"Wolałbym iść do więzienia niż do koalicji z nimi". Sprawdziliśmy, z kim rozmawiał Morawiecki. Niektóre odpowiedzi zaskakują

Źródło:
tvn24.pl
Mateusz Morawiecki szuka chętnych do koalicji. "Jestem przekonany, że nikt nie poszedł na takie rozmowy"
Mateusz Morawiecki szuka chętnych do koalicji. "Jestem przekonany, że nikt nie poszedł na takie rozmowy"Arleta Zalewska/Fakty TVN
wideo 2/5
Mateusz Morawiecki szuka chętnych do koalicji. "Jestem przekonany, że nikt nie poszedł na takie rozmowy"Arleta Zalewska/Fakty TVN

Od kilku dni kontaktowałyśmy się z posłami i posłankami wszystkich klubów poza PiS-em. Były to telefony, wiadomości, rozmowy i pytania na konferencjach. Każdemu z 266 parlamentarzystów Koalicji Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Polski 2050, Lewicy oraz Konfederacji zadałyśmy to samo pytanie: czy kontaktował się z nimi ktokolwiek z PiS-u, czy ktoś ich sondował, czy ktoś - jak twierdzi premier - rozmawiał w sprawie koalicji? Arleta Zalewska i Magdalena Szepietowska z "Faktów" TVN oraz Aleksandra Sapeta z portalu tvn24.pl sprawdziły, czy premier mógł w tej sprawie skłamać. 

Mateusz Morawiecki w piątek przekonywał, że zarówno on, jak i jego współpracownicy rozmawiali "z kilkudziesięcioma posłami różnych formacji politycznych". - Obiecaliśmy zachować poufność negocjacji. Wiadomo, że nasi konkurenci polityczni będą próbowali szantażować i straszyć. Już do tego dochodzi, a chcemy zapewnić bezpieczeństwo naszym rozmówcom - mówił.

Rafał Bochenek w Polskim Radiu 24, tego samego dnia, przekonywał, iż "pan premier twierdzi, że ma sygnały ze strony środowiska PSL, jakoby pojedynczy posłowie byli zainteresowani współpracą z PiS". - Nie mam powodów, by w to nie wierzyć - dodał rzecznik PiS-u

Morawiecki: nie mogę przedstawić nazwisk parlamentarzystów, z którymi rozmawiamy, bo byście potem zniszczyli tych ludzi
Morawiecki: nie mogę przedstawić nazwisk parlamentarzystów, z którymi rozmawiamy, bo byście potem zniszczyli tych ludziTVN24

"Nikt nie dzwonił, a szkoda, bo bym im wygarnął"

Jak te twierdzenia komentują debiutanci, posłowie z klubu Polski 2050 od Szymona Hołowni? - Nawet w snach mi się nie śnili. Oczywiście, że nie - mówi nam Sławomir Ćwik. - Nikt nie dzwonił, a szkoda, bo bym im wygarnął - dodaje Kamil Wnuk. - Kiedyś powiedziałem, że wolałbym pójść do więzienia niż do koalicji z PiS-em i od tamtej pory cisza - zaznacza Adam Michał Gomoła.

Większość nowych posłów odpowiadała nam krótko: nie było kontaktu, bo znają mnie z regionu i wiedzą, że to nie miałoby sensu. Inna posłanka zauważa: ja ich chcę rozliczać, a nie z nimi rządzić. Kolejny dodaje: oni nawet "dzień dobry" na korytarzu nie odpowiadają, gdzie tu miejsce na dialog?!

W zdecydowanej większości przypadków, a wszystkie mamy udokumentowane, odpowiedź brzmiała: "Nie było żadnej próby kontaktu". Inni posłowie i posłanki dopowiadali:

Nie ma takiej ceny, za którą usiadłabym do rozmów z nimi

Myślę, że jestem ostatnią osobą, do której ktoś z PiS-u by zadzwonił

Nawet kot prezesa do mnie nie dzwonił

Oni wiedzą, że nie ma ceny! Więc nawet nie próbowali

Nie było żadnego kontaktu

To jest granie na czas, żadnych rozmów nie było i nie będzie

Nikt nie dzwonił, Morawiecki rozmawia chyba tylko z kosmitami

Znamy się z nimi jak łyse konie. Od kilku lat wiedzą, że nie mają z czym do mnie uderzać. Spodziewam się raczej, że zaraz to od nich ktoś do nas przejdzie, żeby nie firmować tego, co dzieje się w PiS

Nikt z PiS-u się do mnie nie odzywał i to w jakiejkolwiek sprawie

Nie było kontaktu, poza tym ja nie uczestniczę w syzyfowych pracach

Cisza. I niech tak zostanie

Jestem trwała w uczuciach, więc chyba wiedzą, że ze mną nie mają o czym rozmawiać

