Dlaczego Rosjanie tak zaciekle walczą o Bachmut? Źródło z Białego Domu o celu twórcy grupy Wagnera

Źródło:
PAP

Według anonimowego urzędnika Białego Domu bliski współpracownik Władimira Putina i twórca grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn planuje przejąć kontrolę nad kopalniami gipsu i soli w pobliżu Bachmutu na wschodzie Ukrainy.

Istnieją przesłanki, mówiące o tym, że to motywy finansowe napędzają obsesję Rosji i Prigożyna na punkcie Bachmutu - przekazał w czwartek niewymieniony z nazwiska wyższy urzędnik Białego Domu, cytowany przez agencję Reutera.

Stany Zjednoczone już wcześniej oskarżały rosyjskich najemników o eksploatację zasobów naturalnych w Republice Środkowoafrykańskiej, Mali, Sudanie i innych miejscach świata w celu finansowania rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie.

Duże straty wśród wagnerowców w Ukrainie

Cytowany przez Reutersa urzędnik podał ponadto, że spośród 50 tysięcy wagnerowców, ponad cztery tysiące zginęło, a 10 tysięcy zostało rannych. Tylko na przełomie listopada i grudnia ubiegłego roku w okolicach Bachmutu zginęło ponad tysiąc najemników z grupy Wagnera.

O rosnącej roli grupy świadczy m.in. otrzymanie broni z Korei Północnej, o czym Biały Dom informował pod koniec grudnia.

Siły rosyjskie próbują zająć leżący w obwodzie donieckim Bachmut od sierpnia. Trwają tam obecnie najcięższe i najbardziej krwawe działania zbrojne w Ukrainie.

Autorka/Autor:pp / prpb

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: