Krytyk Kremla, pisarz i historyk Władimir Kara-Murza został skazany na 25 lat więzienia. Ambasador Unii Europejskiej w Sudanie został zaatakowany we własnej rezydencji w Chartumie. Z kolei kanadyjski publiczny nadawca telewizyjny i radiowy CBC/Radio-Canada, w ramach protestu zawiesił publikowanie wpisów na Twitterze.
1. 25 lat więzienia za krytykę Kremla
Krytyk Kremla, pisarz i historyk Władimir Kara-Murza został skazany na 25 lat więzienia. Ma odbywać wyrok w kolonii karnej o surowym rygorze.
Sąd połączył kary 18 lat za rzekomą zdradę stanu, siedmiu lat za "fake newsy" o działaniach armii i trzech lat za udział w "organizacjach niepożądanych", zasądzając w sumie 25 lat pozbawienia wolności - podał niezależny rosyjski portal Mediazona.
2. Atak na ambasadora UE w Sudanie
Ambasador Unii Europejskiej w Sudanie Aidan O'Hara został zaatakowany we własnej rezydencji w Chartumie - poinformował szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Jak pisze agencja AFP, Nabila Massrali, rzeczniczka Komisji Europejskiej ds. polityki zagranicznej poinformowała, że unijnemu ambasadorowi nic się nie stało.
W Sudanie od soboty trwają walki między armią rządową a paramilitarnymi Siłami Szybkiego Wsparcia. Do tej pory w wyniku starć zbrojnych zginęło 185 osób.
3. Tusk zaprezentował szefową sztabu wyborczego
Lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk na spotkaniu w Białej Podlaskiej przedstawił szefową sztabu wyborczego Koalicji Obywatelskiej. Wioletta Paprocka-Ślusarska to bliska współpracowniczka Rafała Trzaskowskiego, którą prezydent Warszawy określił jako swoją "prawą rękę".
Paprocka-Ślusarska, przemawiając krótko ze sceny, powiedziała, że bycie szefową sztabu wyborczego KO to dla niej "ogromne wyróżnienie, ale też ogromna odpowiedzialność".
4. Kanadyjski nadawca zawiesza obecność na Twitterze
Kanadyjski publiczny nadawca telewizyjny i radiowy, CBC/Radio-Canada, zawiesił publikowanie wpisów na Twitterze. To rezultat oznaczenia przez Twittera CBC/Radio-Canada jako nadawcy "finansowanego przez rząd".
CBC/Radio-Canada, angielskojęzyczny i francuskojęzyczny publiczny nadawca we wpisie w poniedziałkowe popołudnie napisał, że "nasze dziennikarstwo jest bezstronne i niezależne, sugerowanie, że jest inaczej, to nieprawda. Dlatego zawieszamy naszą działalność na Twitterze".
5. Zamieszki we Francji po wystąpieniu Macrona
Po orędziu telewizyjnym prezydenta Emmanuela Macrona, w którym bronił swojej reformy emerytalnej, w Paryżu, Lyonie, Nantes i innych miastach wybuchły zamieszki, podpalano barykady i kontenery na śmieci. Policja użyła gazu łzawiącego, aby rozproszyć demonstrantów m.in. w okolicach stacji metra Strasbourg Saint-Denis w Paryżu, a także w Lyonie i Nantes.
Demonstranci zgromadzili się również w Tuluzie, Rennes, Bordeaux i Marsylii, gdzie pomimo zakazu ze strony prefektury protestujący zebrali się przed merostwem.
Źródło: PAP