Nie. ZERO. I nie słyszałem też niczego od innych

Gdyby ktokolwiek się odezwał, natychmiast powiadomiłbym media

Kolejne czary-mary pana premiera. Myślę, że jest w wielkim zakłopotaniu, bo jeszcze niedawno mówił, że będzie miał większość

Wiedzą doskonale, że nie mają ze mną o czym rozmawiać

To jest polityczny cyrk. Nie znam nikogo, a przecież rozmawiamy między sobą, żeby choćby była próba sondowania kogokolwiek

Kiedyś próbowali ze mną i im się nie udało. Przynajmniej odrobili lekcje z przeszłości, z czasów w samorządzie, wtedy usłyszeli "nie" i dziś byłoby tak samo

Przytaczamy wiele cytatów, by pokazać skalę niechęci do PiS-u, jaka panuje w szeregach dotychczasowej opozycji. Rozmawialiśmy ze wszystkimi politykami, nacisk położyliśmy na tych, którzy po raz pierwszy weszli do Sejmu, z politykami z dalszych sejmowych ław. Ich głos jest jednoznaczny: nie tylko nie ma szans, by zagłosowali za rządem Mateusza Morawieckiego, ale nikt nie próbował się w tej sprawie z nimi nawet kontaktować. 

W co gra Mateusz Morawiecki? W poniedziałek ma odbyć się zaprzysiężenie nowego rządu PiS
W co gra Mateusz Morawiecki? W poniedziałek ma odbyć się zaprzysiężenie nowego rządu PiSJakub Sobieniowski/Fakty TVN

Skontaktowaliśmy się także ze wszystkimi posłami PSL-u. Wszyscy jednoznacznie stwierdzili, że żadnych takich rozmów nie było. Jedynie troje posłów - Adam Dziedzic z Rzeszowa i Piotr Górnikiewicz z Tarnowa oraz posłanka Urszula Nowogórska z Nowego Sącza - a wszyscy startowali z Trzeciej Drogi, opowiedzieli nam, jak w ich przypadku wyglądała "próba kontaktu".

Posła Górnikiewicza o nastroje w klubie podpytywali wyłącznie lokalni działacze z PiS-u. - Sondowali temat, ale raczej dla własnej wiedzy i raczej nieoficjalnie - opowiada nam poseł.

Urszula Nowogórska otrzymała propozycję zaraz po wyborach, potem już ofert nie było. Poseł odmówiła, ale nie chciała podać nam ani nazwiska przedstawiciela PiS-u, ani tego, czego konkretnie dotyczyła oferta.

Jedyną i najpoważniej brzmiącą rozmowę odbył poseł Adam Dziedzic tuż po wyborach, 18 października. O spotkanie poprosiła go wówczas wojewoda z PiS-u Ewa Leniart, która w tych wyborach również otrzymała mandat. - Myślałam, że pani wojewoda chce ze mną rozmawiać o kandydacie na komisarza, który mógłby zająć jej miejsce, gdy pójdzie do Sejmu - opisuje nam poseł. Ale ku mojemu zaskoczeniu rozmowa dotyczyła zakresu możliwości powstania koalicji PiS-u z Trzecią Drogą.

- Powiedziałem, że nie mamy nawet o czym rozmawiać, że to wykluczone i że pomijając wszystko, co nas różni, to jak nas szkalowali przed wyborami, to już dawno zamknęło szanse na jakiekolwiek rozmowy - zrelacjonował nam Dziedzic.

Szef klubu Polska 2050-Trzecia Droga Mirosław Suchoń w opublikowanym w czwartek piśmie do Mateusza Morawieckiego poinformował, że politycy Polski 2050 nie wezmą udziału w proponowanym spotkaniu. "Nasze ugrupowanie jest stroną koalicji powołanej wokół najważniejszych dla obywateli Rzeczypospolitej Polskiej spraw, zawartej w dniu 10 listopada 2023 roku" - przypomniał. To samo pismo przesłał na adres kancelarii prezydenta Andrzeja Dudy, żeby prezydent wiedział, że - jak mówi nam poseł - zmarnował czas Polaków. 

Jedyną grupą posłów, jaka spotkała się premierem, było czterech z 18 posłów Konfederacji: Krzysztof Bosak, Grzegorz Braun, Roman Fritz i Krzysztof Tuduj. - Na temat rządu było króciutko, powtórzyliśmy naszą deklarację, że nie ma szansy na wspólny rząd. Nie ma większości. Poza tym krytycznie oceniamy rząd Mateusza Morawieckiego - mówił po spotkaniu Krzysztof Bosak.

