Premier Słowacji Robert Fico został postrzelony w miejscowości Handlova. Agenci CBA wkroczyli do centrali Totalizatora Sportowego. Prokuratura Rejonowa wszczęła śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień przez szefa KRRiT Macieja Świrskiego. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek 16 maja.
1. Zamach na premiera Słowacji
Premier Słowacji Robert Fico został postrzelony w miejscowości Handlova. Dosięgło go kilka kul. Trafił do szpitala w stanie zagrażającym życiu. Strzelec został zatrzymany.
Słowacki nadawca TA3 podaje, że w kierunku Ficy oddano co najmniej cztery strzały. Wiadomo, że jedna z kul trafiła premiera Słowacji w brzuch. Inne - jak podają media - prawdopodobnie w rękę i nogę. Słowacki portal "Aktuality" informuje, że Fico ma trzy rany postrzałowe.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zamach na premiera Słowacji. Co wiemy
2. Fico przeszedł operację
Minister obrony Słowacji Robert Kaliniak przekazał wieczorem, że stan Roberta Fico jest "bardzo poważny".
Około godziny 22 media w Bratysławie podały nieoficjalnie, że operacja "już się zakończyła, a stan Fico powinien się ustabilizować". Wicepremier Tomas Taraba późnym wieczorem przekazał BBC, że na ten moment Fico nie jest w stanie zagrażającym życiu. - Myślę, że przeżyje - dodał.
3. Sejm zdecydował w sprawie pomocy dla Ukraińców
Sejm uchwalił w środę nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy.
Posłowie opowiedzieli się też za poprawkami zgłoszonymi przez kluby KO i Polska 2050-TD. Nowelizacja zakłada między innymi przedłużenie Ukraińcom legalności pobytu.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Pomoc dla obywateli Ukrainy. Jest decyzja Sejmu
4. CBA w centrali Totalizatora Sportowego
Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego weszli w środę do centrali Totalizatora Sportowego - dowiedział się tvn24.pl. Według nieoficjalnych informacji działania CBA mają związek ze śledztwem, w którym weryfikowane są umowy państwowej spółki organizującej gry losowe z firmą doradczą Adama Hofmana.
Były rzecznik partii Prawo i Sprawiedliwość, po rezygnacji z udziału w czynnej polityce, założył firmę, która zdobywała kontrakty w spółkach Skarbu Państwa. Świadczyła usługi z zakresu public relations i komunikacji.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: CBA w centrali Totalizatora Sportowego
5. Zamieszki w Nowej Kaledonii
Prezydent Francji Emmanuel Macron podjął decyzję o ogłoszeniu stanu wyjątkowego w Nowej Kaledonii, terytorium zamorskim Francji - podał w środę Pałac Elizejski.
Na wyspie trwają zamieszki. W ich wyniku zginęły co najmniej cztery osoby, a kilkaset zostało rannych.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zamieszki w Nowej Kaledonii. Macron ogłosił stan wyjątkowy
6. Śledztwo w sprawie szefa KRRiT
Prokuratura Rejonowa Warszawa-Mokotów wszczęła śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień przez Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Macieja Świrskiego - poinformował w środę likwidator-redaktor naczelny Polskiego Radia Paweł Majcher.
Sprawa dotyczy niedokonania wpłat na rzecz Polskiego Radia S.A w likwidacji przeznaczonych dla spółki środków z wpływów abonamentowych - podaje prokuratura.
Źródło: PAP