Kołodziejczak o "sprawie numer jeden", którą trzeba rozliczyć. "To jest symbol tej władzy"

Źródło:
TVN24
Kołodziejczak o "sprawie numer jeden", którą trzeba rozliczyć
Kołodziejczak o "sprawie numer jeden", którą trzeba rozliczyćTVN24
wideo 2/9
Kołodziejczak o "sprawie numer jeden", którą trzeba rozliczyćTVN24

Nie będzie grubej kreski, nie będzie żadnego aksamitnego przejścia, po prostu pewne rzeczy trzeba rozliczyć - stwierdziła w "Kropce nad i" w TVN24 Urszula Pasławska z klubu PSL - Trzecia Droga, mówiąc o rozliczaniu okresu rządów PiS-u. Michał Kołodziejczak, lider Agrounii, członek klubu KO, powiedział, że w pierwszej kolejności trzeba rozliczyć aferę Pegasusa. - To jest symbol tej władzy - dodał.

Goście "Kropki nad i" - Urszula Pasławska z klubu PSL - Trzecia Droga oraz Michał Kołodziejczak, lider Agrounii i członek klubu Koalicji Obywatelskiej - rozmawiali o potrzebie rozliczenia rządów PiS-u.

Pasławska przypomniała, że demokratyczna większość proponuje utworzenie trzech komisji śledczych: do zbadania sprawy tzw. wyborów kopertowych, afery wizowej i Pegasusa. Wyraziła również nadzieję, że powstanie czwarta komisja: do spraw ukraińskiego zboża.

- Bo nie będzie grubej kreski, nie będzie odcięcia się od tego, co było. Będzie z jednej strony praca, bo wiele rzeczy trzeba uporządkować, ale wszyscy ci, którzy się sprzeniewierzyli zasadom prawa, również zasadom tym, które sami tworzyli, będą ponosić odpowiedzialność za zaniechania, za decyzje, na których Polska straciła, obywatele polscy stracili - powiedziała.

Dodała, że "tutaj nie będzie naprawdę żadnego aksamitnego przejścia, po prostu pewne rzeczy trzeba rozliczyć".

Pasławska o rozliczaniu okresu rządów PiS-u: nie będzie grubej kreski
Pasławska o rozliczaniu okresu rządów PiS-u: nie będzie grubej kreskiTVN24

Kołodziejczak o sprawie "numer jeden", którą trzeba rozliczyć

Kołodziejczak został zapytany, jakie sprawy należy rozwiązać w pierwszej kolejności.

- Po pierwsze, trzeba rozpocząć politykę wzajemności względem polityków PiS-u. I nie ma tutaj polityki łagodności i nie może być. Dlatego ja się nie zgadzam na to, że Konfederacja idzie rozmawiać z premierem i pokazywać, że się rozmawia. Nie, nie rozmawia się i koniec, kropka. Oni nas olewali, lekceważyli i spychali na margines przez osiem lat - powiedział.

Stwierdził, że w pierwszej kolejności trzeba rozliczyć aferę związaną z wykorzystywaniem Pegasusa. Kołodziejczak był jedną z tych osób, których telefon został zainfekowany tym programem.

- To jest sprawa numer jeden. To jest symbol tej władzy. Inwigilacja, szpiegowanie, podsłuchiwanie - to były ich metody na rozwalanie opozycji - kontynuował.

- Ja byłem całkowicie spoza politycznego układu. Dlaczego w moim telefonie (było - red.) szpiegowskie urządzenie, na które wydali pół miliona złotych, (bo - red.) tyle kosztowała licencja? Dlaczego mnie przez wiele dni podsłuchiwali i sprawdzali wszystko? Dopóki nie wskażemy tych ludzi i nie ukażemy, ciężko będzie iść do przodu. Ale musimy robić to równolegle - mówił lider Agrounii.

Sytuacja na granicy polsko-ukraińskiej. Pasławska: zakładam, że nowy minister to zbada

Goście programu odnieśli się także do trwających protestów przewoźników na granicy polsko-ukraińskiej.

Pasławska stwierdziła, że przyczyną tej sytuacji jest "znowu nieudolność Prawa i Sprawiedliwości, tak jak w przypadku zboża". - Bo to jest dokładnie ten sam mechanizm. Akceptują umowę, która jest niekorzystna dla polskich producentów, dla polskich przedsiębiorców. Bez żadnych działań osłonowych, bez żadnych działań równoważnych. I de facto albo udają, że nie znają tematu, nie widzą, albo rzeczywiście, tak jak w przypadku zboża, ktoś miał zarobić - powiedziała.

