na plan filmu "Rust"

5. Niemcy chcą wycofać Patrioty z Polski

Zgodnie z aktualnymi planami Bundeswehry do czerwca niemiecki system obrony powietrznej Patriot zostanie wycofany z terytorium Polski. Rzecznik niemieckiego ministerstwa obrony wyjaśnił tę decyzję tym, że: "Berlin stara się jak najlepiej wykorzystać swoje ograniczone zasoby wojskowe".

- O planach poinformowano kraje - powiedział rzecznik ministerstwa obrony, cytowany w piątek przez grupę medialną Funke. Stacjonowanie Patriotów w Polsce powinno zakończyć się w czerwcu, podczas gdy na Słowacji do końca roku - dodał rzecznik.

Czytaj też: Bundeswehra wycofuje systemy Patriot z Polski i Słowacji

6. Szef ONZ wzywa do zawieszenia broni w Sudanie

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres zaapelował do walczących frakcji w Sudanie o przestrzeganie zawieszenia broni w związku z zakończeniem muzułmańskiego święta ramadanu, aby umożliwić cywilom dotarcie do bezpiecznych obszarów.

Sudańskie Siły Szybkiego Wsparcia zgodziły się z przyczyn humanitarnych na 72-godzinny rozejm.

Tysiące cywilów uciekło ze stolicy Chartumu, gdy rozległy się strzały i eksplozje. Wielu ludzi, żeby uniknąć walk w zachodnim regionie Darfuru, przedostało się do Czadu.

Czytaj też: Zgodzili się na rozejm, ma trwać 72 godziny

7. Nalot na słynny dom mody

Urzędnicy Komisji Europejskiej i włoskiej Gwardii Finansowej wkroczyli do mediolańskich biur domu mody Gucci.

W Komisji Europejskiej trwa dochodzenie antymonopolowe, które obejmuje firmy z branży modowej w kilku państwach członkowskich Unii Europejskiej.

8. Piłkarze Lecha Poznań pożegnali się z Ligą Konferencji

Piłkarze Lecha Poznań w efektownym stylu pożegnali się z Ligą Konferencji. W rewanżowym starciu 1/4 finału mistrzowie Polski nie odrobili strat z pierwszego meczu, ale pokonali na wyjeździe Fiorentinę 3:2.

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: PAP