Sejm zdecydował: Donald Tusk premierem

Źródło:
TVN24
Budka o wniosku w sprawie powołania Donalda Tuska na premiera: on jest też w imieniu milionów wyborców
Budka o wniosku w sprawie powołania Donalda Tuska na premiera: on jest też w imieniu milionów wyborcówTVN24
wideo 2/21
Budka o wniosku w sprawie powołania Donalda Tuska na Prezesa Rady Ministrów: on jest też w imieniu milionów wyborcówTVN24

Sejmowa większość wybrała w poniedziałek Donalda Tuska na premiera. Przed głosowaniem odbyła się debata. - Nie przeszkadzajcie. Szanujcie wynik wyborów, zrozumcie, że przegraliście - mówił do polityków PiS Borys Budka (KO). Mariusz Błaszczak (PiS) ocenił, że Tusk "to kuglarz emocji, aktor". Mirosław Suchoń (Polska 2050) stwierdził z kolei, że Polsce potrzeba "premiera, który będzie w stanie przełamać niemoc poprzedników". Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zaznaczał natomiast, że rząd Tuska będzie "rządem Rzeczypospolitej, a nie żadnej partii politycznej".

Większość sejmowa nie udzieliła dziś wotum zaufania rządowi Mateusza Morawieckiego. Wobec tego inicjatywa w sprawie wyboru premiera przeszła w ręce posłów. Na kandydata większości wyznaczony został Donald Tusk, który w głosowaniu został wybrany szefem rządu.

Za kandydaturą zagłosowały kluby KO, Polski 2050, PSL i Lewicy. Przeciwko opowiedział się klub PiS, Konfederacji i Kukiz'15.

Głosowanie nad kandydaturą Donalda Tuska na premierasejm.gov.pl

"To dobry dzień. Polska ma rząd z najsilniejszym demokratycznym mandatem od 1989 roku" - napisał marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Przed głosowaniem odbyła się debata nad kandydaturą.

Budka: to wniosek 248 posłów i ponad 11 milionów Polek i Polaków

Sylwetkę Tuska przedstawił szef klubu KO Borys Budka. - "A po nocy przychodzi dzień, a po burzy spokój" - rozpoczął, nawiązując do utworu "Jest taki samotny dom" Budki Suflera.

Budka zauważył, że wniosek pod kandydaturą Tuska na premiera podpisało 248 osób, posłanek i posłów Koalicji Obywatelskiej, Polski 2050, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Lewicy. 

Dodał, że to także "wniosek ponad 11 milionów Polek i Polaków, którzy 15 października tego roku wybrali zmianę, wybrali prawdziwie dobrą zmianę po tym, co Polskę spotkało przez ostatnie osiem lat".

Budka przypomniał, że "Donald Tusk był premierem, który w III Rzeczpospolitej najdłużej sprawował ten urząd". 

Zwrócił uwagę, że "jak długa droga naszego kandydata była do sprawowania tych najważniejszych funkcji, niech świadczy to, że po zdobyciu wyższego wykształcenia na Uniwersytecie Gdańskim od 1982 roku Donald Tusk pracował fizycznie jako robotnik aż do 1989 roku, jednocześnie poświęcając się cały czas działalności opozycyjnej". 

- Charakter człowieka kształtuje przede wszystkim jego dzieciństwo, jego młodość i to, w jaki sposób musi zmagać się z trudami życia codziennego. Donald Tusk w swoim życiu przeszedł różne etapy, ale zawsze pozostał wierny zasadom, o które wspólnie w tych wyborach 15 października walczyliśmy. Te zasady to przede wszystkim zawsze przedkładanie wspólnego interesu i dobra wspólnego nad interes osobisty - stwierdził. 

