Radek Agatowski w więzieniu

Radek Agatowski w więzieniu

- W polskich więzieniach osadzonych jest ok. 260 osób, które nie powinny tam trafić, bo nie potrafią ocenić swoich czynów- podała Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Irena Lipowicz, przypominając sprawę upośledzonego Radka Agatowskiego. Takie dane otrzymała od Służby Więziennej.

Niepełnosprawny intelektualnie Radosław Agatowski został skazany na 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na trzy lata, za kradzież trzech drewnianych palet i roweru - orzekł sąd w Kołobrzegu. To kolejny wyrok dla niepełnosprawnego intelektualnie mężczyzny.

Podpisany przez prokuratora generalnego wniosek o ułaskawienie niepełnosprawnego intelektualnie Radosława Agatowskiego wpłynął do prezydenta. Bronisław Komorowski będzie go analizował z największą wnikliwością - poinformowała w czwartek Joanna Trzaska-Wieczorek.

- Wniosek dziś został podpisany i jutro zostanie wysłany do pana prezydenta. Postuluję w nim zastosowanie wobec pana Agatowskiego prawa łaski przez darowanie orzeczonych mu kar - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 prokurator generalny Andrzej Seremet.

Niepełnosprawny intelektualnie Radosław Agatowski nie musi na razie wracać do więzienia. Na czas rozpatrzenia wniosku dotyczącego jego kar sąd w Kołobrzegu zarządził wstrzymanie wykonania wyroku. Dotyczy to wszystkich orzeczeń jakie zostały wydane w sprawie mężczyzny.

Sprawa niepełnosprawnego intelektualnie Radosława Agatowskiego utknęła w miejscu. W piątek miało odbyć się posiedzenie sądu ws. wniosku o ułaskawienie oraz wniosku o przerwę w wykonywaniu kary. Rozprawa została jednak odroczona ze względu na brak wszystkich wymaganych dokumentów. Chłopak obecnie przebywa w szpitalu, po zakończeniu leczenia będzie musiał jednak wrócić za kraty.

Prokuratura Rejonowa w Koszalinie odmówiła wszczęcia śledztwa w sprawie niestawienia się w areszcie niepełnosprawnego intelektualnie Radosława Agatowskiego. Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez mężczyznę wysłały w ubiegłym tygodniu władze aresztu śledczego w tym mieście.

- Ta sytuacja jest konsekwencją tego, że sądy działają pod ogromną presją opinii publicznej i mediów, które domagają się surowych kar i tego, by nie stać po stronie przestępcy - oceniła sprawę upośledzonego Radosława Agatowskiego, skazanego za kradzieże prof. Monika Płatek w "Faktach po Faktach". Wtórował jej dr Paweł Moczydłowski: - Zawsze się mówi, że polityka kryminalna państwa jest kształtowana przez kodeksy, ale to nie jest prawda - mówił.

Upośledzony Radosław Agatowski, który w ubiegłym tygodniu wyszedł na 5-dniową przepustkę z więzienia w Koszalinie, miał w poniedziałek wrócić do celi. Zamiast tego chłopak trafił jednak do szpitala. - Źle się czuł, mówił, że boli go brzuch i duże palce u nóg - mówi matka chłopaka, Elżbieta Agatowska. Tymczasem prokurator zwrócił się do sądu z wnioskiem o udzielenie przerwy w odbywaniu kary.

- Pomagam mu. Nawet piorę jego rzeczy. Nie krępuje mnie to. Jest mi go żal, bo wciąż tylko pyta, kiedy wyjdzie do domu - mówi Piotr Nowak, towarzysz z celi Radosława Agatowskiego. 25-latek o umyśle małego chłopca trafił do więzienia za drobne kradzieże. Choć dla większości ludzi, którzy go poznali jest jasne, że niepełnosprawny intelektualnie chłopak nie powinien trafić do więzienia, to sąd w Koszalinie orzekł inaczej. Historii Radosława Agatowskiego przyjrzała się Renata Kijowska z "Faktów TVN".

Do Kancelarii Prezydenta wpłynęła prośba o ułaskawienie Radosława Agatowskiego. Jak poinformowała Joanna Trzaska-Wieczorek, rzeczniczka Kancelarii, prezydent czeka w tej sprawie na opinię sądu. Upośledzony 25-latek został skazany na więzienie za drobne kradzieże. W środę mężczyzna wyszedł z aresztu w Koszalinie na przepustkę.

Upośledzony Radosław Agatowski wyszedł z aresztu w Koszalinie na przepustkę. 25-latka przed bramą powitała matka. - Już jestem (...). Jedziemy do domu - powiedział do niej po opuszczeniu murów aresztu. Kilka godzin wcześniej dyrektor aresztu śledczego zadecydował o udzieleniu mu 5-dniowej przepustki.

Nie można powiedzieć, że nic nie można zrobić, dlatego wystąpiłem z pismem do Prokuratora Generalnego, aby skorzystał z możliwości zarządzenia przerwy w odbywaniu kary Radosława Agatowskiego - poinformował w "Faktach po Faktach" były minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. Upośledzony mężczyzna przebywa w więzieniu za kradzież dwóch rowerów, choć jak przekonuje jego matka, nawet nie rozumie, dlaczego się tam znalazł.