- Natomiast zakładam, że nowy minister nie tylko zbada tę sprawę i przygotuje takie regulacje, aby zabezpieczyć interesy polskich przedsiębiorców, którzy mają dzisiaj takie same obowiązki i prawa jak reszta Europy - dodała przedstawicielka PSL - Trzeciej Drogi.

Kołodziejczak był w czwartek na granicy i rozmawiał z protestującymi.

- Byłem rozmawiać i tak naprawdę uspokoić rolników, którzy dzisiaj też wyszli na drogę, powiedzieć, że nie zostaną sami, że będziemy ten problem rozwiązywać. Bo dzisiaj musimy zdać sobie sprawę z jednego, o czym zapominamy bardzo często: za naszą wschodnią granicą ciągle jest regularna wojna. I komuś może zależeć na tym, żeby te nastroje na granicy, czy gdziekolwiek indziej, podkręcać i podsycać - powiedział.

Stwierdził, że Prawo i Sprawiedliwość powinno przekazać władzę, a prezydent Andrzej Duda, (...), "bawi się w jakieś partyjniactwo, robienie polityki właśnie kosztem zwykłych ludzi". - I mamy takie bezkrólewie w Polsce. Nie wiadomo, kto te problemy ma rozwiązywać - dodał gość TVN24. 

Autorka/Autor:mjz/kab

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Prezydent USA Joe Biden wydał w niedzielę oświadczenie, w którym poinformował, że rezygnuje z kandydowania na urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych. "Wierzę, że jest to w najlepszym interesie mojej partii i kraju" - napisał.

Joe Biden zrezygnował z wyścigu o Biały Dom

Joe Biden zrezygnował z wyścigu o Biały Dom

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent USA Joe Biden wydał w niedzielę oświadczenie, w którym poinformował, że rezygnuje z kandydowania na urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych. "Wierzę, że jest to w najlepszym interesie mojej partii i kraju" - napisał.

Joe Biden zrezygnował z wyścigu o Biały Dom

Joe Biden zrezygnował z wyścigu o Biały Dom

Źródło:
tvn24.pl

Donald Trump skomentował rezygnację Joe Bidena z wyścigu prezydenckiego i przekazanie poparcia dla swojej wiceprezydentki Kamali Harris. Zdaniem Trumpa, łatwiej będzie mu wygrać z nią niż z Bidenem.

Biden rezygnuje. Jest pierwszy komentarz Trumpa

Biden rezygnuje. Jest pierwszy komentarz Trumpa

Źródło:
Reuters

Kamala Harris jest drugą osobą w Stanach Zjednoczonych. Teraz ma szansę zastąpić Joe Bidena w Białym Domu. - Jest mądra, twarda, ma doświadczenie. Jest też sprawdzoną bojowniczką o ducha tego kraju, o klasę średnią. Wie, jak rządzić i wie, jak sprostać trudnym wyzwaniom - mówił o swojej kampanijnej towarzyszce Joe Biden.

"Historia Kamali Harris to historia Ameryki". Może zostać pierwszą kobietą w Białym Domu

"Historia Kamali Harris to historia Ameryki". Może zostać pierwszą kobietą w Białym Domu

Aktualizacja:
Źródło:
CNN, The Economic Times, tvn24.pl, PAP

Ciało 19-letniego Brytyjczyka Jaya Slatera, który zaginął na Teneryfie, zostało odnalezione po blisko miesiącu intensywnych poszukiwań. Okazuje się, że zwłoki znajdowały się na terenie, który był już wcześniej przeczesywany przez policję i ekipy wolontariuszy. "Czy nieświadomie przegapiono je, kiedy pierwszy raz je mijano?" - zastanawia się BBC. I stawia kluczowe pytanie: dlaczego odnalezienie nastolatka zajęło aż 29 dni?

Tajemnicza śmierć turysty. Odnalezienie jego ciała zajęło aż 29 dni

Tajemnicza śmierć turysty. Odnalezienie jego ciała zajęło aż 29 dni 

Źródło:
BBC

Ciało 21-letniej argentyńskiej influencerki Cataliny Gutierrez zostało znalezione w środę wieczorem na jednym z parkingów w mieście Cordoba. Do zabójstwa przyznał się jej kolega ze studiów, którzy powiedział, że kobieta była "miłością jego życia".

Ciało 21-letniej influencerki znalezione na parkingu

Ciało 21-letniej influencerki znalezione na parkingu

Źródło:
"Daily Mail"

Fragment muru Zamku Książ w Wałbrzychu runął na ścieżkę, po której poruszają się zwiedzający. Na miejsce wezwano specjalistyczną jednostkę ratowniczą, która wykluczyła obecność poszkodowanych pod gruzami.