W trakcie przemówienia Budki marszałek Sejmu Szymon Hołownia musiał upominać posłów PiS i prosić ich o ciszę. - Panie pośle Mosiński, ja rozumiem, że pana to bawi, dzisiaj śmiech to zdrowie, natomiast kultura obowiązuje i nie zawsze i nie wszędzie wypada się śmiać. Jesteśmy w ważnym momencie i bardzo proszę państwa o niepokrzykiwanie, niepohukiwanie - mówił Hołownia. 

Budka, kontynuując, ocenił, że "Donald Tusk zmierzył się z czymś, co w normalnych, klasycznych zasadach parlamentaryzmu i demokracji parlamentarnej nie mogło się udać". - Zmierzył się z całą machiną finansowaną przez państwo, wymierzoną w jednego człowieka. To, co zrobiliście przez ostatnie 2,5 roku, przejdzie do historii jako przykład niesamowitej pogardy, ale przede wszystkim zaprzeczeniu jakichkolwiek wartości, o które powinniśmy wspólnie walczyć w polityce - zaznaczał.

Szef klubu KO przypomniał, że "15 października Polacy dokonali wyboru, postawili na zmianę". - Mimo tego przez ostatnie dwa miesiące robiliście wszystko, by odwrócić demokratyczny wynik wyborów, robiliście wszystko, by jak najdłużej korzystać z profitów władzy, którą straciliście bezpowrotnie - mówił.

- Mam do was jedną prośbę, po prostu nie przeszkadzajcie. Szanujcie wynik wyborów, zrozumcie, że przegraliście i zrozumcie wreszcie, że Polacy zasłużyli na prawdziwego premiera - apelował. 

Poniedziałkowe posiedzenie Sejmu. Relacja na żywo w tvn24.pl >>>

Błaszczak: program to igrzyska i żądza zemsty

W imieniu klubu PiS głos zabrał były minister obrony, szef klubu tej partii Mariusz Błaszczak, który zadeklarował, że jego klub będzie głosował przeciwko kandydaturze Tuska na premiera.

Błaszczak ocenił, że jeśli Sejm wskaże Tuska jako kandydata na premiera, słuchając jego expose, będzie można mieć wrażenie "zbiorowego deja vu". - To wszystko już było. Donald Tusk stawał już na tej mównicy i opowiadał, że jako premier zadba o dobrobyt Polski. Wszyscy pamiętamy, jak to się skończyło: ucieczką do Brukseli po wysoką pensję i emeryturę - powiedział.

Jego zdaniem, nie ma podstaw, by sądzić, że teraz będzie inaczej. - Donald Tusk to kuglarz emocji, aktor, który potrafi manipulować ludźmi, wykorzystując kłamstwo, najprawdopodobniej wróci na fotel premiera. Wmówił ludziom, że w Polsce umiera demokracja, mimo że ubiega się o stanowisko premiera po demokratycznych wyborach. Straszył, że na ulice zostanie wyprowadzone wojsko - kontynuował Błaszczak.

Jak stwierdził, większość obietnic złożonych przez PO nie zostanie dotrzymanych. Mówił przy tym, że jedyny program Platformy Obywatelskiej to "igrzyska i żądza zemsty za to, że na osiem lat zostali pozbawieni władzy".

O szefie ludowców Władysławie Kosiniaku-Kamyszu powiedział, że Tusk "utopi" go. Mówiąc o liderze Polski 2050, marszałku Sejmu Szymonie Hołowni, Błaszczak stwierdził, że Hołownia straci kontrolę nad swoją partią, Polską 2050, "szybciej, niż mu się wydaje". - Panie marszałku rotacyjny, za maksymalnie dwa lata nie będzie miał pan partii. Zostanie panu kanał na YouTube i zdjęcie ze srebrnym przyciskiem - stwierdził polityk PiS.

Błaszczak przekonywał także, że Lewica straci tożsamość, bo Tusk nie pozwoli jej zrealizować żadnego ze swoich pomysłów. Zadeklarował też, że PiS będzie merytorycznie pracującą opozycją.