Bosak: powtórzyliśmy, że nie ma szansy na wspólny rząd
Bosak: powtórzyliśmy, że nie ma szansy na wspólny rządTVN24

Inny lider Konfederacji, Sławomir Mentzen, w ogóle na spotkanie nie poszedł. Tłumaczył, iż całą kampanię mówił, że chce zakończyć, a nie przedłużać rządy PiS. "Teraz PiS pewnie zgodzi się na wszystko, byle tylko uzyskać większość, potem nic z tego i tak nie zrealizuje", "Nie mamy o czym rozmawiać. Morawiecki musi odejść' - pisał.

Gdy pytaliśmy posłów Konfederacji o inne, "poufne" jak twierdził Mateusz Morawiecki rozmowy i próby kontaktu, odpowiadali: nie prowadzimy z ustępującym premierem żadnych rozmów niejawnych, byłoby to z naszej strony przejawem wyjątkowej nieroztropności, bo każdy taki kontakt natychmiast wyciekłby do dziennikarzy, nas to nie interesuje. 

Powierzając misję tworzenia rządu Mateuszowi Morawieckiemu, prezydent Andrzej Duda mówił: - Wierzę, że premier sformuje rząd i znajdzie większość, która poprze w Sejmie nową Radę Ministrów. Ani wtedy, ani dziś nie ma żadnych ani politycznych, ani racjonalnych podstaw, żeby tak twierdzić. 

Prezydent: wierzę, że premier sformuje rząd i znajdzie większość
Prezydent: wierzę, że premier sformuje rząd i znajdzie większośćTVN24

WYBORY KOBIET: PODCAST ARLETY ZALEWSKIEJ I ALEKSANDRY PAWLICKIEJ

Autorka/Autor:Arleta Zalewska, Magdalena Szepietowska, Aleksandra Sapeta

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Prokuratura otrzymała z sądu decyzję wraz z pisemnym uzasadnieniem w sprawie odmowy aresztowania Marcina Romanowskiego. Jak mówił rzecznik Prokuratury Krajowej, "jest to formalne postanowienie, bez żadnej oceny materiału dowodowego, wskazujące na to, że zachodzi przeszkoda procesowa w postaci immunitetu". Według nieoficjalnych informacji Macieja Dudy, dziennikarza "Superwizjera" i portalu tvn24.pl, prokuratura uważa, że sąd miał oprzeć się tylko na piśmie przewodniczącego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, które dostał od obrońcy Romanowskiego. Prokuratura ma czas do wtorku na podjęcie decyzji o tym, czy zostanie złożone zażalenie na decyzję sądu.

Znamy kluczowe elementy uzasadnienia sądu w sprawie Marcina Romanowskiego

Znamy kluczowe elementy uzasadnienia sądu w sprawie Marcina Romanowskiego

Źródło:
TVN24, tvn24.pl, Wirtualna Polska

Ursula von der Leyen ponownie została wybrana szefową Komisji Europejskiej. Jej kandydaturę poparło 401 europosłów. "Gratulacje droga Urszulo" - napisał premier Donald Tusk.

Ursula von der Leyen ponownie szefową Komisji Europejskiej

Ursula von der Leyen ponownie szefową Komisji Europejskiej

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rząd szykuje się do przyszłorocznej waloryzacji emerytur. W 2025 roku świadczenia mają wzrosnąć według wstępnej propozycji o 6,78 procent. Sprawdzamy, jak się to przełoży na wysokość emerytur.

Emerytury w górę. Wyliczenia

Emerytury w górę. Wyliczenia

Źródło:
tvn24.pl

Włoskie i światowe media piszą o oburzeniu, które wywołały wykonane we Florencji zdjęcia turystki. Kobieta wspięła się na jeden ze znanych posągów w mieście i naśladowała na nim czynności seksualne. Miejskie władze grożą jej nawet dożywotnim zakazem wstępu do miasta.

Zdjęcia wywołały oburzenie we Florencji. Oto co turystka zrobiła z posągiem

Zdjęcia wywołały oburzenie we Florencji. Oto co turystka zrobiła z posągiem

Źródło:
CNN, BBC

Dwa lata temu spakowała swoje rzeczy i uciekła z domu od przemocowego męża. Wybrała życie na ulicy, choć bała się wszystkich. Udało się do niej dotrzeć strażniczkom i strażnikom miejskim. W pełni zaufała im dopiero po kilku miesiącach. Los pani Ewy powoli się zmienia, ma już swój pokój. Gdy po wielu miesiącach zobaczyła posłane łóżko i prysznic, rozpłakała się. Strach jej jednak nie opuszcza.

"Dostała własny pokój, a gdy zobaczyła posłane łóżko i prysznic, rozpłakała się"

"Dostała własny pokój, a gdy zobaczyła posłane łóżko i prysznic, rozpłakała się"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zmiany mają zwiększyć liczbę mieszkań i umożliwić budowę placów zabaw poza terenami osiedli. Odległość między wejściem do budynku a placem zabaw nie może być większa niż 750 metrów - takie założenia ma projekt nowelizacji rozporządzenia Ministerstwa Rozwoju i Technologii (MRiT).

