- W polskich więzieniach osadzonych jest ok. 260 osób, które nie powinny tam trafić, bo nie potrafią ocenić swoich czynów- podała Rzecznik Praw Obywatelskich prof. Irena Lipowicz, przypominając sprawę upośledzonego Radka Agatowskiego. Takie dane otrzymała od Służby Więziennej.
Irena Lipowicz sytuacją więźniów zainteresowała się po najgłośniejszym w mediach przypadku 26-letniego Radosława Agatowskiego. Mężczyzna o psychice dziecka został wielokrotnie skazany za drobne kradzieże. Pomimo niepełnosprawności intelektualnej trafił do więzienia. - To jest paradoks, że sędziowie nie potrafili dostrzec, że taka osoba nie jest zdolna do ponoszenia winy, bo nie jest w stanie rozeznać skutków swojego działania - dodała Lipowicz.
Wstrząsające dane
Rzecznik Praw Obywatelskich zwróciła się do Służby Więziennej o udostępnienie danych o podobnych przypadkach. Wynika z nich, że w polskich więzieniach karę odbywać może nawet 260 osób, które nie potrafią ocenić swoich czynów. Lipowicz zapowiedziała interwencję u ministra sprawiedliwości, aby zlecił wszczęcie szczegółowych kontroli każdej ze spraw. Chce też kierować do prezydenta wnioski o ułaskawienie osadzonych.
"Ministerstwo Sprawiedliwości powinno karać i wymagać"
O sytuacji więźniów niepełnosprawnych intelektualnie Irena Lipowicz poinformowała posłów podczas wygłaszania raportu z działalności w Polsce Krajowego Mechanizmu Prewencji - doraźnych kontroli niestosowania tortur i zachowania praw człowieka w więzieniach i innych miejscach odosobnienia.
Podkreśliła, że w całym problemie chodzi o osoby, które nie są w stanie zdać sobie sprawy ze skutków swego postępowania. - Z jednej strony - co wynika z raportu - mamy w więzieniach przeludnienie, a z drugiej trzymamy tam 260 osób, które nigdy tam nie powinny trafić, bo nikt nie wsadza do więzień trzy- czy pięciolatków, a na takim poziomie rozwoju są ci ludzie - mówiła Rzecznik. Dodała, że Ministerstwo Sprawiedliwości powinno rozliczać i karać sędziów, którzy wydają wyroki na osoby z orzeczoną niepełnosprawnością intelektualną.
Problemy w więzieniach
W dorocznym raporcie RPO zwróciła uwagę na przeludnienie w więzieniach, skargi na więzienną służbę zdrowia i braki w zatrudnieniu, m.in. pielęgniarek i psychologów. Podkreśliła, że standardów XXI wieku nie spełniają przepisy higieniczne - jeden prysznic tygodniowo. - Kąpiel dwa razy w tygodniu nie jest przesadą w XXI wieku - mówiła.
Autor: kp/jk / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Fakty TVN | Fakty TVN