Hołownia odpowiedział na słowa Błaszczaka. - Marszałek rotacyjny zwraca uwagę, że czas mija - powiedział. Skomentował też, że "czasem jest lepiej dostać od wyborców przycisk srebrny niż czerwony".

CZYTAJ WIĘCEJ: Błaszczak do Hołowni: zostanie panu kanał na YouTube i srebrny przycisk. Riposta marszałka

Wymiana zdań pomiędzy Mariuszem Błaszczakiem a marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią
Wymiana zdań pomiędzy Mariuszem Błaszczakiem a marszałkiem Sejmu Szymonem HołowniąTVN24

Suchoń: Dość kłótni. Do przodu

Stanowisko Polski 2050 prezentował Mirosław Suchoń. Podkreślał, że Tusk "to kandydat posiadający szerokie kompetencje pozwalające na skuteczne zarządzanie państwem". - Przez wiele lat pełnił funkcję premiera, był przewodniczącym Rady Europejskiej. Swoją drogę, służbę państwu rozpoczynał jeszcze jako działacz opozycji w latach 80. XX wieku. Dziś potrzeba Polsce premiera, który będzie w stanie przełamać tę niemoc poprzedników - mówił.

- Warto też powiedzieć, że 100 procent Polski 2050 Szymona Hołowni w nowym rządzie będą stanowić kobiety. Silne, merytoryczne, mające kompetencje do tego, aby wziąć odpowiedzialność za najważniejsze dla naszego państwa obszary. To Paulina Hennig-Kloska, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz i Agnieszka Buczyńska. Te kobiety gwarantują, że ten rząd poprowadzi sprawiedliwą, zieloną zmianę, zainwestuje nasze pieniądze z Unii we wspólną przyszłość, że ten rząd wsłucha się w głos obywateli, którym ma służyć na co dzień, a nie raz na cztery lata - zapewniał.

Suchoń podkreślał, że kończy się "partyjniactwo". - Rozliczenie, a nie odwet i pojednanie. Na pokolenie, a nie na kadencję - wymieniał. 

- Wierzymy w Polskę bezpieczną, zieloną, solidarną, demokratyczną, równych szans. Wierzymy w Polskę, która szanuje codzienną, ciężką pracę Polek i Polaków - wymieniał. - Będziemy budować Polskę, która znowu jest wspólnotą, bo tę decyzję w wyborach podjęło pokolenie 15 października. Dość kłótni. Do przodu - apelował.

Mirosław Suchoń prezentuje stanowisko klubu Polska 2050-Trzecia Droga ws. wyboru Donalda Tuska na premiera
Mirosław Suchoń prezentuje stanowisko Trzeciej Drogi ws. wyboru Donalda Tuska na premieraTVN24

Kosiniak-Kamysz: naprzeciw monowładzy staje współpraca

W imieniu PSL wypowiadał się prezes ludowców Władysław Kosiniak-Kamysz. - Rząd pod przewodnictwem Donalda Tuska będzie również waszym rządem, bo będzie rządem Rzeczpospolitej, a nie żadnej partii politycznej. Naprzeciw monowładzy staje współpraca. Naprzeciw monologów staje dialog. Będziemy tworzyć Polskę, która jest dla wszystkich, nie dla wybranych - zapewniał.

- Dlaczego Donald Tusk? Dlaczego spośród czterech formacji politycznych on dzisiaj ma nieść na sobie ciężar i odpowiedzialność bycia prezesem Rady Ministrów? Po pierwsze, tak zdecydowali Polacy, bo jest liderem największej partii tworzącej koalicję. I my szanujemy to, co do nas mówią nasi wyborcy. Po drugie, spośród nas ma największe doświadczenie. Doświadczenie kierowania rządem, prowadzenia Rady Europejskiej, szukania kompromisu, współpracy, porozumienia, szukania wspólnoty, nawet z tymi, z którymi się nie zgadza - wymieniał.

