Słowacja

Słowacja

- Jestem szczęśliwa - powiedziała w środę na antenie telewizji Markiza prezydent Słowacji Zuzana Czaputova, która potwierdziła wcześniejsze doniesienia prasy o swym nowym partnerze.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazało, że o miesiąc przedłużone zostaną kontrole na granicach z krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Nowelizację rozporządzenia w tej sprawie podpisał szef resortu Mariusz Kamiński.

Po zliczeniu głosów z niemal wszystkich komisji wyborczych jest już pewne, że w sobotnich wyborach na Słowacji zwyciężył opozycyjny dotychczas ruch Zwyczajni Ludzie i Niezależne Osobistości (OLaNO) Igora Matovicza. Zdobył on 25,02 procent głosów. Rządząca partia Kierunek-Socjaldemokracja (Smer-SD) premiera Petera Pellegriniego znalazła się na drugim miejscu.

W drugą rocznicę zabójstwa Jana Kuciaka i jego narzeczonej Martiny Kusznirovej w 60 miastach Słowacji wspominano ofiary zbrodni, która wstrząsnęła krajem. Na scenie w Bratysławie pojawili się rodzice zamordowanych. "Nie potrafimy znieść tego, co nam zrobili. To straszne patrzeć w ich twarze, słuchać ich głosu i konfrontować się z tymi, którzy zabrali nam nasze aniołki" - napisali w liście, odczytanym podczas manifestacji.

Słowacki Instytut Hydrologiczno-Meteorologiczny (SHMU) ostrzega przed niebezpieczną pogodą w Tatrach. Mogą zejść lawiny, prognozowany jest też silny wiatr, w porywach wiejący z prędkością do 180 kilometrów na godzinę.

Sąd w Pezinoku koło Bratysławy wymierzył karę 15 lat więzienia Zoltanowi Andrusko, jednemu z pośredników w zabójstwie dziennikarza Jana Kuciaka i jego narzeczonej, odrzucając tym samym umowę, którą prokuratura zawarła z Andrusko. - Handlując ludzkim życiem, popełnił nieodwracalny czyn - stwierdziła Pamela Zaleska, przewodnicząca składu sędziowskiego.

Sąd w Pezinoku koło Bratysławy zdecydował w czwartek o podtrzymaniu aktu oskarżenia w sprawie zabójstwa dziennikarza śledczego Jana Kuciaka i jego narzeczonej Martiny Kusznirovej. Policja i prokuratura uważają, że najbardziej prawdopodobną przyczyną zbrodni były demaskatorskie artykuły pisane przez Kuciaka. Główna rozprawa z czterema oskarżonymi rozpocznie się w styczniu.