Zamkowy mur runął na trasę turystyczną, ratownicy z psami przeszukali gruzowisko

Zamkowy mur runął na trasę turystyczną, ratownicy z psami przeszukali gruzowisko

Źródło:
tvn24.pl

Nurkowie w Kijowie szukają w Dnieprze dziewczyny, która wpadła w sobotę do wody po tym, jak pękła lina tyrolki umieszczonej nad rzeką.

W Kijowie pękła lina tyrolki nad Dnieprem. Nurkowie szukają w rzece dziewczyny

W Kijowie pękła lina tyrolki nad Dnieprem. Nurkowie szukają w rzece dziewczyny

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Intensywne opady deszczu spowodowały, że na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro - Płociduga Duża. Zbiornik ten osuszono w XIX wieku, by uzyskać łąki do wypasu koni. Zdaniem naukowców jezioro to jednak wkrótce znowu zniknie.

Na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro

Na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro

Źródło:
PAP

Napisy nawołujące do zabicia Donalda Tuska i Adama Bodnara zostały wykonane na popularnej ścieżce pieszo-rowerowej w Kaliszu - poinformowała w niedzielę policja, która pod nadzorem prokuratury wszczęła czynności wyjaśniające.

"To można potraktować jako groźbę karalną". Policja szuka autorów napisów o Tusku i Bodnarze

"To można potraktować jako groźbę karalną". Policja szuka autorów napisów o Tusku i Bodnarze

Źródło:
PAP

67-letni mieszkaniec powiatu przemyskiego został zatrzymany w związku z postrzeleniem mężczyzny. Do zdarzenia doszło podczas rodzinnej imprezy. Prokuratura podkreśla, że pod uwagę brane są różne wersje zdarzenia.

29-latek postrzelony podczas rodzinnej imprezy

29-latek postrzelony podczas rodzinnej imprezy

Źródło:
PAP

Strażacy prowadzili poszukiwania na Wiśle w okolicy Nowego Dworu Mazowieckiego. Niestety odnalezionego mężczyzny nie udało się uratować.

Na dzikiej plaży nurt Wisły porwał 32-latka

Na dzikiej plaży nurt Wisły porwał 32-latka

Aktualizacja:
Źródło:
tvnnwarszawa.pl, PAP

Jeszcze tego lata mają ruszyć zdjęcia do filmu biograficznego poświęconego ikonie muzyki folk Joni Mitchell. Największą sensacją są doniesienia, że w artystkę może się wcielić inna ikona - Meryl Streep. Reżyserią ma zająć się Cameron Crowe, reżyser "U progu sławy" czy "Vanilla Sky", a przed laty dziennikarz magazynu muzycznego "Rolling Stone".

Powstanie film o ikonie muzyki. Sensacyjne doniesienia o obsadzie

Powstanie film o ikonie muzyki. Sensacyjne doniesienia o obsadzie

Źródło:
NBC, World of Reel, tvn24.pl

Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło decyzję środowiskową, która zezwalała na budowę stacji narciarskiej na Nosalu. Inwestorem jest Tatrzański Park Narodowy, który stara się swoje plany zrealizować pomimo sprzeciwu aktywistów i negatywnej opinii Państwowej Rady Ochrony Przyrody. TPN zapowiada odwołanie. - Nie otwieramy szampana, ale jesteśmy na dobrej drodze, by skutecznie zawalczyć o przyrodę Tatr - mówi Radosław Ślusarczyk ze Stowarzyszenia Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot.

Wbrew protestom chcą zbudować w Tatrach nowy wyciąg. Inwestycja została wstrzymana

Wbrew protestom chcą zbudować w Tatrach nowy wyciąg. Inwestycja została wstrzymana

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Do pierwszego tysiąca ultraortodoksyjnych Żydów w Izraelu wysłano zawiadomienie o poborze do wojska - informują w niedzielę media. Do czerwcowej decyzji Sądu Najwyższego byli oni zwolnieni z obowiązkowej służby w armii.

Do tysiąca ultraortodoksyjnych Żydów wysłano powołania do wojska

Do tysiąca ultraortodoksyjnych Żydów wysłano powołania do wojska

Źródło:
PAP

Od 1 sierpnia 2024 roku Polskie Linie Lotnicze LOT tymczasowo zawieszają możliwość transportu psów na pokładzie samolotu oraz w luku bagażowym na rejsach do Stanów Zjednoczonych. Powodem są nowe przepisy wprowadzone w USA.