Kosiniak-Kamysz zauważył, że Tusk "porzucił bardzo intratne stanowiska i wrócił tutaj". - Nie do parlamentu od razu, nie na jakąś funkcję. Wrócił walczyć o to, żeby demokracja, przyzwoitość, sprawiedliwość zwyciężyła. I zwyciężyła - oświadczył.

Ocenił, że przed nowym rządem i Donaldem Tuskiem "stoi wiele wyzwań".

- Będziemy mieć różne wrażliwości w koalicji, bo wywodzimy się z różnych środowisk. Będziemy szukać tego, co wspólne, ale jasno też będziemy mówili o tych sprawach, w których dojście do porozumienia jest po prostu niemożliwe. Zachowamy siebie, budując wielką wspólnotę. To dla nas jest esencją, istotą bycia w polityce: nie porzucić swoich ideałów, budując jeden, wielki, wspólny, święty mianownik, któremu na imię Polska - wymieniał.

Kosiniak-Kamysz: rząd pod przewodnictwem Donalda Tuska będzie rządem Rzeczypospolitej, a nie żadnej partii politycznej
Kosiniak-Kamysz: rząd pod przewodnictwem Donalda Tuska będzie rządem Rzeczypospolitej, a nie żadnej partii politycznejTVN24

Sienkiewicz: Tusk jest wpisany w historię całego pokolenia wolności

Bartłomiej Sienkiewicz (KO ) w debacie podkreślał, że Donald Tusk "jest wpisany w historię całego pokolenia wolności", a wynik wyborów z 15 października był uwieńczeniem procesu "znacznie wcześniejszego i głębszego niż tylko te same ostatnie wybory". Przypominał, że w sierpniu 1980 nadszedł "moment jednego z najpiękniejszych i najskuteczniejszych polskich zrywów", który później stanowił punkt odniesienia dla całego pokolenia, zmienił Polskę i stworzył wspólnotę milionów Polaków "połączonych niezwykłym węzłem solidarności". Ocenił, że Donald Tusk był częścią "tej rewolucji bez przemocy, tak kontrastującej z historią naszych powstańczych zrywów". Sienkiewicz podkreślał, że gdy 13 grudnia nadszedł stan wojenny, Tusk "nie spał do południa", tylko był na strajku i zaangażował się w pomoc strajkującym stoczniowcom.

Zwracał przy tym uwagę na otwartość Tuska, mówiąc, że ta cecha w momencie, gdy stanął w szranki o wygraną z byłym już obozem władzy, pozwoliła mu "przekroczyć podziały w Polsce, zjednoczyć ludzi nie wokół jednej partii, ale wokół przywrócenia Polski jako kraju ludzi wolnych, narodu przynależnego do Europy, demokracji nie dającej się zniszczyć - i dlatego zwyciężył".

Sienkiewicz: mam zaszczyt poprzeć kandydaturę Donalda Tuska na Prezesa Rady Ministrów
Sienkiewicz: mam zaszczyt poprzeć kandydaturę Donalda Tuska na Prezesa Rady MinistrówTVN24

Braun: Tusk jest chorążym rewolucji światowej we wcieleniu eurokołchozowym

Na mównicy głos zabrał również poseł Konfederacji Grzegorz Braun. - Odwołaliśmy wreszcie szczęśliwie Mateusza Jakuba Morawieckiego, ale dlaczego mielibyśmy powoływać człowieka, który wybrał go sobie nie tak dawno temu na doradcę? - zapytał.

Ocenił, że koalicja KO, Trzeciej Drogi i Lewicy to "nie jest koalicja marzeń". Zwracając się do Tuska, powiedział: - Dlaczego mielibyśmy pana poprzeć, pana któryś jest panie premierze chorążym tej rewolucji światowej we wcieleniu eurokołchozowym pod zielonym, tęczowym, różowym, jakim tam jeszcze sztandarem, pan, jako reeksport z Brukseli całą tę brednie, te wiatraki do mielenia ptaków, którymi mamy napędzić, ogrzać i oświetlić nasz piękny kraj?