Więcej mieszkań i place zabaw poza osiedlami. Projekt rozporządzenia

Więcej mieszkań i place zabaw poza osiedlami. Projekt rozporządzenia

Źródło:
PAP

Według rozsyłanego w sieci przekazu dzięki liberalnemu prawo aborcyjnemu w Czechach przyrost naturalny jest dużo wyższy niż w Polsce. Jednak pomieszano różne dane i wskaźniki. A wiązanie prawa aborcyjnego z przyrostem naturalnym lub współczynnikiem dzietności jest błędem. Wyjaśniamy.

Prawo do aborcji a przyrost naturalny w Polsce i Czechach. Co się tu nie zgadza

Prawo do aborcji a przyrost naturalny w Polsce i Czechach. Co się tu nie zgadza

Źródło:
Konkret24

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej złożyło do prokuratury i do Państwowej Komisji Wyborczej zawiadomienie w sprawie pikników 800 plus. Szefowa resortu Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podkreśliła, że Najwyższa Izba Kontroli po przyjrzeniu się tym organizowanym przez PiS wydarzeniom "nie pozostawiła suchej nitki na temacie pikników 800 plus". Szefowa MRPiPS podała, że zawiadomienie dotyczy m.in. możliwości popełnienia przestępstwa przez byłą ministrę Marlenę Maląg.

Zawiadomienie do prokuratury i PKW w związku z piknikami 800 plus. "Wydali około ośmiu milionów złotych"

Zawiadomienie do prokuratury i PKW w związku z piknikami 800 plus. "Wydali około ośmiu milionów złotych"

Źródło:
TVN24, PAP

Jak idzie w Parlamencie Europejskim nowym europosłom Konfederacji? Grzegorz Braun ma za sobą pechowy początek - jak wynika z opublikowanego przez niego nagrania, został zatrzaśnięty w windzie. Tymczasem Ewa Zajączkowska-Hernik pokazała się już na strasburskiej mównicy, i jej występ nie pozostał bez echa.

Konfederacja w PE. Braun zatrzaśnięty w windzie, Zajączkowska-Hernik z palcem w stronę von der Leyen

Konfederacja w PE. Braun zatrzaśnięty w windzie, Zajączkowska-Hernik z palcem w stronę von der Leyen

Źródło:
tvn24.pl

Rumuńska skrajnie prawicowa europosłanka Diana Sosoaca zakłócała w czwartek wystąpienie Ursuli von der Leyen. Oskarżała ją o "zabijanie ludzi", wyjęła czarny foliowy "worek na zwłoki", a kiedy służby wyprowadzały ją z sali, założyła kaganiec i krzyczała, że ufa Bogu.

Wyjęła "worek na zwłoki", założyła kaganiec i wykrzykiwała wyznanie wiary. Debiut proputinowskiej europosłanki

Wyjęła "worek na zwłoki", założyła kaganiec i wykrzykiwała wyznanie wiary. Debiut proputinowskiej europosłanki

Źródło:
tvn24.pl

Ubiegająca się o reelekcję szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przed Parlamentem Europejskim podkreśliła, że Unia Europejska "musi zrobić wszystko, co jest potrzebne, by chronić naszych obywateli, chronić Europę". - Nadszedł czas, aby stworzyć prawdziwą Unię Europejską na rzecz obronności - powiedziała. Nawiązała też do wizyty Viktora Orbana w Moskwie, która "sprzyjała działaniom Rosji".

Von der Leyen o obronności, Rosji, Orbanie i potrzebie zmian traktatów

Von der Leyen o obronności, Rosji, Orbanie i potrzebie zmian traktatów

Źródło:
TVN24, PAP

Pod Środą Śląską (woj. dolnośląskie) kierowca w obszarze zabudowanym przekroczył dozwoloną prędkość aż o 76 kilometrów na godzinę. Okazało się, że własne błędy nic go nie nauczyły. Wcześniej był już karany za przekroczenie prędkości. Teraz musi zapłacić ponad 10 tysięcy złotych mandatu.

Ponad 10 tysięcy złotych mandatu dla 23-letniego kierowcy

Ponad 10 tysięcy złotych mandatu dla 23-letniego kierowcy

Źródło:
tvn24.pl

Dokładnie w trzecią rocznicę tragicznego wypadku w samym centrum Warszawy zapadł wyrok na kierowcę porsche. Mężczyzna pojednał się z rodziną ofiary, a ta zgodziła na karę w zawieszeniu. Sędzia był jednak innego zdania i uznał, że Patryk D., który pędził Marszałkowską prawie 140 kilometrów na godzinę, musi trafić za kratki.