Pies nie poleci. Ważne zmiany dla podróżujących samolotem

Pies nie poleci. Ważne zmiany dla podróżujących samolotem

Źródło:
tvn24.pl

Chorwacka policja zatrzymała mężczyznę podejrzanego o podłożenie ognia w okolicach Trogiru. W czwartek pożar podszedł bardzo blisko kompleksów hotelowych, zagrażając bezpieczeństwu ponad 4000 ludzi, a w niedzielę wciąż trwało jego dogaszanie.

Miał podpalić las, został wyciągnięty z autobusu za nogi

Miał podpalić las, został wyciągnięty z autobusu za nogi

Źródło:
PAP, index.hr, tvnmeteo.pl

46-letnia Polka doznała poważnych obrażeń w wyniku przewrócenia się quada, którym jechała na chorwackiej wyspie Veliki Brijun - podała istryjska policja. Do wypadku doszło w piątek. Wypożyczonego quada prowadził 48-letni Polak.

Przewrócił się quad. Polka ranna na chorwackiej wyspie

Przewrócił się quad. Polka ranna na chorwackiej wyspie

Źródło:
index.hr, tvn24.pl

Na krążącym w mediach społecznościowych zdjęciu grupa kilkuletnich dzieci oraz ich nauczycielki stoją roześmiani na tle napisu "Kochamy Tuska". Internauci się oburzają, piszą o indoktrynacji dzieci w szkołach, porównują Polskę do Korei Północnej. Ale zdjęcie nie jest prawdziwe.

"Przedszkole na Jagodnie"? Te osoby nie istnieją, napis też

"Przedszkole na Jagodnie"? Te osoby nie istnieją, napis też

Źródło:
Konkret24

Po całej serii upalnych dni, temperatura coraz rzadziej będzie przekraczać 30 stopni. Jaka pogoda będzie towarzyszyła nam na przełomie lipca i sierpnia? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: lato całkowicie zmieni swoje oblicze

Pogoda na 16 dni: lato całkowicie zmieni swoje oblicze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Dziewczynka, która zgubiła się na plaży w Międzyzdrojach, po odnalezieniu przez ratowników, szybko wpadła w objęcia taty. Moment, w którym córka dostrzegła ojca, nagrał operator drona WOPR.

Ojciec na kolanach, zaginiona córeczka pada mu w ramiona

Ojciec na kolanach, zaginiona córeczka pada mu w ramiona

Źródło:
tvn24.pl

Wymóg posiadania polskiego prawa jazdy przez kierowców tak zwanych taksówek na aplikację z jednej strony może pozytywnie wpłynąć na bezpieczeństwo, ale z drugiej spowodować powstanie problemów społecznych - przekazał Maciej Mysona z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR. Jak informuje Uber, po zmianie przepisów odeszło 30 procent kierowców, co wpłynęło na wzrost cen i dłuższy czas oczekiwania.

Odeszło 30 procent kierowców. Ekspert o zagrożeniach

Odeszło 30 procent kierowców. Ekspert o zagrożeniach

Źródło:
PAP

Jacek Jaworek nie zmieniał wyglądu. Wyglądał prawie tak samo jak trzy lata temu - dowiedział się nieoficjalnie reporter TVN24. Dzień wcześniej informował, że na nagraniu z kamery monitoringu, umieszczonej w pobliżu miejsca, gdzie odnaleziono ciało Jaworka, widać, że mężczyzna oddał dwa strzały, jeden z nich okazał się celny. Na ciele zmarłego ma być też widoczne znamię, które Jaworek posiadał.

Jacek Jaworek nie zmieniał wyglądu. Kolejne nowe informacje reportera TVN24

Jacek Jaworek nie zmieniał wyglądu. Kolejne nowe informacje reportera TVN24

Źródło:
tvn24.pl
Głośnik na plecach, "walec" na szyi, dudniąca reklamówka. Już są nerwy, a powstają kolejne bloki 

Głośnik na plecach, "walec" na szyi, dudniąca reklamówka. Już są nerwy, a powstają kolejne bloki 

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Pełnia Koźlego Księżyca widoczna była na naszym niebie. Srebrny Glob nie wyglądał wcale na srebrny, ale przyjął charakterystyczną dla lata złotawą barwę. Zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Srebrny Glob w odcieniach złota. Koźli Księżyc oczami Reporterów 24

Srebrny Glob w odcieniach złota. Koźli Księżyc oczami Reporterów 24

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, timeanddate.com, Kontakt 24, tvnmeteo.pl