Braun potwierdził, że "Konfederacja nie może poprzeć takiej kandydatury". - Konfederacja nie może bowiem popierać kontynuacji hurtowej wyprzedaży polskiej suwerenności na rzecz eurokołchozu - powiedział.

Autorka/Autor:akw/kg

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości

Stwierdzenie, że kilku sędziów zostało wybranych do Trybunału Konstytucyjnego w poprzednich latach "z rażącym naruszeniem prawa" i w konsekwencji uznanie, że "Mariusz Muszyński, Justyn Piskorski i Jarosław Wyrembak nie są sędziami Trybunału Konstytucyjnego", a Julia Przyłębska nie jest uprawniona do sprawowania funkcji prezesa tego organu - to najważniejsze punkty projektu uchwały w sprawie sytuacji w Trybunale Konstytucyjnym, którym ma się zająć Sejm. Do treści projektu dotarła reporterka TVN24 Agata Adamek. Więcej o proponowanych zmianach mówiła w programie "W kuluarach".

Co dalej z TK? Znamy projekt uchwały

Co dalej z TK? Znamy projekt uchwały

Źródło:
TVN24, PAP

Od kilku dni w Port-au-Prince, stolicy Haiti, dochodzi do starć gangów z państwowymi służbami. Według CNN w sobotę setki więźniów uciekły z państwowego więzienia w tym mieście. Policja przestrzega, że jeżeli wrogowie odniosą sukces, "to będzie koniec", a "w stolicy nikt nie zostanie oszczędzony". Wcześniej przywódca koalicji gangów, które kontrolują 80 procent stolicy, Jimmy "Barbecue" Cherizier, oznajmił, że ma zamiar obalić premiera Ariela Henry'ego.

Haiti pogrążone w chaosie. Z więzienia w stolicy uciekły setki więźniów. "To będzie koniec"

Haiti pogrążone w chaosie. Z więzienia w stolicy uciekły setki więźniów. "To będzie koniec"

Źródło:
CNN, PAP

Kamery monitoringu zamontowane na Żurawiej nagrały dwie kobiety, które przechodziły ulicą w momencie, gdy doszło do ataku na 25-letnią Białorusinkę. Kobiety wyjaśniały na komendzie, że nie miały świadomości, iż są świadkami przestępstwa. Jak ocenia w rozmowie z tvnwarszawa.pl policjantka z wieloletnim doświadczeniem, nie można usprawiedliwiać braku reakcji, ale z drugiej strony nie powinno się postawy świadków jednoznacznie osądzać. Zwraca uwagę na zjawisko "rozproszonej odpowiedzialności".

Myślały, że są świadkami seksu, poszły dalej. Zgwałcona Liza nie żyje

Myślały, że są świadkami seksu, poszły dalej. Zgwałcona Liza nie żyje

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zorza polarna zalśniła nad Polską w nocy z niedzieli na poniedziałek. Zjawisko najlepiej widoczne było w północnej części kraju, gdzie dopisały także warunki atmosferyczne. Jego zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zorza polarna rozświetliła niebo nad Polską

Zorza polarna rozświetliła niebo nad Polską

Źródło:
Kontakt 24, Z głową w gwiazdach

Zwłoki 62-letniej kobiety zostały znalezione w niedzielę w jednym z mieszkań w Chocianowie (woj. dolnośląskie). - To zdarzenie o charakterze kryminalnym - przekazał asp. Przemysław Rybikowski z KPP w Polkowicach. Ustalane są okoliczności zdarzenia.

