Polskie Stronnictwo Ludowe

Polskie Stronnictwo Ludowe

- Poruszono sprawy konfliktowe, w których PO i PSL mają inne zdanie (...) Różnice są jednak spore, więc umówiliśmy się na kolejne spotkanie - powiedział Grzegorz Schetyna (PO) po poniedziałkowym spotkaniu premiera z Januszem Piechocińskim (PSL) oraz wysokimi rangą politykami obu partii. Rozmowy dotyczyły m.in. trwałości koalicji PO i PSL.

Władysław Serafin, który został zatrzymany za zbyt szybką jazdę w terenie zabudowanym, nie zostanie wyrzucony z PSL, jego sprawa została umorzona - zdecydował w poniedziałek wojewódzki sąd partyjny, przed którym toczyło się postępowanie dyscyplinarne.

"Zakończyło się spotkanie koalicyjne. Omówiono bieżące kwestie współpracy koalicyjnej, dyscyplinę głosowań, reformę sądów" - poinformował przed godz. 22.00 rzecznik rządu Paweł Graś. W spotkaniu z premierem uczestniczył szef PSL Janusz Piechociński. Do Kancelarii Premiera zjechali też inni wysocy rangą politycy obu partii. Spotkanie dotyczy też m.in. kwestii gazowego memorandum z Gazpromem.

Policja w Sieradzu skieruje do sądu wniosek o ukaranie szefa Krajowego Związku Kółek i Organizacji Rolniczych, działacza PSL Władysława Serafina, który został zatrzymany za zbyt szybką jazdę w terenie zabudowanym.

Za wycofaniem tzw. żywności śmieciowej ze szkół opowiedziało się PSL. Zdaniem ludowców, Polska powinna naśladować Nowy Jork, którego burmistrz chce ograniczyć liczbę osób otyłych przez zakaz sprzedaży w lokalach słodzonych napojów w objętości większej niż ok. 0,5 l.

Szef PSL Janusz Piechociński powiedział na posiedzeniu Rady Naczelnej stronnictwa, że buduje ofertę nowego centrum, na przekór polityce opartej na personaliach i konfliktach. Wyjawił, że chce rozmawiać, oprócz PJN, m.in. ze Stronnictwem Demokratycznym i Unią Pracy.

Dziś w warszawskiej siedzibie partii zbierze się Rada Naczelna PSL. Ludowcy mają omówić wyniki budżetowego szczytu UE oraz kwestię rozmów Stronnictwa z PJN. Na godz. 11 planowane jest wystąpienie prezesa PSL Janusza Piechocińskiego.

Prokuratura Okręgowa w Legnicy zbada sprawę nielegalnego podsłuchiwania polityków opolskiego PSL - wicewojewody i wiceministra spraw wewnętrznych. Bohater nagranej rozmowy, wójt Skarbimierza Andrzej Pulit, który upublicznił fragment nagrań - wystąpił z PSL.

- Żeby była sprawa jasna i jednoznaczna: jeżeli dojdzie do usunięcia z powodów światopoglądowych Gowina, i jeszcze tam kilku czy kilkunastu, to proszę liczyć inaczej - że również dojdzie do wyjścia z koalicji na pewno jednego, jak nie więcej członków PSL - zapowiedział w TVN24 Eugeniusz Kłopotek z PSL.

Władysław Serafin, wobec którego wpłynął wniosek o usunięcie z PSL, zapowiedział, że w piątek sam odda legitymację partyjną. Powodem wniosku są doniesienia mediów, iż Serafin prowadził samochód bez prawa jazdy. Według rzecznika PSL zapowiedź Serafina to akt desperacji.

- Władysław Serafin działa na niekorzyść postrzegania polityki i ludzi w polityce aktywnych - mówił we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 szef PSL, Janusz Piechociński. Polityk odniósł się do sprawy złamania przez Serafina przepisów drogowych i jazdy bez prawa jazdy.