Pędził białym porsche, uderzył w pieszego o kulach. Wyrok w sprawie śmiertelnego wypadku

Pędził białym porsche, uderzył w pieszego o kulach. Wyrok w sprawie śmiertelnego wypadku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Opony, kable i meble, ale też zużyty olej samochodowy czy kleje – tym wszystkim zasypana jest ruina hotelu i stacji benzynowej przy budowanej trasie S7 w Krakowie. Dzikie wysypisko odpadów przy Ujastku Mogilskim straszy każdego, kto przejeżdża ruchliwą trasą, łączącą największą dzielnicę Krakowa z autostradą A4. Właściciela nie ma, a urzędnicy rozkładają ręce. Tymczasem strażacy tylko przez sześć ostatnich lat gasili tam 12 pożarów. – To miejsce może stać się bombą ekologiczną – przestrzega prof. Mariusz Czop, specjalista z zakresu ochrony środowiska.

Był tam hotel, od lat to ruina z górami śmieci. "Może stać się bombą ekologiczną"

Był tam hotel, od lat to ruina z górami śmieci. "Może stać się bombą ekologiczną"

Źródło:
tvn24.pl

Grecja walczy z przepełnionymi plażami, prowadząc inspekcje z użyciem dronów. Na celowniku władz są między innymi stawiane nielegalnie leżaki i parasole. Wprowadzone w tym roku przepisy regulują, ile może ich stanąć na jednej plaży.

Drony podglądają plaże w Grecji. W grę wchodzą poważne kary

Drony podglądają plaże w Grecji. W grę wchodzą poważne kary

Źródło:
Euronews, France24, tvn24.pl

Radni Lewicy Miasto Jest Nasze z Pragi Południe przeprowadzili kontrolę w urzędzie w związku z klapą funkcjonowania Centrum Lokalnego Kamionek. Z ich raportu wynika, że - wbrew temu, co komunikowała dzielnica - chętnych na wynajem pawilonów nie brakowało.

Byli chętni na wynajem pawilonów, oferty odrzucono z powodu drobiazgów

Byli chętni na wynajem pawilonów, oferty odrzucono z powodu drobiazgów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Minister infrastruktury Dariusz Klimczak zapowiedział otwarcie bramek na autostradzie A1 na odcinku Toruń - Gdańsk w każdy weekend. Jest jeden warunek - czas oczekiwania na bramkach zbliży się do 25 minut.

Minister zapowiada otwarcie bramek. Jest jeden warunek

Minister zapowiada otwarcie bramek. Jest jeden warunek

Źródło:
PAP

Były policjant, który trzy lata temu śmiertelnie potrącił 13-letnią rowerzystkę, kierując pod wpływem narkotyków, został odnaleziony w Holandii. Za mężczyzną wydano Europejski Nakaz Aresztowania. 33-latek odpowiadał przed sądem z wolnej stopy, po tym, jak się nie stawił na ogłoszeniu wyroku, służby rozpoczęły jego poszukiwania.

Były policjant skazany za śmiertelne potrącenie 13-letniej rowerzystki odnaleziony w Holandii

Były policjant skazany za śmiertelne potrącenie 13-letniej rowerzystki odnaleziony w Holandii

Źródło:
tvn24.pl, Policja Wielkopolska

Trzy zarzuty naruszenia nietykalności cielesnej usłyszał ksiądz uczący w jednej ze szkół podstawowych w Sanoku (Podkarpacie). Jeden z nich dotyczy sytuacji, w której duchowny miał uderzyć ucznia, bo ten ruszał jego gitarę. Do tego zdarzenia doszło w salce katechetycznej przy parafii. Dwa pozostałe zdarzenia objęte zarzutem miały miejsce na terenie szkoły, w której katecheta uczył. Nauczyciel został zawieszony w pełnieniu obowiązków.

Ksiądz miał uderzyć dziecko. Usłyszał zarzuty

Ksiądz miał uderzyć dziecko. Usłyszał zarzuty

Źródło:
tvn24.pl

Karambol z udziałem pięciu samochodów na drodze krajowej numer 15 w Małkach na Kujawach i Pomorzu. Pijany kierowca z impetem wjechał w poprzedzające go pojazdy. Dziesięć osób zostało poszkodowanych. 31-letnia kobieta, która trafiła śmigłowcem do szpitala, walczy o życie.

Pijany kierowca wjechał w kolumnę samochodów, 31-latka walczy o życie

Pijany kierowca wjechał w kolumnę samochodów, 31-latka walczy o życie

Źródło:
tvn24.pl

Kierowca ciężarówki blokował przejazd karetce jadącej na sygnale z pacjentem w ciężkim stanie. Do nieodpowiedzialnego zachowania kierującego tirem doszło na autostradzie A4 koło Bolesławca. Opublikowano nagranie z karetki.