Nie żyje 62-letnia kobieta. "Zdarzenie o charakterze kryminalnym"

Nie żyje 62-letnia kobieta. "Zdarzenie o charakterze kryminalnym"

Źródło:
PAP

"Drogi Elonie Musku, przyczyną założenia NATO, jego istnienia i dalszego trwania są Rosja i inni wrogowie wolnego świata" - napisał w niedzielę w mediach społecznościowych prezydent Łotwy Edgars Rinkeviczs, odpowiadając na wpis miliardera dotyczący sensu dalszego istnienia NATO.

"Drogi Elonie Musku". Prezydent Łotwy odpowiada miliarderowi w sprawie NATO

"Drogi Elonie Musku". Prezydent Łotwy odpowiada miliarderowi w sprawie NATO

Źródło:
PAP

Wielu obserwatorów działalności PiS-u zwracało uwagę, że dla Jarosława Kaczyńskiego partia jest wszystkim, jego światem. A więc z całą pewnością nie było realne to, że tę partię odda - stwierdził w "Faktach po Faktach" doktor habilitowany Aleksander Hall, działacz opozycji w PRL, komentując zapowiedź Kaczyńskiego o kandydowaniu na fotel prezesa partii w 2025 roku. - Fantastyczną rzeczą była ta przemiana, że jesteśmy na "tak", kiedy cały czas byliśmy na "nie" - mówiła Małgorzata Niezabitowska, była rzecznik rządu Tadeusza Mazowieckiego, odnosząc się do sobotniej wypowiedzi Kaczyńskiego na konwencji PiS. - My już wiemy, że to jest tylko wilk, który się ubrał w owczą skórę - dodała.

"Dla niego partia jest wszystkim, jego światem. Nie było realne to, że tę partię odda" 

"Dla niego partia jest wszystkim, jego światem. Nie było realne to, że tę partię odda" 

Źródło:
TVN24

Średnia dobowa rosyjskich strat w lutym wynikająca z wojny w Ukrainie była najwyższa od początku pełnoskalowej agresji Moskwy - przekazał w niedzielę brytyjski resort obrony w codziennej aktualizacji wywiadowczej. Rosja traciła dziennie 983 żołnierzy. Lutowe straty szczególnie dotkliwe odnotowano w lotnictwie.

Brytyjski resort obrony: w lutym rosyjskie straty były najwyższe od początku wojny

Brytyjski resort obrony: w lutym rosyjskie straty były najwyższe od początku wojny

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Minister obrony Niemiec Boris Pistorius stwierdził w niedzielę, że Rosja prowadzi "wojnę informacyjną" mającą na celu wywołać podziały w jego kraju. Chodzi o opublikowanie przez Moskwę podsłuchanej rozmowy oficerów Luftwaffe, niemieckich sił powietrznych, dotyczącej użycia niemieckich rakiet w Ukrainie. Rzeczniczka resortu obrony przekazała, że zgodnie z wynikami dotychczasowych dochodzeń "nie są znane żadne inne przypadki podsłuchów". - Sprawa jest wyjaśniana bardzo dokładnie - zapewniał w sobotę kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

Rosjanie opublikowali rozmowę oficerów Luftwaffe. Minister obrony: to wojna informacyjna

Rosjanie opublikowali rozmowę oficerów Luftwaffe. Minister obrony: to wojna informacyjna

Aktualizacja:
Źródło:
PAP. Reuters

Pan Przemek z Leszna za pomocą filmików, które udostępniał na TikToku, chciał zwrócić uwagę na fatalny stan dróg w mieście. Mężczyzna wykazał się kreatywnością, a jego nagrania stały się hitem w sieci.

Mieszkaniec Leszna łowił ryby w dziurach w ulicy, żeby zwrócić uwagę na jej stan

Mieszkaniec Leszna łowił ryby w dziurach w ulicy, żeby zwrócić uwagę na jej stan

Źródło:
Fakty TVN

Zima zawitała do Kalifornii - i to bezpośrednio pod drzwi. Pracownicy ośrodka narciarskiego w górach Sierra Nevada przekonali się o tym na własnej skórze, gdy rano otworzyli drzwi i zobaczyli warstwę śniegu sięgającą niemal górnej framugi. W ciągu doby spadło tam niemal 90 centymetrów śniegu.

