Do nowego rządu, razem z Donaldem Tuskiem, wejdzie 19 szefów resortów i co najmniej czworo ministrów członków Rady Ministrów. Jak ustaliła reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska, w czwartek ma odbyć się jeszcze spotkanie wszystkich liderów w sprawie kandydatów na wojewodów i ostateczne dopięcie listy wiceministrów. W piątek przyszły premier chce po raz pierwszy spotkać się nieformalnie ze wszystkimi kandydatami na ministrów w jego gabinecie.
- Na dziś i jutro szef ma zaplanowane "pięciominutówki" z kandydatami na ministrów, którzy do rządu wejdą z ramienia koalicjantów - mówi nam bliski współpracownik Donalda Tuska. I dodaje: - Dla niektórych to będzie pierwsza taka rozmowa z nowym szefem.
Na spotkaniach z kandydatami na ministrów Donald Tusk omawia plan ich pracy na pierwsze dni po wejściu do resortów - to rozmowy w cztery oczy. W czwartek ma odbyć się jeszcze spotkanie wszystkich liderów w sprawie kandydatów na wojewodów i ostateczne dopięcie listy wiceministrów. W piątek przyszły premier chce po raz pierwszy spotkać się na nieformalnym spotkaniu ze wszystkimi kandydatami na ministrów w jego nowym rządzie.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Podcast "Wybory kobiet" w TVN24 GO >>>
Nowa kandydatka na ministra
Według nieoficjalnych informacji reporterki "Faktów" TVN Arlety Zalewskiej, obok posłanki Lewicy Katarzyny Kotuli, która obejmie stanowisko ministry do spraw równości, do rządu z ramienia Polski 2050 wejdzie też Agnieszka Buczyńska jako ministra do spraw społeczeństwa obywatelskiego - jest drugą wiceprzewodniczącą i sekretarz generalną partii. To jedna z najbliższych współpracownic Szymona Hołowni. I to ją marszałek Sejmu rekomendował na stanowisko ministry do spraw społeczeństwa obywatelskiego. Była członkinią w gdańskiej radzie do spraw seniorów oraz prezeską regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku.
Trzecią kobietą na stanowisku ministry bez teki będzie, Marzena Okła-Drewnowicz, na stanowisku ministry do spraw polityki senioralnej. Te informacje jako pierwsza podała reporterka TVN24 Agata Adamek.
To według nieoficjalnych informacji "Faktów" TVN skład przyszłego rządu Donalda Tuska:
> Donald Tusk - premier
> Władysław Kosiniak-Kamysz - wicepremier, minister obrony narodowej
> Adam Bodnar - minister sprawiedliwości
> Marzena Okła-Drewnowicz, minister-członek Rady Ministrów, minister do spraw polityki senioralnej
> Katarzyna Kotula, minister-członek Rady Ministrów, minister do spraw równości
> Agnieszka Buczyńska, minister-członek Rady Ministrów, minister do spraw społeczeństwa obywatelskiego
> Maciej Berek - przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów
Od współpracowników Donalda Tuska słyszymy, że weekend to czas na przygotowania do exposé i konsultacje przed szczytem w Brukseli, na który, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Tusk poleci tuż po zaprzysiężeniu jego rządu przez prezydenta, czyli 14 grudnia.
Plan obrad Sejmu 11 i 12 grudnia
Od poniedziałku kalendarz jest napięty. W poniedziałek o godzinie 10 expose Mateusza Morawieckiego. Potem oświadczenia klubów i kół, które potrwają łącznie 5 godzin. Punktualnie na godzinę 15 zaplanowano głosowanie nad wotum zaufania rządu Morawieckiego.
Potem marszałek ogłosi przerwę, to będzie czas na zgłaszanie kandydatów na premierów. Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Lewica zgłoszą kandydaturę Donalda Tuska. Między 16.30 a 20 ma odbyć się kolejna debata, zakończona głosowaniem nad kandydatem Sejmu na premiera.
We wtorek o godzinie 9 swoje exposé wygłosi Donald Tusk i to wtedy oficjalnie przedstawi skład rady ministrów. Potem głos zabiorą przedstawiciele klubów i kół. O godzinie 15 posłowie zagłosują nad zatwierdzeniem składu nowego rządu Donalda Tuska.
Źródło: TVN24