Kierowca ciężarówki blokował przejazd karetce. Nagranie

Kierowca ciężarówki blokował przejazd karetce. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Najstarsza wnuczka Donalda Trumpa, 17-letnia Kai Trump, wystąpiła w środę na konwencji republikanów w Milwaukee. Opowiedziała, kim dla niej jest były prezydent - "normalnym dziadkiem", który "daje słodycze i napoje gazowane, gdy rodzice nie patrzą".

"Dla mnie jest po prostu normalnym dziadkiem". Kai Trump na konwencji republikanów

"Dla mnie jest po prostu normalnym dziadkiem". Kai Trump na konwencji republikanów

Źródło:
Reuters, ABC News

Rodzina Donalda Trumpa aktywnie wspiera go w staraniach o powrót do Białego Domu. Po przemówieniu na konwencji republikanów na pierwszy plan wysuwa się Lara Trump. Synowa byłego prezydenta jest jednocześnie współprzewodniczącą Komitetu Krajowego Republikanów. Jaką rolę w kampanii wyborczej odgrywają poszczególni członkowie klanu?

"Zmiana warty". Kto jest kim w rodzinie Trumpów

"Zmiana warty". Kto jest kim w rodzinie Trumpów

Źródło:
Reuters, The New York Times, BBC, tvn24.pl

Członek Izby Reprezentantów Matt Gaetz próbował we wtorek zakłócić wywiad, którego udzielał były spiker izby Kevin McCarthy. Do zdarzenia doszło podczas konwencji Partii Republikańskiej, do której należą obydwaj politycy. Jest to kolejna odsłona konfliktu między nimi.

"Zamknij się, Gaetz". Gorąco na konwencji republikanów

"Zamknij się, Gaetz". Gorąco na konwencji republikanów

Źródło:
MSNBC, tvn24.pl

Sześciu żołnierzy z 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu oraz dwóch cywilów zatrzymały służby. Ma to związek z postępowaniem dotyczącym kradzieży 39 tysięcy litrów paliwa lotniczego.

Żołnierze mieli kraść paliwo lotnicze. Zatrzymania i zarzuty

Żołnierze mieli kraść paliwo lotnicze. Zatrzymania i zarzuty

Źródło:
tvn24.pl

Części produkowane w Polsce miały być wykorzystywane w produkcji irańskich dronów Shahed 136, które rosyjska armia wykorzystuje do ataków na Ukrainę. Śledztwo w sprawie, którą wykryła Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, prowadzi Prokuratura Krajowa. Byłej prezes firmy przedstawiono zarzut.

Części produkowane przez polską firmę mogły trafić do irańskich dronów. Jest śledztwo prokuratury

Części produkowane przez polską firmę mogły trafić do irańskich dronów. Jest śledztwo prokuratury

Źródło:
tvn24.pl, PAP, Radio Zet

Ministerstwo klimatu krytycznie wypowiada się o projekcie resortu finansów dotyczącym podatku od nieruchomości. "W projekcie pojawiły się niejasności, które mogą dotyczyć zarówno małoskalowej, jak i wielkoskalowej fotowoltaiki" - komentuje resort dla "Rzeczpospolitej". Ministerstwo Finansów uspokaja, że celem projektu nie jest opodatkowanie fotowoltaiki.

Podatek od fotowoltaiki? Ministerstwo zabiera głos

Podatek od fotowoltaiki? Ministerstwo zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl/Rzeczpospolita

Wenecja nie wyklucza wprowadzenia w przyszłym roku wyższej opłaty za wstęp do miasta - zapowiedział szef wydziału do spraw turystyki w zarządzie miasta Simone Venturini. Podsumowując zakończony 14 lipca eksperyment, podkreślał, że "wprowadzenie odpłatnego wstępu do Wenecji było spektakularnym sukcesem". Dotąd kosztował on 5 euro.

Finał turystycznego eksperymentu. "Spektakularny sukces"

Finał turystycznego eksperymentu. "Spektakularny sukces"

Źródło:
PAP

W Polsce rośnie skala nielegalnie pracujących cudzoziemców - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Dodaje, że spośród objętych kontrolą imigrantów, 71 procent stanowili obywatele Ukrainy.

"Na ogromną skalę rośnie czarny rynek". Niepokojące dane

"Na ogromną skalę rośnie czarny rynek". Niepokojące dane

Źródło:
PAP

Nie na początku września, jak wielokrotnie deklarował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, a dopiero dwa miesiące później pierwsze tramwaje mają dojechać do Wilanowa. W czwartek wykonawca prac oficjalnie przyznał, że inwestycja ma kolejne opóźnienie. Tłumaczył je problemem z podlewami żywicznymi, które stabilizują i wyciszają szyny. Przedstawiciel ratusza zapowiedział, że naprawa odbędzie się wyłącznie na koszt wykonawcy.