Taki widok zastali po otwarciu drzwi

Taki widok zastali po otwarciu drzwi

Źródło:
CNN, Sugar Bowl Resort

Dziesiątki ludzi weszły na kładkę pieszo-rowerową, pomimo że ta jest wciąż jest w budowie i nie można po niej spacerować. "Nielegalne i lekkomyślne" - komentuje zachowanie pieszych czytelnik, który na Kontakt 24 wysłał nagranie z tej sytuacji.

Piesi na budowanej kładce. "Nielegalne i lekkomyślne"

Piesi na budowanej kładce. "Nielegalne i lekkomyślne"

Źródło:
Kontakt 24, tvnwarszawa.pl

Dziewięć osób zostało rannych w wyniku wypadku polskiego busa na autostradzie w Niemczech niedaleko Drezna, do którego doszło w niedzielny poranek - poinformowały lokalne media. Bus wjechał w tył jadącej przed nim ciężarówki, a następnie wpadł w barierkę.

Wypadek polskiego busa w Niemczech. Są ranni

Wypadek polskiego busa w Niemczech. Są ranni

Źródło:
tag24, PAP

Mężczyzna w przebraniu niedźwiedzia, który zażądał od aktorki Hanny Turnau opłaty za nagrany przez nią filmik na Krupówkach w Zakopanem, został ukarany mandatem. Komendant zakopiańskiej straży miejskiej przyznaje, że "miś" jest karany regularnie, dotąd jednak nie zalegalizował swojej działalności.

"Miś" kazał płacić za nagranie na Krupówkach. Komendant: jest regularnie karany

"Miś" kazał płacić za nagranie na Krupówkach. Komendant: jest regularnie karany

Źródło:
tvn24pl

W marcu czasami będzie chłodniej niż w lutym. Jakiej temperatury możemy się spodziewać w najbliższych dniach? Czy ciepło powróci? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: na północy rodzi się mroźny wyż

Pogoda na 16 dni: na północy rodzi się mroźny wyż

Źródło:
tvnmeteo.pl

- Spojrzałem w prawo i zobaczyłem, jak ludzie odbijają się od tego forda. Tragiczne przeżycie. Strasznie dużo krwi, ludzie krzyczeli. Najbardziej utkwił mi w głowie krzyk dwójki dzieci. Nie mogłem się otrząsnąć przez pierwsze kilka godzin - opisuje jeden ze świadków wypadku na placu Rodła w Szczecinie (woj. zachodniopomorskie). Igor i Mikołaj opowiedzieli o tym, co widzieli oraz emocjach, jakie towarzyszyły im w momencie, gdy auto wjechało w grupę pieszych.

"Najbardziej utkwił mi w głowie krzyk dwójki dzieci. Nie mogłem się otrząsnąć". Świadkowie o wypadku w Szczecinie

"Najbardziej utkwił mi w głowie krzyk dwójki dzieci. Nie mogłem się otrząsnąć". Świadkowie o wypadku w Szczecinie

Źródło:
tvn24.pl, TVN24

Sprawca wypadku, w którym zginęła była posłanka Prawa i Sprawiedliwości Lucyna Wiśniewska, został skazany na trzy lata więzienia. Do Sądu Okręgowego w Radomiu wpłynęły apelacje obrońcy skazanego oraz bliskich ofiary.

Była posłanka zginęła w wypadku. Sprawa wraca do sądu

Była posłanka zginęła w wypadku. Sprawa wraca do sądu

Źródło:
PAP

Przez całą noc z soboty na niedzielę w Inguszetii na północnym Kaukazie trwały gwałtowne starcia rosyjskich sił bezpieczeństwa z lokalnymi bojownikami. W związku z walkami władze wprowadziły w regionie stan wyjątkowy - donosi agencja Reutera, powołując się na lokalne media. W niedzielę rano rosyjska agencja informacyjna TASS podała, że bojownicy zostali zastrzeleni przez rosyjskie służby.