Tramwaj do Wilanowa opóźniony. Poważny problem na budowie

Tramwaj do Wilanowa opóźniony. Poważny problem na budowie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Za nami spektakularne burze i gorące dni. Zapanowało lato w pełnej krasie, choć dla wielu upał jest nieznośny. Wyliczenia europejskich i amerykańskich modeli meteorolgicznych szacują, że w trzeciej dekadzie lipca w Polsce się ochłodzi. Rejsowiec "Aura" zawinąć ma do spokojnego portu. Pytanie tylko na jak długo? Sprawdza to synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Co dalej z pogodą? Nasza synoptyk o tym, że "model kreśli malowniczą zatokę chłodu"

Co dalej z pogodą? Nasza synoptyk o tym, że "model kreśli malowniczą zatokę chłodu"

Źródło:
tvnmeteo.pl
Seks "na śpiocha" za pół roku w świetle prawa będzie gwałtem? "Nikt nie robi nam tutaj łaski"

Seks "na śpiocha" za pół roku w świetle prawa będzie gwałtem? "Nikt nie robi nam tutaj łaski"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Prokuratura wraca do największych afer CBA z czasów Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Śledczy z Prokuratury Okręgowej w Łodzi podejrzewają, że nakłaniali oni agentów służby do przestępstwa "poświadczenia nieprawdy" w sprawach wobec Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich, byłej posłanki Beaty Sawickiej, Weroniki Marczuk i Bogusława Seredyńskiego. W tym samym postępowaniu prokuratorzy badają wydanie pieniędzy z funduszu operacyjnego CBA na usługi prostytutek w Wiedniu. Śledztwo zostało wszczęte po serii reportaży "Superwizjera".

Wielkie śledztwo w sprawie Kamińskiego i Wąsika. Podejrzenie nakłaniania do popełnienia przestępstwa

Wielkie śledztwo w sprawie Kamińskiego i Wąsika. Podejrzenie nakłaniania do popełnienia przestępstwa

Źródło:
TVN24

Lekarze apelowali o szczepienie dzieci na odrę i ostrzegali. Niestety, realizuje się czarny scenariusz. UNICEF alarmuje, że polska populacja straciła zbiorową odporność. Powód to niska wyszczepialność. Wynosi ona sporo poniżej progu bezpieczeństwa - 95 procent.

UNICEF: populacja Polski straciła zbiorową odporność na odrę. Powód to niska wyszczepialność

UNICEF: populacja Polski straciła zbiorową odporność na odrę. Powód to niska wyszczepialność

Źródło:
Fakty TVN
Choroba, której miało już nie być

Choroba, której miało już nie być

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli prewencyjnej nowelę Kodeksu wyborczego, wprowadzającą możliwość powszechnego głosowania korespondencyjnego.

Szersze uprawnienia do głosowania korespondencyjnego prezydent skierował do Trybunału Konstytucyjnego

Szersze uprawnienia do głosowania korespondencyjnego prezydent skierował do Trybunału Konstytucyjnego

Źródło:
TVN24, PAP

Mówili, że Donald Trump to tyran, którego trzeba powstrzymać za wszelką cenę. A jak on odpowiedział? Wezwaniem do jedności narodowej. Ja sam chcę odpowiedzieć na to wezwanie - powiedział J.D. Vance, który oficjalnie przyjął nominację na kandydata na wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych.

J.D. Vance o sojusznikach: koniec z jazdą na gapę

J.D. Vance o sojusznikach: koniec z jazdą na gapę

Źródło:
Reuters, PAP

Marcin Mastalerek i Wojciech Kolarski są na konwencji Partii Republikańskiej w Milwaukee w USA. - Zostaliśmy zaproszeni przez Susie Wiles, która jest szefem kampanii. Jesteśmy tu na zaproszenie szefowej sztabu, jesteśmy gośćmi prezydenta Trumpa - powiedział Mastalerek.

Mastalerek i Kolarski na konwencji republikanów. "Jesteśmy gośćmi prezydenta Trumpa"

Mastalerek i Kolarski na konwencji republikanów. "Jesteśmy gośćmi prezydenta Trumpa"

Źródło:
TVN24

Na znak solidarności z postrzelonym przez zamachowca Donaldem Trumpem, podczas konwencji Partii Republikańskiej część delegatów postanowiła zakleić sobie prawe ucho opatrunkiem. Uchwyciła ich kamera Marcina Wrony, korespondenta "Faktów" TVN, który jest w Milwaukee.

Republikanie z opatrunkami na prawym uchu. "Żeby wiedział, jak bardzo go kochamy"

Republikanie z opatrunkami na prawym uchu. "Żeby wiedział, jak bardzo go kochamy"

Źródło:
Reuters
Ma szansę być drugim najpotężniejszym człowiekiem w Ameryce. A niedługo może numerem jeden

Ma szansę być drugim najpotężniejszym człowiekiem w Ameryce. A niedługo może numerem jeden

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Nowy lek, który hamuje interleukinę 11, wydłużył życie myszy nawet o 25 procent - informują badacze na łamach pisma "Nature". Mają oni nadzieję, że odkrycie to pomoże spowolnić proces starzenia się również u ludzi. Rozpoczęto pierwsze badania kliniczne.

Ten lek wydłużył życie myszy aż o 25 procent. Nadzieja dla ludzi?

Ten lek wydłużył życie myszy aż o 25 procent. Nadzieja dla ludzi?

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Wyprodukowane w laboratorium mięso trafi na sklepowe półki w Wielkiej Brytanii jeszcze w tym roku. Władze na wyspach zatwierdziły bowiem dopuszczenie na rynek zawierającej je karmy dla zwierząt. Dotąd nie zdecydował się na to żaden inny kraj europejski. Podobne produkty dostępne są już jednak w kilku państwach na świecie.  

Mięso z laboratorium trafi na sklepowe półki w Wielkiej Brytanii. Będzie w karmach dla zwierząt

Mięso z laboratorium trafi na sklepowe półki w Wielkiej Brytanii. Będzie w karmach dla zwierząt

Źródło:
BBC, The Financial Times, The Guardian, tvn24.pl

Niemal dwie dekady temu "Wyrocznia z Omaha" zszokowała świat. Warren Buffett w 2006 roku zobowiązał się do oddania niemal całej fortuny i od tego czasu przekazał znaczną część majątku na cele charytatywne. Gdyby nie to, byłby najbogatszym człowiekiem świata - wskazał "Forbes".

Jedna decyzja sprawiła, że nie jest najbogatszy na świecie

Jedna decyzja sprawiła, że nie jest najbogatszy na świecie

Źródło:
"Forbes"

Podróż pociągiem ze Stambułu do Paryża, żeglowanie łódką po włoskim jeziorze Garda czy może przejazd przez malownicze wioski Irlandii? Oto część z listy 11 podróży po Europie, które według redaktorów magazynu podróżniczego "Conde Nast Traveller" każdy powinien choć raz odbyć w swoim życiu. Co jeszcze znalazło się na ich liście?  

11 podróży po Europie, które każdy powinien odbyć w życiu 

11 podróży po Europie, które każdy powinien odbyć w życiu 

Źródło:
tvn24.pl

Politycy Konfederacji zarzucają premierowi złamanie konstytucji i domagają się postawienia Donalda Tuska przed Trybunałem Stanu. Chodzi o podpisanie porozumienia między Polską a Ukrainą. Konstytucjonaliści, z którymi konsultował się Konkret24, w większości nie dostrzegają w tym przypadku złamania prawa - choć mają uwagi.

Umowa rządowa czy międzynarodowa? Eksperci oceniają, co podpisał Tusk z Zełenskim

Umowa rządowa czy międzynarodowa? Eksperci oceniają, co podpisał Tusk z Zełenskim

Źródło:
Konkret24

Wydarzenia wokół Marcina Romanowskiego, posła klubu PiS, polityka Suwerennej Polski i byłego wiceministra sprawiedliwości, nabrały tempa. We wtorek usłyszał prokuratorskie zarzuty, ale nie trafi do aresztu, bo nie zgodził się na to sąd. Przypominamy, o co w tym wszystkim chodzi.

O co chodzi w sprawie Marcina Romanowskiego. Podsumowujemy

O co chodzi w sprawie Marcina Romanowskiego. Podsumowujemy

Źródło:
tvn24.pl

Dopracowany w najmniejszych szczegółach polski serial kryminalny "Odwilż" zdobył ogromną popularność w całej Europie. Historia o poranionej życiowo policjantce, która nie umie uporządkować swojego życia, a jednocześnie obsesyjnie próbuje rozwikłać zagadkę tajemniczego morderstwa - hipnotyzuje. Produkcja korzysta z hollywoodzkich schematów, jednak robi to w sposób ciekawy i przemyślany. Pierwszy sezon można obejrzeć na platformie Max. Wkrótce premiera drugiego.

Polski serial podbił Europę. Wkrótce drugi sezon na platformie Max

Polski serial podbił Europę. Wkrótce drugi sezon na platformie Max 

Źródło:
tvn24.pl

Nowości filmowe, hitowe seriale oraz kultowe produkcje, tak najkrócej można streścić listę piętnastu najchętniej wybieranych pozycji programowych serwisu Max w ciągu pierwszego miesiąca funkcjonowania w Polsce.

Pierwszy miesiąc Max w Polsce. Oto 15 najchętniej oglądanych pozycji na platformie

Pierwszy miesiąc Max w Polsce. Oto 15 najchętniej oglądanych pozycji na platformie

Źródło:
prasa.wbdpoland.pl