Gwałtowne starcia rosyjskich sił bezpieczeństwa z bojownikami na Kaukazie zakończone

Gwałtowne starcia rosyjskich sił bezpieczeństwa z bojownikami na Kaukazie zakończone

Źródło:
Reuters
Chiński Big Tech i "miliard smartfonów". Kim jest nowy doradca rządu od sztucznej inteligencji?

Chiński Big Tech i "miliard smartfonów". Kim jest nowy doradca rządu od sztucznej inteligencji?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Internet jest pełen mitów dotyczących klimatu. Niektórzy powielają je, nie mając zupełnie świadomości. Inni zaś, także politycy, świadomie kłamią. W "Rozmowach o końcu świata" w TVN24 GO i w TVN24 co miesiąc będziemy obalać te największe manipulacje. W pierwszym odcinku tego minicyklu sprawdzamy, jak ludzkość wpływa na obecną zmianę klimatu.

Ludzkość nie ma żadnego wpływu na zmianę klimatu? Obalamy mity

Ludzkość nie ma żadnego wpływu na zmianę klimatu? Obalamy mity

Źródło:
TVN24 GO, "Rozmowy o końcu świata"

Stacja TVN24 w lutym była najchętniej oglądanym kanałem w kraju, osiągając 6,96 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN oraz portal tvn24.pl. TVN24 była również najbardziej opiniotwórczym medium w styczniu według rankingu Instytutu Monitorowania Mediów.

Doskonałe wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy widzom i czytelnikom!

Doskonałe wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy widzom i czytelnikom!

Źródło:
tvn24.pl

Oscary 2024. Doroczna ceremonia wręczenia Nagród Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej coraz bliżej. Po raz czwarty w swojej karierze i drugi rok z rzędu galę poprowadzi Jimmy Kimmel. Kto znalazł się w gronie nominowanych? Kto ma największe szanse na wygraną? Kiedy i gdzie odbędzie się 96. gala wręczenia Oscarów? Prezentujemy wszystko, co warto wiedzieć przed hollywoodzkim świętem kina.

Oscary 2024. Wszystko, co warto wiedzieć o 96. gali wręczenia Nagród Akademii

Oscary 2024. Wszystko, co warto wiedzieć o 96. gali wręczenia Nagród Akademii

Źródło:
tvn24.pl

Wystartowała wiosenna ramówka TVN. Stacja przygotowała niespodzianki. - Zawsze staramy się podążać za naszym widzem, a on dziś potrzebuje emocji, inspiracji i przede wszystkim autentyzmu - mówi dyrektorka programowa TVN Lidia Kazen. Wszystkie programy i seriale można oglądać na antenie TVN i w Playerze.

Wiosna w TVN. "Emocje, inspiracje i autentyzm"

Wiosna w TVN. "Emocje, inspiracje i autentyzm"

Źródło:
TVN

Niewątpliwy pożytek ze zmiany władzy w naszym kraju widzę w tym, że przez kilka ostatnich lat z góry wiedziałem, co kto powie, co kto napisze, która gazeta albo która telewizja kogo pochwali, a komu przywali.

Nareszcie

Nareszcie

Źródło:
tvn24.pl

Średnio 877 tysięcy widzów przyciągnął do TVN pierwszy odcinek "The Traitors. Zdrajcy". Program zadebiutował w środę o godzinie 21.35. Branżowy portal Press pisze o "dobrym starcie". Holenderski format, który spodobał się widzom na całym świecie, jest zainspirowany grą "Mafia". Wygrać można nawet pół miliona złotych.

"Dobry start" programu "The Traitors. Zdrajcy" w TVN

"Dobry start" programu "The Traitors. Zdrajcy" w TVN

Źródło:
tvn24.pl